GenelNasılTeknoloji

Steam Kitaplığınıza Steam Dışı Oyunlar Nasıl Eklenir?

Tüm oyunlarınızın PC’nizde tek bir yerde olması uygundur. Steam kullanıyorsanız , muhtemelen tüm oyunlarınızı bu platformdan satın alıp piyasaya süreceksiniz. Ancak, bir oyunun Steam’de bulunmayabileceği durumlar vardır, bu nedenle oyun Steam kitaplığınızda değil, bunun yerine bilgisayarınızdaki bir dosyada başka bir yerde saklanır. 

Bu durumda Steam’den başka bir programa geçmek zor olabilir. Ayrıca yer paylaşımı, oyun akışı ve daha fazlası  gibi Steam’in oyun özelliklerinden yararlanmanıza da izin vermez .

Yine de, bilgisayarınızdaki Steam dışı herhangi bir oyunu veya programı Steam kitaplığınıza eklemenin ve bunları kolayca erişilebilir hale getirmenin zahmetsiz bir yolu var. Yine de, Steam üzerinden Steam dışı oyunları başlatmanın Steam destekli bir oyun oynamaktan farklı  olduğunu unutmayın .

Steam dışı oyunları nasıl ekleyeceğinizi ve bu oyunlarla hangi Steam özelliklerini kullanabileceğinizi ve kullanamayacağınızı öğrenmek için aşağıyı okuyun.

Steam Kitaplığınıza Steam Dışı Oyunlar Nasıl Eklenir?

Öncelikle, eklemek istediğiniz Steam dışı oyunun PC’nizde nerede olduğunu bildiğinizden emin olun. Ardından Steam kitaplığınıza eklemek için adımları izleyin. 

 1. Steam’i açın. 
 1. Üst menü çubuğundan  Kitaplık’ı seçin .
Steam
 1. Sayfanın sol tarafında, artı simgesi olan bir Oyun Ekle’yi seçin.
 1. Steam Dışı Bir Oyun Ekle’yi seçin .
 1. Steam’e ekleyebileceğiniz tüm programları gösteren bir pencere açılacaktır. Oyunu veya programı bulmak için bu listeye göz atabilir veya bilgisayarınızda göz atmak için Gözat düğmesine basabilirsiniz. Ardından, seçin ve bir sonraki adımda listeye ekleyin. 
 1. Steam’e eklemek istediğiniz Steam dışı oyun(lar)ı, adının solundaki küçük kutucuklarda işaretleyin. Ardından Seçili Programları Ekle’yi tıklayın . 
 1. Oyun daha sonra Steam Kitaplığınızda görünecektir. 

Steam Dışı Oyunlarda Steam Overlay Nasıl Başlatılır ve Kullanılır

Steam dışı oyunlar için hangi özelliklerin mevcut olduğu ve oyunun Steam ile nasıl etkileşime girdiği konusunda bazı farklılıklar olacaktır. 

Örneğin, Kütüphanenizde oyuna tıkladığınızda, mevcut oyun hakkında bilgi olmayacaktır. Ayrıca diğer oyunlarda olduğu gibi Steam dışı oyunlarda da harcanan süreyi takip edemezsiniz. 

Ancak, Steam dışı bir oyunu aktif olarak oynadığınızda, arkadaşlarınızın görmesi için profilinizin yanında görünmeye devam edecektir. Ayrıca arkadaşlarınızla sohbet etmenize, ekran görüntüleri almanıza, oyununuzu yayınlamanıza ve daha pek çok şeye olanak tanıyan Steam oyun içi arayüzünü birçok oyun için kullanmaya devam edebilirsiniz. 

Steam Dışı Bir Oyun Nasıl Başlatılır 

 1. Steam Kitaplığınızda, oynamak istediğiniz Steam dışı oyuna tıklayın. 
 1. Oyunu başlatmak için  büyük yeşil Oynat düğmesini seçin.
 1. Steam’e eklediğiniz dosyayla ilgili herhangi bir sorun varsa, bu sorunu ele alan bir açılır pencere alabilirsiniz. Bu olursa, oyunu tekrar eklemeyi deneyin ve orijinal oyun uygulama dosyasını ekleyin. 

Steam’in Oyun İçi Yer Paylaşımı Nasıl Açılır

 1. Oyununuzu başlattıktan sonra, bindirmeyi nasıl açacağınızı söyleyen bir bildirim almalısınız. Bunu görmüyorsanız, yine de deneyebilirsiniz, ancak bu oyunda yer paylaşımını kullanamayabilirsiniz. 
 1. Steam katmanını açmak için Shift + Tab tuşlarına basın (tuş kısayolunu başka bir şeye ayarlamadıysanız). 
 1. Kaplama görünecek ve mevcut tüm kaplama özelliklerini kullanabileceksiniz. 

Steam Dışı Oyunlar Kitaplığınızdan Nasıl Kaldırılır

Steam kitaplığınızın tıkanmasını istemediğiniz bir dosyayı yanlışlıkla eklerseniz, eklediğiniz Steam dışı programları da silebilirsiniz. 

Steam Oyunlarını Kaldır

Bunu kolayca yapmak için şu adımları izleyin:

 1. Steam Kitaplığınıza gidin.
 1. Kenar çubuğu listesinde silmek istediğiniz programları bulun. 
 1. Üzerine sağ tıklayın ve Yönet > Steam dışı oyunu kitaplığınızdan kaldır seçeneğine gidin .
 1. Oradan oyun hemen kitaplığınızdan silinecek.

Steam Oyunlarını Gizle

Oyunu kitaplığınızdan tamamen silmek istemiyorsanız, oyunu Steam kitaplığı listenizden gizlemeyi de seçebilirsiniz. 

 1. Gizlemek istediğiniz oyunu bulduktan sonra sağ tıklayın.
 1. Yönet > Bu oyunu gizle seçeneğine gidin . 
 1. Oyunu tekrar bulmak için kütüphane listesinden  Gizli açılır menüyü bulun ve açın.

Steam Kitaplığınıza Steam Dışı Oyunlar Ekleme

Oyunları bilgisayarınızda konsolide etmek, onları düzenlemeyi ve başlatmayı kolaylaştırabilir . Steam bunun için kullanmak için harika bir programdır, istediğiniz herhangi bir oyunu veya programı kitaplığınıza eklemenizi kolaylaştırır. Tüm favori oyunlarınızı tek bir yerde almak için birkaç tıklama yeterlidir. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu