Nasıl

Twitch’te Birlikte Yayın Nasıl Yapılır?

Twitch’te Birlikte Yayın Nasıl Yapılır?

 

Twitch’te akış yeterince basit olsa da, ortak akış daha fazla çaba gerektirir. Bunun nedeni çoğunlukla Twitch’in katı Topluluk Kuralları ve Hizmet Şartları’dır. Bu nedenle, Twitch’te birlikte yayınlayabileceğiniz şeylerin bir sınırı vardır.

Ancak, kendi spor yorumunuzu sağlamak sizin işinizse ve Twitch’te nasıl birlikte yayın yapacağınızı öğrenmek istiyorsanız doğru yere geldiniz. Bu kılavuz, üçüncü taraf bir uygulama kullanarak Twitch’te nasıl ortak yayın yapılacağını ele alacaktır. Ek olarak, size nasıl ekip akışı yapacağınızı göstereceğiz.

Twitch’te Ortak Yayın

Co-Streaming, kendi yayınlarınıza eşzamanlı olarak akış yayınlarını açıklar. Temel olarak, tüm akış takipçilerinizle birlikte bir izleme başlatmak için ortak akışı kullanabilirsiniz. Ancak bir kez daha belirtmek gerekir ki birlikte yayın, Twitch tarafından lisanslanan belirli etkinlikler ve canlı programlama ile sınırlıdır.

Twitch, birlikte yayınlanabilen tüm olayların bir listesini içeren (yarı düzenli olarak) güncellenmiş bir kılavuz tutar. Bu nedenle, Twitch’te birlikte yayınlamaya çalıştığınız şeyler konusunda bilinçli ve dikkatli olmanız gerekir. Ayrıca, Twitch, insanlara ortak yayın yaptığınızı bildirmek için özel bir etiket eklemenizi gerektirir. Yine de, bir etkinliği birlikte yayınlamanın yasal olarak kabul edilebilir olduğundan emin olduktan sonra bu kılavuzun geri kalanını takip edebilirsiniz.

Twitch ile birlikte yayın yapmanın (veya genel olarak yayın yapmanın) en iyi yolu, Open Broadcaster Software (OBS), vMix veya XSplit Broadcaster gibi üçüncü taraf bir uygulamadır. Bu uygulamalar esasen çift kurulumlu canlı akışlı PC’leri gereksiz kılmıştır.

OBS en popüler açık kaynaklı üçüncü taraf akış ve kayıt yazılımı olduğundan (açık kaynak olması nedeniyle), içeriği birlikte yayınlamak için nasıl kullanacağınızı size göstereceğiz.

OBS ile Ortak Akış

Etiketinizi eklemeyi tamamladığınızda, odağı tekrar OBS uygulamasına yerleştirebilirsiniz. Ortak akışınızı otomatik olarak görüntülemeye başlamalıdır. Canlı yayına hazır olduğunuzda, Kontroller panelinin altındaki Yayını Başlat düğmesine tıklayabilirsiniz.

Not: Kurulumun ardından OBS, Twitch hesabınızı bağlamanıza izin verir. Aslında uygulama, akış hesabınızı bağlamayı inanılmaz derecede kolaylaştırır. Bu nedenle, OBS’yi ilk kez kuruyorsanız, ilk yapılandırma sihirbazını atlamayın. Komutları takip edin ve Twitch hesabınızı bağlayın.

Ortak Yayın için X-Split Broadcaster’ı Kullanma

Windows PC Twitch yayıncıları için ikinci en popüler seçenek X-Split Broadcaster’dır. Bu bölümde, bunu Eş Yayında nasıl kullanacağınızı göstereceğiz.

X-Split Broadcaster’ı Başlatın Kaynak Ekle düğmesine tıklayın Açılır menüden Web Sayfası SeçinTwitch

Yayının URL’sini girin ve Tamam düğmesine tıklayın Kontrol panelinden Ortak Yayın etiketini uygulayın Ana ekrandan yayın düğmesine tıklayın

Not: Söylemeye gerek yok, ancak X-Split ile ortak yayın yapmadan önce Twitch hesabınızın X-Split’e bağlı olduğundan emin olmanız gerekir. Hesabınızı Yayın menüsünü kullanarak kullanabilirsiniz. X-Split, tüm süreci harika bir şekilde basitleştiren şık bir sihirbaza sahiptir. X-Split Broadcaster’ın en son sürümüne sahip olmak da önemlidir. Twitch ile birlikte akış yalnızca X-Split 3.0.1 sürümü ve üzeri sürümlerde çalışır.

Twitch’te Squad Akışı Nasıl Yapılır?

Twitch’te Squad Stream’in nasıl olduğunu öğrenmek için bu makaleye rastlamış olabilirsiniz. Takım akışını ve ortak akışı karıştırmak çok kolaydır. İkisi çok benzer. Twitch’in Squad Stream özelliği, dört adede kadar yayıncının tek bir pencerede yayın yapmasını sağlar.

Özellikle çok oyunculu oyun içeriği akışı için kullanışlıdır. Takım yayını yoluyla iş birliği, daha az bilinen yayıncıların, daha ünlü yayıncılarla çalışarak topluluk arasında daha fazla ilgi ve aşinalık kazanmasını sağlar.

Twitch’te Akış ekibi oluşturmak için aşağıdakileri yapın:

Profil simgenize tıklayın Açılır menüden Oluşturucu Kontrol Paneli’ni seçin Sol panelden Akış Yöneticisi’ne tıklayın Hızlı Eylemler bölümünün altındaki Artı (+) widget’ına tıklayınHızlı Eylemler Seğirme

Hızlı Eylemler menü listesinden Ekip Yayını Ekle’ye tıklayınKadro Akışı

Buradan, akışınıza katılması için bir ekip davet edebilir veya size gönderilmiş olabilecek davetleri kabul edebilirsiniz.

SSS
Xbox’ta Twitch ile birlikte yayın yapabilir miyim?

Microsoft, Mixer kullanarak birlikte akış yapmanıza izin verirken, ne onlar ne de Twitch, Xbox’ın herhangi bir sürümünde ortak akış için herhangi bir destek eklememiştir.

Bununla birlikte, içeriğinizi yine de tek bir akışta yayınlayabilir ve takipçilerinizi, bir akışta ortak olabileceğiniz tüm ortak çalışanları birlikte yayınlamak için çoklu akış platformu kullanmaya teşvik edebilirsiniz.

Mobilde Twitch ile birlikte yayın yapabilir miyim?

Maalesef Twitch’in mobil uygulamasından ortak yayın yapamazsınız. Ek olarak, bu makaleyi yazarken, mobil cihazınız üzerinden ortak yayın veya ekip yayınını kolaylaştıracak hiçbir üçüncü taraf uygulaması yoktu.

Yine de Twitch mobil uygulamasını kullanarak teknik olarak ortak yayın yapamazsınız, ancak diğer kanalları barındırabilirsiniz. Mobil uygulamadan barındırma özelliğine erişmek için aşağıdakileri yapın:

Paylaş düğmesine dokununSonraki, Ana Kanal’a dokunun

Bu teknik olarak ortak yayın veya grup yayını olmayabilir, ancak diğer içerik oluşturucularla ortak çalışmanıza olanak tanır.

Playstation’da birlikte yayın yapabilir miyim?

PlayStation’ın herhangi bir sürümünden ortak yayın yapmanın yerleşik bir yolu yoktur. Ancak, bu kısıtlamayı aşmanın yolları vardır.

Örneğin, bilgisayarınıza oyun yayınlamak için bir kamera kullanabilir ve ardından onu birlikte yayınlamak için OBS’yi kullanabilirsiniz. Sony ve/veya Twitch’in gelecekte ortak ve ekip akışı için bir özellik ekleyeceğini umuyoruz.

Aynı anda iki Twitch yayını izleyebilir misiniz?

Twitch takipçisiyseniz ve aynı anda birden fazla yayın izlemek istiyorsanız, Multistream veya Twitchtheater gibi bir hizmeti kullanabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan Akış yapmak istediğiniz kanalların URL’leridir ve gerisini bu çözümler halleder.

Bir Squad Stream’i görüntüleyerek aynı anda iki veya daha fazla akışı da izleyebilirsiniz.

Birden fazla Twitch hesabında yayın yapabilir misiniz?

Yeterli bant genişliğiniz ve kaynağınız varsa, aynı anda birden fazla Twitch hesabından içerik akışı yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken benzersiz e-posta adreslerini kullanarak Twitch ile birden fazla hesap oluşturmak.

Daha sonra bu hesaplara erişmek ve onlardan farklı kanalları izlemek için farklı web tarayıcıları veya bağımsız sekmeler kullanabilirsiniz.

Twitch’te Alt hesaplara izin veriliyor mu?

Maalesef Twitch’te alternatif (alt) hesaplara izin verilmiyor. Twitch’in Hizmet Şartları Sözleşmesine aykırıdır. TOS’a göre, birden fazla hesap kullanmak, Twitch’te yayın yapmanızı kalıcı olarak yasaklamanıza neden olabilir.

Bu nedenle, farklı hesaplardan aynı anda akış yapabilir ve bir VPN kullanarak IP’nizi maskeleyebilirsiniz, ancak bunu önermiyoruz.

Canlı yayına geçmeden bir akışı nasıl test edebilirim?

Twitch, potansiyel yayıncıların yayınlarını canlı yayınlamadan önce test etmelerini sağlar. Twitch’in yerleşik inceleme aracını kullanarak Akışınızı test edebilirsiniz.

URL’ye gittiğinizde, giriş bilgilerinizi girmenizi ve bir akış testi başlatmanızı isteyecektir. İşlem oldukça sezgisel ve neredeyse herkesin kullanabileceği kadar basit.

Özet

Yukarıdaki kılavuzda, Twitch’te nasıl birlikte yayın yapılacağını araştırdık. Ek olarak, Squad Stream’i diğer içerik oluşturucularla işbirliği yapmak ve birden fazla akışı paylaşmak için nasıl kullanabileceğinizi de tartıştık.

Umarız bu makaleyi faydalı bulmuşsunuzdur. Lütfen en sevdiğiniz Twitch yayıncılarına bağışta bulunarak onları desteklemeyi unutmayın. Herhangi bir sorunuz veya yorumunuz varsa, lütfen bunları aşağıya bırakın. Her zaman olduğu gibi, okuduğunuz için teşekkür ederim.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu