Windows

Shift Tuşu Çalışmıyor mu? Bu Kanıtlanmış 9 Düzeltmeyi Deneyin

Shift Tuşu Çalışmıyor mu? Bu Kanıtlanmış 9 Düzeltmeyi Deneyin

 

İster büyük harf yapın, ister özel karakterler yazın, shift tuşu işlemi çok kolaylaştırır. Çok işlevli kullanım durumuyla, bu anahtarın çalışmayı durdurması nadir değildir.

Çoğu klavyede iki shift tuşu bulunduğundan, birini veya ikisini birden kullanmakta sorun yaşayabilirsiniz. Veya shift tuşu aralıklı olarak çalışmayı durdurabilir. Shift tuşu, takılı kaldığında çoğunlukla çalışmayı durdurur. Ancak yanlış yapılandırılmış klavye ayarları da bu soruna neden olur.

Sebep ne olursa olsun, bu gönderiyi okuduktan sonra sorunu giderebileceksiniz.

Sorunun Muhtemel Nedeni

Düzeltmeler bölümüne geçmeden önce, Shift tuşunun çalışmamasının bazı nedenlerini görelim: Üçüncü taraf yeniden eşleme aracının kullanılması Filtre tuşlarını kullanmaFarklı dil seçenekleri Devre dışı bırakılmış yapışkan tuşlar Eski veya bozuk klavye sürücüsü

Shift Tuşunun Çalışmaması Nasıl Düzeltilir?

Klavyenizdeki Shift tuşu çalışmıyorsa klavyeyi akıllıca kullanmakta sorun yaşayabilirsiniz. Bir donanım hasarı sorunu olmadığı sürece, bu sorunu çözmek için Shift tuşlarını temizleme ve klavye sürücülerini güncelleme gibi küçük düzeltmeler uygulayabilirsiniz.

Burada, Shift tuşunuz çalışmadığında düzeltmek için kullanabileceğiniz 9 düzeltmenin bir listesini derledik. Daha fazla gecikmeden doğrudan onlara geçelim.

Klavyenizde Başka Bir Shift Tuşu Deneyin

Shift Tuşu

Hemen hemen her klavyede, biri solda, diğeri sağda olmak üzere iki Shift tuşu bulunur. Bunlardan birini kullanırken sorun yaşıyorsanız, başka bir tane deneyebilir ve sorunun devam edip etmediğini görebilirsiniz. Yalnızca bir Shift tuşunu kullanmakta sorun yaşıyorsanız, tuş büyük olasılıkla sıkışmıştır. Bunlardan herhangi birini kullanamıyorsanız durum farklı olabilir. Lütfen aşağıdaki diğer düzeltmelere geçin.

Shift Tuşlarını Temizle

temiz klavye

Klavyelerinizi en son temizlediğinizden bu yana uzun zaman geçtiyse, Shift tuşunun içine toz ve kalıntı girmiş olabilir ve tuş sıkışmış olabilir. Altındaki klavyeleri temizlemek için bir kutu basınçlı hava veya elektrikli süpürge kullanabilirsiniz. Mekanik klavyeleriniz varsa, tuşları çıkarmak için bir tuş çekicisi bile kullanabilir ve tuşta neyin yanlış olduğunu anlamak için içeriye bakabilirsiniz.

Klavyeyi Başka Bir Bilgisayarda Kontrol Edin

Klavyenizi başka bir bilgisayara da götürebilir ve Shift tuşunun orada çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. Orada çalışıyorsa, bir yazılım sorunu soruna neden oluyordur.

Bir RGB klavyeniz varsa veya bir oyuncuysanız, SharpKeys veya KeyTweak gibi klavyeye özel bir yeniden eşleme aracı kullanıyor olabilirsiniz. Üçüncü taraf uygulamalardaki ayarlar, Shift tuşunu farklı bir şekilde kullanacak şekilde yapılandırılabilir. Yeniden eşleme aracı kullanıcılarından biriyseniz, ayarları kontrol edin. Ayarları çözemezseniz, uygulamayı kaldırmayı düşünün.

Shift tuşu başka bir bilgisayarda hala çalışmıyorsa, bir donanım sorunu çalışmamasına neden oluyordur. Mümkünse başka bir klavye de alabilir, PC’nize bağlayabilir ve görebilirsiniz. Klavyeleri değiştirdikten sonra, bunun bir yazılım mı yoksa bir donanım sorunu mu olduğunu kolayca anlayabilirsiniz.

Ekran Klavyesini Kullanmayı Deneyin

ekran klavyesi

Klavyenizdeki Shift tuşlarının her ikisi de arızalıysa, Windows PC’de bulunan bir ekran klavyesi özelliğini de kullanabilirsiniz. Ekran klavyesini başlatmak için klavyenizdeki Windows + Ctrl + O kısayoluna basın. Başlatıldıktan sonra, farenizle Shift düğmesinin üzerine tıklayarak Shift tuşunu kullanın.

Dil Ayarlarını Değiştirin

İngilizce’den (ABD) farklı bir klavye düzeniniz varsa Shift tuşu istendiği gibi çalışmayabilir. Shift tuşu, diğer klavye düzenlerinde atanan farklı bir işleve sahip olabilir. Bu yüzden klavye ayarlarınızda tercih edilen dilin İngilizce olduğundan emin olun.

Dil ayarlarını nasıl değiştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

Klavyenizde Windows + I tuşlarına basın. Ayarlar açılacaktır. Saat ve dil > Dil seçeneğine gidin. İngilizce’yi (ABD) Windows görüntüleme dilinde ayarlayın. Klavye ayarlarını buradan da sıfırlayabilirsiniz. Dil ekle’ye tıklayın, İngilizce dışında bir dil seçin ve ardından tekrar İngilizce (ABD) olarak değiştirin.shift tuşu çalışmıyorYapışkan Tuşlar Özelliğini Kullanın

Herhangi bir kısayol işlemi için Shift tuşunu kullanmakta sorun yaşıyorsanız, yapışkan tuşlar özelliğini kolaylıkla kullanabilirsiniz. Örneğin, klavyenizdeki Shift + Del tuşlarına basarak bir dosyayı kalıcı olarak silmeye çalışıyor olabilirsiniz. Bu iki tuşa birlikte basamıyorsanız, yapışkan tuşlar özelliği tam size göre.

Yapışkan tuşları etkinleştirmek için şu adımları izleyin:

Ayarlar’ı başlatmak için klavyenizdeki Windows + I tuşlarına basın. Ayarlar penceresinde, sol bölmeden Erişilebilirlik menüsünü arayın ve tıklayın. Sağ bölmede aşağı kaydırın ve Klavye’yi seçin. Yapışkan tuşlarda geçiş yapın ve işiniz bitti.
yapışkan tuşlarda geçiş yap

Not: Bu özelliği zaten etkinleştirdiyseniz, devre dışı bırakmayı deneyin. Yapışkan tuşlar özelliği, kolaylık sağlamak için başka bir tuşa basmadan önce Shift tuşuna bastıktan sonra bir gecikme oluşturur. Ancak, bu bazen kısayolları kullanırken sorunlara neden olur, bu nedenle özelliği devre dışı bırakın ve sorunun devam edip etmediğini görün.

Filtre Tuşlarını Devre Dışı Bırak

Filtre tuşları, Windows tarafından sağlanan ve işletim sisteminize klavyenizden tekrarlanan tuş vuruşlarını dikkate almamasını söyleyen erişilebilirlik özelliğidir. Hızlı veya istenmeyen tuş vuruşlarını kabul etmeden önce klavyenin beklemesi gereken süreyi belirleyebilirsiniz. Bu özellik etkinleştirildiğinde, Shift tuşuna basılmasını geçersiz kılabilir ve bir sorunla karşılaşabilirsiniz.

Filtre tuşlarını nasıl devre dışı bırakacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Ayarlar > Erişilebilirlik > Klavye’ye gidin. Açıksa Filtre tuşlarını kapatın.
filtre tuşları

Klavye Sorun Gidericisini Kullanın

Windows, klavyedeki sorunları bulmak ve gidermek için kullanılan bir klavye sorun giderme aracına sahiptir. Çalıştırmayı deneyebilir ve Shift tuşunuzun neden çalışmadığının nedenini teşhis edip etmediğini ve muhtemelen düzeltip düzeltmediğini görebilirsiniz.

Klavye sorun giderme aracını nasıl çalıştıracağınız aşağıda açıklanmıştır:

Başlat düğmesine sağ tıklayın ve Ayarlar’ı seçin. Sol bölümden Sistem’i seçin ve ardından sağ bölmede Sorun Gider’i seçin. Diğer sorun gidericilere tıklayın. Sorun gidericiyi çalıştırmak için Klavye seçeneğinin arkasındaki Çalıştır düğmesine tıklayın.klavye sorun gidericisini çalıştır

Klavye Sürücünüzü Güncelleyin veya Yeniden Yükleyin

Bozuk veya güncel olmayan klavye sürücüleri, klavyenizdeki belirli tuşların çalışmamasının bir başka nedenidir. Shift tuşunuz çalışmıyorsa klavyeyi güncelleyebilir veya yeniden yükleyebilir ve sorunun devam edip etmediğini görebilirsiniz.

Klavye sürücülerini şu şekilde güncelleyebiliriz:

Windows + R tuşlarına aynı anda basın ve Run.Type devmgmt.msc’yi açın ve Enter’a basın. Aygıt Yöneticisi’ni açacaktır.Klavyeler menüsünü genişletin.Klavye adınıza sağ tıklayın ve Sürücüyü güncelle’yi seçin.güncelleme-klavye-sürücüsü

Bir sonraki pencerede Sürücüleri otomatik olarak ara’yı seçin. Klavyeniz için sürücünüz varsa, Sürücüler için bilgisayarıma gözat seçeneğini seçin.sürücüler için otomatik olarak arama

Güncelleme işe yaramadıysa, klavye sürücüsünü yeniden yüklemeyi deneyin. Klavyenizi sistemden kaldırıp yeniden başlatmak, klavye sürücüsünün yeni bir kopyasını yükleyerek tüm sorunları çözecektir.

Klavyenizi nasıl yeniden yükleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

Yukarıda belirtilen 3. adıma kadar aynı adımları izleyin. Ardından klavye adına sağ tıklayın ve Cihazı kaldır seçeneğini seçin.
kaldırma_klavyesiGörüntülenen bir sonraki iletişim kutusunda kaldırmayı onaylayın ve ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bilgisayarınız, yeniden başlatmanın ardından yeni bir klavye sürücüsü kopyasına sahip olacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu