Teknoloji

Sony, ekonomik baskılar ve artan oranlar nedeniyle PS5 fiyatını artırdı

Sony, ekonomik baskılar ve artan oranlar nedeniyle PS5 fiyatını artırdı

 

Sony Group Corp Perşembe günü yaptığı açıklamada, yükselen faiz oranları da dahil olmak üzere ekonomik baskıların ardından Avrupa, Japonya ve İngiltere gibi pazarlarda PlayStation 5 oyun konsolunun fiyatını artırdığını söyledi.

Sony, konsolun disk sürücüsü donanımlı versiyonunun fiyatını daha önce Avrupa’da 499,99 Euro’dan Japonya’da benzer bir zamla 549,99 Euro’ya (550,81 $) yükselttiğini söyledi.

Japon eğlence şirketi, oyun abonelik hizmetini agresif bir şekilde genişleten Microsoft Corp’un Xbox’ı ile savaşta kilitli kaldığı Amerika Birleşik Devletleri’nde fiyat artışı olmayacağını söyledi.

Sony

Sony Interactive Entertainment CEO’su Jim Ryan bir blog yazısında, “Yüksek küresel enflasyon oranlarının yanı sıra olumsuz döviz trendleri görüyoruz, tüketicileri etkiliyor ve birçok endüstri üzerinde baskı oluşturuyoruz” dedi.

Fiyat artışı, Sony’nin oyun işinin donanım kıtlığına yol açan tedarik zinciri darboğazları tarafından sıkıştırılması ve holdingin yıl sonu alışveriş sezonu için PS5 üretimini artırmayı hedeflemesiyle geldi.

Oyun şefi Ryan, “Mevcut küresel ekonomik ortam ve bunun SIE’nin işi üzerindeki etkisi göz önüne alındığında, fiyat artışı bir zorunluluk olsa da, en büyük önceliğimiz PS5 tedarik durumunu iyileştirmeye devam ediyor” diye yazdı.

İlginizi Çekebilir: Lili Apk İndir

Sony, Mart ayında sona eren yılda 11,5 milyon adet sattıktan sonra mevcut mali yılda 18 milyon adet hit cihaz satmayı hedefliyor.

Ampere Analysis analisti Piers Harding-Rolls, “Geniş kapsamlı olmasına rağmen, PS5 fiyat artışları nispeten nüanslı ve etkinin en çok hissedildiği pazarlarda, ABD dolarının gücünden gelen ek bir sıkıştırma katmanıyla gerçekleşiyor” dedi. bir blog yazısında.

Harding-Rolls, “Microsoft, ‘değer’ mesajını iletmek için Sony’nin artışından yararlanacak” dedi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu