Teknoloji

Twitter, Hindistan personelinin %90’ından fazlasını kovdu ve geriye sadece bir düzine kaldı

Twitter, Hindistan personelinin %90’ından fazlasını kovdu ve geriye sadece bir düzine kaldı

Twitter Inc., yeni sahibi Elon Musk’ın küresel indirimlerinin bir parçası olarak, hafta sonu Hindistan’daki çalışanlarının %90’ından fazlasını işten çıkardı ve potansiyel bir büyüme pazarında mühendislik ve ürün kadrosunu ciddi şekilde tüketti.
Şirket Hindistan’da 200’den fazla kişiyi istihdam etti ve kesintiler onu yaklaşık bir düzine personelle bıraktı, konuya aşina olan kişiler, konunun hassasiyeti nedeniyle isminin açıklanmamasını istedi.

Hindistan, büyük potansiyel yeni çevrimiçi kullanıcı havuzuna güvenen Twitter, Meta Platforms Inc. ve Alphabet Inc.’in Google’ı gibi küresel internet şirketleri için önemli bir büyüme motorudur. Yine de şirketler, ülkedeki büyük teknoloji firmalarını dizginlemeyi amaçlayan giderek daha katı içerik düzenlemeleriyle karşı karşıya.

İnsanlardan biri, Hindistan’da kesilen işlerin yaklaşık %70’inin küresel bir görevle çalışan ürün ve mühendislik ekibinden olduğunu söyledi. Pozisyonlar ayrıca pazarlama, kamu politikası ve kurumsal iletişim dahil olmak üzere işlevler arasında bölündü. Küresel olarak, San Francisco, California merkezli Twitter, çalışan sayısını yaklaşık yarı yarıya veya yaklaşık 3.700 işçi azalttı.

Twitter, yorum isteyen bir e-postaya hemen yanıt vermedi.

Hindistan, Twitter’daki en ateşli siyasi sohbetlerden birine sahip, rakip taraflar düzenli olarak iddiaları ileri geri salıyor ve birbirlerini yanlış bilgi yaymakla suçluyor. Başbakan Narendra Modi’nin hizmette 84 milyondan fazla takipçisi var. Twitter’ın 100’den fazla dile sahip olan ülkede yeni azaltılmış kadrosuyla bu söylemi nasıl yumuşatmayı beklediği belli değil.

Twitter’ın Hindistan ofisleri, Mumbai’nin finans başkenti ve Bengaluru’nun güney teknoloji merkezi olan Yeni Delhi’de bulunuyor.

Bloomberg News, şirketin küresel olarak kalan yaklaşık 3.700 çalışanı olduğunu bildirdi. Musk, kalanları yeni özelliklerin gönderilmesinde hızlı hareket etmeye zorluyor ve bazı durumlarda çalışanlar yeni teslim tarihlerini karşılamak için ofiste bile uyudu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu