UncategorizedWindows

Windows 11 PC’nizde ekran görüntüsü nasıl alınır

Windows 11'de yeni misiniz? Eğer öyleyseniz, Windows 11 destekli PC'nizde nasıl ekran görüntüsü alabileceğinize dair adım adım bir kılavuz burada.

PC ekranınızın ekran görüntüsünü almak isteyebileceğiniz nedenler sonsuzdur. Bir hata mesajının ayrıntılarını şirketinizin BT ekibiyle paylaşmaktan, bir parça içeriği sosyal medyada bir parça bilgiyi bir arkadaşınızla veya bir meslektaşınızla paylaşmaya kadar, ekran görüntüsü yakalama uygulamaları neredeyse sonsuzdur. Dolayısıyla, bir içeriğin ekran görüntüsünü almak istiyorsanız, Windows 11 ile çalışan kişisel bilgisayarınızda bunu yapmanın birkaç yolu vardır.

 

Baskı Ekranı Anahtarını Kullanma

Windows 11 PC’nizde ekran görüntüsü almanın en kolay yollarından biri Print Screen veya ‘Prtsc’ tuşunu kullanmaktır. Tuşa bastığınızda, tüm ekranın ekran görüntüsü panonuza kaydedilecektir. Buradan, ekran görüntüsünü MS Paint veya Adobe Photoshop gibi bir fotoğraf düzenleyiciye yapıştırmak için Ctrl+V komutunu kullanabilirsiniz. Veya ekran görüntüsünü doğrudan posta kutunuza yapıştırarak bir iş arkadaşınıza postalayabilirsiniz.

Printscreen + Windows Tuşlarını Kullanma

Bir ekran görüntüsü alıp bir klasöre kaydetmek istiyorsanız, bunu yapmanın en kolay yolu Printscreen ve Windows tuşlarının bir kombinasyonunu kullanmaktır. Bu iki tuşa bastığınızda, tüm masaüstünüz yanıp sönecek ve yakalanan ekran görüntüsünün bir PNG dosyası bilgisayarın Resimler > Ekran Görüntüleri klasörüne kaydedilecektir. 

Printscreen + Alt Tuşlarını Kullanma

Çoğu zaman, tüm masaüstünüzün bir ekran görüntüsüne değil, yalnızca bir ekrana ihtiyacınız vardır. Bu tür özel gereksinimler için Printscreen ve Alt tuşlarını bir arada kullanabilirsiniz. Bu kombinasyona basıldığında, ekranın bir ekran görüntüsü panoya kaydedilecektir. Ardından Ctrl+V komutunu kullanarak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.

Ekran Alıntısı aracını kullanma

Ekranın daha belirli bir alanının ekran görüntüsünü almak istiyorsanız, bunun için Ekran Alıntısı aracını kullanabilirsiniz . Snipping aracı, ekran görüntüsünü tercih ettiğiniz şekilde yakalamanız için size daha fazla özgürlük verir. Göz önünde bulundurulması gereken seçeneklerden bazıları şunlardır:

— Dikdörtgen bir kesit, kullanıcıların içerikleri kutu benzeri bir biçimde yakalamasını sağlar.
— Serbest biçimli bir alıntı, kullanıcıların tercih ettikleri herhangi bir şekilde ekran görüntüsü almalarını sağlar.
– Öte yandan, bir Pencere kırpma, kullanıcıların yakalamak istedikleri bir pencereyi seçmelerini sağlar.
— Tam Ekran alıntısı, tüm ekranı yakalamalarını sağlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu