Windows

Windows, Linux ve Mac’te Güvenlik Duvarı Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Windows, Linux ve Mac’te Güvenlik Duvarı Nasıl Devre Dışı Bırakılır

 

Güvenlik duvarı, yetkisiz veri alışverişini önlemek için gelen ve giden tüm verileri inceler. Bu, bilgisayarınıza herhangi bir istenmeyen virüs veya truva atı girerse, saldırganla bilgisayarınız hakkında bilgi paylaşmasını engelleyeceği anlamına gelir.

Ancak, güvenlik duvarı bazen bazı uygulamalar için bağlantıları keser. Bu nedenle, güvenlik duvarını devre dışı bırakmak bu tür kesintileri önleyecektir. Herhangi bir işletim sistemine sahip bilgisayarınızdaki güvenlik duvarını nasıl devre dışı bırakacağınızı öğrenmek istiyorsanız bu makale tam size göre.

Güvenlik Duvarı Ne Yapar?

Bir ağ, veri paketlerinin istekleri ve alınması üzerinde çalışır. Güvenlik duvarının görevi, istenmeyen veri paketi alışverişini önlemektir. Her ağda bu tür ihlalleri önlemek için bir güvenlik duvarı vardır. Bir anlamda, özel ağınız ve internetin geri kalanı arasında bir duvar gibidir.

Bazı durumlarda güvenlik duvarı, kişisel uygulamalarınızın internete erişmesini de engeller. Bu nedenle, bu belirli uygulamalara ağ erişimi vermek için güvenlik duvarınızı geçici olarak devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz. Ancak bunun dışında, güvenlik için etkin durumda tutmak isteyebilirsiniz.

Güvenlik duvarının eski sürümleri korumada o kadar kullanışlı ve iyi değildi. Ancak, daha yeni güvenlik duvarı sürümü, bilgisayarınızı sürekli olarak ihlallere karşı koruyabilir. Bu nedenle, etkin durumda tutmaya değer.

Windows’ta Güvenlik Duvarı Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Windows PC’nizin güvenlik duvarını Windows Ayarları’ndan devre dışı bırakabilirsiniz. Güvenlik duvarını kapatmak için yönetici ayrıcalıklarına ihtiyacınız olacağını belirtmekte fayda var. İki şekilde devre dışı bırakabilirsiniz:

Windows Ayarlarını Kullanma

Bireysel ağ profilleri için bilgisayarınızın ayarlarından bilgisayarınızın güvenlik duvarını doğrudan devre dışı bırakabilirsiniz. İşte bunu nasıl yapacağınız:

Ayarları açmak için Win + I tuşlarına basın ve Güncelleme ve güvenlik’e gidin. Sol sekmede Windows Güvenliği’ne gidin. Güvenlik duvarı ve ağ koruması’na tıklayın.güvenlik duvarı ve ağ koruması

Tercih ettiğiniz ağ türünü seçin ve tıklayın. ‘Etkin’ durumu, o anda etkin olan ağ türünü belirtir. Microsoft Defender Güvenlik Duvarı altındaki kaydırıcıyı kapatın. Ardından Güvenlik Duvarını kapatmak için yönetici ayrıcalıkları isteyecektir.Komut İstemini Kullanma

Windows güvenlik duvarınızı devre dışı bırakmak için komut istemini de kullanabilirsiniz. Aradaki fark, tüm ağ profillerini bir kerede doğrudan kapatabilmenizdir. Bilgisayarınızdaki güvenlik duvarını devre dışı bırakmak için şu adımları izleyin:

Arama çubuğunda cmd’yi arayın ve yönetici olarak çalıştırın. Her ağ profili için güvenlik duvarının etkin mi yoksa devre dışı mı olduğunu kontrol etmek için aşağıdaki komutu yazın.
netsh advfirewall allType’ı gösterir ve tüm ağ profilleri için güvenlik duvarını kapatmak için bu komutu yürütür.
netsh advfirewall allprofiles durumunu kapattı
cmd kodu

Güvenlik duvarını tekrar açmak için netsh advfirewall set all profile state on yazabilirsiniz.Linux’ta Güvenlik Duvarı Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Karmaşık olmayan güvenlik duvarı (ufw) ve FirewallD, Linux’taki iki ana güvenlik duvarı yöneticisidir.

Ubuntu gibi sistemler, varsayılan güvenlik duvarı yöneticisi olarak ufw’yi kullanırken, RHEL 7, SUSE 15, OpenSUSE 15, CentOS 7 ve Fedora 18 gibi diğer Linux dağıtımları, güvenlik duvarı yöneticisi olarak FirewallD’yi kullanır.

ufw için şu adımları izleyin:

Etkin veya devre dışı olup olmadığını kontrol etmek için sudo ufw durumunu yürütün. Hizmeti devre dışı bırakmak için sudo ufw disable komutunu kullanın. Sistemi önyüklerken sudo systemctl disable ufw disable güvenlik duvarını da kullanabilirsiniz.güvenlik duvarını devre dışı bırak

Güvenlik duvarının devre dışı olup olmadığını doğrulamak için 1. adımdaki komutu kullanın. Güvenlik duvarını yeniden etkinleştirmek için sudo ufw enable yazın ve çalıştırın.

FirewallD için şu adımları izleyin:

sudo firewall-cmd yazın ve yürütün – güvenlik duvarının durumunu bilmek için durum. Güvenlik duvarını durdurmak için sudo systemctl stop firewalld yazın. Önyükleme sırasında güvenlik duvarını devre dışı bırakmak için sudo systemctl disable firewalld komutunu kullanın.Mac’te Güvenlik Duvarı Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

macOS’unuzdaki güvenlik duvarını aşağıdaki yollarla devre dışı bırakabilirsiniz:

Sistem Ayarlarından

Güvenlik duvarını sistem ayarlarından devre dışı bırakmak için şu adımları izleyin:

Apple logosuna tıklayın ve sistem tercihlerine gidin. Güvenlik ve gizlilik’e gidin. Güvenlik duvarı sekmesine tıklayın. Güvenlik duvarını devre dışı bırakma seçeneği gri olacaktır. Etkinleştirmek için alttaki kilit simgesine tıklayın.
güvenlik duvarı mac'ini devre dışı bırak

Yönetici ayrıcalıkları sağlamak için kimlik bilgilerinizi girin. Artık Mac’inizin güvenlik duvarını devre dışı bırakmak için ‘Güvenlik duvarını kapat’ düğmesini tıklayabileceksiniz.Terminali Kullanma

Ayrıca mac güvenlik duvarını terminalden kapatabilirsiniz.

‘spotlight’ı açmak için komut + boşluk tuşlarına basın. Terminal yazın ve enter tuşuna basın. Kapatmak için terminalde aşağıdaki komutu yazın ve çalıştırın:
sudo varsayılanları /Library/Preferences/com.apple.alf globalstate -int 0 yazar
Windows terminal kodu

Daha sonra sizden kullanıcı şifresini girmenizi isteyecektir. Parolayı yazın ve enter tuşuna basın. Yeniden etkinleştirmek için 0’ı 1 ile de değiştirebilirsiniz.Güvenlik Duvarını Devre Dışı Bırakmalı mısınız?

Son ağ güvenlik sistemlerinde, güvenlik duvarları yönlendiricide zaten yerleşiktir. Bir bilgisayarın güvenlik duvarından farklı olarak, yönlendiricinin güvenlik duvarı sizi yalnızca gelen verilerden korur. Herhangi bir giden veriyi taramaz. Bu nedenle, bilgisayarınızda iyi bir antivirüs varsa, ikisi sizi saldırganlardan korumak için mükemmel bir şekilde işbirliği yapar.

Güvenlik duvarı, bilgisayarınızı yetkisiz erişime karşı koruyan bir güvenlik sistemidir. Belirli bir uygulamaya ağ erişimi verilmeden önce duracak ve sizi bilgilendirecektir. Güvenlik duvarını devre dışı bırakmak, herhangi bir saldırganın veya üçüncü taraf yazılımın bilgisayarınıza kolayca erişebileceği anlamına gelir.

Bu yüzden güvenlik duvarınızı açmak genellikle iyi bir fikirdir. Yazılıma erişim izni vermeniz gerekiyorsa geçici olarak devre dışı bırakabilir ve daha sonra tekrar açabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu