Nasıl

Sesli Not Çalışmıyor veya Kayıt Yapmıyor mu? IPhone ve Mac İçin Bu Düzeltmeleri Deneyin

Sesli Not Çalışmıyor veya Kayıt Yapmıyor mu? IPhone ve Mac İçin Bu Düzeltmeleri Deneyin

 

Sesli Not, cihazınızın depolama alanı bitene kadar sınırsız kayıt yapmanızı sağlar. Bu, öğrencilerin veya herkesin sınıf derslerini, önemli fikirleri, müziği ve daha fazlasını kaydetmesi için oldukça kullanışlı olabilir.

Ancak, son zamanlarda birçok iOS kullanıcısı sesli notun düzgün çalışmamasıyla ilgili sorunlar bildirdi. Sesli notla ilgili sorunlarla karşılaştığınızda, üretkenliğinizi etkileyebilir ve ayrıca diğer kişisel notları takip edemeyebilirsiniz.

Bu yazıda, bu sorunun arkasındaki nedenleri ve Sesinizi tekrar duyurmak için en kısa sürede düzeltmek için yapabileceğiniz şeyleri paylaşacağız.

Sesli Notunuz Neden Çalışmıyor veya Kayıt Yapmıyor?

İşte bu bölümde, bu sorunun arkasındaki en yaygın nedenlerden bahsettik. Bunlar:

Cihazınızda yeterli depolama alanı yok. Cihazınızın mikrofonu fiziksel olarak hasar görmüş veya kir nedeniyle bloke olmuş olabilir. Sesli Not uygulamasının kendisinde bazı hatalar olabilir. Sesli not uygulamasını güncellemediniz.

Sesli Not iPhone veya iPad’de Çalışmıyor

İşte cihazınızda çalışmayan veya kayıt yapmayan sesli not uygulamanızı düzeltmenin farklı yolları. Ana kısma geçmeden önce Airpod’lara veya diğer hoparlörlere/kulaklıklara bağlı olmadığınızdan emin olun. Aşağıdaki düzeltmelerle ilerleyebilmenizi sağladıktan sonra.

Mikrofonu Kontrol Edin

Yapmanız gereken ilk şey mikrofonunuzu incelemek. Çoğu zaman iPhone’unuzun mikrofonu kir nedeniyle bloke olabilir. Bu nedenle mikrofonunuzu çok dikkatli bir şekilde temizlemeye çalışın. Dikkatsiz olursanız, daha fazla hasara neden olabilir. Ayrıca, cihazınız üzerinden başkalarını arayarak mikrofonu kontrol etmelisiniz.

Sizi duyamıyorlarsa, bazı donanım hasarları olabilir. Aksi takdirde, sesli not uygulamanızın bazı sorunları olduğu anlamına gelir ve bu sorunları aşağıdaki yöntemlerde düzeltmenin çeşitli yollarını bulabilirsiniz.

Depolamayı Kontrol Edin

Sesli not uygulamanızı kullanarak kayıt yapmak için iPhone’unuzda çalışmak için en az birkaç MB boş alana ihtiyacınız vardır. Ses kaydı, süreye bağlı olarak çok fazla alan tüketir. Bu nedenle, yeterli alana sahip olduğunuzdan emin olun veya bu uygulamayı sorun yaşamadan çalıştırmak için istenmeyen uygulamaları veya dosyaları silmelisiniz.

Ayarlar’ı açın. Genel’e tıklayın. iPhone Depolama Alanına gidin.iphone depolama

Depolama alanınızı kontrol edin ve artık ihtiyacınız olmayan istenmeyen uygulamaları veya dosyaları silin. Sesli Notu Kapatmaya Zorlayın

Cihazınızda çok sayıda uygulama çalıştırmak bazen cihazınızın hafızasını strese sokabilir. Bu nedenle, çalışmama veya kaydetmeme sorununu çözmek için uygulamayı kapatmaya ve yeniden açmaya zorlamalısınız.

En son uygulamaları açmak için alttan yukarı kaydırın ve parmağınızı ortada bırakın. Sesli Not uygulamasını bulun. Uygulamayı zorla kapatmak için yukarı kaydırın.

zorla-kapat-sesli not

iPhone’unuzu Yeniden Başlatmaya Zorlayın

Bu, bulabileceğiniz en kolay düzeltmelerden biridir. Sadece yeniden başlatarak, hataların çoğunu fazla çaba harcamadan düzeltebilirsiniz. Sesli nota erişemiyorsanız, yeniden başlatmalı ve tekrar kayıt yapıp yapamayacağınıza bakmalısınız. Çoğu zaman çalışır. Yeniden başlatma, cihazınızın belleğini temizleyerek yeniden başlatmaya zorlar.

İPhone’unuzu Yeniden Başlatmaya zorlamak için şu adımları izleyin:

Sesi Aç ve Sesi kıs düğmelerine birer birer basıp bırakın. Ardından, ekran kapanana kadar 30-45 saniye boyunca yan düğmeye basmaya devam edin.

zorla yeniden başlatma

Ekran kapandığında, Apple Logosunu görene kadar yan düğmeye basmaya devam edin. Düşük Güç Modunu Devre Dışı Bırak

Düşük Güç Modu, pilinizi korumak için harika bir özelliktir. Ancak cihazınızın özelliklerini veya hizmetlerini arka planda çalışmayı engellemeye zorlar. Bu nedenle, Düşük Güç Modunu etkinleştirdiyseniz, devre dışı bırakmayı deneyin ve Sesli not uygulamanızın normale dönüp çalışmadığını kontrol edin.

Ayarlar’ı açın. Pil’e dokunun. Etkinleştirdiyseniz Düşük Güç Modu’nu kapatın.
düşük güç modu

Ses Kalitesini Değiştirin

Sesli Not uygulaması iki ses kalitesi seçeneğiyle birlikte gelir. Varsayılan olarak, Sıkıştırılmış olarak ayarlanmıştır. Bu seçenek uygulamanın düzgün çalışmasını engelliyorsa, bunu Kayıpsız olarak değiştirmelisiniz. Değiştirmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Ayarlar’ı açın. Aşağı kaydırın ve Sesli Notlar’a tıklayın. Ses Kalitesi’ne dokunun.
ses kalitesi

Kayıpsız’ı seçin.

kayıpsız

Uygulamayı Güncelle

Uygulamalarınızı güncel tutmalısınız. Güncelleme yaparak, yalnızca ek özellikler elde edemezsiniz. Ayrıca mevcut veya önceki hataları düzeltmeye yardımcı olacaktır. Bu nedenle, normale dönmesine yardımcı olabilecek Sesli Not uygulamanızı güncellemeyi düşünmelisiniz.

iPhone’unuzda App Store’u açın. Sesli Notları arayın. Güncelle’ye dokunun.Güncelleme

Cihazınızı Güncelleyin

Tıpkı uygulamayı güncellemek gibi, cihazınızı da güncellemelisiniz. Uygulamalarınızın sorun yaşaması yalnızca uygulamanın kendisinden kaynaklanamaz. Cihaz yazılımınızda, sesli notun düzgün çalışmamasına neden olan sorunlar olabilir. Yani, cihazı güncellemek sorunu çözebilir.

Ayarlar’ı açın.Genel’e gidin.Yazılım Güncellemesi’ne dokunun.İndir ve Yükle’ye tıklayın.
iphone'da indirme ve yükleme güncellemesi

İstenirse şifrenizi girin. Cihazınız bir süre sonra en son sürüme güncellenecektir. Cihazınızı Sıfırlayın

İPhone’unuzda çoğunlukla Sesli Not uygulamasını kullanan yoğun bir kullanıcıysanız ve bu sizin için önemli uygulamalardan biriyse, ancak yukarıda belirtilenlerin hepsini yaptıktan sonra hala çalışmıyorsa, cihazınızı sıfırlamanız gerekir.

Sıfırlamak bazen böyle bir durumda iyi bir seçim olabilir. Ancak, eski kaydınız gibi tüm önemli dosyalarınızı bir bulut veya harici depolama aygıtında düzgün şekilde yedeklediğinizden emin olun.

Ayarlar’ı açın. Genel’e gidin. Aktar’a basın veya iPhone’u Sıfırlayın.aktar veya sıfırla

Tüm İçeriği ve Ayarları Sil’e tıklayın.
hepsini sil

İstenirse şifrenizi girin. Onaylamak için Sil üzerine dokunun. Mac’te Sesli Not Çalışmıyor veya Kayıt Yapmıyor

Sesli Not uygulamanız Mac’inizde çalışmıyorsa. Düzeltmek için aşağıdaki farklı yöntemleri deneyebilirsiniz.

Mac’inizi Yeniden Başlatın

Yeniden başlatma, çoğu üzerinde çalışabilecek basit ama güçlü bir yöntemdir. Hangi cihazı kullandığınız önemli değil. Bu nedenle, sesli not uygulamanızın çalışmamasını düzeltmek için Mac’inizi de yeniden başlatmalısınız.

Sol üst köşedeki Apple simgesine tıklayın. Yeniden Başlat’a dokunun.
yeniden başlat-mac

Onaylamak için Yeniden Başlat’a dokunun. Kullanıcı Arayüzü Ses Efektlerini Oynat’ı açın

Mac’te bu sorunları çözmek için ses ayarlarınızı değiştirmelisiniz. Aşağıdaki adımları izleyerek, o ayara gidebilir ve değiştirebilirsiniz.

Apple simgesine tıklayın.Sistem Tercihleri’ne gidin.sistem Tercihleri

Sound’a basın.Ses Ayarları’na tıklayın.Kullanıcı arayüzü ses efektlerini oynat’a tıklayın.
oyun-kullanıcı-arayüz-ses efektleri

Dahili Mikrofonu Açın

Sesi yerleşik mac mikrofonundan kaydetmeye çalışıyorsanız ancak çalışmıyorsa, yerleşik mikrofon ayarlarını etkinleştirmemiş olabilirsiniz. Bu nedenle, sorunu çözmek için değiştirmeli veya basitçe açıp kapatmalısınız.

Apple simgesine tıklayın.Sistem Tercihleri’ne gidin.Ses’e basın.Ardından Giriş’e tıklayın. mac'te yerleşik mikrofon

Yerleşik Mikrofonu seçin. Yeni Hesap Oluşturun

Cari hesabınızda bazı uygulamaların düzgün çalışmasına neden olan sorunlar olabilir. Bu nedenle, sesli notunuzun normal şekilde çalışmaya başlayıp başlamadığını görmek için yeni bir hesap kullanmalısınız.

Apple simgesine tıklayın.Sistem Tercihleri’ne gidin.Kullanıcılar ve Gruplar’ı seçin.
kullanıcılar ve gruplar

Değişiklik yapmak için kilide tıklayın. İstenirse şifrenizi girin. Tekrar (+) simgesine tıklayın.
yeni ekle

Tercihinize göre Yönetici veya diğerini seçin. Gerekli tüm ayrıntıları doldurun.
yönetici

Kullanıcı Oluştur’a basın.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu