Windows

Windows 11’de Ekran Ölçekleme Nasıl Yapılandırılır

Windows 11’de Ekran Ölçekleme Nasıl Yapılandırılır

 

Ekran ölçeklendirme, ekranda ne olduğunu okumanızı ve görmenizi kolaylaştırmak için ekran öğelerinin boyutunu yapılandırmakla ilgilidir. Genellikle ayar otomatik olarak ayarlanır, ancak yeniden yapılandırmak istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Monitörünüzden veya dizüstü bilgisayarınızdan ne kadar uzakta oturduğunuza bağlı olarak, ekran ölçeğini değiştirmek isteyebilirsiniz. Neyse ki, bunu Windows ayarlarını kullanarak ve GPU kontrol panelinizden de yapabilirsiniz.

Bu nedenle, bunun farkında değilseniz, ekran ölçeklemenin ne olduğunu ve Windows 11’de nasıl yapılandırılacağını bilmenize yardımcı olmak için bu kılavuzu getirdik.

Ekran Ölçeklendirme ve Ekran Çözünürlüğü Aynı mı?

Windows 11Sabit Ekran Ölçeklendirme ile Farklı Ekran Çözünürlükleri

Ekran ölçeklendirme ve ekran çözünürlüğü tamamen farklı iki terimdir. İlki, içerik boyutunu piksellere göre ayarlamak anlamına gelirken, ikincisi ekranınızda oluşturulan piksel sayısına odaklanır.

Farklı olmalarına rağmen, ölçekleme ve çözünürlük birbirine bağlıdır ve ekranınızı nasıl gördüğünüzü büyük ölçüde değiştirebilir. Örneğin 1920 x 1080 çözünürlüğü destekleyen bir ekranda, %150 ekran ölçeği idealdir. Bu nedenle, ölçek boyutunu %125 veya daha az olarak değiştirirseniz ekran içeriğinin boyutu azalır ve %175 veya daha fazlasına ayarlamak içerik boyutunu artırır.

Şimdi, görüntü ölçeğini değiştirmeden (%150) ekran çözünürlüğünüzü 1280 x 960 olarak değiştirirseniz, ekran içeriğiniz yakınlaştırılmış gibi görünür. Bunun başlıca nedeni, bu çözünürlüğün önerilen görüntü ölçeğinin %125 olmasıdır.

Temel olarak, burada olan şey, ekran çözünürlüğünü düşürürken ekrandaki piksel sayısının da en aza indirilmesidir. Öte yandan, ekran ölçeklendirmesini artırıp/azaltırken pikselde herhangi bir değişiklik olmaz; sadece boyut çözünürlüğe bağlı olarak değişir.

Bu nedenle, ekranınızı farklı bir boyuta ve çözünürlüğe geçirirseniz, ekran ölçeklendirmesini de yapılandırmanız gerektiğini unutmayın. Bu şekilde, görüntüler, metinler ve diğer öğeler keskin ve net hale gelir ve bulanık bilgisayar ekranınızı sabitler.

Ekran Ölçeklemesini Ne Zaman Yapılandırmalıyım?

Harici bir ekran kullanırken ekran ayarları kullanışlı olabilir. Dizüstü bilgisayarınızdaki içeriği bir monitörde görüntülediğinizi varsayalım. Şüphesiz, ekranı değiştirdiğinizde ekran boyutu ve çözünürlüğü tamamen farklılaşıyor.

Bu nedenle, metin ve görüntü kalitesinin önemli ölçüde düşebileceğini fark edebilirsiniz. Bunu çözmek için ekran ölçeklemesini ayarlayabilirsiniz ve her şey çok daha net hale gelir. Ayrıca, sadece görüntüleme dışında GPU üzerinde de ölçeklendirme yapabilirsiniz.

Bunun dışında, ekran ölçeklendirmeyi yapılandırabileceğiniz diğer senaryolar şunlardır: Birden çok monitör kurulumunda aynı boyutu koruyunGörme engelliyseniz artırın Çok küçük/büyük resimleri ve metinleri ayarlayınYakın otururken küçültün ve otururken artırın monitörünüzün desteklediğinden daha düşük bir çözünürlükte bit farPlay oyunları

Windows 11’de Ekran Ölçeklemesini Nasıl Yapılandırabilirim?

Ekran içeriğinizi daha küçük görüyorsanız veya yakınlaştırılmış gibi hissediyorsanız, bunun nedeni büyük olasılıkla ekran ölçeklendirme yapılandırmasının doğru olmamasıdır. Bu nedenle, ekran nesnelerini daha iyi görüntülemek için bu ayarı değiştirmeniz önemlidir.

Üstelik, harika bir vizyonunuz yoksa, sorun değil! Ekran ölçeğini basitçe artırabilirsiniz ve bu şekilde olası göz yorgunluğunu da önleyebilirsiniz. Bu bölümde, Windows 11’de ekran ölçeklemeyi yeniden yapılandırmanız için size rehberlik edeceğiz.

Windows Ayarlarından Ölçeklendirmeyi Görüntüle

Ekran ölçeklendirmeyi yapılandırmak Windows’ta nispeten kolaydır. Aslında Microsoft, istediğinizi doğrudan seçebilmeniz için uyumlu ölçek yüzdelerinin bir listesini sağlar. Ayrıca, ekran çözünürlüğü ile iyi bir şekilde senkronize olur ve önerilen ekran ölçeğini otomatik olarak ayarlar.

Ancak, yeniden yapılandırmak isterseniz, bunu yapmanın doğru yolu şudur:

Öncelikle Windows + I tuşlarına basarak Ayarlar uygulamasını başlatın. Şimdi Sistem sekmesinden Görüntüle seçeneğini seçin.
sistem ekranı

Ölçek ve düzen altında, Ölçek açılır menüsünü genişletin. Ardından, istediğiniz yüzdeyi seçin.
ekran ölçeklendirmeyi seç

Herhangi bir uygulama çalıştırıyorsanız, onları yeniden başlatmanız gerekir. Aksi takdirde, yeni ölçeklendirmeye yanıt vermeyebilirler ve görüntüler ve metinler bulanıklaşır.Windows Ayarlarından Özel Ekran Ölçeklendirmeyi Ayarlayın

Ölçek açılır menüsündeki sınırlı yüzdeden memnun değilseniz, Windows Ayarları’nda özel bir ekran ölçeklendirmesi ayarlamanın bir yolu vardır. Örneğin, ölçeği %125 ile %150, diyelim ki %140 arasında herhangi bir yere ayarlamak istiyorsanız, bunu Özel ölçekleme seçeneğini kullanarak yapabilirsiniz:

Görüntü ayarlarında, açılır menüyü genişletmek yerine Ölçek ve düzen altındaki Ölçek seçeneğini belirleyin.
ölçek seçeneğini seçin

Şimdi, Özel ölçeklendirme penceresine gireceksiniz. Burada %100 ile %500 arasında özel bir ölçeklendirme boyutu girin.
100 ile 500 arasında bir ölçek girin

Ardından, onay işareti düğmesine basın.
onay işareti düğmesine basın

Ardından, değişikliği uygulamak için Şimdi oturumu kapat’ı tıklayın. şimdi çıkış yap

Bu, bilgisayarınızı hızlı bir şekilde yeniden başlatacak ve Windows ekranında oturum açtıktan sonra özel boyut uygulanacaktır.

Özel ölçeklendirme boyutunu kullandıktan sonra, Ölçek açılır menüsü grileşir, yani artık varsayılan bir ayar seçemezsiniz. Bu nedenle, değişiklikleri geri almak için yapmanız gerekenler:

Ayarlar > Sistem > Ekran’a gidin. Ölçek ve Düzen altında, Özel ölçeklendirmeyi kapat ve oturumu kapat seçeneğini görürsünüz. Üzerine tıklayın ve bilgisayarınız hızlı bir şekilde yeniden başlatılır.özel ölçeklendirmeyi kapat ve çıkış yap

Windows’ta oturum açın ve ekran ölçeği otomatik olarak önerilen ayara ayarlanır.Belirli Bir Program İçin Yüksek DPI Ayarlarını Değiştirme

PC’nizdeki FPS oyunları gibi çok az uygulama sorunsuz çalışmak için yüksek DPI gerektirir. Böyle bir durumda, Windows ayarlarında nispeten düşük bir ekran ölçeklemesi ayarladıysanız, o uygulamanın içindeki nesneler bulanıklaşabilir ve erişilmesi zor olabilir. Bu nedenle, herhangi bir ölçekleme sorununu çözmesi için Yüksek DPI Ayarlarını etkinleştirmenizi öneririz:

Başlat Menüsüne gidin ve değişiklik yapmak istediğiniz uygulamayı arayın. Üzerine sağ tıklayın ve Dosya konumunu aç’ı seçin.

dosya konumunu aç

Konumuna yönlendirildikten sonra, sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin.sağ tıklayın ve özellikleri seçin

Uyumluluk sekmesine geçin ve Yüksek DPI ayarlarını değiştir düğmesine basın.yüksek dpi ayarlarını değiştir

Program DPI altında, “Ayarlar’daki yerine bu program için ölçekleme sorunlarını düzeltmek için bu ayarı kullan” seçeneğini işaretleyin. Ardından, “Ana ekranım için ayarlanan DPI’yı şu zaman kullan” açılır menüsünü genişletin ve imzala Windows’ta veya bu programı açıyorum.ölçekleme sorunlarını düzeltin

Ayrıca, Yüksek DPI ölçeklemeyi geçersiz kılma bölümünün altındaki “Yüksek DPI ölçekleme davranışını geçersiz kıl” seçeneğini işaretleyin. Ardından, “Ölçekli gerçekleştirilen:” açılır menüsünü genişletin ve herhangi birini seçin – Uygulama, Sistem veya Sistem (Geliştirilmiş).yüksek dpi ölçekleme geçersiz kılma

Son olarak, her iki iletişim kutusundaki Ok düğmelerine basın. Şimdi uygulamayı yeniden başlatın ve değişiklikleri fark etmelisiniz. GPU Kontrol Panelinde Ekran Ölçekleme Modunu Seçin

İster entegre ister özel bir grafik kartınız olsun, ekran ölçeklemeyi onların özel yazılımını kullanarak yapılandırabilirsiniz. Ancak, ölçek yüzdesini ayarlamak yerine, burada farklı Ölçekleme modları seçebileceksiniz. Bu bölümde, ana GPU uygulamalarında bunu yapmak için gerekli adımlara odaklanacağız.

Intel UHD Grafik Kontrol Panelinde

Intel grafik kartınız varsa, Intel UHD Grafik Kontrol Paneli cihazınızda yerleşik olarak gelmelidir. Bu uygulamayı kullanarak ekran ölçeklendirmeyi şu şekilde yapılandırabilirsiniz:

Masaüstü ekranınızda herhangi bir yeri sağ tıklayın. Ardından, Daha fazla seçenek göster’i seçin ve Intel Grafik Ayarları’nı seçin.
intel grafik ayarlarını başlat
Alternatif olarak, Ctrl + Alt + F12 tuşlarını kullanarak kontrol panelini başlatabilirsiniz. Uygulama başlatılana kadar bekleyin ve Ekran’ı seçin.
intel kontrol paneli ekranı seç

Genel Ayarlar sekmesinde Ölçekleme’yi bulun. Burada dört seçenekten herhangi birini seçin – Görüntü Ölçeklemesini Koru, En Boy Oranını Koru, Tam Ekranı Ölçekle veya Orta Görüntü. Varsayılan olarak, ilki seçilir.
intel kontrol paneli ölçeklendirmeyi seç

Ardından, Uygulama Ayarlarını Geçersiz Kıl seçeneğini işaretleyin ve Uygula düğmesine basın. AMD Radeon Yazılımında

Anakartınıza bir AMD GPU taktıysanız, farklı ekran ölçekleme modlarını yapılandırmak kolaydır. Gösteri amacıyla, aşağıdaki adımlarda AMD Yazılımı: Adrenalin Sürümü’nü kullandık:

Başlat Menüsünden AMD uygulamasını arayın ve başlatın. Pencerenin sağ üst panelindeki ayarlar simgesine basın. Ardından, Görüntü sekmesine geçin.
amd ayarları ekranı

Görüntü Seçenekleri altında, GPU Ölçekleme seçeneğini bulun ve devre dışı bırakın.gpu ölçeklendirmeyi devre dışı bırak

Ardından, Ölçekleme Modu açılır menüsünü genişletin ve Perspektif En Boy Oranı, Tam panel veya Merkez’i seçin.
amd ölçekleme modunu seç

Nvidia Denetim Masasında

Intel UHD Grafik Kontrol Paneli ve AMD Yazılımı gibi, NVIDIA Kontrol Panelinde de Ölçekleme Modu ayarlama seçeneği vardır. Ve işte bunu nasıl yapılandırabileceğinize dair ayrıntılı bir kılavuz:

Masaüstü ekranınızda herhangi bir yere sağ tıklayın ve NVIDIA Kontrol Paneli’ni seçin. Uygulama başlatıldığında, 3D Ayarları sekmesini genişletin ve 3D Ayarlarını Yönet’e gidin. Ardından, orta panele gidin ve Global’den Görüntü Keskinleştirme özelliğini çift tıklayın. Ayarlar sekmesi. Burada, GPU Ölçekleme seçeneğinin işaretini kaldırın ve Tamam’a basın.
nvidia'da gpu ölçeklendirmeyi kapatŞimdi sol panele gidin ve Ekran bölümünü genişletin. Ardından, Masaüstü boyutunu ve konumunu ayarla seçeneğini belirleyin. Orta panele geçin ve mevcut ekranınızı seçin. Ardından, Ölçekleme sekmesinde, ölçeklendirme modlarından birini seçin – En-boy oranı, Tam ekran, Ölçekleme yok veya Tamsayı ölçekleme.
nvidia'da ölçek modunu seç

Ayrıca, açılır menüden Ölçeklendirmeyi Gerçekleştir’i yapılandırabilir ve “Oyunlar ve programlar tarafından belirlenen ölçekleme modunu geçersiz kıl” seçeneğini işaretleyebilir/işaretini kaldırabilirsiniz. Son olarak, Uygula düğmesine tıklayın ve değişiklikleri kaydetmek için Evet’e basın.Çoklu Ekran Kurulumunda Ekran Ölçekleme

İlginizi Çekebilir: Lili Apk İndir

Çoklu ekran kurulumunuz varsa, Windows’ta ekran ölçeklendirmeyi ayarlamadan önce birkaç şeyi daha göz önünde bulundurmanız gerekir. Yapmanız gerekenlerle ilgili olarak aşağıdaki kılavuzu inceleyin:

Ayarlar > Sistem > Ekran’ı açın. Ekranı genişlettiyseniz, iki ekrandan birini seçebilirsiniz. Örneğin, bir çift monitör kurulumunda, ayarlar penceresinde iki ekran görürsünüz – 1 ve 2. Değişiklikleri ikinci monitöre uygulamak için, üzerinde 2 yazan bloğu seçmeniz gerekir.
ikinci ekranı seç
Bununla ilgili kafanız karıştıysa, hangisinin 1 ve hangisinin 2 olduğunu görmek için Tespit düğmesine basabilirsiniz. Aşağıya doğru ilerleyin ve Ölçek ve Düzen’den önerilen bir Ölçek seçeneği seçebilir veya hatta özelleştirilmiş bir tane oluşturabilirsiniz.

ikinci monitör için ölçek seç

Ancak, bir ölçekleme modu ayarlamayı planlıyorsanız, GPU kontrol panelini kullanmanız gerekir. Gösteri amacıyla, aşağıdaki adımlarda Intel UHD Grafik Kontrol Panelini kullandık:

Ctrl + Alt + F12 tuşlarını kullanarak uygulamayı başlatın. Ekran’ı seçin ve Genel Ayarlar’a gidin. Ekran Seç seçeneğinin altında ikincil monitörünüzü seçin.
intel kontrol panelini kullanarak ikinci monitör için ölçek seçin

Ardından, görüntüleme modlarından birini seçin ve Kaydet’e basın.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu