Windows

Windows Harici Sabit Sürücüye Nasıl Yüklenir

Windows Harici Sabit Sürücüye Nasıl Yüklenir

 

Windows’u harici bir sabit sürücüye kurmak, onu dahili bir sabit sürücüye kurmaktan biraz farklıdır. Geleneksel adımları izlerseniz, “Kurulumu kullanarak bir USB Flash Sürücüye Windows yükleyemezsiniz” hatasıyla karşılaşırsınız.

Microsoft, taşınabilir çalışma alanları oluşturmak için Windows To Go (WTG) adlı bir araca sahipti, ancak birçok sınırlaması vardı. Örneğin, yalnızca Windows To Go sertifikalı USB sürücülerini destekler, harici USB Hub’ları desteklenmez ve Windows To Go kurulumları da özellik güncellemelerini desteklemez.

Bu nedenle Windows To Go, Windows 10 Sürüm 1903’te kullanımdan kaldırılmıştır. Eski Windows sürümlerini yüklemek için yine de kullanabilirsiniz, ancak bu genellikle uzun vadeli bir bakış açısıyla iyi bir fikir değildir.

Herhangi bir sınırlama olmaksızın harici sabit sürücülere daha yeni Windows sürümleri yüklemek istiyorsanız, Rufus harika bir ücretsiz ve açık kaynak seçeneğidir.

Windows’u Rufus ile yükleyin

Rufus genellikle, işletim sistemini dahili sabit sürücülere yüklemek için kullanılan önyüklenebilir USB sürücüleri oluşturmak için kullanılır. Ancak bu durumda, onu alışılmadık bir şey için kullanıyoruz, yani Windows’u harici bir sabit sürücüye yüklemek.

İlk aşamada Windows To Go seçeneğini seçmenin yanı sıra, sürecin geri kalanı çoğunlukla aynıdır. İşte tam adımlar:

Henüz yapmadıysanız, kararlı bir Rufus sürümü indirin ve yükleyin. Sabit sürücüyü PC’nize bağlayın. Rufus’u başlatın ve cihaz bölümünde sabit sürücüyü seçin.
rufus-windows-to-goSEÇ düğmesine tıklayın ve Windows ISO’yu bulun. Görüntü Seçeneği altında, Windows To Go’yu seçin. Yüklemek istediğiniz Windows sürümünü seçin.windows-11-sürümleriWindows To Go’nun dahili disklere erişmesini engelle seçeneğini etkinleştirin.
pencerelerin dahili disklere erişmesini önlemeWindows 11 durumunda, gerekirse gereksinimleri kaldırabilirsiniz. Kuruluma devam etmek için onay istemini kabul edin. Windows To Go medya oluşturma işlemi biraz zaman alacaktır. Sürücüyü kullanılamaz bir durumda bırakabileceğinden, işlemin kesintiye uğramadığından emin olun.
uygulama-windows-imageİşlem tamamlandıktan sonra PC’nizi yeniden başlatın ve BIOS tuşuna (Del veya Fn tuşları) basın. BIOS arayüzüne bağlı olarak, önyükleme sırasını değiştirebilir veya önyükleme yapılacak aygıtı doğrudan seçebilirsiniz (bu durumda USB sabit sürücü) . Ardından, değişiklikleri kaydetmek ve çıkmak için F10 tuşuna basın. Yeniden başlatmanın ardından, sabit sürücüye önyükleme yapacaksınız. Kurulum işlemini tamamlamak için klavye düzenini, gizlilik seçeneklerini ve diğer ayarları tercih ettiğiniz şekilde yapılandırın.Windows’u Windows To Go ile yükleyin

Belirtildiği gibi, Windows To Go özelliği, çeşitli sınırlamaları nedeniyle artık çoğunlukla kullanımdan kaldırılmıştır. Ancak, bunu yine de eski sistemlerde kullanmak istiyorsanız, akılda tutulması gereken birkaç şey var.

İlk olarak, Rufus’tan farklı olarak, sabit diskin Sertifikalı bir WTG USB sürücüsü olması gerekir. Bu, kurulum sırasında PC’nize bağlanan tek USB sürücüsü olmalıdır. Ardından, kullandığınız Windows Görüntüsü (WIM) dosyası geçerli bir Enterprise sysprep genelleştirilmiş görüntüsü içermelidir.

WTG Oluşturucu Sihirbazı

Bununla birlikte, Windows To Go oluşturucu sihirbazını kullanma adımları aşağıda listelenmiştir. Bu sihirbaz yalnızca Windows 8 Enterprise istemcilerinde mevcut olduğundan, diğer sistemlerde aşağıda listelenen komut satırı yöntemini takip edebilirsiniz.

Win + S tuşlarına basın, Windows To Go yazın ve Enter tuşuna basın. Sürücü seç sayfasında USB sürücüsünü seçin.
gitmek için bir windows çalışma alanı yaratResim seç sayfasında, Arama Konumu Ekle’ye tıklayın.
bir pencere resmi seçResmin konumuna gidin ve Oluştur’a basın. İsteğe bağlı olarak, isterseniz sürücüyü şifrelemek için BitLocker’ı da kullanabilirsiniz. Oluşturma işlemi yarım saatten fazla sürebilir. Tamamlandıktan sonra, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve BIOS Kurulum Yardımcı Programına erişin. Önyükleme sırasını USB’ye önyükleme yapacak şekilde değiştirin. USB’ye önyükleme yaparken, kurulumu tamamlamak için gizlilik ve diğer ayarları tercihinize göre yapılandırın.CLI Yöntemi

Komut satırı yöntemi, temelde yukarıdakiyle aynı adımları gerçekleştirmek için PowerShell’i kullanır. İlk önce USB sürücüsünü seçiyoruz, içindeki tüm verileri temizliyoruz ve bir MBR diski olarak başlatıyoruz. Ardından, bir sistem bölümü oluşturuyoruz, birimi FAT32 olarak biçimlendiriyoruz ve birimi bir sürücü harfi atayarak kullanım için ayarlıyoruz. İşte tüm bunlar için ilk adımlar:

İlk olarak, bilgisayarınıza yalnızca amaçlanan USB sürücüsünün bağlı olduğundan emin olun. Win + R tuşlarına basın, powershell yazın ve CTRL + Shift + Enter tuşlarına basın. Ardından, Powershell’de aşağıdaki komutları tek tek yürütün:

$Disk = Get-Disk | Where-Object $_.Path -“USBSTOR” ile eşleşir -ve $_.Size -gt 20Gb -ve -not $_.IsBoot Clear-Disk –InputObject $Disk[0] -RemoveData Initialize-Disk –InputObject $Disk[0] -PartitionStyle MBR $SystemPartition = Yeni-Bölüm –InputObject $Disk[0] -Size (350MB) -IsActive Format-Volume -NewFileSystemLabel “UFD-System” -FileSystem FAT32 ` -Partition $SystemPartition $OSPartition = New-Partition –InputObject $Disk[0] -UseMaximumSize Format-Volume -NewFileSystemLabel “UFD-Windows” -FileSystem NTFS ` -Partition $OSPartition Set-Partition -InputObject $SystemPartition -NewDriveLetter “S” Set-Partition -InputObject $OSPartition -NewDriveLetter “W” Set-Partition -InputObject $ OSPartition -NoDefaultDriveLetter $TRUE

İlk prosedür tamamlandıktan sonra, işletim sistemi görüntüsünü sistem bölümüne şu şekilde uygulamak için DISM’yi kullanın:
dism /apply-image /imagefile:n:\imagefolder\deploymentimages\mywtgimage.WIM /index:1 /applydir:W:\

Ardından, gerekli önyükleme dosyalarını sistem bölümüne şu şekilde taşımak için bcdboot’u kullanın:
W:\Windows\System32\bcdboot W:\Windows /f ALL /s S:

İşlem çoğunlukla tamamlandı, ancak bitirmeden önce birkaç XML dosyası oluşturmamız gerekecek. İlk olarak, aşağıdaki içeriğe sahip bir san_policy.xml dosyası oluşturun:

<bileşen xmlns: wcm=”http://schemas.microsoft.com/WMIConfig/2002/State” xmlns:xsi=”http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance” dil=”nötr” name=”Microsoft- Windows-PartitionManager” işlemciArchitecture=”x86″ publicKeyToken=”31bf3856ad364e35″ versionScope=”nonSxS” > 44

WTG sürücüsündeki Windows bölümünün kök dizinine gidin ve bu san_policy.xml dosyasını buraya kaydedin. Ardından, aşağıdaki komutu yürütün:
Dism.exe /Image:W:\ /Apply-Unattend:W:\san_policy.xml

Ardından, aşağıdaki içeriğe sahip bir unattend.xml dosyası oluşturun:

<bileşen adı=”Microsoft-Windows- WinRE-RecoveryAgent” işlemciArchitecture=”x86″ publicKeyToken=”31bf3856ad364e35″ dil=”nötr” versionScope=”nonSxS” xmlns:wcm=”http://schemas.microsoft.com/WMIConfig/2002/State” xmlns:xsi=” http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance”> true <bileşen adı=”Microsoft-Windows-WinRE-RecoveryAgent” işlemciArchitecture=”amd64″ publicKeyToken=” 31bf3856ad364e35″ dil=”nötr” versionScope=”nonSxS” xmlns:wcm=”http://schemas.microsoft.com/WMIConfig/2002/State” xmlns:xsi=”http://www.w3.org/2001/ XMLSchema-instance”> true

Bu unattend.xml dosyasını sysprep klasörüne kaydedin ve kopyalayın. Konumu genellikle W:\Windows\System32\sysprep\ olacaktır.

%systemroot%\panther klasöründe geçici bir katılımsız dosya olabileceğini unutmayın. Varsa, önceki sürümü yeni oluşturduğunuzla değiştirmelisiniz.

Tüm bunlar yapıldıktan sonra geriye sadece bilgisayarınızı yeniden başlatmak, USB’ye önyükleme yapmak ve kurulum işlemini tamamlamak kalıyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu