Windows

Stop Code Critical Process Died Nasıl Onarılır

Stop Code Critical Process Died Nasıl Onarılır

 

Herhangi bir kritik sistem işlemi aniden durursa “CRITICAL_PROCESS_DIED” hatası alırsınız. Bu tür işlemler bilgisayarınızın düzgün çalışması için gereklidir.

Durduklarında, sisteminiz bir hata kontrolünü zorlar ve sisteminizin bütünlüğünü korumak için çöker. Bu, “Durma kodu: CRITICAL_PROCESS_DIED” hata mesajıyla birlikte bir Ölümün Mavi Ekranını (BSOD) gösterir.

Hata genellikle donanım aygıtları veya sürücüleri ile ilgili sorunlardan kaynaklanır. Bu nedenle, bu tür sorunların giderilmesi çoğu durumda bu BSOD’yi düzeltmelidir.

Durdurma Kodu Kritik İşleminin Nedenleri Öldü

CRITICAL_PROCESS_DIED durdurma kodunun birçok olası nedeni vardır. Bazıları aşağıdaki gibidir:

Eski veya bozuk sürücüler.Üçüncü taraf yazılım paraziti.Kötü amaçlı yazılım enfeksiyonu.Uygun olmayan BIOS yapılandırması.

Stop Code Critical Process için Düzeltmeler Öldü

Gelişmiş çözümleri denemeden önce, güç kablosunu veya pili çıkarırken bilgisayarınızı kapatın. Ardından, açmadan önce bir süre bekleyin. Hata devam ederse, aşağıdaki çözümlere geçin:

Harici Donanımı Kontrol Edin

Uyumsuz harici donanım genellikle birkaç sistem sorununa neden olur. Bağlı çevre birimlerini çıkarın ve hatanın tekrar oluşup oluşmadığını kontrol edin. Olmazsa, donanım sorumludur. Kesin sorunu belirlemek için üreticinin desteğine başvurabilirsiniz.

Ayrıca cihazın donanım tanılama yazılımını çalıştırmanızı öneririz. Küçük sorunları gidermek için yerleşik Donanım ve Aygıt Sorun Gidericisini de çalıştırabilirsiniz. Bunu yapmak için Çalıştır iletişim kutusuna msdt.exe -id DeviceDiagnostic girin.

Donanım aygıtlarının uzun ömürlü olması için PC’nizin aşırı ısınmasını önlemenizi öneririz. Düzenli olarak bakım yapmak veya bilgisayarınızdaki tozu temizlemek de daha iyidir.

Tüm Sürücüleri Güncelle

BSOD’ler de dahil olmak üzere birçok sistem sorunundan eski veya bozuk sürücüler sorumludur. Donanım aygıtı sorunları nedeniyle hatayı aldığınız için sürücülerinizi güncel tutmanızı öneririz.

Önceki Aygıt Sürücülerini Kaldır

Birçok kullanıcı bilgisayar donanımını değiştirir ve değiştirilen aygıtın sürücüsünü olduğu gibi bırakır. Bu tür önceki sürücüler genellikle yenileriyle çakışır ve bu BSOD hatasına neden olur.

Tüm eski ve gereksiz sürücüleri kaldırarak bunu çözebilirsiniz. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

Aygıt Yöneticisi’ni açmak için Çalıştır komutuna devmgmt.msc yazın. Menü çubuğunda Görünüm > Gizli aygıtları göster’i seçin.

Stop Code

Eski aygıta genişletin.Önceki aygıt sürücüsüne sağ tıklayın ve Kaldır’ı seçin. Tekrar Kaldır’a tıklayın.ağ sürücülerini kaldır

Çalıştır komutuna cleanmgr yazın. Açılır listeyi sistem sürücüsüne ayarlayın (genellikle C:\) ve Tamam’a tıklayın.Sistem Dosyalarını Temizle’ye tıklayın ve sistem sürücüsünü tekrar seçin. Listeden Aygıt sürücü paketlerini kontrol edin.
temiz aygıt sürücüsü

Kaldırmak istemediğiniz seçeneklerin işaretini kaldırın ve Tamam’a basın.Minidump Dosyasını Analiz Edin

Bir BSOD çökmesi, C:\Windows\Minidump klasöründe bir mini döküm dosyası oluşturur. Sorumlu bileşeni belirlemek için dosyayı bir hata ayıklayıcıyla tanılayabilirsiniz.

Suçluyu bulamıyorsanız, Microsoft’un forumundan yardım almanızı öneririz.

Ayrıca, başka bir çökmeden sonra Sürücü Doğrulayıcı’yı çalıştırmak ve minidump dosyasını kontrol etmek daha iyidir. Bu hatadan sorumlu tüm sürücüleri veya aygıtları daraltmaya yardımcı olacaktır.

Olay Görüntüleyiciyi Kontrol Et

Hatanın sorumlu nedenini belirlemek için olay görüntüleyiciyi de kontrol edebilirsiniz. Böyle yaparak,

Çalıştır komutunu açın ve eventvwr yazın. Bul’a tıklayın ve Critical Process Died’i arayın. Veya BSOD çökmesi sırasında kritik olayları kontrol edin. Olayı seçin ve sorumlu tarafı kontrol etmek için ilgili ayrıntılara bakın.

Ayrıca, aynı anda meydana gelen tüm olayları kontrol etmeyi unutmayın.

Çoğu durumda, hatalı donanım veya sürücü sorumludur. Öyleyse, etkinliğin kaynak sütununda “WHEA…” ifadesini görürsünüz.

Ayrıntılar donanıma işaret etmelidir. Cihazla ilgili herhangi bir bağlantı sorunu olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca, BIOS uyumluluğu ile ilgili herhangi bir sorun olup olmadığına bakın. Değilse, cihazı onarması veya değiştirmesi için bilgisayarınızı bir donanım uzmanına götürmeniz gerekir.

Windows’u Güncelle veya Geri Al

Bir Windows güncellemesinden sonra bu hatayı yaşadıysanız, güncelleme büyük olasılıkla hatalıdır. Bu sorunu gidermek için en son güncellemeleri kaldırın ve önceki derlemeye geri dönün.

Ancak daha da iyi bir çözüm, güncellemeler hazır olur olmaz sisteminizi daha yeni yapılara güncellemek olacaktır. Microsoft, sonraki güncellemelerde çözülmemiş sorunları çözecektir.

Temiz Önyükleme Gerçekleştirin

Bu hata, üçüncü taraf uygulamalar sisteminizin kritik süreçlerine müdahale ettiğinde de ortaya çıkar.

Bilgisayarınızı güvenli modda başlatın ve bu hatanın tekrar oluşup oluşmadığını kontrol edin. Evet ise, bu hatanın başka bir nedeni var.

Aksi takdirde, suçluyu daraltmak için üçüncü taraf süreçlerini tek tek kontrol etmeniz gerekir. Temiz önyükleme yapmak, bunu yapmanın en iyi yoludur.

Sorumlu programı belirledikten sonra, bu sorunu gidermek için devre dışı bırakın veya kaldırın.

Bellek Tanılamayı Kullan

Bu hata, bellek sorunları nedeniyle de oluşabilir. Arızalı bir RAM, çeşitli BSOD hatalarına neden olabilir. Windows Bellek Tanılama’yı kullanarak hatalı RAM olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Çalıştır iletişim kutusuna mdsched.exe yazın. Şimdi yeniden başlat’ı seçin ve sorunları kontrol edin.Windows Bellek Tanılama

Bellek Tanılama, yeniden başlatmanın ardından test etmeye başlar. Tamamlandıktan sonra sisteminizi yeniden başlatır ve test sonucunu görüntüler. Sonucu Olay Görüntüleyiciden de kontrol edebilirsiniz.

Sonuç hata gösteriyorsa, RAM çubuğunuz veya anakart yuvanız bozulmuş olabilir. Arızalı donanımı bulmak için ayrı yuvalarda farklı RAM çubukları kullanarak test edin. Ardından, onarım veya değiştirme için bir donanım uzmanına götürmenizi öneririz.

Kötü amaçlı yazılımları tara

İnternette sistem dosyalarına bulaşan birçok kötü amaçlı yazılım komut dosyası bulunur. Bu tür programlar, kritik süreçleri aniden durdurabilir ve bu BSOD hatasına neden olabilir. Bu tür sorunları gidermek için PC’nizde tam bir tarama yapın. Virüs ve tehdit korumasını kullanarak bunu yapmak için,

Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Windows Güvenliği > Virüs ve tehdit koruması > Tarama seçenekleri’ne gidin. Tam taramayı işaretleyin ve Şimdi tara’yı tıklayın.tam tarama

Hesabınızda oturum açamıyorsanız, tam tarama yapmak için WinRE’den Komut İstemi’ni kullanın.

Windows Kurtarma Ortamından Sorun Giderme > Gelişmiş Seçenekler > Komut İstemi’ne gidin. cd C:\ProgramData\Microsoft\Windows Defender\Platform\ yazın ve içeriği kontrol etmek için Enter’a basın. Dizini en yüksek numaralı klasöre değiştirin. Örneğin, cd 4.18.2203.5-0.MpCmdRun -Scan -ScanType 2 girin.
tarama-komut-istemi

Sistem Bütünlüğünü Onar

Önemli işlemleri çalıştıran sistem dosyalarının bozulması da bu hataya neden olabilir. Sisteminizin bütünlüğünü onararak bu sorunu çözebilirsiniz. Böyle yaparak,

Komut İstemini yönetici olarak çalıştırın. Veya WinRE Komut İstemi’ne gidin ve aşağıdaki komutu girin:
dism /çevrimiçi /temizleme görüntüsü /scanhealth
dism /çevrimiçi /temizleme görüntüsü /restorehealth
sfc /scannow
chkdsk C:\ /f /r /xÜçüncü Taraf Antivirüsünü Kaldırın

Birçok üçüncü taraf güvenlik uygulaması Windows ile uyumlu değildir ve birçok sorundan sorumludur. Böyle bir sorun, hayati süreçlerin sisteminizde çalışmasını engellemektir.

Windows’un harika bir yerleşik güvenlik programı vardır. Başka bir güvenlik uygulamasına ihtiyacınız yok. Bu nedenle, bu tür sorunları çözmek için bunları kaldırın.

Sistem/Sistem Görüntüsünü Geri Yükle

Bu hata daha yeniyse, sisteminizi önceki bir geri yükleme noktasına geri yüklemeyi deneyebilirsiniz. Sorundan sorumlu tüm değişiklikleri geri alır. Böyle yaparak,

Komut İstemi veya Çalıştır iletişim kutusunu açın. Sistem Geri Yükleme yardımcı programını başlatmak için rstrui girin. Uygun bir geri yükleme noktası seçin ve ekrandaki talimatları izleyin.BIOS’unuzu Sıfırlayın

Critical Process Died hatası, CPU’nun yanlış hız aşırtması nedeniyle de meydana gelebilir. Birçok sistem sorununa neden oldukları için BIOS ayarlarının gelişigüzel değiştirilmesini önermiyoruz. BIOS’unuzu varsayılan ayarlara geri yüklemek, bu tür sorunları çözmenin en iyi yoludur.

Ayrıca, cihazlarınızdan birini değiştirdikten sonra bu hatayı aldıysanız, bunun nedeni BIOS’unuzun cihazı desteklememesidir. Herhangi bir cihazı kurmadan önce üreticinin web sitesinde uyumluluğu kontrol etmelisiniz.

Yerinde Onarım Gerçekleştirin

Önceki yöntemler etkisiz olsaydı, muhtemelen aynı anda birkaç nedenden kaynaklanıyordur. Bu sorunu gidermek için yerinde onarım gerçekleştirebilirsiniz. Uygulamanızı ve kullanıcı dosyalarınızı etkilemeden işletim sisteminizin üzerine yazar.

Sisteminizi onarmak için sisteminizin yapısına uygun Windows yükleme yazılımına ihtiyacınız var. Kötü amaçlı yazılım veya diğer yazılımlar USB yükleme dosyalarını değiştirebileceğinden bir ISO dosyası kullanmanızı öneririz.

Yerinde onarım yapmak için,

ISO dosyasını indirin ve bağlayın.Windows sürücüsüne gidin ve setup.exe dosyasını açın.Windows Kurulumunun güncellemeleri nasıl indirdiğini değiştir’i seçin.Şu anda değil’i işaretleyin ve İleri’yi tıklayın.Kabul Et’i seçin ve ekrandaki talimatları izleyin.Son sayfada, simgesini tıklayın. Onarımı başlatmak için yükleyin.PC’nizi sıfırlayın

Yerinde onarım bile sorunu çözemezse, bilgisayarınızı sıfırlamak son çarenizdir. Ayrıca, bunu yapmadan önce donanım hatalarını ekarte etmeyi unutmayın.

PC’nizi sıfırlamada sorun varsa, Tek seçeneğiniz Windows’u temiz bir şekilde yüklemektir.

ilgili sorular
Hesabıma Giriş Yapamıyorum. Düzeltmeler Nasıl Gerçekleştirilir?

Hesabınıza giriş yapamıyorsanız Windows Kurtarma Ortamı’na giderek yukarıdaki çözümleri uygulayabilirsiniz. Çalıştır komutları, Komut İstemi’nde de çalışır.

WinRE’ye normal şekilde erişemiyorsanız, bir kurtarma Windows sürücüsü oluşturun ve onu kurtarma ortamına erişmek için kullanın.

Minidump Dosyasını Bulamıyorum

Minidump dosyası oluşturma seçeneğini etkinleştirmeniz gerekir. Varsayılan olarak açık olmalıdır, ancak bilmeden değiştirmiş olabilirsiniz. İşte yapmanız gerekenler:

Çalıştır iletişim kutusunu açın ve gelişmiş sistem özelliklerini girin. Başlangıç ​​ve Kurtarma altındaki Ayarlar’a tıklayın. Hata ayıklama bilgilerini Otomatik bellek dökümüne yaz için açılır kutuyu ayarlayın.otomatik bellek dökümü

Tamam’a basın.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu