GenelTeknoloji

WhatsApp, kullanıcıların kaybolan mesajları saklamasına izin vermek için ‘mesajları sakla’ özelliği üzerinde çalışıyor

WhatsApp, kullanıcıların kaybolan mesajları saklamasına izin vermek için ‘mesajları sakla’ özelliği üzerinde çalışıyor

WhatsApp’ın, kullanıcıların sohbette kaybolan mesajları sona erme sürelerini geçmesine izin verecek bir “saklanan mesajlar” özelliği üzerinde çalıştığı bildiriliyor. Kaybolan mesajlar “tutulduğunda”, sohbet bilgilerinde oluşturulacak yeni bir “tutulan mesajlar” bölümünde tüm konuşma katılımcıları tarafından görüntülenebilir.

WABetaInfo’ya göre, özellik hala geliştirilme aşamasındadır ancak WhatsApp, WhatsApp Desktop beta’nın gelecekteki bir güncellemesinde kaybolan mesajlara yükseltme hakkında bilgi sunarak bu özelliği tanıtmaya çalışıyor. Yeni uyarı, kaybolan iletilerde hangi değişikliklerin yapıldığını tanıtıyor; otomatik olarak silinmesini önlemek için kaybolan bir mesajı saklamanın mümkün olacağını.

Ancak, görüşmedeki her katılımcı mesajı tutabileceği gibi, aynı zamanda mesajları “saklayabilir”. Ayrıca WhatsApp, grup yöneticilerinin bu özelliği sınırlamasına izin vereceğini söylüyor. Bu, grup yöneticilerinin kaybolan bir mesajı saklama özelliğini değiştirmesine izin verecek yeni bir gizlilik ayarı olacağı anlamına gelebilir.

Bu haftanın başlarında, WhatsApp’ın grup sohbeti katılımcılarının önceki 60 gün içinde gruptan ayrılan tüm geçmiş katılımcıları görebileceği bir özelliği “geçmiş katılımcılar özelliği” ile test ettiği bildirilmişti. Bu, anlık mesajlaşma servisinin, kullanıcıların grup yöneticisinden başka kimseyi uyarmadan grup sohbetinden ayrılmalarına izin verecek bir özelliği test etmeye başlamasından kısa bir süre sonra geldi.

WhatsApp ayrıca, kullanıcıların gönderdikleri mesajları gönderdikten 2 gün 12 saat sonra silmelerine izin verecek bir özelliği de test ediyor. Şu anda, kullanıcılar “herkes için” iletileri gönderdikten yaklaşık bir saat sonra silebilir.

Anlık mesajlaşma servisi tarafından test edilen bir başka ilginç özellik de, kullanıcıların WhatsApp sohbetlerinde şu anda nasıl sesli not gönderebildikleri gibi, Durum sekmelerinde paylaşmak için hızlı bir sesli not kaydedebilecekleri “Sesli Durum”. Durum güncellemeleri, WhatsApp’ın Instagram ve Snapchat dahil olmak üzere diğer platformlarda bulunan “hikayeler” özelliklerinin sürümüdür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu