Teknoloji

Solana cüzdan hacki: Kripto cüzdanınızı güvende tutmak için beş ipucu

Solana cüzdan hacki: Kripto cüzdanınızı güvende tutmak için beş ipucu

 

Solana blok zincirine dayalı kripto cüzdanları, kripto hırsızlığının en son kurbanı oldu. Saldırı, Phantom, Slope ve TrustWallet gibi popüler popüler Solana cüzdanlarını etkiledi. Sıcak bir cüzdan mobil ve web üzerinde çalıştırılabilir. Kullanıcıların belirteçleri depolamasına, göndermesine ve almasına olanak tanır.

Solana, Proof-of-Stake (PoS) algoritması üzerinde çalışan ve çevre dostu bir token olarak kabul edilen bir blok zinciridir. Şirket, ağındaki tek bir işlemin iki Google aramasından daha az enerji tükettiğini ve telefonunuzu şarj etmekten 24 kat daha az enerji tükettiğini iddia ediyor. En son Solana kripto hırsızlıklarının ardından, kripto cüzdanlarınızı nasıl güvende tutacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Kriptolarınızı soğuk bir cüzdanda saklayın

Kripto cüzdanınızı güvence altına almanın ilk adımı, onu soğuk bir cüzdanda saklamaktır. Soğuk cüzdan, özel anahtarları (parolanızın kripto eşdeğeri) güvenli bir fiziksel cihazda saklar, kripto para biriminizi korumanın en iyi yollarından biridir. Bilgisayar virüslerine karşı bağışıktır, bu da bilgisayar korsanlarının madeni paralarınızı çalmasını neredeyse imkansız hale getirir.

Soğuk cüzdanlar veya donanım cüzdanları, çevrimiçi cüzdanlardan çok daha güvenlidir, çünkü çoğu erişimde çevrimiçi cüzdan sağlayıcılarının erişimi vardır, bu nedenle saldırıya uğrarlarsa ve özel anahtarınız tehlikeye girerse, yatırımınızı kaybedebilirsiniz.

Özel anahtarınızı asla paylaşmayın

Ne olursa olsun özel anahtarlar asla kimseyle paylaşılmamalıdır. Özel anahtarınıza erişimi olan herkesin tüm kripto para biriminize erişimi olduğunu unutmayın. Özel anahtarınızı korumanın anahtarı, onu güvenli bir şekilde saklamak ve sık sık değiştirmektir. Google vb. gibi diğer oturum açma işlemleriniz için aynı özel anahtarları (parolaları) kullanmadığınızdan emin olun. Ayrıca özel anahtarlarınızı bilgisayarınızda veya mobil cihazınızda saklamayın. En iyi yol, bunu bir kağıda yazmak ve anahtarlarınıza yalnızca sizin erişebileceğiniz bir yerde saklamaktır.

İlginizi Çekebilir: Lili Apk İndir

Kriptoları merkezi borsalarda saklamayın

Altın kuralı takip edin: ‘Kriptolarınız değil, anahtarlarınız değil’. Merkezi borsalar özel anahtarlarınıza erişebilir ve cüzdanınızı kontrol edebilir. Geçmişte hangi borsaların güvenliğinin ihlal edildiğini araştırmak önemlidir çünkü borsa saldırıya uğrarsa, zayıf güvenlik uygulamaları veya mevcut güvenlik açıkları gösterir, bu nedenle yatırımınız risk altında olabilir.

Herkese açık WiFi kullanmaktan kaçının

Çevrimiçi kripto cüzdanlarınıza veya borsalarınıza erişmek için herkese açık WiFi kullanmayın. Herhangi bir seçeneğiniz yoksa, IP adresinizi ve konumunuzu gizlemek için VPN kullanın ve bağlanın. VPN, IP adresinizi ve konumunuzu maskeler ve çevrimiçi etkinliklerinizi gizli ve güvenli tutan şifreli bir tünel oluşturur.

Kimlik avı etkinliklerine dikkat edin

Kimlik avı, siber suçluların özel anahtarlarınızı almak için kullandığı en yaygın saldırılardan biridir. Ücretsiz bir airdrop veya hediye talep ederek Discord, Twitter vb. üzerindeki herhangi bir URL’yi tıklamayın. Ayrıca, kişisel bilgilerinizi isteyen metinlere, e-postalara veya sohbetlere güvenmeyin.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu