Teknoloji

Shazam 20 yaşına giriyor: Bu gizli özellik, iPhone’unuzu kullanan herhangi bir şarkıyı tanıyabilir

Shazam 20 yaşına giriyor: Bu gizli özellik, iPhone’unuzu kullanan herhangi bir şarkıyı tanıyabilir

 

Apple 2017’de Shazam’ı satın alacağını duyurduğunda, analistler ve ticaret uzmanları Cupertino’nun popüler şarkı tanımlama uygulamasına olan ilgisi karşısında şaşkına döndüler. Shazam zaten 120 milyon aktif kullanıcıya ve bir milyardan fazla uygulama indirmesine sahip olmakla övünse de, sadık kullanıcı tabanı ve sürekli geliri, Apple’ın müzik tanıma hizmetini 400 milyon dolara satın almasının yolunu açtı. Hizmeti aldıktan yıllar sonra, Shazam yerel olarak iOS’a entegre edildi. Bu doğru – uygulamayı iPhone’unuza ayrıca indirmeniz gerekmez. Shazam 20 yaşına girerken, sizi hizmetle ve iPhone’un yerleşik müzik tanıma özelliğiyle bir şarkıyı nasıl anında tanımlayabileceğinizle tanıştırmayı düşündük.

Shazam nedir?

1999’da kurulan Shazam, platforma özgü bir şeyi tanıttı: şarkı tanıma. Arka planda çalan bir şarkı duyduğunuzda, Shazam’ı başlatın ve sizin için anında tanıyacaktır. Shazam’ın arkasındaki fikir basittir: Kullanıcının bir şarkıyı tanımlamasına ve ardından o şarkıyı çalmasına izin verin – ister Spotify veya Apple Music’te ister iTunes mağazasından indirin.

Apple, Shazam’ı satın almasına rağmen, uygulama iOS’un yanı sıra Android’de de mevcut. iPhone’unuzda Shazam uygulaması yoksa endişelenmeyin. Apple, Music Recognition’ı 2020’de iOS 14.2 ile yerleşik bir iOS özelliği olarak kullanıma sundu. Bu özellik hakkında sevdiğimiz şey,Aynı Apple Kimliğini paylaşan aygıtlar arasında Müzik Tanıma özelliğiyle tanımlanan şarkıların kaydını tutar. Ayrıca Shazam ve Apple Music uygulamanızı eşzamanlayabilir ve çeşitli Apple aygıtlarından zaman içinde tanımlanan Shazam’lanmış şarkılardan oluşan bir çalma listesi oluşturabilirsiniz.

Shazam: şarkı bulma programı - Google Play'de Uygulamalar

iPhone’unuzda Shazam’ı kullanmak çok kolay. (İmaj kredisi: Anuj Bhatia/Hint Ekspresi)
iPhone’unuzda Müzik Tanıma nasıl kullanılır?

# Öncelikle, iPhone’unuzda iOS’un en son sürümünü çalıştırdığınızdan emin olun. Bunu yapmak için Ayarlar > Genel > Yazılım güncellemesine gidin. iOS 14.2 veya daha yeni bir sürümde olmanız gerekir.

#iPhone’u iOS’un en yeni sürümüne güncelle.

#iPhone’a bir Shazam kısayolu eklemek için Ayarlar, Kontrol Merkezi’ne git, ardından Müzik Tanıma’nın yanındaki Ekle düğmesine dokun. aşağı kaydırın Daha Fazla Kontrol ve yanındaki artı simgesine tıklayın Müzik Tanıma. Artık Shazam özelliğine iPhone’unuzun Kontrol Merkezinden erişebilirsiniz.

Müziği tanımanın zamanı geldi

FaceID’li daha yeni iPhone’larınız varsa, telefonun sağ üst köşesinden aşağı kaydırıp Shazam simgesine dokunarak Kontrol Merkezi gölgesini aşağı çekmeniz yeterlidir. Daha eski iPhone’larda, menüye erişmek ve simgeyi bulmak için ekranın altını aşağı kaydırmanız yeterlidir.

Artık radyoda bir şarkı duyduğunuzda Shazam simgesine basın ve iOS’taki Müzik Tanıma özelliği şarkıyı tanır. Ekranınızın üst kısmında şarkının adını, sanatçıyı ve albümün küçük resmini gösteren bir başlık açılır. Bu kadar.

Not: Dikkat edin, Siri gibi Shazam da söylediğiniz bir melodiyi tanıyamaz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu