Windows

Windows Hızlı Başlangıç ​​Nedir? Devre Dışı Bırakmanız Gerekir

Windows Hızlı Başlangıç ​​Nedir? Devre Dışı Bırakmanız Gerekir

 

Windows hızlı başlatma, bilgisayarınızı bir sonraki başlattığınızda önyükleme süresini önemli ölçüde azaltan yalnızca çekirdek hazırda bekletme modudur. Hibrit kapatma olarak da bilinir. Bu özellik Windows 8 ile birlikte tanıtıldı ve artık Windows işletim sisteminin temel özelliklerinden biri haline geldi.

Hızlı başlatmayı duymadıysanız, bunun nedeni büyük olasılıkla özelliğin Windows yüklemenizle birlikte önceden etkinleştirilmiş olması ve kullanıcının onunla etkileşimde bulunması için herhangi bir işlem gerektirmemesidir. Yani, devre dışı bırakmak istemediğiniz sürece.

Peki, hızlı başlangıçtan ne gibi faydalar elde ediyorsunuz? Devre dışı bırakmak isteyebileceğiniz bir senaryo var mı? Bu soruların cevaplarını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz. Lütfen okuyun ve tadını çıkarın!

Windows Hızlı Başlangıç ​​nedir?

Hızlı başlatma, Windows işletim sistemindeki üç başlatma modundan biridir. 2016 yılında Windows 8 ile birlikte tanıtıldı.

Üç Windows başlatma modu şunlardır:

Soğuk başlatma, Hazırda bekletme modundan uyanma ve Hızlı başlatma.

Soğuk Başlatma

Makineniz soğuk başlatma için yapılandırılmışsa, kapatmayı yürüttüğünüzde, işletim sistemi o anda çalışan iş parçacıklarını güvenli bir şekilde sonlandırır, kullanıcı oturumlarını kapatır, sürücüleri ve çekirdeği bellekten boşaltır ve sonunda kapanır.

PC’nizi bir sonraki başlatışınızda, işletim sistemi önyükleyici sabit sürücüden okuyarak ve belleğe yükleyerek bir çekirdek görüntüsü oluşturur. Çekirdek daha sonra çekirdek sistem işlevlerini yapılandırır ve temel sürücüleri belleğe yükler.

hazırda bekletme

Hazırda Bekletme, kapanırken temelde uyku modunu taklit eden bir Windows özelliğidir.

Uyku modu, etkinlikleri askıya alırken yüklü uygulamaları, sürücüleri ve çekirdeği belleğe kaydederek aygıtın mevcut durumunu donduran, Windows’ta bulunan bir güç tasarrufu özelliğidir. Bu, cihazın çok düşük güç modunda çalışmasına olanak tanır; bu, kullanıcı bilgisayarında çalışmaya kısa bir ara vermek isterse yararlıdır.

Hazırda Bekletme aslında aynı işlevi yerine getirir. Ancak, açık uygulamaların, sürücülerin (çekirdek modu ve kullanıcı modu) ve çekirdeğin durumunu geçici olan belleğe kaydetmek yerine, bu durumları hyberfile.sys içindeki sabit sürücüde depolar. Böylece işletim sistemi tamamen kapanabilir.

Bir sonraki başlatmanızda, hyberfile.sys’den kaydedilen durumlar okunur ve belleğe yüklenir ve kullanıcının kaldığı yerden hızla devam etmesine olanak tanır.

Hızlı Başlangıç

Hızlı başlatma, hibrit bir kapatma sağlamak için soğuk başlatma fikirlerini hazırda bekletme ile birleştirir. Hızlı başlatma etkinleştirildiğinde, bir kapatma komutu başlattığınızda, çekirdeğin ve yüklenen çekirdek modu sürücülerinin durumu hyberfile.sys dosyasına yazılır. Açık uygulamalar ve kullanıcı modu sürücüleri, hyberfile.sys dosyasına yazılmaktan muaftır.

Cihazınızı bir sonraki başlatışınızda, hyberfile.sys içinde saklanan kayıtlı durum, soğuk başlatmanın başlatma aşamaları atlanarak belleğe yüklenir. Bu nedenle, soğuk başlatma ile karşılaştırıldığında önemli ölçüde daha hızlı bir başlatma süresi elde edilir.

Kullanıcıların bilmesi gereken bir uyarı, hızlı başlatmayı etkinleştirmek için hazırda bekletme modunun etkinleştirilmesi gerektiğidir. Windows’ta hazırda bekletme modunu devre dışı bırakamaz ve hızlı başlatmayı etkinleştiremezsiniz.

Hızlı Başlatmanın Avantajları

Hızlı başlatma varsayılan olarak etkinleştirildiğinden, birçok kullanıcı sağladığı avantajların farkında olmayabilir.

Hızlı önyükleme süresi: Adından da anlaşılacağı gibi, hızlı başlatmanın sağladığı birincil avantaj, çok daha kısa bir önyükleme süresidir. Bilgisayarınızın soğuk başlatılması 20-30 saniye ile bir dakikayı geçebilir. Hızlı başlatma genellikle bu süreyi 10 saniyenin altına düşürür. Sistem performansı: Çekirdek ve çekirdek modu sürücüleri, sistem belleğine yüklendiklerinde zaten başlatıldıkları için, genel sistem performansında belirgin bir iyileşme olması gerekir.Hızlı Başlatmanın Dezavantajları

Başlatma ne kadar hızlı uygulandığından, sisteminizde etkinleştirilmesinin birkaç önemli dezavantajı da vardır.

Depolama Alanı: Hızlı başlatma, kapatmadan önce çekirdeğin durumunu kaydetmek için sabit sürücüdeki hyberfile.sys dosyasını kullanır. hyberfile.sys dosyasının boyutu genellikle toplam sistem belleğinin yaklaşık yarısı kadardır. Bu, hızlı başlatmayı kullanabilmek için sabit sürücünüzün birincil bölümünde ayırmanız gereken özel bir depolama alanıdır. İşletim sistemlerini yüklemek için küçük bir SSD (128 GB veya daha az) kullanan kişiler için bu bir sorun olabilir. Çift önyükleme: Hızlı başlatmayı etkinleştirdiyseniz, Windows, üzerinde Windows yüklü olan sabit sürücü bölümünü kilitler. Sisteminizde yapılandırılmış çift önyükleme varsa, bu bölüme diğer işletim sistemlerinden erişilemez. BIOS/UEFI’ye Erişim: Bazı sistemlerde hızlı başlatma etkinleştirildiğinde, kapatma durumundan başlattığınızda BIOS/UEFI’ye erişemeyebilirsiniz. Bu tür sistemlerde, BIOS’unuza veya UEFI’nize erişmek için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekecektir. Şifreli Disk Görüntüleriyle İlgili Sorun: Bazı kullanıcılar, şifreli disk görüntülerinin takılması ve çıkarılmasına müdahale eden hızlı başlatma özellikleri bildirmiştir. Örneğin, TrueCrypt kullanıcıları, bir güvenlik sorunu olan sistemi kapattıktan sonra şifreli disk görüntülerinin takılı kaldığını belirtti.Hızlı Başlatmayı Devre Dışı Bırakmalı mısınız?

Düzenli bir kullanıcıysanız, muhtemelen sunduğu diğer dezavantajlardan kaybettiğinizden çok, masaya getirdiği açılış sürelerindeki iyileşmeden daha fazla yararlanacaksınız. Bu nedenle, hızlı başlatmanın devre dışı bırakılması, kullanıcıların büyük çoğunluğu için önerilmez.

Ancak, yukarıdaki dezavantajlar bölümünden de gördüğümüz gibi, hızlı başlatmanın devre dışı bırakılmasını isteyebileceğiniz bazı özel senaryolar vardır.

Hızlı başlatmaya ihtiyaç duyabilecek kullanıcıların demografisi, sistemlerinde çift önyüklemenin etkinleştirilmesine ihtiyaç duyanlardır. Ayrıca, sisteminiz buna erişilmesini engelliyorsa, BIOS veya UEFI’ye erişmek için hızlı başlatmayı devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz.

Son olarak, şifreli disk görüntülerinin takılması/sökülmesi veya otomatik olarak takılmasıyla ilgili sorunlar yaşıyorsanız, hızlı başlatmayı devre dışı bırakmak iyi bir fikirdir.

Hızlı Başlatma Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Hızlı başlatmayı devre dışı bırakmanız gerekiyorsa, lütfen aşağıda özetlenen adımları izleyin.

Win + R tuşlarına basın ve Control Panel’i başlatmak için kontrol yazın. Sistem ve Güvenlik > Güç Seçenekleri’ne gidin. Güç düğmelerinin ne yapacağını seçin’i seçin.Güç seçenekleri

Şu anda kullanılamayan ayarları değiştir’e tıklayın.
Ayarları değiştir

Hızlı başlatmayı aç (Önerilen) seçeneğinin işaretini kaldırın.
Hızlı başlatmayı kapatın

Sıkça sorulan soru
Hazırda Bekletme Devre Dışı Bırakıldığında Hızlı Başlatabilir misiniz?

Hazırda Bekletme önemli miktarda disk alanı tüketir, bu nedenle hızlı başlatmayı sürdürürken bu özelliği devre dışı bırakmak istiyorsanız bu anlaşılabilir bir durumdur. Bunu, tam hazırda bekletme modundan azaltılmış hazırda bekletme moduna geçerek yapabilirsiniz.

Azaltılmış hazırda bekletme modunu etkinleştirmek için lütfen aşağıdaki adımları izleyin:

Win + R tuşlarına basın, cmd yazın, ardından yükseltilmiş komut istemini başlatmak için Ctrl + Shift + Enter tuşlarına basın. Komut isteminde şu komutu yürütün: powercfg /h /type azaltılmışHazırda Bekletme Azaltılmış

Hazırda bekletme dosyanızı disk alanından tasarruf etmek için sıkıştırdıysanız, yukarıdaki komutu yürütmek bir hata verecektir. Bu durumda, önce hazırda bekletme dosyasını açmanız gerekir.

Yükseltilmiş komut isteminde, şu komutu yürütün: powercfg hazırda bekletme boyutu 0Bundan sonra, yürütün: powercfg /h /type azaltılmışHızlı Başlangıç, Hazırda Bekletme ile Aynı mı?

Hızlı başlatma, hazırda bekletme moduna benzer, ancak kritik bir açıdan farklılık gösterir.

Windows hazırda bekletme, açık uygulamalar, kullanıcı oturumları, kullanıcı modu sürücüleri, çekirdek modu sürücüleri ve Windows çekirdeği dahil her şeyin durumunu hyberfile.sys dosyasına kaydeder. Bir sonraki başlatmada, kaydetme durumu tekrar belleğe yüklenerek, kapatmadan önce çalışmaya kaldığınız yerden devam etmenize olanak tanır.

Buna karşılık, hızlı başlatma, yalnızca çekirdek modu sürücülerinin ve Windows çekirdeğinin durumlarını hyberfile.sys dosyasına kaydeder. Bu, Windows’un daha hızlı başlatılmasını ve yüklenmesini sağlar. Kapatılmadan önce açık olan hiçbir uygulama veya kullanıcı oturumu kurtarılmaz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu