Mobil

Tablet Açılmıyor mu? İşte Bunu Düzeltmenin 7 Yolu

Tablet Açılmıyor mu? İşte Bunu Düzeltmenin 7 Yolu

 

Tablet, büyük ekran boyutu nedeniyle oldukça kullanışlı olan popüler elektronik cihazlardan biridir. Ancak bazen, açmaya çalıştığınızda, açmayı reddediyor.

Donanım hasarı veya düşük pil nedeniyle Tabletiniz açılmayabilir. Neyse ki, bu sorunu çözmek için hemen uygulayabileceğiniz çeşitli çözümler var. Bu makale, Tabletinizin bu sorunla nasıl karşılaştığını ele alacak ve en önemlisi, stresinizi atmak ve tabletinizi tekrar çalışır hale getirmek için kolay çözümlerden bahsettim.

Tabletim Neden Açılmıyor?

Çeşitli sebeplerden dolayı olabilir. Bu bölümde, Tabletinizin dokunuşunuza yanıt vermemesi ve ekranın siyah kalmasıyla ilgili bazı olası nedenlerden bahsettim.

Düşük Pil: Tabletler gibi elektronik cihazların çalışması için pilin Gücüne ihtiyacı vardır. Bu nedenle, yeterli piliniz yoksa cihazınız açılmayacaktır. Su veya Donanım Hasarı: Yakın zamanda telefonunuzu sert bir yüzeye veya suya düşürdünüz mü? Eğer öyleyse, Tabletiniz bundan dolayı zarar görmüş olabilir, bu yüzden açılmıyor. Yazılım Arızası: Güvenli olmayan bir uygulama mağazasından üçüncü taraf bir uygulama yüklemeye çalışırsanız veya yeni bir özel ROM yüklemeyi denediyseniz. Bu koşullarda, ne yapacağınızı bilmiyorsanız telefonunuza zarar verebilir. Ekran Arızası: Telefonunuz açık olabilir, ancak ekran sorununuz nedeniyle bilgileri gösteremedi. Donanım veya yazılım hasarından kaynaklanabilir. Isınma sorunu: Cihazınızı şarj ederken kullanmaya devam ederseniz veya Tabletinizin birkaç saat boş kalmasına izin vermezseniz. Daha sonra aşırı ısı nedeniyle Tabletiniz kendinden vazgeçmiş olabilir. Telefonunuzu soğutun ve ancak ondan sonra tekrar kullanın.

Tabletinizin Açılmaması Nasıl Onarılır

Yukarıdaki olası nedenlerden herhangi biriyle ilgiliyseniz, endişelenmeyin. Böyle bir sorunu cihazınızdaki bazı işlevleri değiştirerek çözebilirsiniz, diğer yandan servis merkezine gitmeniz gerekebilir. Tabletinizin tekrar çalışması için biraz çaba sarf etmeniz gerekebileceğinden lütfen aşağıda belirtilen adımları dikkatlice anlayın ve okuyun.

Tabletinizi Şarj Edin

tablet şarjı 1

Cihazınızda onu çalıştırmak için yeterli pil olmadıkça tabletiniz açılmaz. %1’in altına düştüğünde kapanacaktır. Bu nedenle, Tabletiniz açılmıyorsa, tekrar kullanmadan önce önce şarj cihazını bağlamanız ve cihazınızın yeterince pil almasına izin vermeniz gerekir.

Şarj cihazınızı Tablete takmadan önce, tüm şarj konektörlerinin ve aksesuarlarının doğru şekilde bağlandığını ve açık olduğunu kontrol edin. Şimdi, şarj cihazınızı takın, 5 dakika bırakın ve açmayı deneyin.

Sorun Gidermek için Bilgisayarınızı Kullanın

sorun giderme-PC

Cihazınız açılmıyorsa da bu seçeneği deneyebilirsiniz. Tabletinizi zorlamak için bilgisayara bağlamanız gerekir. Google, android cihazınız açılmıyorsa da bu adımı önerdi. Cihazınızı açmak için verilen talimatları izleyin.

Tabletinizi USB üzerinden PC’ye bağlamanız gerekiyor. Cihazınızı birkaç dakika şarjda bırakın. Yalnızca Tablet kablosunu çıkarın. Kabloyu PC’nizden çıkarmayın. Birkaç dakika sonra Tabletinizi tekrar takın. Cihazınızı en az yarım saat şarjda bırakın. Şimdi, Güç düğmesine 10-15 saniye basın, Yeniden Başlat’a dokunun. Tabletiniz yeniden başlatma seçeneğini hemen göstermediyse, güç düğmesine 30 saniye veya daha uzun süre basmaya devam etmeniz gerekiyor. Ekranı Değiştirin

ekran değiştir

Ekran, bu tür elektronik cihazların bilgi görüntülemek için önemli bir bileşenidir. Ekranınız çalışmıyorsa, Tabletinizde neler olduğunun farkında olamazsınız. Cihazınız açık olmasına rağmen, ekranınızın hatası olabilecek hiçbir şey göremiyorsunuz. Tablet ekranınızı değiştirmeniz gerekiyor. Cihazın modeline bağlı olarak, size yaklaşık 100-500 $’a mal olabilir.

Aşağıdakileri gözlemleyerek cihazınızın açık olup olmadığını ancak ekranınızın yanıt vermediğini kontrol etmek için:

Bildirim ışığınız yanıyor.Arama alabilirsiniz ve cihazınız çalıyor.Cihazınızdan gelen dokunsal geri bildirimi hissedebilirsiniz.Güvenli Modu etkinleştirin

güvenli mod

Yetkisiz bir uygulama mağazasından bazı üçüncü taraf uygulamaları yüklediyseniz, bu tür uygulamalarda bu soruna yol açan kötü amaçlı yazılım olabilir. Güvenli Mod, bu tür uygulamaları çalışmaz hale getirmeye yardımcı olur ve Tabletinizle ilgili sorunları teşhis etmenize yardımcı olur. Ayrıca arka planda çalışan gereksiz sistemleri sınırlayarak hataları düzeltir ve performansı artırır. Kötü amaçlı yazılım olduğunu düşünüyorsanız Güvenli Modu açabilir ve bu tür uygulamaları silebilirsiniz.

Cihazınızda Güvenli Modu etkinleştirmek için. İlk olarak, cihazınızı kapatmanız gerekir:

Güç Düğmesine uzun basın. Kapatmak için Kapat’a dokunun.

Güvenli Modu etkinleştirmek için:

15-20 Saniye boyunca Sesi Aç + Güç düğmesine uzun basın. Gezinmek için Sesi açma veya azaltma ve güç düğmesini kullanın.

Güvenli Modu devre dışı bırakmak için:

Güç düğmesini basılı tutun. Güvenli Modu devre dışı bırakmak için yeniden başlatmaya dokunun. Bir Güç Döngüsü gerçekleştirin

Tabletiniz açılmıyorsa, Kapanma Modunda donmuşsa bu olabilir. Böyle bir durumda ekranınız yanıt vermeyebilir ve fiziksel düğmeler de çalışmayabilir. Bu durumlar için Güç Döngüsü gerçekleştirebilirsiniz.

Çıkarılabilir bir piliniz varsa, pili çıkarabilir ve pil tutucuya hava üfleyebilirsiniz. Birkaç saniye bekleyin ve tekrar yerine koyun. Sorun eski pil ise, eski pili yenisiyle değiştirebilir ve Tabletinizin tekrar açılıp açılmayacağını kontrol edebilirsiniz.

Çıkarılabilir olmayan bir piliniz varsa, güç düğmesini 60 saniye veya daha uzun süre basılı tutmalısınız. Ancak, bir güç döngüsü gerçekleştirmesi tablet üreticinize de bağlıdır. Bu nedenle, Tablet üretici kılavuzlarınızı da görmeniz gerekir.

Cihazınızı Kurtarma Modundan Sıfırlayın

kurtarma Modu

Kendiniz yapmayı denemeniz gereken son bir şey, cihazınızı sıfırlamaktır. Sıfırlamanın iyi yanı, bazı hatalar veya kötü amaçlı yazılımlar soruna neden oluyorsa tüm verileri silecek olmasıdır. Güvenli Modda daha önce yaptığınız gibi Kurtarma Moduna gitmeniz gerekir.

15-20 Saniye boyunca Sesi Aç + Güç düğmesine uzun basın. Yukarı ve Aşağı’yı seçmek için Ses Düğmelerini kullanın. Ve Onaylamak için Güç Düğmesini kullanın.Sesi Azalt’a basarak Verileri Sil’e gidin.Tüm verileri silmek için güç düğmesine basın.Üretici Servis Merkezinizi Ziyaret Edin

Yukarıda bahsedilen tüm düzeltmeleri yaptıktan sonra, Tabletinizi hala açamıyorsanız, yapabileceğiniz son şey Tabletinizi Üreticinizin servis merkezine götürmek olacaktır. Cihazınızı donanım ve yazılım konusunda tam olarak teşhis edecek ve buna göre onaracaklar.

Garanti kapsamındaysanız sizden ücret talep etmezler. Sadece üretici kusurları buna neden olursa yenisi ile değiştirilebilirler. Hala garanti kapsamındaysanız ve cihazınızı özel ROM yüklemek için root yaptıysanız, garantiniz geçerli olmayacaktır. Ancak, garantinizin süresi dolmuşsa, soruna bağlı olarak sizden ücret alırlar.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu