Windows

Windows 11’de “Lütfen Karşılık Gelen PL2303’ü Kurun” Sürücü Sorunu

Windows 11’de “Lütfen Karşılık Gelen PL2303’ü Kurun” Sürücü Sorunu

 

PL-2303 USB – Seri adaptörü, Windows’ta USB aracılığıyla RS-232 cihazları arasında bağlantı kuran bir aksesuardır. Bu aksesuar genellikle yazıcı ve telefon gibi aygıtları bağlamak için kullanılır. Ancak Windows 11 güncellemesinden sonra birçok kullanıcı “Lütfen ilgili PL-2303’ü yükleyin” mesajıyla karşılaştığını bildirdi.

Bu hata mesajı genellikle, üretken sürücü sürümünüz cihazınızın donanımıyla uyumlu olmadığında açılır. Ayrıca, cihazınızdaki bağlantı noktaları USB’den Seri’ye bağdaştırıcı ile iletişim kuramadığında bu hata oluşur.

Bu makalede, bu konuda uygulanabilir çözümler sunacağız, bu nedenle harici cihazlarınızı Windows 11’de kullanmaya devam etmek için daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Windows11’de “Lütfen Karşılık Gelen PL2303’ü Kurun” Sürücü Sorununu Düzeltin

Windows PC’nize USB’den Seri’ye kabloyla bağlamaya çalıştığınız aygıt arasında bir bağlantı kurmak için üretken seri USB sürücüsüne ihtiyacınız var. Ya Üretkenden Seriye USB sürücüsünü kaçırıyorsunuz ya da sürücü eski veya bozuk. Soruna bağlı olarak, bu sürücü sorununu çözmek için birkaç çözüm deneyebilirsiniz.

Sürücüyü güncelle

Bu sürücünün daha eski bir sürümünü kullanıyorsanız, güncellemek isteyebilirsiniz. Eski sürüm büyük olasılıkla donanımınız tarafından desteklenmiyor ve bağlı cihazınızla bağlantı kurarken sorun yaşıyor. Aşağıdaki talimatları izleyerek sürücünüzü aygıt yöneticisinde güncelleyin:

USB’nizi Seri adaptöre takın. Başlat’ı açın. Arama çubuğuna Aygıt Yöneticisi yazın ve açın. Bağlantı Noktaları (COM ve LPT) için menüyü aşağıya bırakın.Aygıt YöneticisiBağlantı NoktalarıÜretken USB’yi Seri İletişim Bağlantı Noktasına yerleştirin ve sağ tıklayın. Sürücüyü Güncelle’yi seçin.
GüncellemeAygıtSürücüsü
Yeni pencerede, Sürücüleri Otomatik Olarak Ara’yı seçin. Varsa, size önerilen sürücünün en iyi sürümünü indirin.PL-2303’ün Önceki Sürümünü Kullanın

Yeni donanımın daha yeni özellikleri dışarı çıkarması beklense de, yeni sürücü Windows’unuzda çalışmayabilir. Prolific to Serial USB’nizin daha yeni sürümünün mevcut donanımınızla uyumlu olmaması mümkündür. PL-2303 sürücüsünü eski sürüme geçirmek için bu talimatları izleyin:

USB’yi cihazınızla Seri adaptöre bağlayın. Başlat’ı açın. Arama çubuğuna Aygıt Yöneticisi yazın. Donanım listesinde, Bağlantı Noktalarını (COM ve LPT) bulun ve menüyü aşağı bırakın. Üretken USB’den Seri İletişim Bağlantı Noktasına sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin. Sürücü sekmesine gidin ve öğesini seçin. Sürücüyü Geri Al düğmesi.Sürücüyü geri alSürücüyü yükleyin

Sürücünüz cihazınızda eksik olabilir. Windows’unuz seri kabloyla bağladığınız aygıtı tanıyamıyor ve bağlanamıyor. PL-2303 sürücüsünü aşağıdaki adımlardan kurabilirsiniz:

Tarayıcınızı açın.PL-2303 sürücüsünün kurulumunu kurmak için Prolific’in resmi web sitesine gidin.Dosyayı İndir’in yanındaki bağlantıya tıklayın.
Dosyayı indir

Dosya gezgininden İndirilenler’e gidin ve zip dosyasına sağ tıklayın. Tümünü Çıkar’ı seçin. Sıkıştırılmış (Sıkıştırılmış) Klasörleri Çıkart penceresinde, Çıkar’ı seçin. Klasör başarıyla çıkarıldıktan sonra açın. PL23XX-M_LogoDriver_Setup_v401_20220225 dosyasını açın. .Kurulumun cihazınızda değişiklik yapmasına izin vermek için Kullanıcı Hesabı Denetimi isteminde Evet’i seçin. Yeni pencerede İleri’yi seçin ve yükleme işleminin tamamlanmasını bekleyin. Yüklemeden sonra işlemi bitirmek için Bitir’i seçin.PL-2303 Sürücüsünü yeniden yükleyin

Genellikle, sürücüler bozulduğunda, yeniden yükleme sorunu çözer. Bir hata, aygıt ve sürücü arasındaki iletişimi engelleyebilir. PL-2303 sürücüsünü Windows’unuza yeniden yüklemek için şu adımları izleyin:

USB – Seri adaptörünü PC’nize takın. Başlat’ı açın. Arama çubuğuna Aygıt Yöneticisi yazın ve seçin. Listeden Bağlantı Noktalarını (COM & LPT) bulun ve menüyü aşağı bırakın. Üretken USB’den Seri İletişim Bağlantı Noktasına sağ tıklayın ve Kaldır’ı seçin.Aygıt Sürücüsünü Kaldır

Sürücüyü yeniden yüklemek için cihazınızı yeniden başlatın. Aygıtınızı yeniden başlatmak sürücünüzü yeniden yüklemezse, yukarıdaki adımları izleyerek yükleyin.

COM Bağlantı Noktasını Değiştir

Bazı seri aygıtların çalışması için COM bağlantı noktasını değiştirmeniz gerekir. Bunu, Windows’unuzdaki aygıt yöneticisi aracılığıyla kolayca değiştirebilirsiniz. Mevcut olanı değiştirebileceğiniz doğru COM numarası için USB’den seriye adaptörünüzün kullanım kılavuzuna bakın.

Windows’unuzdaki COM Bağlantı Noktasını değiştirmek için şu adımları izleyin:

Başlat menüsüne tıklayın. Arama çubuğuna Aygıt Yöneticisi yazın ve açın. Bağlantı Noktaları (COM ve LPT) menüsünü bırakın. Üretken USB’den Seri Haberleşme Bağlantı Noktasına sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin. Bağlantı Noktası Ayarları sekmesine gidin ve Gelişmiş’i seçin. COM Bağlantı Noktası Numarasını bulun ve listeden hangi numarayı kullanacağınızı seçin.Windows 11Kabloyu Değiştir

PC’nizi bir adaptöre bağlarken kablonun fiziksel durumu da önemlidir. Çoğu kullanıcı, FTDI tabanlı veya Prolific PL2303 tabanlı kabloları kullanır. Kablonuzun kalitesiyle ilgili bir sorun tespit ederseniz, alternatif bir adaptöre geçmeyi düşünün.

Üretken USB – Seri Sürücü “Kod 10” Hatası Nedir?

Sürücünüzü güncelledikten sonra bile Code 10 hatasıyla karşılaşabilirsiniz. Kod 10 hatası, Windows’unuzun cihazınıza yanlış sürücüyü otomatik olarak indirmesidir. Cihazınızda yüklü olan sürücü sürümünün cihazınızla uyumlu olmaması gerekir, bu nedenle cihazınız herhangi bir bağlantı kurmak için onu kullanamaz.

Bu sorunun olup olmadığını sürücünüzün Özellikler bölümünden kontrol edebilirsiniz. Cihaz durumu “Bu cihaz başlatılamıyor (Kod 10)” gösteriyorsa, bu sorunu çözmek için şu adımları izleyin:

PC’nizden tarayıcınızı açın.Arama çubuğunda, Prolific resmi web sitesine gidin.Solunuzdaki arama çubuğuna, USB – Seri adaptörünün model numarasını yazın ve Git’i seçin.Sürücü indirmeleri için Bağlantıyı seçin. Windows sürümünüzle uyumlu sürücüyü indirmek için ekrandaki talimatları izleyin. İndirme tamamlandıktan sonra kurulumu çalıştırın. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu