NasılSosyal Medya

WhatsApp Profil Bağlantısı Oluşturmanın ve Paylaşmanın 5 Yolu

Genel olarak sosyal medya hesapları, sizinle bağlantı kurabilmeleri için başkalarıyla paylaştığınız benzersiz bir bağlantıya sahiptir. Aynı şeyi WhatsApp profil bağlantıları oluşturarak WhatsApp ile de yapabilirsiniz. Ardından, WhatsApp hesap numaranızı başkalarıyla paylaşmak için profil bağlantısını kullanmaya devam edebilirsiniz. Alıcının sizinle doğrudan WhatsApp üzerinden bağlantı kurmak için profil bağlantısını açması yeterlidir. WhatsApp bağlantınızı bulmanın ve birine göndermenin 5 farklı yoluna bakalım.

1. Telefon Numaranızı Doğrudan Paylaşın

WhatsApp hesaplarının bir kullanıcı adı yoktur. Telefon numaranız aslında kullanıcı adınız veya benzersiz kimliğiniz olarak işlev görür. WhatsApp’ta birisiyle bağlantı kurmak istiyorsanız, telefon numaranızı onlarla paylaşmanız yeterlidir.

Normalde size mesaj gönderebilmeleri için telefon numaranızı kişilerine kaydetmeleri gerekir. Bunun için WhatsApp uygulamasını açmaları, yeni sohbet düğmesine dokunmaları ve kişinizi bulmaları gerekir. Bununla birlikte, telefon numarasını kaydetmeden birisine WhatsApp da vermek mümkündür ve konuyla ilgili daha önceki makalemizi okuyarak öğrenebilirsiniz.

WhatsApp, kullanıcıların numaraları için benzersiz bir bağlantı oluşturmasına olanak tanır. Bu, WhatsApp’ın Sohbet için Tıkla özelliğini kullanarak mümkündür. Benzersiz bağlantı, WhatsApp profil bağlantınızdır ve sizinle bağlantı kurabilmeleri için bu bağlantıyı başkalarıyla paylaşmalısınız.

Profil bağlantınızı oluşturmak için https://wa.me/WhatsAppnumber şablonunu kullanmalısınız, burada “WhatsAppnumber” uluslararası formattaki telefon numaranızdır, yani ülke kodu (sıfır, tire, parantez veya +işareti olmadan) + gerçek telefon numarası

Örneğin:

 • https://wa.me/14134567890 , burada 1 ABD’nin ülke kodu ve 4134567890 telefon numarasıdır.
 • https://wa.me/914234567890 , burada 91 Hindistan’ın ülke kodu ve 4234567890 telefon numarasıdır.

Benzersiz WhatsApp bağlantınıza sahip olduğunuzda, kopyalayıp yapıştırın ve WhatsApp, e-posta yoluyla başkalarına gönderin, Instagram hikayelerine ekleyin veya istediğiniz başka bir uygulama aracılığıyla gönderin. Diğer kişinin bağlantıya tıklaması yeterlidir ve WhatsApp sohbetiniz açılacaktır.

Yukarıdaki yöntemde gösterildiği gibi WhatsApp profil bağlantınızı kendiniz oluşturma konusunda emin değilseniz, üçüncü taraf araçları kullanarak çevrimiçi WhatsApp bağlantıları oluşturabilirsiniz. Bu araçlarla, ülke kodunuzu ve telefon numaranızı girmeniz yeterlidir ve saniyeler içinde WhatsApp profil bağlantınızı oluştururlar. Başkalarının sizinle iletişime geçtiklerinde göreceği bir mesaj da ekleyebilirsiniz.

 1. WhatsApp profil bağlantısı oluşturmak için bir tarayıcıda create.wa.link’i açın.
 2. “Ücretsiz bağlantınızı burada oluşturun” bölümüne gidin.
 3. Ülkenizi seçin ve telefon numaranızı girin. Hatta mesaj kutusuna özel bir mesaj ekleyebilirsiniz.
 4. Ardından, alttaki “wa.linkimi oluştur” seçeneğine tıklayın.
Whatsapp Bağlantısı Çevrimiçi Oluştur
 1. Görüntülenen bağlantıyı kopyalayın ve sohbet uygulamaları, e-posta veya istediğiniz herhangi bir yolla başkalarıyla paylaşın.
Whatsapp Bağlantısı Çevrimiçi Paylaşım Oluştur

Deneyebileceğiniz diğer WhatsApp bağlantı oluşturucuları şunlardır:

Normal WhatsApp’tan farklı olarak, WhatsApp Business, WhatsApp numaranız için benzersiz bir bağlantı oluşturmak için yerleşik bir özellik sunar. WhatsApp’ta sizinle bağlantı kurabilmeleri için WhatsApp Business kısa bağlantısını başkalarıyla paylaşmanız yeterlidir.

 1. Telefonunuzda WhatsApp Business uygulamasını ( Android | iOS ) açın.
 2. Ayarlar’a gidin (Android’de üç noktadan veya iPhone’da “Ayarlar” sekmesine dokunarak).
Whatsapp Ayarları Android
 1. “İş araçları” üzerine dokunun.
 2. Ardından, WhatsApp işletme profili bağlantınızı görüntülemek için “Kısa bağlantı”yı bulun ve tıklayın.
Whatsapp İşletme Kısa Bağlantısı
 1. Bağlantıyı başkalarına göndermek için “Bağlantıyı paylaş” düğmesine dokunun.
Whatsapp İşletme Kısa Bağlantı Paylaşımı

Profesyonel İpucu: Herhangi bir zamanda, kimsenin size bağlantıyı kullanarak mesaj göndermemesi için mevcut profil bağlantısını engellemek istiyorsanız, üst kısımdaki üç nokta simgesine dokunun ve “Bağlantıyı sıfırla”yı seçin. Mevcut bağlantı işlevsiz hale gelecektir. Daha sonra başkalarıyla yeni bir bağlantı paylaşmanız gerekir.

5. WhatsApp QR Kodunu Paylaşın

WhatsApp’ın, WhatsApp numaranız için QR kodu oluşturma özelliğine sahip olduğunu biliyor muydunuz? Şaşırmış? Pekala, yalnız değilsin. WhatsApp, QR kod özelliğini çok fazla pazarlamadı. Ama bunun için buradayız. Hem Android hem de iPhone’da WhatsApp’ın kendi içinde WhatsApp QR kodlarını kolayca oluşturabilir, paylaşabilir ve tarayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Twitter Parolanızı Unuttuysanız Yapmanız Gerekenler

Not : WhatsApp Business’ta da QR kodları oluşturabilirsiniz.

Android’de WhatsApp Profili için QR Kodu Nasıl Bulunur ve Paylaşılır

 1. Android telefonunuzda WhatsApp’ı açın.
 2. Üstteki üç nokta simgesine dokunun ve “Ayarlar” a gidin.
Whatsapp Ayarları Android
 1. Sonraki ekranda WhatsApp numaranızın QR kodunu görmek için adınızın yanındaki QR kodu simgesine dokunun.
Whatsapp Profili Qr Kodu
 1. Şimdi, QR kodunu WhatsApp veya diğer uygulamalar aracılığıyla başkalarına göndermek için üstteki “Paylaş” simgesine dokunun. Alternatif olarak, bu QR kodunun ekran görüntüsünü alabilir ve ekran görüntüsünü başkalarıyla paylaşabilirsiniz.
Whatsapp Profili Qr Kodu Oluştur

Kamera uygulaması, Google Lens ( Android | iOS ) vb. gibi WhatsApp QR kodunu taramak için normal yöntemleri kullanabilir veya WhatsApp’ta QR kodu ekranına geri dönebilir ve Kodu tara sekmesine dokunabilirsiniz.

iPhone’da WhatsApp Profili için QR Kodu Nasıl Bulunur ve Paylaşılır

 1. iPhone’unuzda WhatsApp’ı açın.
 2. En alttaki “Ayarlar” sekmesine dokunun ve adınızın yanındaki QR kodu simgesine basın.
Whatsapp Profili Qr Code Iphone
 1. WhatsApp numaranızın QR kodu ile karşılaşacaksınız. QR kodunu başkalarıyla paylaşmak için üstteki “Gönder” simgesine dokunun. Veya QR kodunun ekran görüntüsünü alın ve paylaşın.
Whatsapp Profili Qr Code Iphone Paylaşımı
 1. WhatsApp QR kodunu taramak için 3. adımda “Tara” düğmesine dokunun veya QR kodunu taramak için iPhone’un Kamera uygulamasını kullanın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu