Windows

Windows Arama Nasıl Etkinleştirilir/Devre Dışı Bırakılır

Windows Arama Nasıl Etkinleştirilir/Devre Dışı Bırakılır

 

Windows Search, bir dosyaya veya klasöre erişmek için tüm yol dizinlerini gözden geçirmek zorunda kalmamanıza yardımcı olan harika bir özelliktir.

Ancak, bazı senaryolarda bu özelliği devre dışı bırakmanız gerekebilir. Örneğin, sınırlı bir ortam etki alanı oluşturmak istiyorsanız, arama için kullanıcı erişimini kısıtlamak isteyebilirsiniz.

Birçok arama özelliği de gereksizdir ve arama uygulaması yerine bunları tamamen devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz.

Bu nedenle, Windows Arama’yı veya belirli özelliklerini etkinleştirmenize/devre dışı bırakmanıza yardımcı olmak için bu makaleyi oluşturduk.

Windows Aramayı Etkinleştirme/Devre Dışı Bırakma

Windows Arama’yı etkinleştirmenin veya devre dışı bırakmanın başlıca iki yolu vardır. Aslında farklı sonuçları var, bu yüzden dikkatlice okuyun ve ihtiyacınıza göre birini seçin.

Arama Hizmeti Davranışını Değiştirin

Windows Arama’yı etkinleştirmenin veya devre dışı bırakmanın en uygun yöntemi, hizmet yapılandırmasını değiştirmektir. Windows Arama hizmeti, dosyalar, e-posta vb. için dizin oluşturma, önbelleğe alma ve arama sonuçlarını işler.

Bu nedenle, bu hizmeti devre dışı bırakmak, indekslemeyi tamamen kapatır. Ancak, yine de arama uygulamasını kullanabileceğinizi unutmayın. Tam adı veya adın ilk bölümünü girmediğiniz sürece dosya ve klasörlerinizi bulamaz. Ancak yine de uygulamaları ve web sonuçlarını aramak için Başlat menüsünü kullanabilirsiniz.

Ne olursa olsun, arama hizmetinizi devre dışı bırakmanın bazı yolları şunlardır:

Hizmetler Uygulaması aracılığıyla

Hizmetler uygulaması, Windows Arama hizmeti de dahil olmak üzere sistem hizmetlerinizin yapılandırmasını değiştirmek için kullanabileceğiniz varsayılan programdır.

Windows Arama Hizmetini şu şekilde etkinleştirebilir/devre dışı bırakabilirsiniz:

Win + R’ye basarak Çalıştır’ı açın. services.msc yazın ve Hizmetler uygulamasını açmak için Enter’a basın. Windows Arama’yı arayın ve üzerine çift tıklayın. Aramayı Devre Dışı Bırakmak için Başlangıç ​​türünü Devre Dışı olarak ayarlayın ve Durdur’a tıklayın.windows-arama-devre dışı

Aramayı Etkinleştirmek için Başlangıç ​​türünü Otomatik (Gecikmeli Başlatma) olarak ayarlayın ve Başlat’a tıklayın.Uygula ve Tamam’a tıklayın.Komut İstemini Kullanma

Windows Arama hizmetini etkinleştirmenin veya devre dışı bırakmanın bir başka kolay yolu da Komut İstemi’ni kullanmaktır. Her iki durumda da yalnızca tek bir komuta ihtiyacınız vardır, bu nedenle komutu kopyalayıp yapıştırmak daha uygundur.

İşte yapmanız gerekenler:

Çalıştır’ı açın. cmd yazın ve Yükseltilmiş Komut İstemi’ni açmak için Ctrl + Shift + Enter tuşlarına basın. Devre dışı bırakmak veya etkinleştirmek isteyip istemediğinize bağlı olarak aşağıdaki komutları girin: Devre Dışı Bırak: sc config “wsearch” start=disabled && sc stop “wsearch” Etkinleştir: sc config “wsearch” start=delayed-auto && sc start “wsearch”
etkinleştir-devre dışı bırak-arama-komut istemi

Kayıt Defteri Düzenleyicisi ile

Ayrıca, hizmetin ayarlarını kayıt defteri ayarlarınızda yapılandırmasını değiştirerek de değiştirebilirsiniz. Aslında yukarıdaki yöntemlerin tümü ilgili kayıt defteri girdilerindeki değerleri değiştirir ve sisteminiz hizmet yapılandırmasını kontrol etmek için doğrudan bu girdilere bakar.

Bu tür girişleri değiştirmek üzere Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni kullanmak için,

Çalıştır’ı açın ve Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açmak için regedit girin. Computer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\WSearch\ konumuna gidin Windows Arama’yı devre dışı bırakmak için Başlat’ın değerini 4 olarak değiştirin. Ve Windows Arama’yı etkinleştirmek için Başlat’ın değerini değiştirin. 2’ye ve GecikmeliOtomatik Başlatma’ya 1. Girişe çift tıklamanız, Değer verisini değiştirmeniz ve değerini değiştirmek için Tamam’a tıklamanız gerekir.
arama-kayıt defterini devre dışı bırak

Değişiklikleri uygulamak için sisteminizin değerlerini değiştirdikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Arama Klasörünü Yeniden Adlandır

Arama özelliğinde kullanılan sistem klasörlerini ve dosyalarını yeniden adlandırmak, özelliği Dosya Gezgini’nden ve Başlat menüsünden devre dışı bırakmanın harika bir yoludur. Burada yeniden adlandırma, yedek oluştururken dosyaları silmekle aynıdır. Sisteminizin bu tür dosyaları tamamen kullanmasını etkili bir şekilde durdurur ve klasörü varsayılan adlarına geri döndürmediğiniz sürece aramayı imkansız hale getirir.

Ancak bu yöntem, klasörler ve dosyalar için izin ayarlarını değiştirmenizi gerektirir. Bu nedenle, uygunsuz izinlerden kaynaklanan sorunları hesaba katmak için önceden bir geri yükleme noktası oluşturmanızı öneririz.

Tam yöntem aşağıdaki gibidir:

Çalıştır’ı açın ve Microsoft.Windows.Search_cw5n1h2txyewy’ye %WinDir%\SystemAppsClick yazın ve yeniden adlandırmak için F2’ye basın. Adını istediğiniz herhangi bir şeye ayarlayabilirsiniz, ancak yeniden adlandırmayı kolaylaştırmak için .bak veya .old eklemenizi öneririz. Bu klasörü açın, SearchApp.exe’yi seçin ve Özelliklerini açmak için Alt + Enter tuşlarına basın. Güvenliğine gidin sekmesine gidin ve TrustedInstaller dışındaki herhangi bir kullanıcının Tam Denetime izin verip vermediğini kontrol edin. Kullanıcılar, Yöneticiler (hesabınız bir yönetici ise) veya mevcut kullanıcınızın böyle bir izni varsa, dosyayı doğrudan yeniden adlandırabilirsiniz. Aksi takdirde, Gelişmiş’e tıklayın. Sahip altında Değiştir’i seçin. .
güvenlik-gelişmiş-değişim

Gelişmiş’e ve sonraki sayfada Şimdi Bul’a tıklayın. Listeden mevcut kullanıcınızı seçin ve Tamam’a tıklayın. Başka kullanıcıların seçilmesi önerilmez. Sahibi değiştirmek için tekrar Tamam’ı tıklayın.Özellikleri kapatana kadar Tamam’ı tıklamaya devam edin.SearchApp.exe Özellikleri’ni açın ve Güvenlik > Gelişmiş’e gidin.Ekle’ye tıklayın ve ardından Bir asıl seçin.
müdür seç

Geçerli kullanıcınızı sorumlu olarak seçmek için 7-9 arasındaki adımları gerçekleştirin. Türü İzin Ver olarak ayarlayın ve Tam Denetim’i işaretleyin. Değişiklikleri uygularken Özellikler’i kapatana kadar Tamam’a basmaya devam edin. SearchApp.exe’yi üst klasörüne benzer şekilde yeniden adlandırın. Örneğin, SearchApp.exe.old.Now, %WinDir%\SystemApps\MicrosoftWindows.Client.CBS_cw5n1h2txyewy klasörünün içine gidin. SearchHost.exe dosyasını arayın ve bu dosya için de 3-16 arasındaki adımları uygulayın. SystemApps klasörü Microsoft içeriyorsa. Windows.Cortana_cw5n1h2txyewy klasörü, ayrıca klasörün adını ve bu klasörün içindeki yürütülebilir dosyayı da değiştirmeniz gerekir.

Değişiklikleri uygulamak için Windows Gezgini’ni yeniden başlatmanız gerekir. Böyle yaparak,

Görev Yöneticisini açmak için Ctrl + Shift + Esc tuşlarına basın. Ayrıntılar sekmesine gidin. Explorer.exe’yi seçin ve Görevi Sonlandır’a tıklayın. İşlemi sonlandır ile onaylayın.son araştırmacı

Menüden Dosya > Yeni görevi çalıştır’a tıklayın ve gezgine girin.

Ara adında bir pencere sürekli olarak açılır ve kapanırsa, Windows Gezgini’ni yeniden başlatmanız gerekir.

Grup İlkesi Yönetimi Düzenleyicisi aracılığıyla

Bu yöntem, arama dosya ve klasörlerini yeniden adlandırmaya daha güvenli bir alternatiftir. Ancak, bunu yalnızca bir etki alanı için bir Yazılım Kısıtlama Grup İlkesi Nesnesi oluşturarak kullanabilirsiniz. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

Grup İlkesi Yönetimi Düzenleyicisini açın. Bilgisayar Yapılandırması > İlkeler > Windows Ayarları > Güvenlik Ayarları > Yazılım Kısıtlama İlkeleri > Ek Kurallar’a gidin. Yazılım Kısıtlama İlkeleri Ek Kurallara genişlemiyorsa, üzerine sağ tıklayın ve Yeni Yazılım Kısıtlama İlkesi’ni seçin. Ek Kurallar’a sağ tıklayın ve Yeni Yol Kuralı’nı seçin.
yeni-yol-kuralı-yazılım-kısıtlama-politikası

Yol metin kutusuna aşağıdaki yolları girin, Güvenlik düzeyini İzin verilmeyen olarak ayarlayın ve Tamam’a tıklayın:%WinDir%\SystemApps\Microsoft.Windows.Search_cw5n1h2txyewy%WinDir%\SystemApps\Microsoft.Windows.Cortana_cw5n1h2txyewy (klasör varsa)% WinDir%\SystemApps\MicrosoftWindows.Client.CBS_cw5n1h2txyewy\SearchHost.exeWindows Arama Web Sonuçlarını Etkinleştirme/Devre Dışı Bırakma

Windows Search’te web sonuçlarını göstermenin pek çok avantajı yoktur. Aslında, birçok kullanıcı yerel sürücülerinde bir uygulamayı veya herhangi bir dosyayı gerçekten çalıştırmak istediklerinde bilmeden web sonucunu açar.

Bu nedenle, bu özelliği devre dışı bırakmak istiyorsanız, aşağıdaki adımları kullanarak bunu kolayca yapabilirsiniz:

Çalıştır’ı açın ve regedit yazın. Bilgisayar\HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows’a gidin Windows’a sağ tıklayın ve Yeni > Anahtar’ı seçin.
yeni-anahtar-pencereler

Explorer olarak adlandırın. Explorer’a sağ tıklayın ve Yeni > DWORD (32-bit) Değeri’ni seçin. Adını DisableSearchBox Recommendions olarak ayarlayın ve değerini değiştirmek için üzerine çift tıklayın. Web sonuçlarını devre dışı bırakmak için Değer verisini 1 olarak değiştirin ve tıklayın. TAMAM.arama-kayıt defterini devre dışı bırak

Etkinleştirmek istiyorsanız, değerini 0 olarak değiştirebilirsiniz.

Değişiklikleri uygulamak için Windows Gezgini’ni yeniden başlatın (yukarıya bakın).

Arama Öne Çıkanları Nasıl Etkinleştirilir/Devre Dışı Bırakılır

Silmek isteyebileceğiniz başka bir olası arama özelliği, arama vurgularıdır. Sizi işinizden uzaklaştırır ve birçok kullanıcı, Bing aramalarına dayalı olarak öne çıkanları otomatik olarak almak yerine, başlangıç ​​veya arama menüsünü kendi beğenilerine göre özelleştirmeyi tercih eder.

Bu özelliği etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için aşağıda bahsettiğimiz yöntemleri kullanabilirsiniz. Yöntemlerden bazıları diğer yöntemlerin üzerine yazar, bu nedenle hepsini gerçekleştirmenizi öneririz.

Arama Ayarlarını Değiştir

Arama vurgularını etkinleştirmenin veya devre dışı bırakmanın genel yolu, arama izni Ayarlarıdır. Yöntemler Windows 10 ve 11 arasında farklılık gösterir, bu nedenle her ikisini de dahil ettik.

Windows 11’de

Çalıştır’ı açın ve ms-settings:search-permissions girin. Arama vurgularını göstermek için aşağı kaydırın ve ihtiyacınıza göre anahtarını Açık/Kapalı olarak ayarlayın.etkinleştir-devre dışı bırak-ara-vurgular

Windows 10’da

Görev çubuğuna veya arama çubuğuna sağ tıklayın. Bu seçeneği değiştirmek için Ara’ya tıklayın ve Arama vurgularını göster’i seçin.Grup İlkesi Düzenleyicisini Kullanma

Arama vurgularını etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için grup ilkesi ayarlarını da değiştirebilirsiniz. Bu seçenek ayarları geçersiz kılar, bu yüzden onu da kontrol ettiğinizden emin olun.

Çalıştır’ı açın ve gpedit.msc yazın. Bilgisayar Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Windows Bileşenleri > Ara’ya gidin. Arama vurgularına izin ver’i çift tıklayın.Windows Arama

Tercihinize göre Devre Dışı veya Etkin’i işaretleyin ve Tamam’a tıklayın.Kayıt Defteri Düzenleyicisi aracılığıyla

Bu ayarı değiştirmenin başka bir yolu da ilgili kayıt defteri girdisini değiştirmektir. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

Çalıştır’ı açın ve regedit.Navigate’e girin. Computer\HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\SearchSettingsIsDynamicSearchBoxEnabled varsa, değerini düzenlemek için üzerine çift tıklayın.dinamik-arama kutusu etkin

Değilse, SearchSettings’e sağ tıklayın ve Yeni > DWORD (32-bit) Değeri’ni seçin. Adını IsDynamicSearchBoxEnabled olarak ayarlayın ve üzerine çift tıklayın. Değer verisini devre dışı bırakmak için 0 ve özelliği etkinleştirmek için 1 olarak ayarlayın ve Tamam’a tıklayın.ilgili sorular
Windows’ta Arama Simgesini Gizleme ve Gösterme

Windows Arama’yı devre dışı bıraktıysanız, Görev Çubuğunda yer kazanmak için simgesini de gizleyebilirsiniz. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

Windows 11’de

Çalıştır’ı açın ve ms-settings:taskbar’ı girin. Simgesini gizlemek veya göstermek için Ara’nın yanındaki anahtarı tıklayın.
devre dışı bırak-arama simgesi

Windows 10’da

Görev çubuğuna veya arama çubuğuna sağ tıklayın. Ara’ya tıklayın ve seçeneği değiştirmek için Arama kutusunu göster’i seçin.Win + S Arama Kısayolu Nasıl Etkinleştirilir/Devre Dışı Bırakılır?

Arama için Win + S kısayolunu şu şekilde etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Ancak, kırpma aracı için Win + Shift + S gibi Win + S içeren diğer kısayol tuşlarını da devre dışı bıraktığını unutmayın.

Bu kısayolu etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için:

Çalıştır’ı açın ve regedit.Computer\HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced girin ve Gelişmiş’e sağ tıklayın ve Yeni > Dize Değeri’ni seçin. Adını DisabledHotkeys olarak ayarlayın ve üzerine çift tıklayın. Değer verilerini S olarak değiştirin ve Tamam’ı tıklayın.

Zaten varsa bu değeri oluşturmanız gerekmez. Ayrıca, değerde zaten mevcut olan diğer anahtarlara virgülle ayırarak S ekleyebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu