GenelTeknoloji

Steve Jobs’un Apple-1 Bilgisayar prototipi açık artırma bloğunda

Steve Jobs’un Apple-1 Bilgisayar prototipi açık artırma bloğunda

 

Apple Inc.’in Silikon Vadisi’ndeki hikayeli ilk günlerinden nadir bir tarih parçası, en yüksek teklifi verene gidecek. Steve Jobs’un Apple-1 Bilgisayar prototipi, Boston merkezli RR Auction tarafından mevcut teklifler 278.005$’dan açık artırmaya çıkarılıyor. İhale 18 Ağustos’ta sona eriyor. RR Auction, Apple-1 bilgisayarını Eylül 2018’de 375.000 $’a sattı.

Yakın zamana kadar “kayıp” olarak kabul edilen prototip, Apple’ın kurucu ortağının 1976’da kişisel bilgisayar mağazası sahibi Paul Terrell’e Apple-1’i göstermek için kullandığı prototipti. kurucusu Steve Wozniak başlangıçta Apple-1 bilgisayarını 40 dolarlık kendin yap kitinin bir parçası olarak tasavvur etmişti. Terrell, girişimcileri ürünü 666,66 dolara önceden monte edilmiş bir kişisel bilgisayara dönüştürmeye ikna etti ve onlara ilk büyük siparişlerini verdi.

RR Müzayede Başkan Yardımcısı Bobby Livingston, “Bu pano olmadan Apple-1 olmaz – Steve Jobs ve Apple hatıralarının kutsal kâsesidir” dedi.

Cihaz Wozniak’ın da ellerinden geçti: Müzayede evinin açıklamasına göre prototip, Wozniak tarafından benzersiz bir “Apple Computer A” devre kartı üzerinde elle lehimlenmiş gibi görünüyor. Prototip, Wozniak’ın bir elinde tel, eskisinde havya ve ağzıyla lehim kullandığı alışılmadık “üç elli tekniğini” gösteriyor.

1976’da Terrell, prototipin devre kartıyla eşleşen Polaroid fotoğraflarını çekti. Prototip 2022’de Apple-1 uzmanı Corey Cohen tarafından incelendi ve doğrulandı, o da beraberinde 13 sayfalık bir rapor yazdı.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu