Windows

Uac Windows Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Uac Windows Nasıl Devre Dışı Bırakılır

 

Kullanıcı Hesabı Denetimi, Windows güvenliğinin önemli bir parçasıdır. Çalışan tüm uygulamaların standart kullanıcı düzeyindeki ayrıcalıklara erişimini kısıtlar ve uygulamaların yönetici düzeyindeki ayrıcalıklara erişmek için UAC aracılığıyla talepte bulunması gerekir.

Bu, sistemin her zaman kullanıcıya hangi uygulamaların yönetici erişimi kullandığını bildirdiği anlamına gelir. Ayrıca kullanıcıyı uyararak zararlı ve tanımlanamayan yazılımların bilgisayarınızda değişiklik yapmasını engeller.

Bu nedenle, UAC’yi devre dışı bırakmanızı önermiyoruz. Ancak, acil durumlar nedeniyle devre dışı bırakmanız gerekirse, bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Kullanıcı Hesabı Denetimi (UAC) Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Kullanıcı Hesabı Denetimini devre dışı bırakmanın birkaç yöntemi vardır. Windows, UAC’yi devre dışı bırakmak için çeşitli şirket içi seçenekler sunar. Ancak, UAC’yi tamamen devre dışı bırakmak ve çalışan her uygulamaya yönetici erişimi sağlamak için kayıt defteri dosyalarınızı da değiştirebilirsiniz.

Kullanıcı Hesabı Denetimini devre dışı bırakmanın bazı yaygın yolları şunlardır.

Denetim Masasını Kullanarak Kullanıcı Hesabı Denetimini Devre Dışı Bırakın

Kullanıcı Hesabı Denetimini kontrol panelinden kolayca devre dışı bırakabilirsiniz.

Denetim Masası’nı açın ve Sistem ve Güvenlik’e tıklayın (Kategori görünümünde). Güvenlik ve Bakım altında, Kullanıcı Hesabı Denetimi ayarlarını değiştir’e tıklayın. Kaydırıcıyı Asla bildirme’ye doğru sürükleyin ve Tamam’a tıklayın.

windows-uac-on-windows devre dışı bırak

Sistem Yapılandırmasını Kullanma

UAC’yi msconfig’den devre dışı bırakmak, kontrol panelinden devre dışı bırakmaya benzer. UAC’yi Kontrol panelinden devre dışı bırakamıyorsanız bu yöntemi deneyebilirsiniz.

Çalıştır kutusunu açın ve msconfig girin. (Çalıştır kutusu için Windows + R tuşu.) Sistem Yapılandırmasında, Araçlar sekmesine gidin. UAC Ayarlarını Değiştir’i seçin ve Başlat’a tıklayın.sistem yapılandırması UAC ayarını değiştir

Kaydırıcıyı Asla bildirmemek için aşağı doğru sürükleyin ve Tamam’ı tıklayın.Grup İlkesi Düzenleyicisini Kullanma

Grup İlkesi Düzenleyicisi, UAC’yi devre dışı bırakmak da dahil olmak üzere birçok önemli sistem ayarını yapılandırmak için kullanılır. Ancak, Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi, Windows Home sürümünde mevcut değildir. Yalnızca Windows’un Pro ve Enterprise sürümlerinde kullanabilirsiniz.

Grup İlkesi Düzenleyicisinden UAC’yi devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları izleyin.

Çalıştır kutusunu açmak için Windows Tuşu + R tuşlarına basın. Çalıştır kutusuna gpedit.msc yazın Grup İlkesi Düzenleyicisi’nde, Bilgisayar Yapılandırması > Windows Ayarları > Güvenlik Ayarları > Yerel İlkeler > Güvenlik Seçenekleri’ne gidin. Aşağı kaydırın ve üzerine sağ tıklayın. Kullanıcı Hesabı Kontrolü: Tüm yöneticileri Yönetici Onay Modunda çalıştırın.

grup-politika-editör-kullanıcı-hesap-kontrol

Sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin. Devre Dışı’yı seçin ve Tamam’a tıklayın.
etkinleştirme ve devre dışı bırakma

Kayıt Defteri Düzenleyicisini Kullanma

Kayıt dosyalarınızı değiştirerek UAC’yi Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nden de devre dışı bırakabilirsiniz. Ayrıca, Kayıt Defteri Düzenleyicisini kullanmak, UAC’yi tamamen devre dışı bırakır ve çalışan her uygulamaya yönetici erişimi sağlar.

Not : Bu yöntemi kullanarak UAC’yi devre dışı bırakmadan önce kayıt defterinizi yedeklemenizi öneririz. Bir şeyler ters giderse veya yanlışlıkla diğer kayıt dosyalarını değiştirirseniz, değişiklikleri yedeğinizle geri alabilirsiniz.

Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni kullanarak UAC’nizi nasıl devre dışı bırakacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Çalıştır kutusunu açmak için Windows Tuşu + R tuşlarına basın. Regedit yazın ve Enter’a basın. Sağ panelde HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\SystemLocate EnableLUA konumuna gidin ve çift tıklayın.
kayıt defteri düzenleyicisi etkinleştirme

Değeri 0 olarak değiştirin.

etkinleştirme değeri 1

Tamam’a tıklayın.

Bu kayıt defteri ayarını Komut İstemi’ni kullanarak da değiştirebilirsiniz. Komut satırını basitçe kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

UAC’yi Komut İsteminden devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları izleyin.

Arama çubuğuna Komut İstemi yazın ve sağ tıklayın.Yönetici olarak çalıştır’a tıklayın.Komut istemi panelinde, reg ADD HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System /v EnableLUA /t yazın veya kopyalayıp yapıştırın REG_DWORD /d 0 /fkomut istemi komutu UAC'yi devre dışı bırak

Enter’a basın. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

UAC’nizi Komut isteminden yeniden etkinleştirmek için, Komut istemine reg ADD HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System /v EnableLUA /t REG_DWORD /d 1 /f komut satırı girin.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu