Mobil

Şifreleri Yeni Telefona Nasıl Aktarırım

Şifreleri Yeni Telefona Nasıl Aktarırım

 

Parolaları hatırlamak genellikle zordur ve özellikle bunları diğer cihazınıza manuel olarak tekrar kaydetmek zordur. Ancak şifrelerinizi birisiyle paylaşmak isterseniz veya başka bir telefona geçip eski şifrelerinizi kullanmak isterseniz anında aktarabilirsiniz.

Ancak, kullandığınız telefona, yedekleme ayarlarınıza ve daha fazlasına bağlı olarak adımlar farklıdır. Şimdi hızlıca şifreleri yeni telefona nasıl aktaracağımıza geçelim.

Şifreler Yeni Telefona (iPhone) Nasıl Aktarılır?

Apple, parolalarınızı güvende tutmanıza yardımcı olan iCloud Anahtar Zinciri adlı kullanışlı bir özelliğe sahiptir. Bu aracı, yeni iPhone’unuzda eski kayıtlı parolalarınızı kullanmak için AirDrop gibi diğer hızlı yollarla birlikte kullanabilirsiniz. Hadi daha yakından bakalım.

Airdrop’u kullanma

Airdrop, dosyaları Apple cihazları arasında koşulsuz olarak paylaşmanın anında bir yoludur. Böylece, şifrelerinizi bir iPhone’dan diğerine paylaşmak için de kullanabilirsiniz. İlk olarak, her iki telefonu da yakınınızda tuttuğunuzdan emin olun. Ardından, her iki iPhone’da hem Wi-Fi’yi hem de Bluetooth’u açın.

Not: Bu yöntemin düzgün çalışması için her iki iPhone’un da en az iOS 11 veya üstü olması gerekir.

Her iki telefonda da AirDrop’u açın. Bunu, ana ekranınızı aşağı kaydırarak ve Kontrol Merkezine erişerek yapabilirsiniz.

Şifreleri Yeni Telefona Nasıl Aktarırım

Wi-fi simgesine uzun basın ve ardından AirDrop’a dokunun. airdrop-in-wifi-bölümü

Herkes üzerine dokunun.

havadan yardım Parolaları olan iPhone’da, Ayarlar > Parolalar’a gidin. Şimdi Parolalar’a dokunun. Ardından, Paylaş simgesine dokunun. Airdrop seçeneğini seçin.
şifre paylaş

Cihazlar listesinde hedef iPhone’unuzu seçin. Bitti üzerine dokunun. Diğer iPhone’unuzda AirDrop uyarısında Kabul Et’e dokunun. iCloud Anahtar Zincirini Kullanma

Bu yöntem, parolaların aktarılmasını içermez, ancak aynı Apple Kimliği ile oturum açmayı ve parolalarınıza erişmeyi içerir. iCloud Anahtar Zinciri, Apple’ın tüm parolalarınızı, kredi kartı bilgilerinizi ve daha fazlasını kaydeden parola yöneticisidir. Dolayısıyla, yeni iPhone ikincil kullanımınız içinse ve aynı Apple Kimliği ile kullanmaya devam etmek istiyorsanız iCloud Anahtar Zinciri’ni kullanabilirsiniz.

Her iki iPhone’unuzda da iCloud Anahtar Zincirini nasıl açabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Adınıza ve ardından iCloud’a dokunun. Anahtar Zinciri seçeneğini seçin ve iCloud Anahtar Zincirini etkinleştirmek için düğmeyi kaydırın.
anahtarlık

Yeni iPhone’unuzu kurarken, aynı Apple Kimliği kimlik bilgileriyle oturum açın. Bunu yapmak, eski telefonunuza aynı Apple Kimliğini kullanmaya devam etmek için onayınızı isteyen bir uyarı gönderir. Ardından, iCloud Anahtar Zincirindeki parolaları kullanmayı onaylamak için Devam’a dokunabilirsiniz. Yeni iPhone’unuzda iCloud Anahtar Zinciri’ni açmak için aynı yöntemleri izleyin. Ardından, şifrelerinizin yüklenmesi biraz zaman alacaktır. iTunes’u kullanma

iTunes’u kullanarak diğer iPhone’unuzda kayıtlı şifrelerinize erişebilirsiniz. Bununla, şifreler dahil iPhone verilerinizi yedeklemeniz ve yeni iPhone’unuza geri yüklemeniz gerekecek. Aşağıdaki adımları izlemeden önce, herhangi bir hatayı önlemek için her iki iPhone’un da aynı iOS sürümünde çalıştığından emin olun.

Not: Genel iPhone yedekleme verileri parolaları içermez. Parolalarınızı da yedeklemek için iTunes’da Yerel Yedeklemeyi Şifrele yazan kutuyu işaretlemeniz önemlidir.

iTunes’u açın ve kaynak iPhone’unuzu bilgisayarınıza bağlayın. Algılandıktan sonra iPhone simgesine tıklayın ve Özet’e gidin. Yedeklemeler bölümünden Bu Bilgisayar’a tıklayın. Ayrıca, altındaki Yerel Yedeklemeyi Şifrele’yi seçin. Şimdi, Şimdi Yedekle’ye tıklayın.
icloud-yedekleme

Yeni iPhone’unuzu açın ve ilk birkaç kurulum sayfasından Mac veya PC’den Geri Yükle seçeneğine dokunun. Yeni iPhone’unuzu tekrar bir bilgisayara bağlayın ve iTunes’u başlatın. iPhone simgesine tıklayın ve ardından Yedeklemeyi Geri Yükle seçeneğine tıklayın.
geri yükleme-yedekleme-icloud

Daha yeni yedekleme dosyanızı seçin. İşlemin tamamlanmasını bekleyin.

Artık kayıtlı tüm şifrelerinizi yeni iPhone’unuzda bulabilirsiniz.

Şifreleri Yeni Telefona (Android) Nasıl Aktarırım?

Apple kimliğine benzer şekilde, Android’de şifreleri yönetmenin popüler bir yolu, Google hesabınızı kullanan Smart Lock’tur. Kaydedilmiş şifrelerinizi doğrudan başka bir Android telefona aktaramazsınız. Ancak, Chrome senkronizasyonunu etkinleştirebilir ve yeni telefonunuzda aynı Google hesabınızı kullanarak giriş yapabilirsiniz.

Bu şekilde, ister Android ister Apple olsun, yeni cihazınızdaki çoğu uygulama ve web sitesinin tüm şifrelerine erişebilirsiniz.

Chrome Senkronizasyonu’nu şu şekilde etkinleştirebilirsiniz:

Chrome uygulamasını başlatın. Üç nokta seçeneğine dokunun ve ardından Ayarlar’a gidin. Senkronizasyonu Aç seçeneğine dokunun.

krom senkronizasyonu

İstediğiniz Google hesabını seçin. Şimdi, Evet, ben varım üzerine dokunun.Parolaları Neden Başka Bir iPhone’a Aktaramıyorum?

Parolaları başka bir iPhone’a başarıyla aktarmak için tüm ayarları doğru şekilde kontrol ettiğinizden emin olun. Örneğin, her iki iPhone’da da AirDrop’un etkin olup olmadığını kontrol edin. Benzer şekilde, iCloud Anahtar Zincirinin de etkin olup olmadığını kontrol edin.

İlginizi Çekebilir: Lili Apk İndir

Yukarıdaki tüm adımları izlediyseniz ancak yeni iPhone’unuz sitelerde oturum açarken parolalarınızı önermiyorsa, Otomatik Doldurma’nın açık olup olmadığını kontrol edin.

Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Ayarlar > Şifreler’e gidin. Sayfanın üst kısmındaki Şifreleri Otomatik Doldur’a dokunun. Açmak için düğmeyi kaydırın.

otomatik doldurma-şifre

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu