Teknoloji

Telegram güncellemesi, gruplar, tahsil edilebilir kullanıcı adları ve daha fazlası için konular getiriyor

Telegram güncellemesi, gruplar, tahsil edilebilir kullanıcı adları ve daha fazlası için konular getiriyor

Geçen ay Telegram CEO’su Pavel Durov, kullanıcıların artık Fragment aracılığıyla platformda kullanıcı adlarını alıp satabileceklerini söyledi. Şimdi, en son Telegram güncellemesiyle geliştiriciler, video mesajları, etkileşimli emojiler ve tepkiler için sesten metne gibi birkaç yeni özellik eklediler. Burada en son güncellemenin neler sunabileceğine hızlıca göz atacağız.

Gruplardaki konular

Telegram grup yöneticileri artık ‘Gruplardaki konular’ı etkinleştirebilir. Yeni özellik, 200’den fazla üyesi olan topluluklarda etkinleştirilebilir ve kullanıcıların farklı konular için ayrı alanlar oluşturmasına olanak tanır. ‘Gruplardaki konular’ işlevi, bireysel sohbetlere benzer şekilde çalışır ve kendi medya ve bildirim ayarlarıyla birlikte gelir. Ayrıca kullanıcılar konuyla ilgili mesajları sabitleyebilecek, anketlerde oy kullanabilecek ve bot kullanabilecekler.

Konuşmaları izlemenin gerçekten zor olabileceği büyük gruplarda olanlar için gerçekten yararlıdır. Grup yöneticileri, ‘Grup ayarları’nda bu özelliği etkinleştirebilir. Ayrıca, ‘İzinler’de kimlerin konu oluşturmasına ve yönetmesine izin verileceğini seçebilirler.

Video mesajları için sesten metne

Yalnızca Telegram Premium aboneleri için mevcut olan video mesajları için sesten metne özelliği, kullanıcıların herhangi bir video mesajını tek bir tuşla metne dönüştürmesini sağlar. Daha önce, işlevsellik sesli mesajlarla sınırlıydı.

Yeni tanıtılan özellik, çok sayıda görüntülü görüşme ve toplantıya katılan biriyseniz ve görüntülü görüşmelerde sık sık röportaj yapanlar için kullanışlı olabilir.

Yeniden tasarlanan gece modu ve metin yeniden boyutlandırma

Mesajlaşma platformu, Apple kullanıcıları için Gece modunu yeniden tasarladı. iOS kullanıcıları artık sohbetleri veya sohbet listesini kaydırırken ‘daha dengeli renkler ve daha iyi bulanıklaştırma efektleri’ ile güncellenmiş koyu temaların keyfini çıkarabilecekler. Android kullanıcıları artık ‘Sohbet ayarları’nda metin boyutunu değiştirebilir ve diğer şeylerin yanı sıra bağlantı önizlemeleri ve yanıt başlıkları için sohbet metni boyutunu artırabilir.

Koleksiyon kullanıcı adları

Telegram kullanıcıları artık temel kullanıcı adına ek olarak birden fazla tahsil edilebilir kullanıcı adı atayarak başkalarının onları platformda bulmasını kolaylaştırabilir. Normal kullanıcı adlarına benzer şekilde, tahsil edilebilir kullanıcı adları küresel aramada görünecek ve hatta platform dışından birini bulmak için kullanılabilecek kendi bağlantılarına sahip olacak.

Bunları, Telegram’ın kendi geliştirdiği TON ağı tarafından güvence altına alınan yeni tanıtılan Fragment platformundan da satabilir veya satın alabilirsiniz. Ancak normal kullanıcı adlarından farklı olarak, bu tahsil edilebilir kullanıcı adlarının uzunluğu beş karakterden az olabilir. Ayrıca, kullanıcılar bu adlardan herhangi birini devre dışı bırakabilir, bu da onları küresel aramada görünmez hale getirecektir.

Etkileşimli emoji ve tepkiler

Geliştiriciler, bire bir sohbetlerde tam ekran efektli dört yeni etkileşimli emoji ekledi. Mesajlaşma platformu ayrıca 12 yeni emoji paketi ve herhangi bir sohbette kullanılabilecek üç Cadılar Bayramı temalı tepki alıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu