Teknoloji

Vodafone Idea, 5G’nin yüksek fiyatla fiyatlandırılmasını ve daha fazla veri sunmasını bekliyor

Vodafone Idea, 5G’nin yüksek fiyatla fiyatlandırılmasını ve daha fazla veri sunmasını bekliyor

 

Üst düzey bir şirket yetkilisi Perşembe günü yaptığı açıklamada, borca ​​batmış Vodafone Idea, 5G’nin şu anda 4G hizmetlerine kıyasla planlarla birlikte daha fazla veriyle birlikte daha yüksek bir fiyatla fiyatlandırılmasını beklediğini söyledi. Vodafone Idea (VIL) Genel Müdürü ve CEO’su Ravinder Takkar, bir kazanç çağrısı sırasında, şirketin yakın zamanda düzenlenen ve 5G hizmetleri için bir prim talep edilmesini gerektiren açık artırmalarda spektrum elde etmek için önemli miktarda para harcadığını söyledi.

Cep telefonu hizmetleri için genel tarifenin yıl sonuna kadar artmasını bekliyor. Spektrumda makul miktarda para harcandığı göz önüne alındığında, 5G’nin 4G’ye prim olarak fiyatlandırılması gerektiğine inanıyoruz. Takkar, bunu bir prim olarak fiyatlandırabilirsiniz, ancak elbette bu prim dahilinde, 5G’de elde ettiğiniz ekstra bant genişliği göz önüne alındığında, potansiyel olarak daha fazla tükettiğiniz için elde ettiğiniz gigabayt sayısının daha fazla olduğu bir duruma sahip olabilirsiniz. .

5G ağındaki veri tüketimindeki artışın, tüketiciler tarafından geliştirilen ve benimsenen kullanım durumlarına bağlı olacağını da sözlerine ekledi. VIL, 5G hizmetleri için 17 öncelikli çevrede orta bantta (3300 MHz bant) radyo dalgalarını ve 16 çevrede 26 GHz bandında spektrumu içeren 18.800 crore Rs değerinde spektrum elde etti. Şirket ayrıca Andhra Pradesh, Karnataka ve Punjab olmak üzere üç çevrede ek bir 4G spektrumu satın aldı.

Yeni spektrum teklifi, şirkete yıllık 1,680 crore Rs taksit yükümlülüğü ekliyor. VIL, Haziran çeyreği için bir önceki yıla kıyasla konsolide zararında 7,296.7 crore’a marjinal bir daralma kaydetti, çünkü tarife artışları gerçekleşmelerini artırdı. Telekomun zararı, bir önceki çeyrekte 7,319.1 Rs crore olarak gerçekleşti. VIL’in operasyonlardan elde ettiği gelir, 30 Haziran 2022’de sona eren çeyrekte yaklaşık 10.410 Rs’ye yükseldi ve bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 14 arttı.

Kullanıcı Başına Ortalama Geliri veya ARPU – telekom oyuncuları için önemli bir izlenebilir faktör – çeyrek için abone başına 128 Rs’de, FY22’nin ilk çeyreğinde 104 Rs’de kaldı. Bu, tarife artışlarının da yardımıyla yıllık yüzde 23.4’lük bir iyileşmeyi temsil ediyor. “4G fiyatlandırmasında, tüketicilere sürekli olarak sağlanan değere ve ilk birkaç fiyat artışının sorunsuz bir şekilde nasıl emildiğine bağlı olarak kesinlikle bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Bunu yakında yap, ”dedi Takkar.

İlginizi Çekebilir: Lili Apk İndir

Ayrıca şirketin ağındaki yatırımın likidite sorunları nedeniyle etkilendiğini söyledi. VIL’in Finans Direktörü Akshaya Moondra, şirketin spektrum için stratejik teklifler verdiğini ve devam eden fon yaratma planlarının 5G ağı için sermaye harcaması hesaplamasını içerdiğini söyledi. Borca batmış firma, destekçilerin şirkete yaptığı son yatırımlarla fon yaratma uygulamasında olumlu bir ivme olduğunu söyledi.

Nisan-Haziran 2022 çeyreğinin sonunda, VIL’in toplam brüt borcu (kira borçları hariç ve tahakkuk eden ancak vadesi gelmeyen faiz dahil) 1,99.080 Rs idi ve 1,16,600 Rs ertelenmiş spektrum ödeme yükümlülükleri, AGR yükümlülüklerinden oluşuyordu. Hükümete borçlu olan 67.270 crore Rs ve 15.200 crore banka ve finans kurumlarından borç. Moondra, şirketin çok sayıda banka borcunu temizlediğini ve Telekom Departmanının (DoT) 17.000 crore değerinde bir banka garantisi verdiğini söyledi.

“Pozumuzun düştüğü bankayla nişanlıyız. Dış borcumuza ve FAVÖK’ümüze baktığımızda oldukça rahat bir durumdayız. Hükümetin borcunu ödemek için oldukça uzun bir moratoryum var. Bankalar bunu anlıyor ve onlarla yaptığımız görüşmeye dayanarak, yakın gelecekte bir sonuca varabiliriz. Öncelikli olarak yatırımlar için yeni borç alacağız” dedi.

Faizin hükümete öz sermaye tahsisine dönüştürülmesinden bahseden Moondra, şirketin DoT’ye 16.130 rupi crore teyit ettiğini ve bu konuda departmandan nihai onayın beklendiğini söyledi. Faizin öz sermayeye dönüştürülmesi onaylandıktan sonra hükümetin VIL’de yaklaşık yüzde 33 hisse alması bekleniyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu