Windows

Windows Gezginim Neden Yavaş? Düzeltmenin 14 Yolu

Windows Gezginim Neden Yavaş? Düzeltmenin 14 Yolu

 

Windows Dosya Gezgini, Windows’ta dosya ve klasörleriniz üzerinde çeşitli işlemler sunan bir dosya yönetim aracıdır. Ancak, bu kullanışlı araç bazen çalışmayı durdurur ve bir sorunla karşılaşabilirsiniz.

Windows Gezgini ile çeşitli sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Örneğin, herhangi bir klasörü açtığınızda donabilir veya kopyala-yapıştır özelliğini kullanırken yavaş hareket edebilir. Veya arama özelliğinin dosyaları dizine eklemesi oldukça uzun sürebilir. Ayrıca, yavaş bir Windows Gezgini ile klasörler arasında geçiş yapmak uzun zaman alabilir.

Senaryolar ne olursa olsun, bu yazıyı okuduktan sonra bu soruna bir çözüm bulabileceksiniz.

Yavaş Windows Gezgini Nasıl Onarılır

Windows Gezgini geciktiğinde dosya ve klasörlerinizle çalışmak sıkıcı hale gelir. Bu yüzden bu sorunu bir an önce çözmeniz gerekiyor. Düzeltilmesi o kadar da kafa karıştıran ve zaman alan bir sorun değil.

Burada, yavaş Windows gezgini sorununu çözmenize yardımcı olacak 14 düzeltmenin bir listesini derledik. Doğrudan onlara dalalım.

Windows Gezgini’ni yeniden başlatın

Yavaş olduğunda yapabileceğiniz ilk şey Windows Gezgini’ni yeniden başlatmaktır. Yeniden başlatma, Windows Gezgini’nin yavaş çalışmasına neden olabilecek dahili hataları düzeltmeye yardımcı olacaktır. Ayrıca, birden fazla dosya gezgini açıksa, gecikmelere neden olabilir. Windows Gezgini’ni yeniden başlatmak için bu adımları izleyin.

Görev Yöneticisi’ni açın. Bunu Ctrl + Alt + Del tuşlarına aynı anda basarak yapabilirsiniz. Uygulamalar menüsü altında, Windows Gezgini’ne sağ tıklayın ve içerik menüsünden Yeniden Başlat’ı seçin.
Windows

Kullanılmayan Programları Kapatın

Bilgisayarınızda aynı anda çok fazla RAM ve CPU tüketen çok fazla program çalıştırıyor olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda bilgisayarınızın gecikmesi aşikardır. Bu arada, Windows Gezgini’nizin gecikmesinden de sorumludur. Gereksiz programları kapatabilir ve sorunu çözüp çözmediğini görebilirsiniz. İşte nasıl:

Ctrl + Alt + Del tuşlarına basın ve Görev Yöneticisini yükleyin. İşlemler sekmesindeki Uygulamalar altında, şu anda kullanmadığınız programları arayın. Üzerine sağ tıklayın ve Görevi Sonlandır seçeneğini seçin.
close_the_unused_programs

Kullanılmayan her program için işlemi tekrarlayın.Cortana’yı devre dışı bırak

Cortana, Microsoft tarafından sağlanan sesle etkinleştirilmiş bir AI yardımcı özelliğidir. Windows 10’da, arama kutusunun yanındaki görev çubuğunda bulunur. Windows 11’deyken, görev çubuğunda göremeyebilirsiniz. Yüklemek için Cortana’yı Windows arama kutusunda aramanız gerekir.

Birçok kullanıcı, etkinleştirilmiş Cortana özelliğinin yüksek CPU kullanımına neden olduğunu ve sonuçta Windows Gezgini’nin gecikmesine neden olduğunu bildirdi. Devre dışı bırakabilir ve sorunu çözüp çözmediğini görebilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Başlat düğmesine sağ tıklayın ve listeden Görev Yöneticisi’ni seçin. Başlangıç ​​sekmesine gidin ve Cortana’ya sağ tıklayın. Sağ tıklama bağlam menüsünden Devre Dışı Bırak’ı seçin.
devre dışı bırak_cortana

Hızlı Erişim Özelliğini Devre Dışı Bırakın

Windows gezgini içindeki Hızlı erişim bölümü, son zamanlarda eriştiğiniz veya sık kullandığınız tüm dosya ve klasörleri listeleyen kullanışlı bir özelliktir. Windows Gezgini’ni açmayı denediğinizde, Hızlı erişim, kolaylık sağlamak için hepsini listelemeye çalışacaktır. Çok sayıda varsa, çok zaman alır ve Explorer’ın gecikmesine neden olabilir. Hızlı erişim özelliğini devre dışı bırakmak için şu adımları izleyin:

Windows arama kutusuna Dosya Gezgini Seçenekleri yazın ve açın. Genel sekmesi altında, Dosya Gezgini’ni Aç’ın yanındaki açılır menüyü tıklayın ve Bu Bilgisayar olarak ayarlayın. Benzer şekilde, aynı sekmedeki Gizlilik bölümünün altındaki her iki seçeneğin işaretini kaldırın: Son zamanlarda göster Hızlı erişim’de kullanılan dosyalar ve Hızlı erişim’de sık kullanılan klasörleri göster. Dosya Gezgini geçmişini buradan da temizleyebilirsiniz. Sadece Temizle düğmesini tıklayın ve bitirdiniz.
hızlı erişim özelliğini devre dışı bırak

Uygula ve Tamam’ı tıklayın.Klasör Ayarlarını Optimize Edin

Yığınlarca dosya ve klasörden oluşan bir klasörünüz varsa bu düzeltmeyi uygulayabilirsiniz. Klasör dağınık olabilir ve Windows gezgininin onu açması çok zaman alabilir. Klasör ayarlarını hızlı açılacak şekilde optimize edebilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Yavaş Windows Gezgini sorunuyla karşılaştığınız klasörü sağ tıklayın. Bağlam menüsünden Özellikler’i seçin. Özellikler penceresindeki Özelleştir sekmesine atlayın. Bu klasörü Şunun için optimize et’in altında bir açılır liste göreceksiniz. Listedeki genel öğeler.
klasörü optimize et

Ayrıca, Bu şablonu tüm alt klasörlere uygula seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretleyin. Değişiklikleri kaydetmek için Tamam’ı tıklayın.

Not: Belirli bir klasörle ilgili her sorun yaşadığınızda bu düzeltmeyi uygulayabilirsiniz.

Klasör Görünüm Tipini Sıfırla

Windows Gezgini, Büyük simgeler, Küçük simgeler, Ayrıntılar ve Döşemeler gibi birçok klasör görünümü türü sağlar. Klasörün görünüm türünü, Değiştirilme tarihi ve türü gibi her ayrıntıyı gösterecek şekilde ayarlamış olabilirsiniz.

Klasör içinde çok sayıda dosya olduğunda, ayrıntıların yüklenmesi uzun zaman alabilir. Ayrıca, farklı klasörlere farklı görünüm türleri ayarlamak, Explorer’ın gecikmesine neden olabilir. Klasör görünüm türünü sıfırlamak için şu adımları izleyin:

Başlat düğmesine tıklayın, Dosya Gezgini Seçenekleri yazın ve açın. Açılır pencerede Görünüm sekmesine tıklayın ve Klasörleri sıfırla’ya tıklayın.
klasörleri sıfırla düğmesi

Onay açılır penceresinde Evet’e tıklayarak sıfırlamayı onaylayın. Tamam’a tıklayın ve açılır pencereyi kapatın.Klasör Windows’u Ayrı Bir İşlemde Başlatın

Bazen, belirli bir klasörü açtığınızda yanıt vermeyi durdurabilir. Görev yöneticisinden görevi sonlandırırsanız, tüm Dosya Gezgini işlemini sonlandırmış olursunuz.

Dosya Gezgini işlemi sonlandırılırsa, bir sonraki açışınızda açılması normalden daha uzun sürer ve yavaş bir Gezgin ile karşılaşabilirsiniz. Klasör pencerelerini ayrı bir işlem olarak başlatabilir ve olmasını engelleyebilirsiniz.

Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Windows Arama kutusuna Dosya Gezgini Seçenekleri yazın ve açın. Görünüme Atla bölümüne gidin. Görünüm sekmesinde, Gelişmiş ayarlar altında Klasör pencerelerini ayrı bir işlemde başlatmak için aşağı kaydırın ve yanındaki onay kutusunu tıklayın.
klasör pencerelerini ayrı bir işlemde başlat

Uygula > Tamam’a tıklayın.Arama ve Dizine Ekleme Sorun Gidericisini çalıştırın

Arama ve indeksleme özelliği, arama sonuçlarınızı iyileştirmek için kullanılır. Dosya Gezgini’nin arama çubuğunda bir şey aramaya çalıştığınızda, dosyaları bulmaya ve bunları size göstermeye çalışır. Ancak arama ve indeksleme ile ilgili bir sorun varsa, bunu yapmak çok zaman alacaktır ve yavaş Windows Gezgini sorunu ile karşılaşabilirsiniz.

Windows, arama ve dizin oluşturmayla ilgili bu sorunu çözmek için sorun giderme aracına entegre bir arama ve dizin oluşturma sorun gidericisine sahiptir. Çalıştırmayı deneyin ve sorunu çözüp çözmediğini görün.

Windows Arama kutusunu açmak için klavyenizde Windows + S tuşlarına basın. Buraya Sorun giderme ayarları yazın ve açın. Sağ bölümden Diğer sorun gidericiler’e tıklayın. Diğer sorun gidericiler altında, Aşağı kaydırın, Ara ve Dizine Ekle’yi bulun ve Çalıştır düğmesini tıklayın.
arama ve dizin oluşturma sorun gidericisini çalıştırın

Sistem Bakımı Çalıştırın

Bilgisayarınızın yerleşik bakım aracını kullanarak düzenli olarak sistem bakımı yapması planlanmıştır. PC’nizdeki tüm uyumluluk sorunlarını ve hataları düzeltir. Windows Gezgini yavaş olduğunda, manuel sistem bakımını çalıştırabilir ve sorunu çözüp çözmediğini görebilirsiniz. İşte nasıl:

Çalıştır iletişim kutusunu başlatmak için Windows + R tuşlarına basın. Metin alanına kontrol yazın ve Denetim Masası’nı açmak için Enter’a basın.Sistem ve Güvenlik > Güvenlik ve BakımBir sonraki pencerede Bakım’ı seçin ve ardından Bakımı Başlat’a tıklayın.
start_maintenance

Disk Birleştirici Aracını Çalıştırın

Disk birleştirici, Windows’ta yerleşik bir yardımcı program aracıdır. Sabit diskinizde depolanan verileri, bitişik bir alanda depolanacak şekilde yeniden düzenlemenizi sağlar. Birleştirici, sabit sürücünüzdeki parçalanmış dosyaları birleştirir ve Dosya Gezgini’nin verileri daha hızlı bulmasına yardımcı olur.

Sürücüler zamanlanmış bir temelde birleştirilir. Ancak, yavaş bir Windows Gezgini ile karşılaşıyorsanız diski manuel olarak birleştirmeyi düşünün. İşte nasıl:

Windows arama kutusuna Birleştir ve Sürücüleri Optimize Et yazın ve açın. Birleştirmek istediğiniz sürücüyü seçin ve Analiz et düğmesine tıklayın. Analiz tamamlandıktan sonra, birleştirmeyi başlatmak için Optimize Et düğmesine tıklayın.
disk_defragmenter_tool

Disk Temizlemeyi Çalıştırın ve Geçici Dosyaları Silin

Disk temizleme, Windows’ta geçici dosyaları, önbelleğe alınmış dosyaları ve küçük resimleri silmenize yardımcı olan başka bir yardımcı program aracıdır. Bu gereksiz dosyalar bilgisayarınızı yavaşlatabilir ve Dosya gezgininin gecikmesine neden olabilir. Bunları silmek, daha hızlı yüklenmesine yardımcı olacaktır. Bilgisayarınızda disk temizlemeyi nasıl çalıştıracağınız aşağıda açıklanmıştır:

Windows arama kutusuna Disk Temizleme yazın ve açın.Temizlemek istediğiniz sürücüyü seçin.Silinecek Dosyalar altındaki tüm kutuları işaretleyin ve Tamam’ı tıklayın.Bir sonraki açılır pencerede Dosyaları Sil düğmesini tıklayın.
disk temizleme

Alternatif olarak,

Ayarları açmak için Windows + I tuşlarına basın. Sağ bölmedeki Depolama menüsünü tıklayın ve ardından Geçici dosyalar’ı tıklayın. Tüm öğeleri kontrol edin ve Dosyaları kaldır düğmesini tıklayın.
ayarlardan geçici dosyaları kaldır

Hızlı Tarama Çalıştırın

Kötü amaçlı yazılım, saldırganlar tarafından gizliliğinizi istila etmek ve sızdırmak için kullanılan kötü niyetli programlardır. Çoğunlukla PC’nize İnternet üzerinden girerler. Dosya bozulması veya kayıt defteri değişikliği gibi bilgisayarınıza sınırsız zarar vermekten sorumludurlar. Ayrıca bilgisayarınızda istenmeyen programları çalıştırarak Dosya Gezgini’ni yanıt vermemeye neden olurlar.

Windows Güvenliği’ne entegre bir Hızlı Tarama özelliği çalıştırabilir ve kötü amaçlı yazılımları cihazınızdan kaldırabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Windows arama kutusuna Virüs ve tehdit koruması yazın ve açın. Hızlı Tarama düğmesine tıklayın ve taramayı başlatın.
hızlı tarama çalıştır

DISM ve SFC Scannow Komutunu Çalıştırın

DISM (Dağıtım Görüntüsü Hizmeti ve Yönetimi) ve SFC (Scannow aracı kontrolleri) işletim sisteminizdeki bozuk dosyaları arar ve düzeltir. DISM, özellikle Windows görüntüsünü onarmak için kullanılır.

Bu komutları kullandıktan sonra tüm hatalı dosyalar değiştirilecektir. Windows Gezgini’ni yavaşlatmanın arkasındaki suçlularsa, bu komutları çalıştırdıktan sonra onu çalışma durumuna döndürürsünüz.

DISM işlemi, harici kaynaklardan dosya indirmeyi gerektirdiğinden biraz daha yavaştır. Önce SFC’yi çalıştırmalı, ardından DISM aracını çalıştırmalısınız. SFC sorunu çözerse, DISM ile devam etmeniz gerekmez. Aksi takdirde, buna da ihtiyacınız var.

Bunları çalıştırmak için şu adımları izleyin:

Windows + S tuşlarına basın ve Komut İstemi yazın. Üstteki sonuca sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır’ı seçin. Komut penceresine SFC /scannow yazın ve Enter tuşuna basın.sfc-scannow-komutu

Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth yazın ve Enter’a basın.dism komutu

Sorunu Anlamak için Olay Görüntüleyiciyi Kullanın

Windows Olay Görüntüleyicisi, olay günlüklerini izlemek ve ilgili günlüklere göre sorunları gidermek için Windows’ta yerleşik bir yönetim aracıdır. Ayrıca olay görüntüleyiciden Windows Gezgini’nizin yavaş çalışmasının arkasındaki sorunu da anlayabilirsiniz. Bu adımları takip et:

Windows arama kutusuna Olay Görüntüleyici yazın ve uygulamayı açın.Sol bölmedeki Windows Günlükleri klasörünü çift tıklayın ve altındaki Uygulama’yı tıklayın.Sağ bölümdeki Eylemler altında, Günlüğü temizle seçeneğini tıklayın.
clear_log_from_event_viewer

Görüntülenen sonraki açılır pencerede Temizle düğmesini tıklayın. Windows Gezgini’ni açın. Bilgisayarınızı normal şekilde kullanın ve gecikme sorunuyla karşılaşana kadar bekleyin. Sorunla tekrar karşılaştığınızda, soruna neyin neden olduğunu görmek için Olay Görüntüleyici > Windows Günlükleri > Uygulama’yı açın. Hata günlüğünün oluşturulduğunu gördüğünüzde, üzerine tıklayın ve ardından alt bölümdeki Genel ve Ayrıntılar sekmesine tıklayın. sorun hakkında daha fazla bilgi edinin.
general_and_details_tab_in_event_viewer

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu