Windows

Telefonum Bilgisayara Bağlanmıyor

Telefonum Bilgisayara Bağlanmıyor

 

Telefon verilerinizi PC’nize yedeklemek artık bir USB kablosuyla çok uygun. Ancak bilgisayarınız telefonunuzu hiç algılamazsa ne yaparsınız?

Normal şartlar altında, telefonunuz USB bağlantısı hakkında sizi bilgilendirecek ve size sadece şarj etme ya da dosya aktarımı ya da bunu bir görüntü aktarım modu olarak kullanma seçenekleri sunacaktır. Dosya aktarımı veya FTP seçeneğini seçerseniz, bilgisayarınızla verileri ileri geri aktarabilirsiniz.

Telefonunuzun PC’nize neden bağlanmadığını ve nasıl düzeltileceğini öğrenmek için bu makaleyi okuyun.

Telefonum Bilgisayara Neden Bağlanmıyor?

Bu sorunun en yaygın nedeni, bilgisayarınızdaki hatalı aygıt sürücüleridir. Sürücüleri güncelleyerek bunu düzeltmeyi deneyebilirsiniz. Diğer olası nedenler şunlar olabilir:

Eksik MTP sürücüleriKirli USB bağlantı noktalarıZayıf veya desteklenmeyen USB kablosuBozuk sürücüler

Telefonunuzun USB İle Bilgisayara Bağlanmaması Nasıl Düzeltilir?

Telefonunuzun kilidini açana kadar telefonunuz PC’nizde görünmez. Bu nedenle, önce telefonunuzun kilidini açtığınızdan emin olun ve bildirim çubuğundan USB dosya aktarımı/medya aktarımı seçeneğini seçin. Telefonunuzda geliştirici modunu etkinleştirdikten sonra varsayılan seçeneği değiştirebilirsiniz. Bazı modeller farklılık gösterebilir, ancak genellikle telefonunuzun Hakkında bölümünde ‘yapı numarası’na dokunarak geliştirici modunu açabilirsiniz.

Bilgisayarınız android telefonunuza bağlanmıyorsa aşağıdaki çözümleri deneyebilirsiniz.

MTP Sürücülerini Yükleyin

Bilgisayarınızda Medya Aktarım Protokolü (MTP) sürücüsü bozuksa veya eksikse, bilgisayarınız telefonunuzu tanımayı reddedebilir. MTP, bilgisayarınız ve telefonunuz arasındaki veri aktarımı ile ilgilenir. Aşağıdaki adımları izleyerek sürücüyü yükleyebilirsiniz:

Windows tuşu + X’e basın ve Aygıt yöneticisi’ne tıklayın. Diğer aygıtları veya Taşınabilir aygıtları genişletin. ‘Tanınmayan aygıt’ olarak etiketlenmiş olabilecek aygıtınıza sağ tıklayın ve Sürücüyü güncelle’ye basın.Telefonum Bilgisayara Bağlanmıyor

Sürücüler için bilgisayarıma gözat’a tıklayın. Gözat düğmesine tıklayın, C:\ > Windows > INF’ye gidin ve Tamam’a tıklayın. ‘Alt klasörleri dahil et’ seçeneğini işaretleyin ve Bilgisayarımdaki mevcut sürücüler listesinden seçmeme izin ver’e tıklayın. Android telefona tıklayın ve ileri’ye tıklayın. MTP USB cihazını seçin ve kurulum işlemini başlatmak için ileri’ye basın.

mtp sürücüsü ekle

Android Sürücülerini Yeniden Yükleyin

Sorunu çözmek için bilgisayarınızın aygıt sürücülerini yeniden yükleyebilirsiniz. USB sürücüsü veya Android sürücüsü bozuk olabilir ve bu da arızaya neden olur. Sürücünün yeni bir kopyasını bilgisayarınıza yüklemek için sürücüleri yeniden yükleyebiliriz.

Bu adımlar, bunu nasıl yapacağınız konusunda size rehberlik edecektir:

Aygıt yöneticisini açın. Evrensel Seri Veri Yolu’nu genişletin. USB Kök Hub’a çift tıklayın Sürücü sekmesi altında Aygıtı Kaldır’a tıklayın

kaldırma aygıtı

Diğer cihazları veya Taşınabilir cihazları bulun ve genişletin, Android cihazınıza sağ tıklayın ve Kaldır’a tıklayın. Bir sonraki yeniden başlatmanızda sürücüyü yeniden yükleyecektir.USB Kablolarını ve Bağlantı Noktalarını Kontrol Edin

Toz ve kir, temel USB işlevlerinizi etkileyebilir ve hatta bazen onu tamamen kullanılamaz hale getirebilir. Bağlantı noktasından ve USB’nizden daha büyük kir ve tüyleri çıkarmak için küçük bir kürdan kullanabilir veya diğer kirleri temizlemek için bağlantı noktasına üfleyebilirsiniz. Cihazı çizip zarar verebileceğinden çok sert yapmamaya dikkat edin.

Bu soruna neden olmak için hatalı bir USB kablosu da hatalı olabilir. Düşük kaliteli veya hasarlı kablolar, PC’nin telefonunuzu hiç tanımamasına neden olabilir. Kablonun arızalı olmadığından emin olmak için telefonunuzu başka bir bilgisayara bağlamayı deneyebilirsiniz. Başka bir bilgisayarda da çalışmıyorsa, kablo arızalı olabilir.

Sorun Gidericiyi Çalıştırın

Windows sorun gidericisi, tüm temel sorunları gidermek için yerleşik bir Windows yazılımıdır. Sorun giderme sürecini otomatik olarak algılayıp size raporlayabilir.

İşte Windows sorun gidericisini çalıştırma adımları.

Çalıştır programını açmak için Windows tuşu + R’ye basın. msdt.exe -id DeviceDiagnostic yazın ve Enter’a basın.donanım-ve-aygıt-tanılama

Sorun giderme işlemini başlatmak için sorun giderici penceresinde ileri düğmesine basın.Telefonun Bluetooth ile Bağlanmaması Nasıl Düzeltilir?

Tüm dizüstü bilgisayarlarda, telefonunuz da dahil olmak üzere diğer Bluetooth cihazlarına bağlanmak için kullanabileceğiniz yerleşik bir Bluetooth modülü bulunur. İnternet erişiminiz yoksa küçük dosyaları değiştirmek için Bluetooth’u kullanabilirsiniz.

Öncelikle PC’nizde ve telefonunuzda keşfedilebilirliğin açık olduğundan emin olun. Çoğu cihazda varsayılan olarak kapalıdır, bu nedenle açık olduğundan emin olun.

Telefonunuz keşfedilebilirlik açıldıktan sonra bile bağlanamıyorsa, Bluetooth sürücülerinizi yeniden yüklemeyi deneyebilirsiniz.

Nasıl yapılacağını öğrenmek için şu adımları izleyin:

Aygıt yöneticisini açın. Bluetooth’u genişletin. Bluetooth bağdaştırıcınıza sağ tıklayın ve Kaldır’a tıklayın. kaldırma-bluetooth sürücüsü

Bilgisayarı bir sonraki yeniden başlatışınızda bilgisayar bu sürücüyü otomatik olarak yeniden yükleyecektir. Şimdi Sürücüyü güncelle seçeneğine tıklayarak sürücünüzü güncelleyin.İPhone Bilgisayara Bağlanmıyor Nasıl Onarılır?

Bir iPhone veya diğer Apple cihazları söz konusu olduğunda, dosyalarınızı telefonunuza/telefonunuzdan doğrudan aktaramazsınız. Medya dosyalarını Apple cihazınızla senkronize etmek için iTunes uygulamasına ihtiyacınız olacak. iTunes uygulamasını resmi Apple web sitesinden indirebilirsiniz.

Bilgisayarınız, iTunes yüklü olduğu halde iPhone’unuzu algılamıyorsa, Apple Mobil Cihaz Desteği uygulamasının bilgisayarınızda yüklü ve çalışır durumda olup olmadığını kontrol edin. İşte kontrol etmek için adımlar:

Run.Type appwiz.cpl’i açmak için Windows tuşu + R’ye basın ve Enter’a basın. Apple Mobil Cihaz Desteği yoksa iTunes uygulamasını yeniden yükleyin. iTunes’u yeniden yüklemek, bilgisayarınıza Apple Mobil Aygıt Desteği programını da yeniden yükleyecektir. Windows tuşu + RType services.msc tuşlarına basarak hizmetler uygulamasını açın ve Enter’a basın. Apple Mobil Aygıt Hizmetini arayın, üzerine çift tıklayın ve Başlat’a basın. elma-mobil-cihaz-hizmet-çalışan Hizmet zaten çalışıyorsa, ‘başlat’ seçeneği grileşir. Hizmet çalışmıyorsa, ‘dur’ seçeneği grileşir.

Bu işe yaramazsa, PC’nizin iPhone’unuza yanıt vermemesini düzeltmek için Bilgisayar iPhone’u Algılamıyor bölümüne başvurabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu