WindowsNasıl

Windows 11/10’da CD, DVD ve Blu-ray Diskler Nasıl Yazılır

Hala CD'lere, DVD'lere ve Blu-ray disklere ihtiyaç var. Şebekeden çıktığınızda müzik ve filmler için veya önemli belgeleri arşivlemek için olsun, disk tabanlı depolama hala burada. Çoğu aygıtta yerleşik bir CD, DVD veya Blu-Ray sürücüsü yoktur. Neyse ki, harici bir DVD sürücüsü edinebilirsiniz ve Windows 10 ve 11 hala disklere veri yazabilir.

Windows Dahili Disk Yazma Yazılımı

Microsoft, Windows işletim sisteminde yerleşik olarak bulunan diskleri yazmak için iki araca sahiptir. Windows Dosya Gezgini, flash sürücü olarak kullanılacak diskleri biçimlendirebilir veya CD veya DVD oynatıcı ile kullanılacak diskleri yazabilir. Ayrıca bir ISO görüntü dosyasını bir diske yazabilir. Windows Media Player, CD veya DVD oynatıcılarla kullanılmak üzere disk yazabilir. İkisine de bakın ve hangisinin sizin için doğru olduğunu görün.

Varsayılan bir yazıcı ayarlamak için, ilk kez boş bir disk taktığınızda seçebilirsiniz.

 1. PC’nize boş bir CD veya DVD diski yerleştirin. İlk kez boş bir disk takıyorsanız, bir bildirim boş CD’lerle ne olmasını istediğinizi soracaktır. Bildirime tıklayın.
Windows
 1. Windows Media Player’ı kullanmak için Ses CD’si Yaz’ı veya bir sonraki boş disk taktığınızda Dosya Gezgini’ni otomatik olarak kullanmak için Dosyaları diske yazdır’ı seçin.

Windows Gezgini ile USB Flash Sürücü Gibi Kullanmak için CD veya DVD Yazma

Bu yöntem, Windows’un diskleri yazmak için Dosya Gezgini’ni otomatik olarak kullanacak şekilde ayarlanmış olduğunu varsayar. Değilse, boş diski taktıktan sonra Dosya Gezgini’ni açmanız yeterlidir; yardımcı program kullanılabilir. Bunun için bir CD-RW veya DVD-RW formatında bir disk kullanmalısınız.

 1. Dosya Gezgini’nin Disk Yaz penceresi açıldığında, bir Disk başlığı girin: ve USB flash sürücü gibi ve İleri’yi seçin .

Dosya Gezgini diski biçimlendirir, böylece bir USB flash sürücü gibi çalışır. Bu işlem yaklaşık bir dakika sürer.

 1. Dosya Gezgini açılacaktır. Başka bir Dosya Gezgini penceresi açmak, eklemek istediğiniz dosyalara gitmek, onları seçmek ve ardından diske odaklanan Dosya Gezgini’ne sürükleyip bırakmak en kolay yoldur.

Dosyalar diske eklenir. Miktar ve boyuta bağlı olarak, bu işlem birkaç saniye veya dakika sürebilir. Yine de bir USB flash sürücü kadar hızlı değil.

 1. Dosya adlarını kaldırabilir, ekleyebilir ve hatta düzenleyebilirsiniz. Herhangi bir değişiklikten sonra , Diski çıkarmak için Drive Tools öğesini ve ardından Eject öğesini seçin. Dosyaları daha sonra almak veya eklemek için diski açın ve Windows onu yeniden yazılabilir bir disk olarak tanıyacaktır.

Windows Gezgini ile CD veya DVD Oynatıcı ile Kullanmak için CD veya DVD Yazma

Bu yöntem, Windows’un diskleri otomatik olarak yazmak için Dosya Gezgini’ni kullanmaya ayarlanmış olduğunu varsayar. Değilse, boş diski taktıktan sonra Dosya Gezgini’ni açmanız yeterlidir; yardımcı program kullanılabilir.

Bunun için herhangi bir boş CD veya DVD formatındaki diski kullanabilirsiniz. Bir CD-RW veya DVD-RW diski kullanırsanız, artık yeniden yazılamaz. Bu diskler PC’lerde çalışır, ancak diğer tüm CD veya DVD oynatıcılarda olması gerekmez. CD-R ve DVD-R diskleri bunun için en iyisidir ve daha ucuzdurlar.

 1. Dosya Gezgini’nin Disk Yaz penceresi açıldığında, bir Disk başlığı girin: ve CD/DVD oynatıcı ile ve İleri’yi seçin .
 1. Dosya Gezgini, Drive Araçları ve seçilen disk ile açılır . Sabit sürücüden veya SSD’den dosya seçmek için başka bir Dosya Gezgini açmak en kolayıdır.

diske sürükleyip bırakın.

 1. Diske istediğiniz tüm dosyaları ekledikten sonra, Drive Tools öğesini ve ardından Finish Burning öğesini seçin .

Disk başlığının doğru olduğundan emin olun ve bir kayıt hızı seçin. Sahip olduğunuz CD/DVD yazıcının türüne bağlı olarak bu, 4x ile 48x arasında herhangi bir yerde olabilir. Bu, disk okuma hızından 4 ila 48 kat daha hızlı yazacağı anlamına gelir. Hız ne kadar yüksek olursa, başarısız olma veya düşük kaliteli bir ürün oluşturma olasılığı o kadar yüksek olur, bu yüzden akıllıca seçim yapın. Başka bir kopya yazmayacağınızdan eminseniz , dosyalar yazıldıktan sonra sihirbazı kapat’ı seçin . Ardından İleri’yi seçin .

Disk yazma işlemi bittiğinde, başka bir kopya oluşturmak istiyorsanız Evet, bu dosyaları başka bir diske yazdır seçeneğini belirleyin. Aksi takdirde, sihirbazı kapatmak için Bitir’i seçin.

Windows Media Player ile CD ve DVD Yazma

Ses CD’lerini ve veri CD’lerini ve DVD’lerini yazmak için Microsoft’un yerleşik Windows Media Player uygulamasını kullanabilirsiniz. Ses CD’leri PC’lerde ve çoğu CD oynatıcıda çalışır. Veri CD’leri ve DVD’leri, veri dosyaları veya müzik ve videolar için kullanılabilir. Müzik ve video içeren veri diskleri bilgisayarlarda oynatılır ve bazı CD ve DVD oynatıcılarda oynatılabilir. Emin olmak için CD veya DVD oynatıcınızın üreticisine danışın.

Windows Media Player ile Ses CD’lerini Yazma

 1. PC’nizde boş bir CD varken Windows Media Player’ı açın ve kitaplığınızın Müzik bölümüne gidin. Ardından Yaz sekmesini seçin. Sağ üst köşeye yakın bir yerde küçük seçenekler düğmesini seçin. Açılan menüde Audio CD’yi seçin .
 1. Şarkıları Windows Media Player’ın ana penceresinden Yazma listesi alanına sürükleyip bırakın.
 1. Seçenekler listesine geri dönebilir ve müziğin nasıl sıralandığı, diski adlandırma ve diğer seçenekler hakkında başka seçimler yapabilirsiniz. Diskte ince ayar yapmak için Diğer yazma seçenekleri’ni seçin .

Örneğin, Yaz sekmesi altındaki Seçenekler penceresinde yazma hızını ayarlayabilir, parçalar arasında ses düzeyi ayarlaması uygulayabilir, şarkılar arasındaki boşlukları kaldırabilir ve CD’ye yazdırılan dosyaların bir listesini ekleyebilirsiniz. Varsayılan değerler çoğu insan için iyidir. Windows Media Player’a dönmek için Tamam’ı seçin .

 1. Hazır olduğunuzda, Yakmayı Başlat öğesini seçin . Yazma bittiğinde disk dışarı çıkacaktır.

Windows Media Player ile Veri CD’leri ve DVD’leri Yazma

Bu yöntem, CD’lere ve DVD’lere düz veri, müzik veya video yazmak içindir. Bu şekilde yapılan müzik ve video CD’leri ve DVD’leri tüm CD ve DVD oynatıcılarda oynatılmayabilir, ancak herhangi bir PC’de çalışır. DVD yapmanın en iyi yolu bu değil ama işe yarıyor. Ne yazık ki Microsoft, Windows 7’den sonra Windows DVD Maker’ı dahil etmeyi bıraktı. Klasik DVD menüleri, altyazılar ve daha fazlasıyla uygun DVD yazma için aşağıdaki Blu-ray Diskleri Yazma bölümünde önerilen DVD yazma yazılım uygulamalarına bakın.

 1. Optik sürücüde boş bir CD veya DVD varken Windows Media Player’ı açın ve Yaz sekmesini seçin. Ardından Seçenekler düğmesini seçin ve Veri CD’si veya DVD’sinin seçili olduğundan emin olun. Normalde, varsayılan olarak bu şekildedir, ancak emin olmak iyidir.
 1. Kitaplığın, yazmak istediğiniz veri, müzik veya videoyu içeren bölümüne gidin. Ardından, medyayı Yazma listesi alanına sürükleyip bırakın .
 1. Diski yakmak için Yazmayı başlat’ı seçin . Yazma tamamlandığında, disk yazıcı diski dışarı çıkaracaktır.

ISO Disk Görüntüsünü CD veya DVD’ye Yazma

ISO disk görüntüleri , işletim sistemleri veya daha büyük uygulamalar ve hatta oyunlar için olma eğilimindedir. ISO dosyaları, dizin yapısını korurken çok sayıda dosyayı tek bir dosyada depolamaya izin verir. Yani ISO’yu taktığınızda, içinde ne varsa istendiği gibi çalışacaktır. Önyüklenebilir diskler için de tercih edilen biçimdir. Bu, DVD’lerde ve CD’lerde çalışır ancak diskin ISO dosyası için yeterli kapasiteye sahip olduğundan emin olun.

 1. Disk yazıcıya boş bir disk yerleştirin. Ardından, Windows Gezgini’ni açın ve yazmak istediğiniz ISO’ya gidin. Windows 11’de, ISO dosyasına sağ tıklayın ve Daha fazla seçenek göster’i seçin veya dosyayı seçin ve Shift + F10 tuşlarına basın .

Ardından Disk görüntüsünü yazdır’ı seçin .

Windows 10’da, sağ tıklayın ve Disk görüntüsünü yazdır’ı seçin .

 1. Windows Disk Görüntüsü Yazıcı penceresinde, hangi disk yazıcının kullanılacağını veya Yazdıktan sonra diski doğrula’yı seçebilirsiniz . Varsayılan olarak ana yazıcınız olacaktır ve çoğu zaman disklerin doğrulanmasına gerek yoktur. Devam etmek için Yaz’ı seçin .

            Yazma işlemi tamamlandığında disk dışarı çıkacaktır. Oturumu bitirmek için Kapat’ı seçin .

Windows 11/10’da Blu-ray Diskleri Yazma

Görünüşe göre Windows işletim sisteminde Blu-ray diskleri yazmak için hiçbir şey yok. Ayrıca, çoğu Windows PC ve dizüstü bilgisayarda herhangi bir optik disk okuyucu veya yazıcı bulunmaz. Yani bir Blu-ray yazıcı ve Blu-ray yazma yazılımına ihtiyacınız var. Doğru Blu-ray disk türüne de sahip olduğunuzdan emin olun .

Bu üç ücretsiz uygulamanın iyi, uzun bir geçmişi var ve iyi çalışmaya devam ediyor. CDBurnerXP, ImgBurn ve Ashampoo Burning Studio Free’yi 90’ların sonlarında ve 2000’lerin başında torrent indirmelerinin en parlak döneminden tanıyabilirsiniz.

CDBurnerXP , adından da anlaşılacağı gibi, eski moda görünüyor. Yine de sağlam bir Blu-ray ve DVD yazıcı yazılımıdır. Bu, taşınabilir bir uygulama seçeneğine sahip olan üç üründen yalnızca biridir, böylece bir USB flash sürücüden çalıştırılabilir.

ImgBurn bir Windows 7 uygulaması gibi görünebilir, ancak Blu-ray dahil her tür diski yazmak için iyi çalışır. Ayrıca, hemen hemen her şeyi yapmanıza yardımcı olacak çok sayıda kılavuz içeren güçlü bir ImgBurn topluluk forumu da bulunmaktadır.

Ashampoo Burning Studio Free , uzun süredir var olan başka bir ücretsiz uygulamadır. Aşağıdaki uygulama tasarımında yansıtıldığı gibi güncellenir. Ashampoo Burning Studio Free, yazılımı kullanmak için bir e-posta ile kaydolmanızı gerektirirken ImgBurn bunu gerektirmez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu