Windows

Tarayıcılar Windows Güncellemesinden Sonra Çalışmıyor mu? Bu Düzeltmeleri Deneyin

Tarayıcılar Windows Güncellemesinden Sonra Çalışmıyor mu? Bu Düzeltmeleri Deneyin

 

Windows, genellikle ‘Salı yama’ olarak adlandırılan, her ayın ikinci Salı günü güncellemeler yayınlar. Toplu güncelleme, tüm kullanıcılar için zorunlu olan önemli güvenlik güncellemelerini ve olası hata düzeltmelerini içerir.

Ancak, tüm güncellemeler en iyisi değildir. Bazı güncellemeler, tarayıcılar da dahil olmak üzere diğer program ve uygulamalarla çakışmalara neden olabilecek hatalar veya bozuk dosyalar içerebilir. Bazı durumlarda, Windows güncellemeleri ağ ayarlarınızda da değişiklik yapabilir ve bu da sonuçta bu soruna yol açar.

Windows’unuzu güncelledikten hemen sonra tarayıcınız arızalanırsa, deneyebileceğiniz ilk çözüm onu ​​kaldırıp yeniden yüklemektir. Benzer şekilde, aşağıda deneyebileceğiniz başka düzeltmeler de var.

Tarayıcıların Çalışmaması Nasıl Düzeltilir?

Öncelikle, sorunun internet bağlantınızla ilgili olup olmadığını onaylayın. İnternetin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için farklı bir cihaz deneyin. Cevabınız evet ise şu çözümleri deneyebilirsiniz:

Geri Alma Güncellemeleri

Hatalı bir güncelleme, tarayıcınızın normal çalışma ortamını bozabilir. Öncelikle, sorunu doğrulamak için Microsoft desteğine başvurmayı deneyin. En son güncellemede sorunlar olduğundan eminseniz, en son Windows güncellemelerini geri almayı deneyebilirsiniz. İşte bunu nasıl yapacağınız:

Win + R tuşlarına basın, appwiz.cpl yazın ve Enter tuşuna basın. Windows güncelleme geçmişine gitmek için sol paneldeki ‘Yüklü güncellemeleri görüntüle’yi tıklayın. En son güncellemeyi tıklayın ve Kaldır düğmesine basın.tüm pencereleri kaldırma güncellemesi

‘Evet’e basarak kaldırmayı onaylayın.Tarayıcıları Yeniden Yükle

Deneyebileceğiniz başka bir seçenek de web tarayıcılarını PC’nize yeniden yüklemektir. Windows güncellemesi tarayıcı yazılımına zarar vermiş olabilir. Tarayıcıyı yeniden yüklemek, eski bozuk dosyaları yenileriyle değiştirecektir. Eski tarayıcınızı şu şekilde kaldırabilirsiniz:

Ayarları açmak ve Uygulamalar’a gitmek için Win + I tuşlarına basın. Sol paneldeki Uygulamalar ve özellikler’e gidin. Kaldırmak istediğiniz tarayıcıya tıklayın ve Kaldır’a basın.google-chrome-kaldır

Kendisiyle ilgili diğer yazılımların da kaldırılacağını size bildirecektir. Kaldır’a tekrar basın, yazılımın kaldırma sihirbazı açılır. Kaldırma işlemini tamamlamak için sihirbazı izleyin.

Tarayıcı kurulum dosyasını başka bir bilgisayardan indirebilir ve bir flash sürücü aracılığıyla kurabilirsiniz.

Benzer şekilde, yerleşik bir Microsoft tarayıcısı olduğu için Internet Explorer’ın çalışması daha olasıdır. Internet Explorer’ın çalışması durumunda, ondan yeni bir tarayıcı indirmeyi deneyebilirsiniz.

SFC/DISM komutlarını çalıştırın

Hasarlı sistem dosyalarını kontrol etmek ve onarmak için SFC ve DISM taramaları gerçekleştirebilirsiniz. SFC taraması önbelleklerdeki dosyaları kontrol eder ve değiştirir, DISM komutu ise internetten hasarlı dosyaları tarar ve indirir ve hasarlı sistem dosyalarını değiştirir.

Görev çubuğunuzdan cmd’yi arayın ve yönetici olarak çalıştırın.sfc /scannow yazın ve enter tuşuna basın. Bu, bilgisayar sisteminizi bozuk dosyalar için tarayacak ve bunları otomatik olarak düzeltecektir.sfc-scannow-komutu

Ardından sistem görüntü dosyasını geri yüklemek için aşağıdaki komutları yazın.
DISM /Çevrimiçi /Temizleme-Görüntü /Restorehealth
dism-restore-sağlık

PC’nizi yeniden başlatın.Temiz Önyükleme Gerçekleştirin

Temiz önyükleme, yalnızca temel Microsoft hizmetleri dışındaki tüm hizmetleri devre dışı bırakır. Bu süreç, suçluyu daraltmanıza yardımcı olabilir. Sorunu çözmek için çakışan hizmetleri seçerek devre dışı bırakabilirsiniz. Bilgisayarınızda temiz önyüklemeyi şu şekilde gerçekleştirirsiniz:

Win + R tuşlarına basın, msconfig yazın ve Enter’a basın. Hizmetler sekmesine gidin. ‘Tüm Microsoft hizmetlerini gizle’ kutusunu işaretleyin ve ‘Tümünü devre dışı bırak’ seçeneğini tıklayın.
temizleme-önyükleme için tüm microsoft-hizmetlerini gizle

Bu ayarları kaydetmek için Uygula’ya tıklayın. Başlangıç ​​sekmesine gidin ve Görev yöneticisini aç’a tıklayın.
temiz-önyükleme-görev yöneticisi

Söz konusu uygulamaya sağ tıklayıp ‘Devre Dışı Bırak’ seçeneğini belirleyerek bu soruna neden olabileceğinden şüphelendiğiniz başlangıç ​​uygulamalarını devre dışı bırakın. Temiz bir önyükleme gerçekleştirmek için bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Temiz bir önyükleme gerçekleştirdikten sonra, soruna herhangi bir harici programın neden olup olmadığını öğrenmek için tarayıcıyı çalıştırın. Temiz bir önyüklemede iyi çalışıyorsa, üçüncü taraf yazılımın suçlu olduğu sonucuna varabiliriz. Bilgisayarınızı önceki durumuna döndürmek için bu ayarları geriye doğru takip edin.

Sorun Gidericiyi Çalıştırın

Windows sorun giderici, bilgisayarınızdaki sorunları algılayıp çözebilen yerleşik bir programdır. Windows sorun giderici ayrıca bilgisayarın belirli bölümlerini hatalara karşı tarayabilir ve düzeltebilir. Sorun gidericiyi çalıştırmak için şu adımları izleyin:

Win + I tuşlarına basarak ayarları açın.’Güncelleme ve güvenlik’e gidin ve ardından sol sekmede Sorun Gider’e tıklayın.Ek sorun gidericilere tıklayın.İnternet Bağlantıları’nı seçin ve Sorun gidericiyi çalıştır’a tıklayın.internet bağlantısı-çalıştır-sorun giderici

Sorun giderme sihirbazı, hataları otomatik olarak algılamaya başlar ve herhangi bir sorun bulunursa bunları düzeltmeniz için sizi bilgilendirir.

Sorundan sorumlu olabilecek güncelleme sorunlarını çözmek için Windows güncelleme sorun gidericisini de çalıştırabilirsiniz. 3. adımdan sonra Windows güncellemesine tıklayın ve sorun gidericiyi çalıştırın.

Tarih ve saati değiştir

Bilgisayarınızın tarih ve saatinin doğru olup olmadığını kontrol edin. Yanlış tarihler, internete tamamen erişmenizi engelleyebilir. Bu basit adımları izleyerek bilgisayarınızın tarih ve saatini değiştirebilirsiniz.

Win + I tuşlarına basın ve ‘Zaman ve Dil’ üzerine tıklayın Tarih ve saatinizi otomatik olarak ayarlamak için ‘Saati otomatik olarak ayarla’ kaydırıcısını açabilirsiniz.
tarih ve saati değiştir açılır penceresi

Ayrıca ‘Değiştir’ düğmesine tıklayarak tarihi ve saati manuel olarak da ayarlayabilirsiniz.

Bilgisayarınızı her yeniden başlattığınızda tarih ve saati sıfırlarsa, CMOS pilinizi değiştirmeniz gerekebilir.

Ağ Yığını Sıfırla

Son güncellemenin PC’nizin ağ yığınını bozmuş olma olasılığı vardır. Tarayıcı arızasını çözmek için ağ yığını verilerinizi yenileyebilirsiniz. Aşağıdaki adımlar, sıfırlama işlemi boyunca size rehberlik edecektir.

Win + R tuşlarına basın, cmd yazın ve Enter tuşuna basın. Bu komutları sırayla komut satırına kopyalayın: ipconfig/flushdnsipconfig/releaseipconfig/renew
çalışan-ağ-komutları

Ve şimdi, bu komutları sırayla yazın ve her komuttan sonra enter tuşuna basın: netsh int ipresetnetsh winsock reset
netsh winsock sıfırlama ve ip sıfırlama
Bundan sonra Enter tuşuna basarak her komut satırını ayrı ayrı çalıştırın. Bu ayarları uygulamak için bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Sistem Geri Yükleme gerçekleştirin

Windows, sistemin bozulması durumunda önceden yüklenmiş birçok sistem kurtarma aracına sahiptir. Sistem geri yükleme, bilgisayarınızdaki son değişiklikleri geri değiştirmenize yardımcı olabilecek araçlardan biridir. Aşağıdaki adımlar, sistem geri yükleme sürecinde size rehberlik edecektir.

Win + R tuşlarına basın, rstrui yazın ve Enter tuşuna basın. Sistem geri yükleme sihirbazı, Sistem tarafından önerilen bir geri yükleme noktası veya daha eski bir geri yükleme noktası arasında seçim yapmanızı isteyecektir. Önerilen geri yükleme noktası genellikle en iyi seçenektir. Ancak aklında başka bir geri yükleme noktası varsa, ‘Farklı bir geri yükleme noktası seç’ seçeneğine tıklayıp İleri’ye tıklayabilirsiniz.
önerilen-geri yükleme

Bitir’e tıklayın. Başlatıldıktan sonra durdurulamayacağı için geri yükleme işlemini onaylamanızı isteyen bir pencere açılacaktır. Devam etmek için ‘Evet’e tıklayın.

Daha sonra PC’nizi yeniden başlatacaktır. Restorasyonun tamamlanması biraz zaman alabilir. Bu işlem sırasında güç kaynağının kesintiye uğramadığından emin olun.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu