Windows

Windows Arama Çalışmıyor Nasıl Onarılır?

Windows Arama Çalışmıyor Nasıl Onarılır?

 

Windows araması, herhangi bir Windows işletim sistemi kullanıcısı için belki de en uygun araçtır. Ancak, Arama çubuğu uygulaması bildirimde bulunmaksızın çökebilir ve yanıt vermeyi durdurabilir veya hiçbir sonuç göstermeyebilir.

Bu gibi durumlarda, bu sorun için en temel düzeltme, arama uygulamasını Görev Yöneticisi’nden yeniden başlatmaktır. Yeniden başlattıktan sonra da sorun devam ederse, aşağıda bazı olası düzeltmeleri deneyebilirsiniz.

Windows Arama’nın Çalışmamasının Nedenleri

Windows Arama sorunlarının bazı olası nedenleri şunlardır:

Bozuk arama diziniBuggy arama uygulaması Bozuk sistem dosyalarıWindows güncellemesindeki hatalar

Windows Arama Çalışmıyor Nasıl Onarılır?

Başlamadan önce, arama programı hatalarıyla ilgili daha fazla ayrıntı için olay görüntüleyici uygulamasını kontrol etmek en iyisidir. Olay görüntüleyici uygulaması, bilgisayar sisteminizde meydana gelen tüm hataları kaydeder.

Win + R tuşlarına basın, eventvwr yazın ve Enter’a basın. Windows Günlüklerini Genişletin ve sisteme tıklayın. Sağ paneldeki Geçerli günlüğü filtrele’ye tıklayın. Kritik hataları filtrelemek için Kritik ve Hata’yı işaretleyin. Tamam tuşuna basın.
Windows Arama

Bu, sisteminizdeki tüm son hataları filtreleyecektir. Arama hatasını tarihe göre sıralayarak tespit edebilirsiniz. Olay görüntüleyicide yeni bir hatanın günlüğe kaydedilmesi için aramayı yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz.

Yine de, Windows aramasının düzgün çalışmamasını düzeltmek için bazı düzeltmeler şunlardır:

Arama Uygulamasını Yeniden Başlatın

İsyan eden bir arama çubuğunu düzeltmek için denemek istediğiniz ilk seçenek, onu yeniden başlatmaktır. Bunu Görev Yöneticisinden yapabilirsiniz. Nasıl yapılacağını öğrenmek için bu adımları izleyin.

Görev Yöneticisini açmak için Ctrl + Shift + Esc tuşlarına basın. İşlemler sekmesine gidin. Daha kolay gezinme için Ada Göre Sırala’yı bulun ve Ara’yı bulun. Ara’ya sağ tıklayın ve Görevi sonlandır’a basın.son arama görevi

Bu, arama uygulamasını sonlandıracaktır. Ancak görev çubuğundaki arama düğmesine tıklayarak yeniden başlatabilirsiniz.

Arama yapmak için Cortana kullanıyorsanız Cortana’yı yeniden başlatmayı da deneyebilirsiniz. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

Görev Yöneticisi’ni açın. İşlemler sekmesine gidin. Cortana’yı arayın ve Görevi sonlandır’a tıklayın.cortona'nın son görevi

Arama Sorun Gidericisini çalıştırın

Windows sorun giderici, sorunları tanımlayabilir ve sizin için düzeltebilir. Ayrıca arama ve indeksleme ile ilgili sorunları tespit edebilir ve sonuçları size bildirebilir. Arama sorun gidericisini şu şekilde çalıştırırsınız.

Windows tuşu + I’e basarak ayarları açın. Güncelleme ve güvenlik > Sorun Gider’e gidin. Ek sorun gidericilere veya diğer sorun gidericilere tıklayın. ek sorun giderici

Arama ve Dizine Ekleme’ye gidin ve Sorun gidericiyi çalıştır’ı tıklayın.sorun gidericiyi çalıştır

İlgili sorunları işaretleyin ve İleri’ye tıklayın.

Sorun giderici daha sonra sorunları arayacak ve size tüm sorun giderme sürecinin sonuçlarını gösterecektir.

Arama Dizinini Sıfırla

Arama dizini oluşturma, olası terimlerin ve konumlarının bir kataloğunu oluşturan bir Windows işlemidir. Windows’un arama sonuçlarını daha hızlı sağlamasına yardımcı olur.

Dizin kataloğu bozuksa, arama hizmeti çalışmayı durduracaktır. Bozuk kataloğu değiştirmek için dizini yeniden oluşturmanız gerekir.

Windows tuşu + R’ye basın, kontrol paneli yazın ve Enter’a basın. Dizin Oluşturma seçeneklerini arayın
indeksleme-seçenekleri

Gelişmiş’e gidin. Sorun giderme altında Yeniden Oluştur’a tıklayın. Onaylamak için Tamam’a tıklayın.yeniden oluştur ve tıkla-tamam

Arama Uygulamasını Sıfırla

Windows’un sonraki sürümlerinde, Windows aramasını sıfırlamak için PowerShell’i kullanabilirsiniz. Birçok bileşeni sıfırlamanız gerekecek, bu nedenle Microsoft hepsini bir kerede sıfırlamak için hazır bir komut dosyası oluşturdu. Ancak, önce PowerShell komut dosyası oluşturmayı açmanız gerekir.

Windows + R tuşlarına basın, PowerShell yazın ve PowerShell’i açmak için Ctrl + shift + enter tuşlarına basın. Komut dosyasının etkin olup olmadığını kontrol etmek için aşağıdaki komutu çalıştırın.
Get-ExecutionPolicy Powershell kısıtlı görünüyorsa, komut dizisini etkinleştirmek için Set-ExecutionPolicy -Scope CurrentUser -ExecutionPolicy RemoteSigned komutunu çalıştırmanız gerekir. ‘Y’ yazın ve onaylamak için enter tuşuna basın.

yürütme politikası

Bundan sonra, betiği indirebilir ve çalıştırabilirsiniz. İşte bunu nasıl yapacağınız:

Windows Search Reset PowerShell komut dosyasını indirin ve tanıdık bir konuma kaydedin. İndirilen dosyaya sağ tıklayın ve Powershell ile çalıştır’a tıklayın. Komut dosyasını yürütmek için ‘Evet’i tıklayın. Bu, Windows aramasını sıfırlamak için komut dosyasını otomatik olarak çalıştıracaktır.

İşlem tamamlandıktan sonra “Bitti” mesajı ile bilgilendirileceksiniz.

Windows’u güncelleyin

Windows güncellemesi genellikle herhangi bir hata ve sorun için düzeltmeler içerir. Hatalı bir Windows güncellemesinin arama çubuğunuzu bozması durumunda, Windows güncellemesi büyük olasılıkla bunu düzeltmek için bir yama içerecektir. Aşağıdaki adımları izleyerek güncellemeleri kontrol edebilirsiniz:

Windows tuşu + I’e basarak ayarlara gidin.Güncelleme ve Güvenlik’e tıklayın.Sol kenar çubuğundaki Windows Update sekmesine gidin ve Güncellemeleri kontrol et’e tıklayın. Mevcut güncellemeleri kontrol edecek ve varsa indirmeniz için sizi bilgilendirecektir.
windows güncellemesini kontrol et

SFC Komutunu Kullanma

Sistem dosyaları bozuksa, bu dosyalara bağlı diğer tüm dosyalar da çalışmayabilir. SFC komutlarını kullanarak sisteminizde bu tür bozuk dosyalar olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bu komut, tüm sistem dosyalarının bütünlüğünü kontrol edecek ve bulunan sorunları çözecektir.

Windows tuşu + R’ye basın, cmd yazın ve yönetici olarak çalıştırmak için Ctrl + Shift + Enter tuşlarına basın. sfc /scannow yazın ve Enter’a basın. sfc taraması

Bu, tarama işlemini başlatacak ve herhangi bir sorunla karşılaşıp karşılaşmadığını size söyleyecektir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu