Teknoloji

Twitter, Musk’a Yalnızca Bir Bot Denetleyicisinin Verilerini Vermeli: Eski Ürün Başkanı

Twitter, Musk’a Yalnızca Bir Bot Denetleyicisinin Verilerini Vermeli: Eski Ürün Başkanı

 

Twitter Inc.’e, milyarderin sosyal medya şirketini 44 milyar dolarlık satın alımından vazgeçmek için atıfta bulunduğu spam ve bot hesaplarıyla ilgili eski tüketici ürünleri yöneticisinden Elon Musk’a dosya teslim etmesi emredildi.

Ancak Twitter, Musk’ın botlar konusunda kilit tanıklar olduğunu söylediği çalışanların çoğu için belge üretmekten kurtuldu.

Twitter’ın anlaşmayı tamamlaması için dava açtığı Musk, şirketi bu ay özellikle platformun müşteri tabanının ne kadarının spam ve robot hesaplarından oluştuğunu değerlendirmekten sorumlu çalışanların isimlerini saklamakla suçladı. Yargıçtan Twitter’ı onları tanımlaması için zorlamasını istedi. Şimdiye kadar Twitter, söz konusu verilere aşina olmayan “kayıt sorumlularının” isimlerinden vazgeçti.

Pazartesi günü, Delaware Chancery Mahkemesi Yargıcı Kathaleen St. J. McCormick, Musk’ın talebini tek sayfalık bir kararla çoğunlukla reddetti ve Twitter’ın Musk’ın istediği diğer 21 ek vasiden herhangi birinden “belge toplamasına, incelemesine veya üretmesine” gerek olmadığını söyledi. .

Bunun istisnası, Mayıs ayında işten atılan eski tüketici ürünleri müdürü Kayvon Beykpour.

Beykpour, yeni CEO Parag Agrawal tarafından beklenmedik bir şekilde görevden alınmadan önce yıllarca Twitter’ın en iyi ürün yöneticisiydi. Twitter’ın kullanıcı tabanını genişletmekten en doğrudan sorumlu olan ürün ekibiydi – ve Musk’ın anlaşmadan uzaklaşmaya çalışırken sorguladığı tabanın kalitesi.

Beykpour, şirketin canlı video uygulaması Periscope’u satın aldığı 2015 yılında Twitter’a katıldı ve eski CEO Jack Dorsey’in yönetiminde hızla yükseldi. Görevden alınmadan önce Twitter’ı canlı ses alanları ve haber bültenleri gibi yeni ürün alanlarına zorluyordu.

Eskiden gelir ürünlerinden sorumlu olan Beykpour ve Bruce Falck’ın ayrılışları, Twitter’ın yeni sahibini beklerken yaşadığı araftaki durumu yansıtıyordu, şimdi dava nedeniyle yoğunlaşan bir durum. Bu arada, işe alımın dondurulması ve diğer maliyet düşürme çabaları, bazı çalışanları üzerinde çalıştıkları projelere veya ekiplere yeni liderlik altında öncelik verilip verilmeyeceğinden emin değil.

Twitter ve Musk avukatları, iki taraf Wilmington’da 17 Ekim’de yapılacak duruşmaya hazırlanırken, anlaşmaya dahil olan bankalara, yatırımcılara ve avukatlara bir dizi mahkeme celbi yayınladı.

Twitter, dünyanın en zengin insanı ve Tesla Inc.’in CEO’su Musk’ın spam ve bot hesaplarıyla ilgili endişelerini işlemden çıkmak için bahane olarak kullandığını iddia ediyor. Musk, düzenleyici dosyalarda söylediği gibi, şirketin spam botlarının aktif kullanıcılarının %5’inden daha azını oluşturduğunu göstermede başarısız olduğunu savunuyor.

Dava, Twitter – Musk, 22-0613, Delaware Chancery Court (Wilmington).

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu