Windows

TPM’yi Temizlemek İçin Bir Yapılandırma Değişikliği İstendi

TPM’yi Temizlemek İçin Bir Yapılandırma Değişikliği İstendi

 

TPM’yi Temizlemek İçin Bir Yapılandırma Değişikliği İstendi.Bazılarımız Windows’u sıfırlarken “Bu bilgisayarın TPM’sini temizlemek için bir yapılandırma değişikliği istendi” mesajıyla karşılaşabiliriz.

Dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, tuş takımınız ve izleme dörtgeniniz donabilir ve sıfırlama işlemine devam etmenizi engelleyebilir. Ayrıca dokunmatik ekranı destekleyen bir cihaz kullanıyorsanız dokunmatik ekran özelliği çalışmayı durdurur.

Bunun başlıca nedeni, bilgisayarınızın giriş cihazlarınızı kontrol etmek için gerekli sürücüleri yükleyememesidir. Bu, tüm giriş sinyallerini kısıtlar. Bu nedenle, Evet veya Hayır’ı seçmek için donanımınızı kullanamazsınız.

Pekala, artık kafanı kaşımana gerek yok. Bu yazıda, sorunu çözmek için taşıyabileceğiniz basit düzeltmeler getirdik.

Windows 11’de TPM’nin Önemi

tpm-pencerelerinin önemiGüvenilir Platform Modülü

Güvenilir Platform Modülü (TPM), bilgisayar donanım bileşenlerinin güvenliğini sağlamak için bir ana karta yerleştirilmiş bir yongadır. Temel olarak, bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılımlardan ve bellenimden korumak için şifreleme anahtarlarını kullanır.

TPM’nin önceki sürümleri tüm algoritmaları desteklemiyordu ve daha zayıf kripto çevikliği sağlıyordu. Ancak, TPM 2.0’ın piyasaya sürülmesiyle, sisteminizi özel bir dijital imza özelliği kullanarak korumak için ek bir güvenlik katmanı eklenmiştir.

İlginç bir şekilde, Windows Hello ve BitLocker’ı çalıştırabilmeniz için Windows 11’e güncelleme yaparken TPM 2.0’a ihtiyacınız var. Temel olarak bunlar, sisteminizde kimlik ve veri koruması için gerekli özelliklerdir.

Ancak, güncel olmayan bir BIOS veya hasarlı TPM yongası nedeniyle TPM aygıtı algılanamayabilir. Böyle bir durumda, bu düzeltmeleri deneyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Twitter Parolanızı Unuttuysanız Yapmanız Gerekenler

‘TPM’yi Temizlemek İçin Bir Yapılandırma Değişikliği İstendi’ Aldıktan Sonra Ne Yapmalı?

Windows’unuzu sıfırlamayı seçtiğinizde, dosyalarınızı saklama veya her şeyi kaldırma seçeneğine sahip olursunuz. Tüm dosyalarınızı kaldırmaya karar verirseniz, ikinci seçeneği seçmeniz gerekir.

Ekrandaki işlemi izledikten sonra, muhtemelen birkaç saat bekledikten sonra mesajı alacaksınız. Temel olarak, bu açılır pencere size TPM’yi temizleyip temizlemeyeceğinizi soruyor.

Klavyeniz ve dokunmatik yüzeyiniz iyi çalışıyorsa, donanımlardan birini kullanarak doğrudan Evet veya Hayır’ı seçebilirsiniz. Evet’i seçmek, daha önce oluşturduğunuz tüm anahtarları siler. Bu nedenle, devam etmeden önce şifrelenmiş verilerinizi yedeklemenizi öneririz.

Ancak Hayır’ı seçmek, TPM’yi temizlemek için erişim izni vermediğiniz anlamına gelir. Bunu yaparken aynı mesajı tekrar tekrar alabilirsiniz ve sonsuz döngü devam eder.

Bu nedenle, Evet’i seçmeden önce şifrelenmiş anahtarlarınızı veya dosyalarınızı yedeklemeniz daha iyidir. Ancak, bu veriler için endişelenmiyorsanız, Windows sıfırlama tamamlandıktan sonra işletim sistemi TPM’yi yeniden başlatacağından doğrudan Evet’i seçebilirsiniz.

Ancak, TPM’yi temizlemeyi denerseniz, bazı önemli verileri kaybedebilirsiniz. Bu nedenle, bunu kendi sorumluluğunuzda yapmanızı öneririz.

‘TPM’yi Temizlemek İçin Bir Yapılandırma Değişikliği İstendi’ Hatası Nasıl Düzeltilir?

Gerçekten de, ok tuşlarınız iyi çalıştığında Evet veya Hayır’ı seçmek mümkündür. Ancak, çoğu kullanıcı, bu mesaj açıldığında giriş cihazlarının çalışmadığını fark eder. Yani, onlardan biriyseniz, sorunu çözmeyi deneyebileceğiniz yedi farklı düzeltmeyi burada bulabilirsiniz.

Esc tuşuna basın

Escape veya Esc tuşu genellikle çalışan herhangi bir işlemi iptal etmek için kullanılır. Bu nedenle, ilk yöntem, mesajın kaybolup kaybolmadığını görmek için bu tuşa basmayı denemektir.

Esc tuşuna basın

Bunun dışında Esc tuşu aynı zamanda Hayır’a basmak olarak da işlev görür, yani TPM’yi temizleme isteğini atlayabilirsiniz. Bu, sorununuzu çözmeli ve Windows sıfırlama işlemine devam etmelidir.

Ancak, birçok kullanıcı mesaj açıldığında Esc tuşunun çalışmadığını bildirmiştir. Ayrıca, bazıları Esc tuşuna basmanın aynı hata mesajını geri getirdiği bir sorunla da karşı karşıya kaldı. Bu nedenle, bu sizin için işe yaramazsa, diğer yöntemlere başvurmak daha iyidir.

F12 Tuşuna basın

TPM’yi temizlemek ve bu sorunu çözmek istiyorsanız F12 tuşuna basmanızı öneririz. Bu, TPM’yi temizlemek için Evet’i seçmek gibi davranır.

Ayrıca, çoğu dizüstü bilgisayar üreticisi, Windows’u sıfırlarken bu hatayı görürseniz F12 tuşuna basılmasını önerir. Bunun nedeni, donmuş sisteminizi hayata döndürmesi ve Windows sıfırlamaya devam etmesidir.

Sesi Açma veya Azaltma Tuşlarını Kullanın

Genel olarak Esc ve F12 tuşlarını kullanmak TPM sorununuzu çözmelidir. Ancak bazı dizüstü bilgisayar modellerinde TPM’yi temizlemeye karar vermek için Sesi Yükselt ve Azalt tuşlarını kullanmalısınız.

Ayrıca, tablet gibi dokunmatik ekranlı cihazlarda Windows çalıştırıyorsanız, sorunu çözmek için ses düğmelerine ihtiyacınız olacaktır. Evet’i seçmek için ses açma düğmesine ve Hayır’ı seçmek için ses kısma düğmesine basabilirsiniz.

Harici Klavye veya Fare Bağlayın

Çoğunlukla dokunmatik ekranlı cihazlarda harici bir klavye veya fare takmak sorununuzu çözebilir.

Giriş cihazını bağladıktan sonra, fare imlecinizi hareket ettirip ettiremeyeceğinizi veya klavye ok tuşlarını kullanıp kullanamayacağınızı görmeye çalışın. Ardından, Evet veya Hayır’ı seçmek için ikisinden birini kullanın. Veya klavyenizden F12 tuşuna da basabilirsiniz.

Bunun sizin için işe yarayıp yaramadığını kontrol etmek için dizüstü bilgisayarınıza harici bir giriş cihazı bağlamayı bile deneyebilirsiniz. Ancak, Windows sıfırlama işlemi yapılırken klavyenizin veya farenizin desteklenmemesi olasıdır. Bu nedenle, yapılandırma hatasını düzeltmek için şu genel adımları izleyin:

PC’nizdeki güç düğmesine uzun basın ve PC’nizin kapanmasını bekleyin.güç düğmesine basın

Şimdi harici klavyenizi veya farenizi bağlayın.
eklenti klavye veya fare

PC’nizi açmak için güç düğmesine basın. Bu muhtemelen sizi bıraktığınız mavi ekrana geri götürmelidir. Ancak, bazı bilgisayarlarda Windows sıfırlamayı yeniden başlatmanız gerekebilir. Harici cihazınızı kullanabiliyorsanız, doğrudan Evet veya Hayır’ı seçin. Alternatif olarak, F12 tuşuna da basabilirsiniz.
kabul etmek için-evet-basın

TPM Yönetiminden TPM’yi Temizle

Windows sıfırlama işlemini gerçekleştirirken yapılandırma sorununu çözemezseniz, şimdi iptal etmeniz gerekir. Bunu yapmak için, kapatmak için güç düğmesine uzun süre basmanız ve tekrar açmak için bir saat beklemeniz gerekir.

Ardından, TPM Yönetiminden TPM’yi temizlemek için aşağıdaki basit yönergeyi izleyin:

Bilgisayarınız yüklendikten sonra Çalıştır iletişim kutusunu başlatmak için Windows + R tuşlarına basın. Buraya tpm.msc yazın ve enter tuşuna basın.
type-tpsm-msc

Bu, Yerel Bilgisayarda TPM Yönetimi penceresini açar. Burada, menü çubuğundan Eylem’e tıklayın. Ardından, TPM’yi Temizle…’yi seçin.
clear-tpm-on-tpm-yönetim

Ardından, Yeniden Başlat düğmesine basın ve bilgisayarınızın yeniden başlatılmasını bekleyin. Son olarak, Windows’ta oturum açın ve Clear TPM sihirbazı otomatik olarak çalışır. Şimdi Windows sıfırlama işlemini yeniden gerçekleştirin. Bu sefer yapılandırma mesajıyla karşılaşmamalısınız.Aygıt Yöneticisinden TPM Sürücüsünü Güncelleyin

TPM sürücünüz güncel değilse, büyük bir olasılıkla onu silemezsiniz. Öyleyse, sürücüyü şu şekilde güncelleyebilirsiniz:

İlk olarak, Windows sıfırlamanızı sonlandırın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Önyükleme yaptıktan sonra, Başlat Menüsüne sağ tıklayın ve Aygıt Yöneticisi’ni seçin. Şimdi, Güvenlik cihazları seçeneğini genişletin. Güvenilir Platform Modülü 1.2 veya 2.0’a sağ tıklayın, ne olursa olsun kullanılabilir. Ardından, Sürücüyü güncelle’yi seçin.
tpm-güncelleme-sürücüsü

Ardından, Sürücüleri otomatik olarak ara seçeneğine basın.
tpm-sürücüler için otomatik olarak arama

En iyi sürücü güncellenirken birkaç saniye bekleyin. Windows’unuzu güncellemediyseniz, güncellenmiş sürücüleri arama seçeneğiniz vardır. Bu sizi Windows güncelleme sayfasına yönlendirirken üzerine tıklamanız yeterlidir.windows-güncelleme-güncelleme-için-arama-sürücü-güncellemesi

Windows güncellemesini kontrol edin ve indirip kurmasını bekleyin. Son olarak, Windows’unuzu tekrar sıfırlayın ve sorununuzu çözüp çözmediğini kontrol edin. Donanım değişikliklerini tara

Daha önce de belirttiğimiz gibi, TPM donanım güvenliklerini sağlamaktan sorumludur. Bu nedenle, son düzeltmeniz, gerçekleşen herhangi bir donanım değişikliğini kontrol etmektir. İşte bunu nasıl yapabilirsiniz:

Windows sıfırlamayı devre dışı bırakın ve bilgisayarınızı açın. Aygıt Yöneticisi > Güvenlik cihazları > Güvenilir Platform Modülü’ne gidin [number].Sağ tıklayın ve Donanım değişikliklerini tara’yı seçin.Donanım değişikliklerini tara

Tarama tamamlanana ve kritik hatalar giderilene kadar birkaç saniye bekleyin. Şimdi Windows sıfırlama işlemini yeniden gerçekleştirin. Bu sefer ‘TPM’yi temizlemek için bir yapılandırma değişikliği istendi’ mesajını görmemelisiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu