Nasıl

Wi-Fi Araması IPhone’da Çalışmıyor mu? İşte Nasıl Düzeltilir

Wi-Fi Araması IPhone’da Çalışmıyor mu? İşte Nasıl Düzeltilir

 

Wi-Fi araması, şebeke operatörünüzün sinyali düşük veya düşükse arama yapmak için kullanışlı bir özelliktir. Ancak, Wi-Fi’niz çalışmıyorsa, bu özelliğin çalışması zor olabilir. Veya, Ağ Taşıyıcınızın bu özelliği desteklemediğini varsayalım, cihazınızda çalışmayacaktır.

Ayrıca, Şebeke operatörünüz bu özelliği destekliyor ancak kullanamıyorsa, iPhone’unuzda çalışabilmesi için birkaç şey yapabilirsiniz. Bu makale, Wi-Fi aramaları yapmaya başlamak için sorunu nasıl giderebileceğinizi ve çözebileceğinizi gösterecektir.

Wi-Fi Aramanız Neden iPhone’da Çalışmıyor?

İşte böyle bir soruna yol açabilecek yaygın nedenlerden bazıları:

Cihazınız bu özellikleri desteklemiyor. Wi-Fi bağlantısı çalışmıyor. Şebeke operatörünüz Wi-Fi arama özelliğine yükseltme yapmadı. Cihaz eski iOS sürümlerinde çalışıyor.

Wi-Fi Araması iPhone’da Çalışmıyor Nasıl Onarılır?

Bu özellik iPhone 6 ve sonraki sürümlerde desteklemektedir. Bu nedenle, bu özelliğe bu cihazlardan eriştiğinizi varsayıyoruz. Şimdi Wi-Fi aramasının çalışmaması sorununu çözmek için düzeltmelere geçelim.

Ağ Desteğini Kontrol Edin

Yapmanız gereken ilk şey, Şebeke operatörünüzün Wi-Fi aramasını destekleyip desteklemediğini kontrol etmektir. Bu nedenle, bir ağ operatörü kullanıyorsanız veya bu özelliği desteklemeyen bir bölgede yaşıyorsanız, çalışmayacaktır.

Kontrol etmek için internette araştırma yapabilir veya bu özelliği onaylamak için doğrudan Ağ Taşıyıcınızla iletişime geçebilirsiniz. Ağ Taşıyıcınız bu özelliği destekliyorsa ancak yine de cihazınızdan buna erişemiyorsanız, aşağıdaki diğer düzeltmelere geçebilirsiniz.

İnternet bağlantınızı kontrol edin

Kontrol etmeniz gereken başka bir şey de Wi-Fi bağlantınızdır. Wi-Fi araması, bu özelliği kullanmak için sabit bir internet bağlantısı gerektirir. İnternet bağlantısı olmayan bir Wi-Fi ağına bağlıysanız, Wi-Fi üzerinden kimseyi arayamayabilirsiniz. Wi-Fi bağlantınızı kontrol etmek için bazı internet uygulamalarını çalıştırabilir veya Wi-Fi hızınızı kontrol etmek için bir internet hız test cihazı kullanabilirsiniz.

Ayrıca, cihazınızın tüm bağlantılardan bağlantısını kesmek için Uçak Modu’nu etkinleştirebilirsiniz. Sadece bu da değil, Wi-Fi’niz iyi çalışmıyorsa yönlendiriciyi kapatabilirsiniz ve geri çevirmek de bağlantı sorununu çözebilir.

Wi-Fi Aramasını Kapatın ve Açın

Cihaz Wi-Fi aramayı destekliyorsa ancak cihazınızda etkinleştirmediyseniz çalışmayacaktır. Veya bu özelliği zaten etkinleştirdiyseniz ve aniden çalışmayı durdurduysa, normale döndürmek için bu özelliği kapatıp açabilirsiniz.

Ayarlar’ı açın. Aşağı kaydırın ve Telefon’a tıklayın. Wi-Fi Araması’na dokunun. Bu iPhone’da Wi-Fi Araması’nı açın.
Wi-Fi

Açtığınızda, onaylamak için Etkinleştir’e tıklamanız gerekir.
onaylamak için Etkinleştir'e tıklayın

LTE’yi devre dışı bırak

LTE’yi etkinleştirdiyseniz, özelliği engelleyebilir. LTE’yi devre dışı bırakmak, cihazınızı LTE yerine Wi-Fi aramasını kullanmaya zorlayabileceğinden iyi olacaktır. Bu nedenle, devre dışı bırakın ve cihazınız için çalışıp çalışmadığını görün.

Ayarlar’ı açın. Hücresel’e gidin.

Hücresel'e git

Hücresel Veri Seçenekleri’ne dokunun. LTE’yi Etkinleştir’e dokunun. Ardından Kapalı’yı seçin.
kapalı seç

Taşıyıcı Güncellemesini Kontrol Edin

Hücresel bağlantıyı iyileştireceği ve Kablosuz (OTA) güncellemesi aracılığıyla Wi-Fi arama özelliğini etkinleştirebileceği için Taşıyıcı Ağınız tarafından sağlanan güncellemeye dikkat etmelisiniz. Bu nedenle, ağ bağlantınızla ilgili sorunları gidermek için bu tür güncellemeleri kontrol etmelisiniz.

Ayarlar’ı açın. Genel’e gidin.
Genel'e git

About’a tıklayın. Birkaç saniye bekleyin, varsa güncelleme menüsünü göreceksiniz. Menüyü aldıktan sonra, Güncelle’ye dokunun.

Güncelle üzerine dokunun

SIM’i yeniden takın

Wi-Fi arama özelliği çalışmak için bir internet bağlantısı kullanıyor olsa da, bu özelliği kullanmaya başlamak için Şebeke operatörü aracılığıyla numaranızı doğrulamak için yine de bir SIM kart gerektirir. Bu nedenle, Wi-Fi aramanız çalışmıyorsa, düzeltmek için SIM’i çıkarıp yeniden takabilirsiniz. Bunu yaptığınızda, cihazınızın bağlantısını kesip taşıyıcı şebekeye yeniden bağlanmaya zorlar.

Cihazınızı yeniden başlatın

Bu özelliğe erişemiyorsanız cihazınızı yeniden başlatmayı düşünebilirsiniz. Ancak tüm Wi-Fi arama ayarlarını etkinleştirdiğinizden ve cihazınız ile ağ operatörünüzün bunu desteklediğinden emin olun. Cihazı yeniden başlatmak, cihazınızdaki aksaklıklar özelliklerinin düzgün çalışmasını engelliyorsa Wi-Fi aramasının çalışmaması da dahil olmak üzere çoğu cihaz sorununu çözebilir.

İşte adımlar:

Sesi Aç’a basıp hemen bırakın ve Sesi Kısma için de aynısını yapın. Şimdi, ekran kapanana kadar yan düğmeyi basılı tutun. Genellikle, iPhone’un bu modda kapanması 30-40 saniye sürer. zorla-yeniden başlatma-iphone

Ekran kapandığında, ekranda Apple logosunu görene kadar yan düğmeyi basılı tutmaya devam etmeniz gerekir. Ağ Ayarları Sıfırlama

Bu, ağınızla ilgili sorunu çözmeye çalışmanız gereken başka bir seçenektir. Bu ayarların sıfırlanması, özellikle Ağ ayarlarını varsayılana geri yükleyecektir. Ağ arızaları Wi-Fi aramasının düzgün çalışmasına neden oluyorsa, sıfırlamak iyi bir seçim olacaktır. Ağ ayarlarının sıfırlanması yalnızca internet ve ağla ilgili bağlantıları kaldıracaktır. Kişisel verilerinizin hiçbirini kaldırmaz.

İşte izlemeniz gereken adımlar:

Ayarlar’ı açın. Genel’e gidin. Aşağı kaydırın ve iPhone’u Aktar veya Sıfırla’ya tıklayın.
İPhone'u Aktar veya Sıfırla'ya tıklayın

Sıfırla’ya dokunun. Ağ Ayarlarını Sıfırla’ya basın.

Ağ Ayarlarını Sıfırla'ya basın

iPhone’un şifresini girmeniz gerekiyor. Ardından, onaylamak için Ağ Ayarlarını Sıfırla’ya tıklamanız gerekiyor. Cihazınızı Güncelleyin

İlginizi Çekebilir: Lili Apk İndir

Wi-Fi aramasını desteklemek için iPhone’unuzun iOS 9 veya üstü olması gerekir. Bu nedenle, bundan daha düşük bir sürüm kullanıyorsanız, cihazınızda çalışmayacaktır. Veya iOS’un en son sürümünü çalıştırıyorsanız ve hala bu özelliği kullanamıyorsanız, yeni bir güncelleme beklemelisiniz, böylece çalışmasına neden olan herhangi bir hata bir sonraki güncellemede düzeltilebilir.

Ayrıca, iPhone’unuzun zaten yeni bir güncelleme önerisi varsa, en son güncellemeyi indirmeniz gerekir.

Ayarlar’ı açın.Genel’e gidin.Yazılım Güncellemesi’ne tıklayın.İndir ve Yükle’ye dokunun.
İndir ve Yükle üzerine dokunun

iPhone’un parolasını girmeniz gerekiyor. Parolayı girdikten sonra güncellemeniz kısa süre içinde başlayacak.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu