Windows

Windows Hatası ile Uyumlu Değil Ekran Nasıl Onarılır

Windows Hatası ile Uyumlu Değil Ekran Nasıl Onarılır

 

Windows’unuzu güncellemeye veya yükseltmeye çalışırken genellikle “Ekran uyumlu değil” hata mesajı görünür. Bu sorun çoğunlukla Windows Installer’dan Windows 10’a yükseltme yaparken görülür.

Bu sorun, herhangi bir Windows özellik güncellemesini indirirken veya bazı üçüncü taraf ekran sürücüleri kullanıyorsanız da yaygındır. Ancak, bu hatayı düzeltmek çok basittir ve işte bunu nasıl yapabileceğiniz.

Windows’ta Ekran Uyumlu Değil Nasıl Onarılır?

Windows’ta bu hatayı düzeltmek oldukça kolaydır. Çoğu durumda, yalnızca aygıt yöneticisini kullanarak sorunu kolayca düzeltebilirsiniz.

İşte bu hatayı düzeltmenin tüm yolları.

Üçüncü Taraf Ekran Sürücülerini Kaldırın

Hata, ekranın uyumsuz olduğunu söylese de, sorun her zaman bu değildir. Windows’unuz iyi çalışıyorsa, sürücülerinizin hepsi iyidir.

Windows PC’nizi güncellerken veya yükseltirken, üçüncü taraf sürücülerin varlığı nedeniyle sistem karışabilir ve uyumsuz bir ekran hatası gösterir. Bu sorunun bir numaralı suçlusu, grafik kartının ekran sürücüsü ve uzaktan erişim ekran sürücüleridir.

Bu sorunu çözmek için sürücüyü kaldırabilir ve ardından Windows’u yükseltebilir veya güncelleyebilirsiniz.

Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin.

Pencere + R düğmesini kullanarak Çalıştır yardımcı programını açın. Aygıt Yöneticisi’ni açmak için devmgmt.msc girin.
devmgmt msc cihaz yöneticisi-çalıştır komutu

Yeni pencerede, Ekran Bağdaştırıcıları’nın yanındaki açılır menüye basın. Bilgisayarınızın varsayılanından başka bir sürücü görürseniz, sağ tıklayın.
nvidia sürücüsünü kaldır

Kaldır seçeneğine dokunun ve Kaldır seçeneğini onaylayın. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Yeniden başlattıktan sonra, bilgisayarınız varsayılan ekran sürücüsünü otomatik olarak indirmelidir ve Windows PC’nizi güncellemeyi deneyebilirsiniz. Bu üçüncü taraf sürücülere ihtiyacınız varsa, onları resmi web sitelerinden yeniden yükleyebilirsiniz.

Temiz Önyükleme Gerçekleştirin

Hataya ekran sürücüsünün veya diğer bazı işlemlerin neden olup olmadığını belirleyemiyorsanız temiz önyükleme gerçekleştirebilirsiniz. Windows yükseltmenize müdahale eden ve bu hatayı gösteren başlangıç ​​uygulamalarını ve diğer işlemleri devre dışı bırakmak için temiz önyüklemeyi kullanabilirsiniz.

Ardından, bu sorunu çözmek için Windows’unuzu güncelleyebilirsiniz. İşte bunu nasıl yapabileceğiniz.

Windows + R kısayolunu kullanarak Çalıştır iletişim kutusunu açın. Sistem Yapılandırmasını açmak için msconfig yazın. Hizmetler sekmesine gidin ve Tüm Microsoft hizmetlerini gizle’yi seçin.
temizleme-önyükleme için tüm microsoft-hizmetlerini gizle

Tümünü devre dışı bırak ve Uygula’ya tıklayın. Ardından, Başlangıç ​​sekmesine gidin ve Görev Yöneticisini Aç’a tıklayın. Başlangıç ​​sekmesinde tüm uygulamaları devre dışı bırakın.
devre dışı bırakma

Bilgisayarı yeniden başlatın.

Daha sonra Windows PC’nizi yeniden güncellemeyi veya yükseltmeyi deneyebilirsiniz. Herhangi bir sürücü veya başka işlemler bu soruna neden oluyorsa, şimdi devre dışı bırakılmalıdır.

Windows’u Harici Medya Kullanarak Yükseltme

Bir özellik güncellemesi yüklemek veya Windows’unuzu Windows Installer’dan yükseltmek için Windows Update Assistant’ı kullanırken uyumsuz görüntü sorunuyla karşılaşabilirsiniz.

Bir Yükleyiciden yükseltme yaparsanız ve hata görünürse, bir Windows yükleme ISO dosyasından yerinde yükseltme yapabilirsiniz.

Windows’u bir ISO dosyası kullanarak yüklemek, Yükleyiciyi kullanmaktan biraz daha uzun bir süreç olsa da, uyumsuz görüntüleme hatasını düzeltebilir. Öncelikle, bir Windows Kurulum ISO dosyasına sahip olmanız gerekir. Microsoft web sitesinden indirebilir veya Yükleyiciyi kullanarak oluşturabilirsiniz.

Şimdi, yapman gereken şu.

Dosya Gezgini’nde ISO dosyasına gidin ve üzerine çift tıklayın. Sistem ISO’yu bağlayacak ve takılı sürücüyü açacaktır.
windows-kurulum-kurulum

Setup.exe’yi açın ve UAC istemini kabul edin.Lisans koşullarını kabul edin.Bu bilgisayarı şimdi yükselt’i seçin ve İleri’ye tıklayın.Windows kurulumu açıldıktan sonra, Windows Kurulumunun güncellemeleri indirme şeklini değiştir’e dokunun.Şu anda değil’i seçin ve İleri’ye tıklayın.önemli güncellemeleri alma

Ekrandaki talimatları izleyin ve Windows’unuzu yükseltin.

Artık Windows’unuzu istediğiniz sürüme yükseltebilmelisiniz. Yükseltmeden sonra, simüle edilmiş sürücüye sağ tıklayın ve Çıkar’ı seçin. Bu, ISO montajını durduracaktır.

Son olarak, bu hata, Windows güncellemeleri veya yükseltmeleri dışında değişiklikler yaparken de ortaya çıkabilir. Bu, donanım yapmaya çalıştığınız değişiklikleri desteklemediğinde olur. Örneğin, çözünürlüğü monitörünüzün desteklemediği bir çözünürlükle değiştirmek. Ayrıca, bu aynı zamanda grafik kartınıza da bağlıdır.

Bu sorunu çözmek için donanımı değiştirmeniz veya bu değişiklikleri geri almanız gerekir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu