Windows

VOB Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

VOB Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

 

Eski günlerde, DVD’de bir film izlediyseniz, büyük olasılıkla bir VOB dosyası fark ederdiniz. Bu günlerde nadiren bir VOB medya dosyası görebilseniz de, VOB formatında kaydedilmiş eski DVD videolarını oynatmak için onu açmanız gerekebilir.

Ancak, VOB dosyaları eski olduğundan ve MP4 veya MPEG gibi video biçimleriyle değiştirildiğinden, birçok cihazdaki varsayılan video oynatıcılar bunu desteklemez.

Peki eski VOB dosyalarına nasıl erişebilir ve bunları oynatabilirsiniz? Bu yazımızda VOB dosyasının ne olduğunu ve nasıl açılacağını anlatıyoruz.

VOB Dosyası Nedir?

VOB (DVD Video Nesnesi), çoğunlukla DVD’lerde bulunan bir dosya kapsayıcı biçimidir.

VOB dosyalarını VIDEO_TS klasörü içinde bulabilirsiniz. Ek olarak, genellikle altyazılar gibi diğer gerekli dosyalarla birlikte bir AUDIO_TS klasörü bulunur.

Ayrıca, DVD içeriği hakkında bilgi sağlayan ve bozuksa dosyaların kurtarılmasına yardımcı olan IFO ve BUP dosyalarını da bulabilirsiniz.

VOB dosyaları genellikle birden çok bölüme ayrılır ve gezinme menülerinden kolayca erişilebilir. Ancak, bu çok sayıda küçük dosya birikerek çok büyük bir boyuta neden olur.

VOB Dosyaları Nasıl Açılır?

Bazen sistemdeki varsayılan medya oynatıcı çalışır. Ancak diğer zamanlarda, VOB dosyalarını oynatmak için üçüncü taraf video oynatıcıları kullanmanız gerekebilir.

Video oynatıcılar videoyu VOB formatlamada başarısız olsa bile, onları popüler formatlara dönüştürebilir, ardından tekrar açmayı deneyebilirsiniz.

Daha ayrıntılı bilgi edinmek için aşağıdaki makaleyi okumaya devam edin.

Varsayılan Medya Oynatıcı Uygulamasını Kullanın

İnternetten rastgele programlar indirmek istemiyorsanız, sisteminizin varsayılan video oynatıcısını kullanmayı deneyebilirsiniz. Hem Windows hem de Mac’in kullanabileceğiniz yerleşik video oynatıcıları vardır.

Windows için varsayılan oynatıcı Windows Media Player’dır ve Mac için QuickTime Player’ınız vardır.

Varsayılan oynatıcıyla açın ve çalışıp çalışmadığını görün.

Üçüncü Taraf Alternatiflerini Kullanın

Windows ve Mac’te video dosyalarını açmak için yerleşik oynatıcılar olsa da, bunlar her zaman beklendiği gibi çalışmayabilir.

Örneğin, “Windows Media Player dosyayı oynatırken bir sorunla karşılaştı” gibi bir hata alabilirsiniz. VOB dosyalarını Windows Media Player ile açmaya çalışırken.

Bu gibi durumlarda VLC, Kodi, GOM Players vb. gibi üçüncü taraf alternatiflerini kullanabilirsiniz. VOB dosyaları da dahil olmak üzere birçok video formatını desteklerler.

Tüm VOB dosyalarınızın VLC gibi harici bir uygulamayla oynamasını istiyorsanız, VOB uzantı dosyalarını açmak için bunu varsayılan uygulamanız olarak ayarlayabilirsiniz.

İşte bunu nasıl yapabileceğiniz.

Windows’ta

Ayarlar uygulamasını açın. Windows + I kısayol tuşunu kullanabilirsiniz. Uygulamalar > Varsayılan uygulamalar’a gidin. İlgili ayarlar bölümüne gidin ve Dosya türüne göre Varsayılanları seç’i tıklayın.
VOB için varsayılan uygulama seç

.vob bölümüne ulaşmak için aşağı kaydırın veya arama çubuğunu kullanın ve altındaki medya oynatıcıyı seçin.
vob-uzantısı için-varsayılan-uygulama-uzantısı seçin

VLC Media Player’ı seçin. Bulmazsanız, Diğer uygulamalar’ı tıklayın ve seçin.
Seç-VLC

Onaylamak için Tamam’a tıklayın.

Mac’te

VOB dosyasına gidin. Üzerine sağ tıklayın ve Bilgi al seçeneğine tıklayın.sağ tıklama-bilgi-al-mac

Şimdi Birlikte aç bölümünü genişletin, VLC Media Player’ı seçin ve Tümünü Değiştir’e tıklayın.
set-vlc-varsayılan-medya oynatıcı-mac

VOB Dosyalarını Başka Bir Formata Dönüştür

VOB dosyalarını açamıyorsanız, bunları MP4 veya MPEG gibi yaygın olarak desteklenen başka bir video formatına dönüştürebilirsiniz. Ardından, hemen hemen her video oynatıcıyla kolayca açabilirsiniz.

Dosyayı .mp4 biçiminde yeniden adlandırmayı deneyin ve çalışıp çalışmadığını görün. Ancak, değilse, çevrimiçi dönüştürmeniz veya bir üçüncü taraf video dönüştürücü uygulaması kullanmanız gerekebilir.

VOB Dosyaları Nasıl Birleştirilir?

Çoğu zaman, bir DVD, birden çok bölüme ayrıldığı için birden çok VOB dosyası içerir.

Ancak, aşağıda belirtildiği gibi çeşitli yöntemler kullanarak bunları tek bir dosyada birleştirebilirsiniz.

Üçüncü Taraf Uygulamalarını Kullanma

Windows ve Mac’te VOB dosyalarını birleştirmek için yerleşik bir uygulama olmadığından, HandBrake gibi bir üçüncü taraf uygulamasını düşünmeniz gerekir.

Öncelikle uygulamayı sisteminize kurun. Ardından, uygulamada Video_TS klasör konumunu seçin. Ayrıca, çıktı konumunu belirtin.

Aynı şekilde birleştirme ayarlarını tercihlerinize göre yapılandırın ve birleştirme işlemini başlatın.

Birleştirdikten sonra uyumlu bir video oynatıcı ile açın.

Çevrimiçi Dönüştürme Araçları

VOB dosyalarını birleştirebilen çeşitli siteler vardır. Ancak, VOB dosyaları genellikle büyük olduğundan, internet bağlantı hızınıza bağlı olarak yükleme işlemi zaman alabilir.

Bununla birlikte, bunu nasıl yapabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Bir tarayıcı açın ve “VOB dosyasını birleştir” ifadesini arayın.
birleştirme-vob-dosya-çevrimiçi

Ardından sitelerden birine girin ve VOB dosyalarınızı yükleyin. Bunun için dosya hedefine gidin ve açın. Veya izin veriyorsa, dosyaları doğrudan siteye sürükleyip bırakın. Birleştir veya benzeri bir düğmeye tıklayın ve birleştirme işleminin tamamlanmasını bekleyin. İşiniz bittiğinde dosyaları indirin ve sisteminizde oynatın.Dönüştür ve Birleştir

Alternatif olarak, önce tüm VOB dosyalarınızı MP4 gibi daha popüler bir biçime dönüştürebilirsiniz. Ardından, tek bir dosyada birleştirmek için herhangi bir üçüncü taraf uygulamasını veya çevrimiçi birleştirme araçlarını kullanın.

VOB Dosyası Neden Yürütülmüyor?

VOB dosyalarını telif hakkı materyali içeren bir DVD’den kopyaladıysanız, VOB’unuz oynatılmaz. Bunun nedeni, insanların dosyaları kopyalamasını ve yasa dışı bir şekilde paylaşmasını önlemek için şifrelenmiş olmalarıdır.

Bu nedenle, VOB dosyalarını başarıyla oynatmak için şifreleme dosyalarına ihtiyacınız var.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu