Teknoloji

Uçak modu nedir?

Uçak modu nedir?

 

Daha önce uçağa bindiyseniz ve yanınızda akıllı telefon veya tablet taşıdıysanız, havayolunun personeli sizden elektronik cihazlarınızı tamamen kapatmanızı veya uçak moduna almanızı istemiş olmalıdır. Uçuştan önce son bir özçekim yüklemek istemenize rağmen, uçuş görevlisi yolculara telefonlarını “uçak moduna” geçirmeleri talimatını verdi. Bu yeni bir uygulama değil; ancak uçak modu nedir ve havayolları neden buna ihtiyaç duyar?

Uçak modu nedir?

Uçak modu, akıllı telefonunuzda, tabletinizde ve dizüstü bilgisayarınızda radyo sinyallerini, Wi-Fi’yi ve hatta Bluetooth’u geçici olarak askıya alan bir ayardır. Bu, temel olarak arama yapamayacağınız veya arama yapamayacağınız, metin veya WhatsApp mesajları gönderemeyeceğiniz veya internette gezinemeyeceğiniz anlamına gelir. Ancak telefonunuz hala her zamanki gibi çalışıyor. Müzik, önceden yüklenmiş videolar, oyunlar veya e-Kitap olsun, telefonunuzda depolanan ve sinyal veya internet gerektirmeyen her şeye erişilebilir olacaktır.

Uçak modu nasıl kullanılır?

Bir akıllı telefonda uçak modunu etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak oldukça basittir. iPhone’da uçak modu simgesi Kontrol Merkezi’ndedir. Telefonunuzun yaşına ve modeline bağlı olarak, ekranın üst kısmından aşağı doğru kaydırmanız ve uçak moduna erişmeniz yeterlidir. Bu arada, Android’de, hızlı ayarlar paneline erişmek için ekranın üstünden aşağı doğru kaydırarak uçak modu etkinleştirilir. Etkinleştirdiğinizde, telefonunuz uçak modundadır. Ve eğer bir Mac kullanıcısıysanız, uçak modunu kullanmak için aslında hem Wi-Fi hem de Bluetooth bağlantılarını kapatmanız gerekir. Bu arada bir Windows dizüstü bilgisayarda, görev çubuğundaki Ağ simgesini ve ardından Uçak modunu seçin.

uçak modu, uçak modu nedir, uçak modu nasıl kullanılır, uydu wi-fi., uçuşlarda uçak modu, uçak içi wi-fi Elektronik cihazlar, bir uçağın iletişim cihazlarına potansiyel olarak müdahale edebilecek radyo dalgaları ve elektromanyetik parazit (EMI) yayar.
Uçak modu neden gerekli?

Şey, çoğunlukla güvenlikle ilgili. 1992’de Federal Havacılık İdaresi (FAA), elektronik cihazların uçaklar üzerindeki etkilerini incelemek için RTCA (Havacılık için Radyo Teknik Komisyonu) olarak bilinen bağımsız bir endüstri standartları organizasyonu talep etti. RTCA herhangi bir parazit bulmadı ve sonuç olarak FAA tarafından önerilen havayolları, yolcularının uçaktayken oyun cihazları, müzik çalarlar ve dizüstü bilgisayarlar kullanmalarına izin veriyor. Yine de tedbir amacıyla elektronik cihazların iniş ve kalkış sırasında ya kapanmaları ya da uçak modunda olmaları tavsiye ediliyor.

Aslında, 90’larda Boeing, bazı elektronik cihazların gösterge ekranı arızalarına ve otomatik pilot bağlantılarının kesilmesine yol açtığını tespit ettiği birkaç vakayı araştırdı. Uçak üreticisi, bu iddiaları hiçbir zaman bir laboratuvar testinde kanıtlayamadı veya çoğaltamadı.

Havayolu personeli neden cihazınızı kapatmanızı veya uçak moduna almanızı istiyor?

Havayolu personelinin elektronik cihazlarımızı tamamen kapatmayı veya uçak moduna almayı istemesinin nedeni, akıllı telefonlar ve radyo dalgaları yayan ve bir uçağın iletişim cihazlarına potansiyel olarak müdahale edebilecek elektromanyetik parazit (EMI) yayan diğer kablosuz cihazlarla ilgilidir. . Bu girişim, potansiyel olarak radyo frekansını bir saniyeliğine bloke edebilir ve pilotlar ile hava trafik kontrolü arasında kafa karışıklığına yol açabilir. Bir uçağın gideceğiniz havalimanında hava trafik kontrolü ile iletişim kuramadığını hayal edin. Kimse bu durumun bir kabusta bile olmasını istemez. Özellikle dünyanın birçok yerinde 5G’nin kullanıma sunulmasıyla birlikte uçak modunun daha önemli hale gelmesine şaşmamalı. Uçaklar yerden 40.000 fit yüksekte uçsa da, yer antenlerinden ve kullanıcıların 5G cihazlarından üretilen sinyaller, uçuşun alçalması ve inişi sırasında parazite neden olabilir.

Her akıllı telefonun yerleşik bir uçak modu vardır.
…ama uçak içi Wi-Fi ne olacak?

Bir uçuşta telefonunuzun uçak modunu değiştirmeniz istenirken, uçaklarda neden Wi-Fi yapıyoruz ve uçak içi Wi-Fi gökyüzünde 36.000 fitin üzerinde nasıl çalışıyor? İyi soru. Bu günlerde bazı havayolları, ek bir ücret karşılığında (bazı havayolları ücretsiz Wi-Fi de sunmaktadır) uçak içi Wi-Fi sunmaktadır ve bir kişi bunu uçak biletleriyle veya uçağa binerken satın alabilir.

Uçak içi ücretli bir hizmet olmasına rağmen havayolunun iletişimiyle arayüz oluşturmaz. Sebep? Uçaklar Uydu tabanlı Wi-Fi sistemleri kullanır. Yer tabanlı bağlantıdan farklı olarak Uydu Wi-Fi, bağlantıya izin vermek için yörüngedeki uydu ağından yararlanır. Uydu temel olarak yer istasyonlarına bağlıdır ve uçak, uçağın üzerine monte edilmiş bir alıcı-verici anten modülü kullanarak bağlanır. Uydu tabanlı bağlantının avantajı, yer tabanlı bir sisteme kıyasla daha yüksek bant genişliği sinyalleri kullanan hızlı bir ağ olduğunu kanıtlamasıdır.

Bununla birlikte, uçaktan uyduya olan mesafenin uçaktan yere olan mesafeden daha uzun olması nedeniyle genellikle yüksek gecikmeli sinyaller kaybolur, bu da daha yavaş veya düzensiz bağlantı anlamına gelir; artı, daha yüksek bakım ve uygulama maliyeti. Ancak Uydu Wi-Fi’nin dar bantlı bir frekans kullandığı göz önüne alındığında, film akışı yapmak o kadar hızlı değildir, ancak e-postaları kontrol etmek için yeterince iyi olmalıdır.

Uçak modu için başka bir kullanım durumu var mı?

Telefonunuzu uçak moduna almanın büyük bir avantajı, biraz daha uzun pil ömrüdür. İyi olduğunuzu düşünün ve bir güç bankası veya şarj cihazı taşımayı unutun, telefonu bir süre uçak moduna alın ve pil ömründen biraz daha fazla kazanabilirsiniz. Uçak modu, yorucu bir günün ardından yorgun olduğunuzda ve yöneticinizden WhatsApp bildirimleri veya sık aramalar istemediğinizde de kullanılabilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu