Windows

Windows Media Player Yanıt Vermiyor mu? Bu Düzeltmeleri Deneyin

Windows Media Player Yanıt Vermiyor mu? Bu Düzeltmeleri Deneyin

 

Windows Media Player artık varsayılan medya oynatıcı olmasa da, kullanıcı dostu tasarımıyla hala seviliyor. Ancak hızlı ve basit olmasına rağmen, zaman zaman bazı sorunlarla karşılaşabilir.

Bir video veya ses dosyasını açarken medya oynatıcı donabilir ve “uygulama yanıt vermiyor” gibi bir hata mesajı gösterebilir. Genellikle, sistemde bir hata olduğunda uygulamalar yanıt vermemeye başlar, ancak başka nedenler de vardır.

Bu makale, Windows Media Player’ın neden yanıt vermediğini ve bunu nasıl düzeltebileceğinizi öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Windows Media Player Neden Yanıt Vermiyor?

Windows uygulamaları aniden yanıt vermeyi bıraktığında, bunun nedeni genellikle sistem kaynaklarının aşırı yüklenmesidir. Ancak, yazılımdaki bazı arızalar nedeniyle de olabilir. Bunlardan bazıları aşağıda verilmiştir.

Medya Oynatıcı Hizmeti durdurulduEksik codecBozuk DLL dosyalarıVideo/Ses dosyası bozuk

Windows Media Player’ın Yanıt Vermemesi Nasıl Onarılır?

Bu olduğunda yapabileceğiniz ilk şey, bilgisayarınızı yeniden başlatmaktır. Hâlâ bu sorunla karşılaşıyorsanız, diğer düzeltmeleri deneyebilirsiniz.

Windows Sorun Giderici

Windows, tüm sistem uygulamaları için yerleşik bir sorun giderici sağlar. Sorununuzu çözmek için bunu kullanabilirsiniz.

Bunu yapmak için şu adımları izleyin.

Başlat Menüsüne gidin ve Denetim Masası’na yazın. Açın ve Görüntüle’nin yanındaki açılır menüyü tıklayın. Küçük simgeler veya Büyük simgeler olarak ayarlayın. Sorun Giderme’ye gidin. Sol kenar çubuğundan Tümünü görüntüle’ye tıklayın. Ardından Windows Media Player Kitaplığı ve üzerine çift tıklayın.
Windows-Denetim Masası-Windows-Media-Player-Sorun Giderme

İleri’yi seçin ve ekrandaki talimatları izleyin.

Ayrıca Microsoft’un sorun gidericisini indirebilir ve çalıştırabilirsiniz. Sorun gidericiyi çalıştırdıktan sonra önerilen tüm düzeltmeleri uygulayabilirsiniz.

Windows Media Player Özelliğini Yeniden Etkinleştirin

Windows Media Player, Windows özelliğinden kapatılırsa çalışmayacaktır. Açık olsa bile, kapatıp tekrar açmak daha iyidir. Bunu yapmak genellikle bu sorunu giderir. Bunu yapmak için şu adımları izleyin.

Klavyenizde Windows tuşu + R’ye, Çalıştır kutusundaki Denetim masasına basın ve Enter’a basın. Programlar’a gidin ve Windows Özelliklerini Aç veya Kapat’a tıklayın. Medya Özellikleri’ne çift tıklayın. Windows Media Player’ı kapatın ve Tamam’a tıklayın.

WMP'yi kapat

Şimdi, açmak için aynı adımları izleyin.Codec Dosyasını İndirin ve Kurun

Codec bileşeni eksikse video veya ses dosyalarını oynatamazsınız. Bir codec bileşeni, oynatılabilmesi için medya dosyasını sıkıştırır ve açar. Windows Media Player codec paketini web’de arayabilirsiniz. Sisteminize uygun olanı indirin ve kurun. Bazı popüler codec paketleri aşağıda listelenmiştir.

Matroska PaketiMedya Oynatıcı Codec PaketiK-Lite Codec PaketiBazı DLL Dosyalarını Kaydedin

Windows Media Player’ın çalışması için uygun durumda olması gereken belirli .dll dosyaları vardır. Bu sorunu çözmek için bazı .dll dosyalarını manuel olarak kaydedebilirsiniz.

Arama menüsüne tıklayın, cmd yazın ve Enter’a basın. Aşağıdaki komutları yazın ve her komutun ardından Enter’a basın:regsvr32 vbscript.dll
Windows-Komut-regsvr32-vbscriptdll

regsvr32 jscript.dllregsvr32 wmp.dll

Not: Bunun çalışması için Komut İstemi’ni Yönetici olarak çalıştırmanız gerekir.

Bir SFC Taraması çalıştırın

Sistem dosyalarınız bozuksa da bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Tüm .dll dosyalarının doğru sürümü yedeklenir. Bir SFC taraması, bozuk dosyaları yedeklenmiş bir sürümle değiştirerek onaracaktır. Bunları onarmak için bir sfc taraması çalıştırmanız yeterlidir.

Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

Çalıştır kutusunu açmak için klavyenizde Windows logosu + R tuşlarına basın. cmd yazın ve klavyenizde Ctrl + Shift + Enter tuşlarına basın. Onaylamak için evet düğmesine tıklayın. sfc /scannow yazıp Enter’a basın.
sfc taraması

Tarama tamamlandıktan sonra PC’nizi yeniden başlatın.Windows Media Player Kitaplığı Veritabanını Temizle

Windows Media Player Kitaplık Veritabanı bozulduğunda, kitaplıktaki öğeleri görüntüleyemez, ekleyemez veya silemezsiniz. Bu nedenle, Windows medya oynatıcısını çalıştıramazsınız. Bu sorun, Windows Media Player Kitaplık Veritabanı temizlenerek çözülebilir. Bu dosyalar bir .wmdb uzantısına sahiptir.

Bu dosyaları silmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Dosya Gezgini’ni açın ve Görünüm sekmesine tıklayın. Gizli Dosyalar ve Dosya Adı Uzantılarını Göster kutusunu işaretleyin. Şimdi bu konuma gidin.
C:\Kullanıcılar\[Username]\AppData\Local\Microsoft\Media Player.wmdb uzantılı dosyaları seçin.
Windows-Sil-Windows-Media-Player-Önbellek-Dosyalar-Uygulama Verileri-Yereller

Onlara sağ tıklayın ve Sil’i seçin. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.Sistem Geri Yükleme gerçekleştirin

Geçmişte bir Geri Yükleme Noktası yaptıysanız, Sistem Geri Yükleme’yi kullanarak aynı ayarlara geri dönebilirsiniz. Windows Media Player ile ilgili sorun yakın zamanda başladıysa, bir sistem geri yükleme işlemi gerçekleştirerek sorunu çözebilirsiniz.

Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

Başlat menüsüne gidin ve Denetim Masası’nı arayın. Açın ve Kurtarma’yı arayın. Kurtarma’ya tıklayın ve ardından Sistem Geri Yüklemeyi Aç’ı seçin.
Windows-Denetim Masası-Kurtarma-Açık-Sistem-Geri Yükleme

Önerilen geri yükleme’yi seçin ve İleri’ye tıklayın.
Windows-Onayla-Geri Yükleme-Point-Penceresi

Ardından Bitir’e tıklayın.Bir Alternatif Kullanın

Bu düzeltmeler çalışmıyorsa, her zaman Windows Media Player’a bir alternatif deneyebilirsiniz. Windows 10 veya 11 kullanıyorsanız Filmler ve TV adlı başka bir yerleşik medya uygulamanız vardır. Bu uygulamaya sahip değilseniz, yararlanabileceğiniz birçok ücretsiz kullanımlı uygulama vardır. Bazı üçüncü taraf alternatifleri aşağıda listelenmiştir.

VLC medya oynatıcıKMPlayerGOM oynatıcı

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu