Windows

Windows, Mac’te Silinen Klasör Nasıl Kurtarılır

Windows, Mac’te Silinen Klasör Nasıl Kurtarılır

 

Hemen hemen herkes muhtemelen bazı gerekli dosya veya klasörleri kazara silmiştir.

Ve her zaman çıkış yolunu “ctrl +z” yapamazsınız. Özellikle bir klasörü kalıcı olarak sildiğinizde.

Ancak kendinizi hırpalamanıza gerek yok. Klasörü geri dönüşüm kutusundan veya bazı yedeklerden kurtarabilirsiniz. Veya bazı veri kurtarma uygulamalarını kullanmanız gerekebilir.

Kurtarma şansını artırmak için yeni dosyaları cihazınıza taşımamanızı veya kopyalamamanızı öneririz.

Windows’ta Silinen Klasörü Kurtar

Windows PC’de silinen klasörleri kurtarmak için uygulayabileceğiniz yöntemler şunlardır:

Silme işlemini geri al

Kalıcı olarak silmediğiniz sürece, silinen bir dosya veya klasörü kurtarmak için geri alabilirsiniz. Yine de geri alma yalnızca son eyleminiz için mümkündür. Yani dikkatli ol.

En son silinen klasörü geri yüklemek için lütfen Ctrl + Z tuşlarına basın. Ayrıca, silinen klasörün bulunduğu dizinde boş bir alana sağ tıklayıp Silmeyi Geri Al’ı seçebilirsiniz.

Geri Dönüşüm Kutusundan Geri Yükle

Kalıcı olarak silmediğiniz tüm dosya veya klasörler Geri Dönüşüm Kutusu’nda bulunacaktır. Klasörü Geri Dönüşüm Kutusu’ndan kurtarmak için,

Geri Dönüşüm Kutusu’nu açın. Kurtarmak istediğiniz klasörü arayın. Üzerine sağ tıklayın ve Geri Yükle’yi seçin.geri yükleme-geri dönüşüm kutusu-1

Önceki Sürümü Geri Yükle

Windows ayrıca önceki klasör sürümüne geri yüklemek için bir kurtarma özelliği de sağlar. Bu kurtarma işleminin yedeği, Dosya Geçmişinden veya Geri Yükleme Noktalarından gelir. Bu nedenle, bu yöntemi denemeden önce bu yedekleri oluşturmuş olmalısınız.

Bir klasörü önceki sürümüne geri yüklemek için lütfen aşağıdaki adımları izleyin:

Silinen klasörün üst dizinine sağ tıklayın. Örneğin, D:\Temp\Test’i kurtarmak istiyorsanız, D:\Temp’e sağ tıklayın. Önceki sürümleri geri yükle’yi seçin. Klasör sürümünü seçin ve Tamam’a tıklayın.önceki sürüme geri yükle

Dosya Geçmişinden Geri Yükle

Ayrıca, Dosya Geçmişi yardımcı programıyla bir klasörü doğrudan kurtarabilirsiniz. Bu özelliği etkinleştirmek, klasörlerinizin yedeklerini oluşturmak için gereklidir. Klasörlerinizi dahili bir sürücüye veya harici bir sürücüye yedekleyebilirsiniz.

Not: Varsayılan olarak, Dosya Geçmişi yalnızca Kitaplıkları, Masaüstünü, Kişileri ve Sık Kullanılanları yedekleyecektir. Diğer klasörler için yedekleme oluşturmak istiyorsanız, Ayarlar uygulamasında Dosya Geçmişi’ni kullanarak dosyaların otomatik olarak yedeklenmesini etkinleştirmelisiniz. Ardından, hangi klasörlerin yedekleneceğini seçmelisiniz.

Dosya Geçmişinden silinen klasörleri şu şekilde geri yükleyebilirsiniz:

Arama çubuğuna Dosya Geçmişi yazın ve Dosyalarınızı Dosya Geçmişi ile geri yükleyin’i açın. Geri yüklemek istediğiniz klasörü seçin. Veya klasörün ana dizini. Yeşil Geri Yükle simgesine tıklayın.geri yükleme-dosya-geçmiş-klasör-seçimi

Windows Yedeklemesinden Geri Yükle

Eski okula gittiyseniz ve geleneksel Yedekleme ve Geri Yükleme özelliğini kullanarak bir yedekleme oluşturduysanız, klasörü doğrudan geri yüklemek için kullanabilirsiniz. Bu yöntemi uygulamak için bu yardımcı programı kullanarak manuel olarak yedeklemeler oluşturmuş veya otomatik yedeklemeleri etkinleştirmiş olmanız gerekir.

Bu aracı kullanarak bir klasörü kurtarmak için şu talimatları izleyin:

Ayarları başlatmak için Windows + I tuşlarına basın ve Güncelleme ve Güvenlik’e tıklayın. Yedeklemeye Git. Ardından, Daha eski bir yedekleme mi arıyorsunuz’u aratın ve altındaki Yedekleme ve Geri Yüklemeye Git’e tıklayın. Geri Yükle altında, Dosyalarımı geri yükle’ye tıklayın.Yedekleme ve geri yükleme

Klasörler için Tarayıcı’ya tıklayın ve geri yüklemek istediğiniz klasöre gidin. Klasörü seçin ve Klasör ekle’ye tıklayın. İleri’yi seçin. Ardından, klasörü nereye geri yükleyeceğinizi seçin ve Geri Yükle’yi tıklayın.Mac’te Silinen Klasörü Kurtar

Lütfen Mac’te silinen klasörleri kurtarma yöntemlerini aşağıda bulabilirsiniz.

Silme işlemini geri al

Son işleminizi Mac’te de geri alabilirsiniz. Son silme işlemini geri almak için lütfen Command + Z tuşlarına basın. Ayrıca Düzen menüsüne gidebilir ve Geri Al’ı seçebilirsiniz.

Çöp Kutusundan Geri Yükle

Çöp Kutusu’nu silmediyseniz veya boşaltmadıysanız bu yöntemi kullanabilirsiniz. Klasörü Çöp Kutusu’ndan kurtarmak için,

Çöp Kutusu’nu açın.Geri yüklemek istediğiniz klasörü arayın.Üzerine sağ tıklayın ve Geri Al’ı seçin.mac-trash-bin-put-back-restore

Zaman Makinesi ile Kurtar

Time Machine, dosyalarınızı ve klasörlerinizi özel bir harici depolama aygıtına yedeklemenizi sağlayan bir Mac özelliğidir. Klasörlerinizi depolama aygıtından kurtarmak için kullanabilirsiniz. Aşağıdaki yönergeleri izleyin:

Menü Çubuğundan Time Machine simgesine tıklayın ve Time Machine Gir’i seçin.giriş-zaman makinesi

Simgeyi bulamıyorsanız, Sistem Tercihleri ​​> Time Machine’e gidin. Ardından menü çubuğunda Zaman makinesini göster seçeneğini işaretleyin. Ekranın sağ tarafında bulunan zaman çizelgesinden istediğiniz yedeklemeyi kontrol edin.

mac-zaman-makine-zaman çizelgesi

Yedeklemedeki klasörünüze gidin, onu seçin ve Geri Yükle’ye tıklayın.Bulut Depolamadaki Yedekleme/Senkronize Klasörlerden Kurtarın

Bir bulut deposundaki klasörün yedeğine sahipseniz, onu sisteminize kolayca geri yükleyebilirsiniz.

Bazen bulut sürücüsü, yerel cihazınızdan kaldırsanız bile eşitlenen dosya ve klasörleri tutabilir. Veya silinen klasörü çöp kutusunda veya bulut sürücüsünün yakın zamanda silinen bölümünde bulabilirsiniz. Herhangi bir klasörü yanlışlıkla silerseniz, bulut deposunu kontrol ettiğinizden emin olun.

Ayrıca, eşitlenen bulut sürücüsü herhangi bir grup veya kuruluşla ilişkiliyse, yönetici silinen klasörü kurtarabilir. Büyük olasılıkla bir zaman sınırı olacaktır, ancak klasörü bulut depolama alanınızda bulamazsanız yöneticiden yardım almayı unutmayın.

Veri Kurtarma Yazılımı ile Silinen Klasörü Kurtarın

Kalıcı olarak silinen klasörler bile sistemden tamamen silinmez. Sisteminiz, sürücüdeki silinen klasörlerin konumlarını boş alan olarak işaretler. Herhangi bir yeni dosya veya klasör bu konumu kullanabilir ve eski verilerin üzerine yazabilir.

Bazı üçüncü taraf kurtarma yazılımlarını kullanarak bu dosyaları kurtarabilirsiniz. Kullanmadan önce veri kurtarma uygulamasının güvenilirliğini kontrol ettiğinizden emin olun.

Silinen dosya ve klasörlerin kurtarılması için kurtarma şirketlerinden yardım istemek de mümkündür.

ilgili sorular
Klasörlerin kalıcı olarak silinmesine neden olan nedir?

Aşağıdaki eylemleri gerçekleştirirseniz klasörünüzü kalıcı olarak silebilirsiniz:

Klasörü seçtikten sonra Shift + Delete tuşlarına basın.Komut İstemi aracılığıyla klasörleri silme.Harici bir sürücüden klasörleri silme.Klasörleri Geri Dönüşüm Kutusundan silme.Eski dosyaların üzerine yenilerini yazma.Önceki sürümleri geri yükle seçeneği bilgisayarımda neden mevcut değil?

Bu sorun büyük olasılıkla bazı önemli kayıt defteri anahtarlarının olmamasından kaynaklanmaktadır. Bu anahtarları oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyin:

Kayıt Defteri Düzenleyicisini açmak için Çalıştır komutuna regedit yazın. Aşağıdaki kayıt defteri yoluna gidin ve aşağıda belirtildiği gibi yeni bir anahtar oluşturun:
Bilgisayar\HKEY_CLASSES_ROOT\AllFilesystemObjects\shellex\ContextMenuHandlers\
Bilgisayar\HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\450D8FBA-AD25-11D0-98A8-0800361B1103\shellex\ContextMenuHandlers\
Bilgisayar\HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\shellex\ContextMenuHandlers
Computer\HKEY_CLASSES_ROOT\Drive\shellex\ContextMenuHandlersHepsi için ContextMenuHandlers’a sağ tıklayın, Yeni > Anahtar’ı seçin ve 596AB062-B4D2-4215-9F74-E9109B0A8153 girin.

İlginizi Çekebilir: Lili Apk İndir

Seçenek, bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra kullanılabilir olmalıdır.

Dosya Geçmişini kullanarak diğer klasörlerin yedeklenmesini nasıl etkinleştiririm?

Dosya Geçmişini kullanarak herhangi bir klasörün yedeklenmesini şu şekilde etkinleştirebilirsiniz:

Denetim Masası > Sistem Güvenliği > Güvenlik ve Bakım > Dosya Geçmişi’ne gidin. Sürücü seç’e tıklayın. Ardından, yedekleme sürücüsünü seçin ve Tamam’ı tıklayın. Dosya Geçmişi’nde Aç’ı tıklayın. Ardından, Ayarlar uygulamasını açın ve Güncelleme ve Güvenlik > Yedekleme’ye gidin. Dosyalarımı otomatik olarak yedekle için anahtarı açın ve altındaki Diğer seçenekler’i tıklayın. .Burada, Dosya Geçmişinin yedekleyeceği klasörler listesine ekleyebilir veya listeden kaldırabilirsiniz.Klasörü geri dönüşüm kutusunda bulamıyorum. Ne yapmalıyım?

Silinen dosyaları Geri Dönüşüm Kutusu’nda bulamamanızın birkaç nedeni olabilir. Bu sorunla karşılaşırsanız, işte size yardımcı olacak bir makale.

Neden masaüstümde Geri Dönüşüm Kutusu’nu bulamıyorum?

Geri Dönüşüm Kutunuz masaüstünüzden gizlenmiş veya silinmiş olabilir. Ancak endişelenmenize gerek yok. Yine de bu uygulamayı arayabilir ve açabilirsiniz. Çalıştır aracında shell:RecycleBinFolder komutunu girmek de sizi Geri Dönüşüm Kutusu’na yönlendirecektir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu