Windows

Windows İnternet Erişimi Yok Ama İnternet Çalışıyor

Windows İnternet Erişimi Yok Ama İnternet Çalışıyor

 

İnternete bağlı olmadığınızda, Görev Çubuğunuzda “İnternet erişimi yok” simgesini bulabilirsiniz. Ancak, belirli senaryolarda, internet çalışırken bile görev çubuğu Wi-Fi veya Ethernet simgesi yerine bu sembolü gösterir.

Çoğu uygulama böyle bir senaryoda internete erişebilirken, Outlook’ta veya herhangi bir Microsoft 365 uygulamasında oturum açamayabilirsiniz.

Bu sorun genellikle, sisteminizin internet bağlantısını belirlemek için kullandığı DNS arama sürecindeki sorunlardan kaynaklanır. Ancak hatanın birkaç başka nedeni daha var.

Bu yazıda, tüm bu nedenlerden ve bunları nasıl giderebileceğinizden bahsedeceğiz.

Windows’um Neden İnternet Erişimi Göstermiyor Ama İnternet Çalışıyor?

İnternet çalışırken bile Windows’un “İnternet Erişimi Yok” göstermesinin olası nedenleri şunlardır:

NCSI etkin araştırma ayarlarındaki hatalar Ağ Sürücüsü sorunları Hosts dosyasında hatalı ana bilgisayar adı çözümlemesi veya DNS önbelleğiDNS sunucuları sık sık çöküyor

Windows İnternet Erişimi Göstermiyor Nasıl Onarılır

Sorununuzun niteliğine bağlı olarak Windows’un internet erişimi sorunu göstermediğini çözmenin birkaç yolu vardır.

İlk olarak, bilgisayarınızı yeniden başlatmayı deneyin ve bu hatayı hala yaşayıp yaşamadığınızı kontrol edin. Cevabınız evet ise, aşağıda bahsettiğimiz olası çözümleri tek tek gözden geçirin ve uygulayın.

İnternet Sorun Gidericisini Çalıştırın

Böyle bir senaryoda denemeniz gereken ilk şey, Windows sorun gidericilerini, özellikle Ağ Bağdaştırıcılarını ve İnternet Bağlantılarını çalıştırmaktır. Bazen, altta yatan birkaç küçük sorun, sorun gidericilerin kolayca düzeltebileceği ağ durumu göstergesinde anormalliğe neden olabilir.

Bu programları çalıştırmak için:

Çalıştır’ı (Win + R) açın ve ms ayarlarına girin: sorun gidermeDiğer sorun gidericileri veya Ek sorun gidericileri seçin.İnternet Bağlantıları ve Ağ Bağdaştırıcısının yanındaki Çalıştır’a tıklayın. Veya bu seçenekleri seçin ve Bu sorun gidericiyi çalıştır’ı tıklayın.
internet-bağlantıları-sorun giderici

Ekrandaki yönergeleri takip edin.Ağ Sürücüsünü Yenile

Ağ sürücüsünün yenilenmesi, geçici bir hataysa bu sorunu da çözecektir. Bunu yapmak, sistemin internete bağlı olup olmadığını yeniden kontrol etmesini sağlar.

WiFi veya Ethernet ağ sürücüsünü şu şekilde yenileyebilirsiniz:

Çalıştır’ı açmak için Win + R tuşlarına basın. Aygıt Yöneticisi’ni açmak için devmgmt.msc’ye girin. Ağ Bağdaştırıcılarını Genişletin. WiFi veya Ethernet aygıtınıza sağ tıklayın ve Aygıtı Devre Dışı Bırak’ı seçin.
Devre Dışı-Ethernet-cihazı

Aygıta tekrar sağ tıklayın ve Donanım değişikliklerini tara’yı seçin. Devre dışı bırakmak yerine Aygıtı etkinleştir’i seçerek 4. ve 5. adımları tekrarlayın.IPv4 Sağlama Toplamını Devre Dışı Bırak

Ağ Arabirim Kartı sürücüleri uyumsuzsa veya aygıt için IPv4 Sağlama Toplamı seçeneği etkinse, LAN bağlantınız internet erişimi göstermeyebilir.

Bu gibi durumlarda, önce LAN sürücünüzü en son sürüme güncellemeyi deneyin. Üreticinin web sitesinden indirmenizi öneririz.

Sorun devam ederse, IPv4 Sağlama Toplamı Aktarımını devre dışı bırakmak için aşağıdaki talimatları kullanın:

Aygıt Yöneticisini açın ve Ağ Bağdaştırıcılarını genişletin. LAN veya Aile Denetleyicinize sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin. Gelişmiş sekmesine gidin. IPv4 Sağlama Toplamı Aktarımı’nı seçin ve açılır kutusunu Devre Dışı olarak ayarlayın.
ipv4-sağlama toplamı-boşaltma-devre dışı

Bir Bağlantı Bekle seçeneği bulursanız, onu da devre dışı bırakın. Tamam’ı tıklayın.NCSI Aktif Sondalama Ayarlarını Kontrol Edin

Windows, internet bağlantısını belirlemek için Ağ Bağlantısı Durum Göstergesi (NCSI) İnceleme özelliğini kullanır. Sisteminiz, bu tür araştırma için belirli bir web sayfasına (varsayılan olarak Microsoft Connect Test web sitesinin http://www.msftconnecttest.com/connecttest.txt sayfası) düzenli olarak bir DNS ve HTTP isteği gönderir.

Kayıt defteri, bu web sayfası için ip adresi, alan adı, sayfa adı vb. bilgileri saklar. Bu bilgilerde herhangi bir tutarsızlık varsa, yoklama başarısız olur ve Windows internet erişimi olmadığını belirler.

Böyle bir senaryoda interneti tarayıcılarınız veya üçüncü taraf uygulamalarınız aracılığıyla kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak, Outlook gibi bazı Evrensel Windows Platformu (UWP) uygulamaları internete bağlanamıyor.

Bu sorunu çözmenin kolay bir yolu,

Komut İstemi’ni açın ve bu web sitesine manuel olarak ping atmak için ping www.msftncsi.com girin. NCSI'ye Ping Gönderme

İnterneti her kestiğinizde ve yeniden bağlandığınızda bunu yapmanız gerekir.

Sorunu kalıcı olarak çözmek için, bu sorunu çözmek için hem grup ilkenizin hem de kayıt defterinizin ayarlarını kontrol etmeniz ve değiştirmeniz gerekir.

NCSI Grup İlkesi

Grup ilkesi ayarlarınız, kayıt defteri ayarlarını geçersiz kılabilir. Bu nedenle, NCSI ilkeleri için herhangi bir yapılandırmayı kaldırdığınızdan ve bilgileri yalnızca kayıt defteri düzenleyicisinin yönetmesine izin verdiğinizden emin olmak daha iyidir.

İşte yapmanız gerekenler:

Çalıştır’ı açın ve Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi’ni açmak için gpedit.msc girin. Bilgisayar Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Ağ > Ağ Bağlantısı Durum Göstergesi’ne gidin. Tüm ilkelerin Yapılandırılmamış olarak gösterildiğinden emin olun.
ağ-bağlantı-durum-gösterge-ayarları-grup-ilkesi

Bir ilkeyi değiştirmek için, üzerine çift tıklayın, Yapılandırılmadı’yı işaretleyin ve Tamam’a tıklayın. NCSI Kayıt Girişleri

İlkeleri Yapılandırılmadı olarak ayarladıktan sonra, kayıt defterinizin standart bilgileri sakladığından emin olmanız gerekir. Böyle yaparak,

Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açmak için Run.Enter regedit’i açın. Computer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\NlaSvc\Parameters\Internet’e gidin. Değerlerin aşağıdaki resimdekilerle aynı olduğundan emin olun.
ağ-bağlantı-durum-gösterge-ayarları-kayıt defteri

Bir değeri değiştirmeniz gerekiyorsa, üzerine çift tıklayın, Değer verisini değiştirin ve Tamam’a tıklayın. Ardından, Bilgisayar\HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\NetworkConnectivityStatusIndicatorBir ActiveProbe girişiniz varsa, değerinin şu olduğundan emin olun. 0.

Herhangi bir değişiklik yapmadan önce kayıt defterinizi yedeklediğinizden emin olun.

Microsoft’un Bağlantı Test Sayfasında Kesintiyi Kontrol Edin

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Windows sisteminiz Microsoft’un Bağlan Test Sayfasında araştırma yaparak internet bağlantısını kontrol eder. Bu web sitesinin sunucusu veya DNS araştırma sunucusu kapalıysa, geçici olarak “İnternet Erişimi Yok” hatasıyla karşılaşırsınız.

Aşağı sunucu tespit eden web sitelerinde sunucu kesintilerini veya sorunlarını (dns.msftncsi.com ve www.msftconnecttest.com) kontrol edebilirsiniz. Bu sorun bir süre sonra kendi kendine çözülecektir, bu yüzden yapmanız gereken tek şey beklemek.

Genel DNS’yi belirtin

Varsayılan olarak, NCSI yalnızca şu anda üzerinde araştırma yaptığı arabirimde DNS aramalarına izin verir. Ancak, bir uç noktada DNS koruma aracıları veya ileticileri kullanırsanız arabirim değişir.

Herhangi bir arabirimde DNS aramasına izin vermek için bu arama için genel DNS kullanımını etkinleştirmeniz gerekir. Böyle yaparak,

Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisini açın.Bilgisayar Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Ağ > Ağ Bağlantısı Durum Göstergesi’ne gidin. Genel DNS Belirt’e çift tıklayın.
GPedit Genel DNS

Etkin’i işaretleyin ve ardından Genel DNS Kullan’ı işaretleyin.Genel DNS'yi belirtin

Uygula ve Tamam’a tıklayın. Komut İstemi’ni açın ve gpupdate /force’u çalıştırın

Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Ağ Bileşenlerini Sıfırla

DNS veya IP önbelleğiniz Microsoft Bağlantı Testi web sitesi için ana bilgisayar adı çözümlemesi hakkında yanlış bilgi içeriyorsa, sisteminiz bu web sitesine istek gönderemez veya alamaz. NCSI aktif araştırması bu gibi durumlarda başarısız olur ve internet çalışsa bile İnternet Erişimi Yok hatasını alırsınız.

Sorunu çözmek için DNS önbelleğini temizlemeniz gerekir. Ancak diğer olası bağlantı sorunlarını çözmek için ağ bileşenlerinizi tamamen sıfırlamak daha iyidir. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

Run.Type cmd’yi açın ve Yükseltilmiş Komut İstemi’ni açmak için Ctrl + Shift + Enter tuşlarına basın. Aşağıdaki komutları girin: netsh winsock resetnetsh int ip resetipconfig/releaseipconfig/flushdnsipconfig/renewDNS Sunucularını Değiştir

ISS’nizin DNS’si sık sık düşerse, internette gezinebilirsiniz ancak sisteminiz NCSI DNS isteği gönderemez ve bu soruna neden olur. Bu tür sorunları çözmek için DNS sunucularını genel bir sunucuya değiştirebilirsiniz.

Yönlendiricinizin portalındaki DNS sunucusunu değiştirmek ve ardından ipconfig /renew komutunu kullanarak DHCP’nizi yenilemek daha iyidir. Ancak cihazınızdaki DNS’yi de değiştirebilirsiniz. Windows’ta bunu yapmak için:

Ayarları açmak için Win + I tuşlarına basın.Ağ ve internet’e gidin ve WiFi veya Ethernet bağlantınızı seçin.DNS sunucu ataması altında Düzenle’yi tıklayın.Açılır kutuyu Manual olarak ayarlayın.IPv4’ü etkinleştirin ve Tercih Edilen ve Alternatif DNS’yi girin.ayarlar-değiştir-dns

Bu tür bağlantıları kullanıyorsanız IPv6 için DNS sunucularını da ayarlayabilirsiniz.

Kullanabileceğiniz birçok genel DNS sunucusu vardır, örneğin:

Google

IPv4: 8.8.8.8 ve 8.8.4.4IPv6: 2001:4860:4860::8888 ve 2001:4860:4860::8844

bulut parlaması

IPv4: 1.1.1.1 ve 1.0.0.1IPv6: 2606:4700:4700::1111 ve 2606:4700:4700::1001

Bu ikisini karşılaştırmak isterseniz Cloudflare daha güvenli ama Google daha hızlı. Bu nedenle, tercihinize göre birini seçin.

Hosts Dosyasını Düzenle

Yapmanız gereken başka bir şey de hosts dosyanızı kontrol etmektir. Sisteminiz, DNS önbelleğinden önce bile alan adı çözümlemesi için hosts dosyasına bakar. Bu nedenle, Microsoft Connect Test DNS araştırması veya web siteleri için bir şekilde yanlış eşleme bilgileri girdiyseniz, araştırma başarısız olur.

Sorunu şu şekilde çözebilirsiniz:

Run.Type not defteri %WinDir%\System32\drivers\etc\hosts’u açın ve Ctrl + Shift + Enter tuşlarına basın. Bu, hosts dosyasını not defterinde yönetici olarak açar ve değişiklik yapmanızı sağlar. Dosyaya bakın ve “msftncsi” veya “msftconnecttest” bulduğunuz tüm satırları yorumlayın veya kaldırın.
hosts dosyası

Aşağıdaki satırları da ekleyebilirsiniz. Ancak, kayıt defterinde NCSI etkin araştırma ayarını kontrol ettiğiniz sürece, bunu yapmanız gerekmez.131.107.255.255 dns.msftncsi.comfd3e:4f5a:5b81::1 dns.msftncsi.com
hosts-dosya-ekleme

Dosyayı kaydetmek için Ctrl + S tuşlarına basın ve ardından kapatın.

Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

NCSI Active’i Devre Dışı Bırak ve Pasif Problamayı Etkinleştir

NCSI, internet bağlantısını doğrulamak için aktif DNS araştırmasını kullanırken, aktif araştırma kapatıldığında da pasif araştırmayı kullanabilir. Bu tür pasif araştırma, internet bağlantısını belirlemek için uygulamanızın ağ etkinliğini kullanır.

Böylece, devre dışı bırakarak ve pasif yoklamayı etkinleştirerek NCSI aktif yoklama işlemiyle ilgili sorunları tamamen atlayabilirsiniz.

İlk olarak, aşağıdaki talimatları kullanarak hem grup ilkesinde hem de kayıt defterinde etkin araştırmayı devre dışı bırakın:

Grup İlkesi hakkında

Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisini açınBilgisayar Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Sistem > İnternet İletişim Yönetimi > İnternet İletişimi ayarları’na gidin Windows Ağ Bağlantısı Durum Göstergesini Kapat etkin testlerine çift tıklayın.
Kapatma-Windows-Ağ-Bağlantı-Durum-Gösterge-etkin-testleri

Değerini Etkin olarak ayarlayın.

Kayıt Defterinde

Kayıt Defteri Düzenleyicisini açın. Computer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\NlaSvc\Parameters\Internet\’e gidin EnableActiveProbing’e çift tıklayın.Değer verisini 0 olarak ayarlayın ve Tamam’a tıklayın.Şimdi, Computer\HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Policies’e gidin \Microsoft\Windows\NetworkConnectivityStatusIndicatorNoActiveProbe değerini 1 olarak değiştirin. Eğer mevcut değilse, herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur.

Ardından, aşağıdaki adımları kullanarak hem grup ilkesinde hem de kayıt defteri ayarlarında pasif araştırmayı etkinleştirin:

Grup İlkesi hakkında

Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisini açınBilgisayar Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Ağ > Ağ Bağlantısı Durum Göstergesi’ne gidin.Pasif yoklamayı belirt üzerine çift tıklayınDeğerini Yapılandırılmadı veya Devre Dışı olarak ayarlayın.

Kayıt Defterinde

Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açın.Bilgisayar\HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Policies\Microsoft\Windows\NetworkConnectivityStatusIndicator\’a gidin, DisablePassivePolling’i çift tıklayın, Değer verisini 0 olarak değiştirin ve Tamam’ı tıklayın. Mevcut değilse, boş bir alana sağ tıklayın sağda ve Yeni > DWORD (32-bit) Değeri’ni seçin. Adını DisablePassivePolling olarak ayarlayın ve değerinin 0 olduğundan emin olun.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu