Windows

Windows Update Bileşenleri Nasıl Sıfırlanır

Windows Update Bileşenleri Nasıl Sıfırlanır

 

Windows güncellemeleri sisteminizi güncel tutar. Ancak, en son güncellemelerin hatalı olabileceği veya daha fazla soruna neden olabileceği bazı durumlar vardır. Bu nedenle, Windows güncellemeniz de düzgün çalışmıyorsa, bunun nedeni bozuk güncelleme bileşenleri olabilir. Güncelleme bileşeninin yanlış yapılandırıldığını bildiren bir onarım gerekli hatasıyla da karşılaşabilirsiniz.

Bu durumda, Windows güncelleme bileşenini sıfırlamayı deneyebilirsiniz. Bu makale aracılığıyla sıfırlama işlemi boyunca size rehberlik edeceğiz.

Windows Update Bileşenlerini El İle Sıfırlama

Windows güncelleme aracısını yönetici ayrıcalıklarıyla komut isteminden sıfırlayabilirsiniz. Bu, bekleyen yüklemeleri de sıfırlar ve tüm güncelleme dosyalarını yeniden indirmeniz gerekir.

Sadece şu basit adımları izleyin:

Arama çubuğunda cmd’yi arayın ve yönetici olarak çalıştırın. Bu komutları yazın ve enter.net’e basın stop wuauservrd /s /q %systemroot%\SoftwareDistributionnet start wuauserv
Windows Update

Yukarıdaki düzeltmelerin hiçbiri işe yaramazsa, her güncelleme bileşenini manuel olarak sıfırlamanız gerekebilir. İşte süreç için adım adım kılavuz:

Windows Hizmetlerini Durdurun

Güncellemeden geçmek için önce bazı aktif hizmetleri durdurmamız gerekiyor. Arka Plan Akıllı aktarım hizmeti (BITS), Windows güncellemeleri için ağ ve bant genişliği tahsisi ile ilgilenir. Windows Update hizmeti, Windows sisteminin güncellenmesinden sorumludur.

Benzer şekilde, Şifreleme hizmeti (cryptsvc) güncellemeden kök sertifikaları alır. Bu tür hizmetlerin durdurulması, işlem sırasında herhangi bir kesinti yaşanmasını önleyecektir.

Ayrıca Uygulama Kimliği hizmetini (appidsvc) durdurmanızı da öneririz. Bu hizmet, bazı güvenlik güncellemeleri tarafından da güncellenen uygulama kilitleyici ilkelerini zorunlu kılar. Dolayısıyla bu süreci durdurmamak da süreci kesintiye uğratabilir.

Tüm hizmetleri devre dışı bırakmak için şu adımları izleyin:

Windows tuşu + R’ye basın, cmd yazın. Komut istemini yönetici olarak çalıştırmak için Control + Shift + Enter tuşlarına basın. Aşağıdaki komutları teker teker yürütün.net stop appidsvcnet stop bitsnet stop cryptsvcnet stop wuauserv

netstop bitleri Mevcut Güncelleme Dosyalarını Sil

İndirilen güncelleme dosyaları da bozuk olabilir ve küçük hatalara neden olabilir. Windows’un tüm güncellemeyi yeniden indirebilmesi ve önceki güncelleme dosyalarındaki hataları potansiyel olarak çözebilmesi için önceki indirme dosyasını silecek/yeniden adlandıracağız.

Windows tuşu + R’ye basın, cmd yazın. Komut istemini yönetici olarak çalıştırmak için Control + Shift + Enter tuşlarına basın. qmgr dosyalarını silmek için bu komutu yazın.
Del “%ALLUSERSPROFILE%\Application Data\Microsoft\Network\Downloader\qmgr*.dat”Sistem qmgr dosyasını bu konumda dosyalayamıyorsa, şu komutu girmeyi deneyin:
Del “%ALLUSERSPROFILE%\Microsoft\Network\Downloader\qmgr*.dat”Bu komutları birer birer yazın ve enter tuşuna basın.
Ren %Systemroot%\SoftwareDistribution\DataStore DataStore.bakRen %Systemroot%\SoftwareDistribution\Download Download.bakRen %Systemroot%\System32\catroot2 catroot2.bak
sistem kökü

Bunu ilk kez deniyorsanız aşağıdaki adımı atlayabilirsiniz. Aşağıdaki seçenek, gelecekte başka sorunlara neden olabileceğinden son çare olarak değerlendirilmelidir. BITS hizmetini sıfırlamak için aşağıdaki komutları kopyalayıp yürütün ve Windows, hizmetin güvenlik erişim kontrol listelerini (ACL’ler) varsayılan değerlerine günceller.

sc sdset bitleri D:(A;CI;CCDCLCSWRPWPDTLOCRSDRCWDWO;;;SY)(A;;CCDCLCSWRPWPDTLOCRSDRCWDWO;;;BA)(A;;CCLCSWLOCRRC;;;IU)(A;;CCLCSWLOCRRC;;SU)sc sc sd :(A;;CCLCSWRPLORC;;;AU)(A;;CCDCLCSWRPWPDTLOCRSDRCWDWO;;;BA)(A;;CCDCLCSWRPWPDTLOCRSDRCWDWO;;;SY)Windows Update Dosyalarını Yeniden Kaydedin

Windows güncellemesi ayrıca değişken dll kitaplıkları kullanır. Kütüphaneler bozulursa, bu kütüphane dosyalarını yenilemeniz gerekecektir. Tüm dosyaları kaydetmeniz gerekmeyebilir. Belirli bir dosyayı çevrimiçi olarak arayabilir ve ihtiyaçlarınıza göre sıfırlayabilirsiniz. Ancak hiçbir dosyaya zarar vermediği için hepsini kaydedebilirsiniz.

Tüm BITS ve Windows Update dosyalarını yeniden kaydetmek için her komutu ayrı ayrı kopyalayın ve yürütün.

regsvr32 atl.dll regsvr32 urlmon.dll regsvr32 mshtml.dll regsvr32 shdocvw.dll regsvr32 tarayıcıui.dll regsvr32 jscript.dll regsvr32 vbscript.dll regsvr32 scrrun.dll regsvr32 msxml.dll regsvr32ml regsml.dll regsvr32ml regsml.dll regsvr32ml regsml.dll regsvr32ml regsml.dll .dll regsvr32 wintrust.dll regsvr32 dssenh.dll regsvr32 rsaenh.dll regsvr32 gpkcsp.dll regsvr32 sccbase.dll regsvr32 slbcsp.dll regsvr32 cryptdlg.dll regsvr32 cryptdlg.dll regsvr32 regsvrp.dll regsvrp32.dll regsvr32 wuaueng.dll regsvr32 wuaueng1.dll regsvr32 wucltui.dll regsvr32 wups.dll regsvr32 wups2.dll regsvr32 wuweb.dll regsvr32 qmgr.dll regsvr32 qmgrprxy.dll regsvr32 qmgrprxy.dll regsvr32 qmgrprxy.dll regsvr32.dll wucltui.dll regsvr32.

Winsock, ağ giriş/çıkış isteklerinin nasıl işlendiğiyle ilgilenen bir Windows arabirimidir. Bazen, güncelleme sunucularıyla iletişim kurma yeteneğini engelleyen yanlış ve bozuk günlükler tutabilir. Winsock kataloğunu sıfırlamak, onu varsayılan değerlere yenileyecektir.

Komut isteminde aşağıdaki komutu yürüterek bu arabirimi yenileyebilirsiniz.

Windows tuşu + R’ye basın, cmd yazın. Komut istemini yönetici olarak çalıştırmak için Control + Shift + Enter tuşlarına basın. Netsh winsock reset yazın ve Enter’a basın.netsh-winsock-reset

Önceden Durdurulan Hizmetleri Yeniden Başlatın

Bu komutları yazarak önceden durdurulmuş BITS hizmetini, Windows Update hizmetini, uygulama kimliği hizmetini ve Şifreleme hizmetini başlatın.

Windows tuşu + R’ye basın, cmd yazın. Komut istemini yönetici olarak çalıştırmak için Control + Shift + Enter tuşlarına basın. Aşağıdaki komutu yazın ve her komuttan sonra Enter tuşuna basın:

net start cryptsvcnet start bitsnet start appidsvcnet start wuauservhizmetleri yeniden başlat

Windows Update Bileşeni Nasıl Otomatik Sıfırlanır

Windows Update sorun gidericisi, güncellemeyle ilgili sorunları algılayabilir ve onarabilir. Herhangi bir Windows güncelleme bileşeninin sıfırlanması gerekiyorsa, sorun giderici bu bileşeni otomatik olarak sıfırlayacaktır.

Güncelleme sorun gidericisini şu şekilde çalıştırabilirsiniz:

Ayarları açmak için Windows tuşu + I’ye basın. Güncelleme ve güvenlik’e gidin. Sol panelden Sorun Gider’e tıklayın ve Ek sorun gidericiler’e tıklayın. Windows güncellemesine gidin ve sorun gidericiyi çalıştırın.
Windows güncelleme sorun gidericisi

Bitirdikten sonra, algılanan sorunları size gösterecek ve bunları sizin için otomatik olarak çözecektir. Sorun giderme sürecinin ayrıntılarını kontrol etmek için ayrıntılı bilgileri görüntüle’ye de tıklayabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu