Windows

Windows başlatılamadı? Bu 8 Düzeltmeyi Deneyin

Windows başlatılamadı? Bu 8 Düzeltmeyi Deneyin

 

Windows başlatılamadı.Bilgisayarınızı açarken normal başlangıç ​​ekranı ile her zamanki gibi başlamasını beklersiniz. Bunun yerine, Windows Önyükleme Yöneticisi bir hata ekranı görüntüler.

Ana neden olarak sistemdeki donanım veya yazılım arızası ile ilgili ayrıntılarla birlikte ‘Windows başlatılamadı’ mesajını görüyorsunuz. Önyükleme yöneticisi, bu sorunu gidermek için Windows Kurulum Ortamını kullanmaktan bahseder.

Ancak, bunu yapmadan önce, bu makalede derlenen diğer çözümleri deneyebilirsiniz.

Windows Başlatılamadı Hatası Nasıl Onarılır?

Grafik kartı veya yeni bir SSD gibi yeni eklenen donanımın bağlantısını kesin, çünkü bunlar düzgün yapılandırılmazlarsa Windows önyükleme işlemini kesintiye uğratabilirler.

Ayrıca, aşağıda listelenen çözümleri deneyebilirsiniz:

PC’yi kapatıp açın

Güç döngüsü, bir cihazdaki tüm şarjın boşaltılması sürecini ifade eder. Elektronik cihazlar, kapalı olsalar bile kapasitörlerinde bir miktar şarj depolayabilirler. Bu nedenle, geçici durdurma döngülerinden varsayılana sıfırlanamazlar. Güç döngüsü, bilgisayarın durumunu yeniden başlatmasına ve tanınmayan G/Ç aygıtlarıyla ilgili sorunu çözmesine yardımcı olur.

Windows başlatılamadı

Bir güç döngüsü gerçekleştirmek için tüm çevresel aygıtları ayırın ve PC’nizi güç kaynağından ayırın. Ayrıca, dizüstü bilgisayarsa pili arka panelden çıkarın. Ardından, güç düğmesini 15-20 saniye basılı tutun. Ardından çok gerekli çevre birimlerini bağlayın ve bilgisayarınızı açın. Sorunu çözüp çözmediğini kontrol edin.

Sorun çözülürse, soruna hangi donanımın neden olduğunu saptamak için çevre birimlerini yeniden bağlayarak bilgisayarınızı başlatmayı deneyin. Bu donanım için çevrimiçi bir düzeltme bulun veya onarın/değiştirin.

BIOS’u Varsayılan Ayarlara Sıfırla

BIOS (Temel giriş çıkış sistemi), bilgisayarınızı açtıktan hemen sonra devreye giren donanım yazılımıdır. İşletim sistemini yüklemek için önyükleme sürücüsüne istekler gönderir. BIOS ayarlarındaki değişiklikler, çeşitli G/Ç aygıtlarının arızalanmasına neden olabilir. Ayrıca, bazı BIOS ayarları bilgisayarlar için depolama aygıtlarına erişimi yönetebilir.

İlginizi Çekebilir: Lili Apk İndir

BIOS ayarlarının sıfırlanması, değiştirilen ayarlardan kaynaklanan tüm hataları giderecektir. Bunu yapmak için önce BIOS ayarlarına girmelisiniz.

PC’deki güç düğmesini açtıktan hemen sonra F2 veya F11 tuşuna sürekli basın. BIOS’a girdikten sonra, Varsayılan Ayarları Yükle, Sıfırla, Varsayılanı Geri Yükle gibi seçenekleri arayın.reset-bios-ayarları-bios

Seçeneklerden birini seçin. Kaydedin ve BIOS’tan çıkın.Önyükleme Aygıtı Sırasını Düzeltin

BIOS ayarları, bilgisayarın önyükleme aygıtları için öncelik belirleyebilir. Bilgisayarın BIOS’una yukarıdaki gibi girin ve ok tuşlarını kullanarak önyükleme sekmesine gidin. Orada bulunan liste sırasına bakın. Ve önyükleme aygıtınızın türüne bağlı olarak, sıra ile geçiş yapın. Değişiklik yapma talimatları farklılık gösterebilir, ancak tuşların işlevsellik bilgileri genellikle verilir.

önyükleme sırasını değiştir

Veya çevrimiçi olarak bilgisayarınız için tam talimatlara bakabilirsiniz.

Başlangıç ​​onarımı

Windows, başta önyükleme sorunları olmak üzere sistemle ilgili çeşitli sorunları gidermek için kullanıcılarına Windows Kurtarma Ortamı sağlar. Ve WindowsRE’den Başlangıç ​​Onarma seçeneği bulunabilir ve Windows’un önyüklemesini engelleyen sorunları otomatik olarak algılamak ve düzeltmek için kullanılabilir.

Ama önce, WindowsRE’ye girmeniz gerekecek. Bunun için, bilgisayar herhangi bir önyükleme ekranı yüklemeden önce bilgisayarınızı kapatıp açmanız, ardından tekrar yarı yolda kapatmanız gerekecektir. Bu işlemi üç kez tekrarlayın ve üçüncü seferde pencereler Windows Kurtarma Ortamı’nda başlayacaktır.

Ardından, başlangıç ​​onarımını başlatmak için aşağıdaki adımları izleyin:

Bir seçenek belirleyin ekranından Sorun Giderme’ye gidin.
gelişmiş seçenekler içinde sorun giderme

Ardından, Gelişmiş seçenekler’e tıklayın. Başlangıç ​​Onarma’yı seçin.
başlangıç ​​onarımı gelişmiş önyükleme

Hesabınızı seçin ve istenirse şifreyi girin. Devam düğmesine basın.

Tüm istemlerle birlikte gidin ve işlem bitene kadar bekleyin. Ardından, başlangıç ​​onarımının sorunumuzu çözüp çözmediğini kontrol etmek için bilgisayarınızı başlatın.

SFC, DISM, CHKDSK’yi çalıştırın

Ayrıca, görüntüleme dosyaları, sistem dosyaları ve disk bölümleriyle ilgili sorunları çözmek için başka komutları da çalıştırabilirsiniz. Aşağıdaki adımlarla devam edin:

WindowsRE içindeki Gelişmiş seçenekler ekranına gidin. Komut İstemi’ne tıklayın.Windows Kurtarma Ortamı Komut İstemi

Bilgisayarınızdaki önyükleme bölümünü öğrenmek için bcdedit’i çalıştırın.bcdedit-komut

Aygıtın Windows Önyükleme Yükleyici bölümündeki benim durumumda C: olan bölümüne dikkat edin. Ardından, aşağıdaki komutla devam edin ve her komuttan sonra Enter tuşuna basın:

Her komuttaki C harfini sahip olduğunuz önyükleme bölümüyle değiştirebilirsiniz.

Önyükleme Sektörünü Onar

Önyükleme sektöründe herhangi bir kusur varsa düzeltmek için önyükleme kayıtlarını, MBR’yi ve BCD’yi düzeltmeyi de denemelisiniz. Önyükleme modunuz eski BIOS moduysa şu adımları takip edebilirsiniz:

Windows’a girin Gelişmiş seçenekler > Komut istemi’ne tıklayın Aşağıdaki komutları girin ve her komuttan sonra Enter’a basın.bootrec /FixMBR bootrec /FixBootbootrec /RebuildBcdçalışan-bootrec

Daha fazla bilgi için MBR’nin nasıl yeniden oluşturulacağına ilişkin makalemizi okuyun.

Kurulum Ortamını Kullan

Yukarıda bahsedilen bazı düzeltmelerin yüklenmesi için Windows Kurtarma Ortamı gerekir. Ancak, kritik bir arıza senaryosunda, WindowsRE dosyalarının kendileri sabit sürücüde bozulmuş olabilir. Bu nedenle, bu kurtarma seçeneklerine erişmek için Windows kurulum Medyasını zorunlu olarak kullanmanız gerekecektir.

Windows’un ISO dosyasını indirin ve önyüklenebilir bir sürücüye kurun. Önyüklenebilir ortamı takın, Dil’i seçin ve İleri düğmesine tıklayın. Sol alt köşedeki Bilgisayarınızı onarın düğmesine dokunun. Bilgisayarını tamir et

Windows Kurtarma Ortamı’nı yükler, ardından Başlangıç ​​Onarma, Sistem Geri Yükleme veya komut çalıştırma gibi düzeltmeleri deneyebilirsiniz.

Sıfırla veya Yeniden Yükle

Sorununuzu giderecek hiçbir şey görünmüyorsa, oynamak için son kartınız olarak Windows’u sıfırlamayı veya yeniden yüklemeyi denemelisiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu