Windows

Windows Update Medic Hizmeti Nedir? Nasıl Etkinleştirilir veya Devre Dışı Bırakılır

Windows Update Medic Hizmeti Nedir? Nasıl Etkinleştirilir veya Devre Dışı Bırakılır

 

Windows Update’in her yeni sürümü, işletim sistemini iyileştirmeye, güvenlik iyileştirmelerine veya basit yaşam kalitesi iyileştirmelerine odaklanır. Ve windows update medic hizmeti, güncelleme bileşenlerini denetler.

Windows güncellemeleri otomatiktir ve onu basitçe kapatmak için özel bir seçenek yoktur. Ancak arka planda çok fazla kaynak tükettiği için sınırlı kaynaklarınız varsa devre dışı bırakmanız faydalı olacaktır. Windows güncelleme medic hizmetini kapatmanın birkaç yolu vardır. Aşağıda onlar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Windows Update Medic Hizmeti nedir?

Windows güncelleme doktoru hizmeti, Windows güncelleme bileşenlerini kontrol eden ve onaran bir hizmettir. Bu hizmet ayrıca hizmet menüsünde WaaSMedicSVC.exe olarak görünür. Genellikle Windows güncellemesine ortak yazılım olarak tanınır.

Bu hizmet, Windows güncelleme sisteminde hatalar olup olmadığını kontrol etmek için sabit bir zaman aralığında otomatik olarak çalışacak şekilde planlanmıştır. Windows güncellemelerini devre dışı bırakmış olsanız bile Windows güncellemelerini etkinleştirir.

Bu, Windows güncelleme bütünlüğünü korumaktan ve güncelleme bileşeniyle ilgili hataları önlemekten sorumlu olan önemli bir Microsoft hizmetidir. Devre dışı bırakılması, önemli özelliklerin ve güvenlik güncellemelerinin eksik olmasıyla birlikte verilerin bozulmasına neden olabilir.

Windows Update Medic Hizmeti Nasıl Etkinleştirilir/Devre Dışı Bırakılır?

WaaSMedicSVC hizmeti, hizmetler listesinde listelenir ve varsayılan olarak etkinleştirilir. Diğer hizmetler gibi kolayca devre dışı bırakamayabilirsiniz.

Ancak Windows, yükseltilmiş yönetici ayrıcalıklarıyla bile bu hizmeti devre dışı bırakmaya erişim vermez. Devre dışı bırakırken, ‘erişim reddedildi’ iletişim kutusu alacaksınız.

Windows izin vermese bile, bu hizmeti devre dışı bırakmak için başka yollarımız var.

Kayıt Defteri Düzenleyicisini Kullanma

Devam etmeden önce kayıt defteri ayarlarınızı yedeklemenizi öneririz. Update medic hizmetini Windows’taki kayıt defteri düzenleyicisinden devre dışı bırakabilirsiniz. Kayıt defteri düzenleyicisi, işletim sisteminizin alt düzey ayarlarını düzenlemeye izin veren entegre bir programdır.

Windows güncelleme sağlık hizmetini devre dışı bırakmak için şu adımları takip edebilirsiniz:

Windows tuşu + R’ye basın, regedit yazın ve Enter’a basın. Varsa yönetici şifrenizi girin ve Tamam’a basın. Kayıt defteri düzenleyicisinde bu köke gidin:
HKEY_LOCAL_MACHINE>SYSTEM>CurrentControlSet>Services>WaaSMedicSvcBaşlat’a sağ tıklayın ve Değiştir’i seçin. Değer verilerini 3’ten 4’e değiştirin. Daha sonra yeniden etkinleştirmek isterseniz, bu adımları tekrarlayabilir ve değeri tekrar 3 olarak değiştirebilirsiniz. .waasmedicsvc

4 değeri, hizmetin başlangıçta devre dışı bırakıldığını gösterir. Ancak, işletim sisteminin kendisinin önemli bir parçası olduğu için, sistem belirli bir süre sonra otomatik olarak tekrar açar. Güncelleştirmeleri boş zamanınızda manuel olarak indirip yüklemek istiyorsanız bu ayarları güncel tutabilirsiniz.

Ayrıca kalıcı olarak devre dışı bırakabilirsiniz. Ancak bu, bilgisayarınızı önemli güncellemeleri alamama riskine sokabilir.

Kayıt defteri düzenleyicisini açın ve aşağıdaki köke gidin:
HKEY_LOCAL_MACHINE>SYSTEM>CurrentControlSet>Hizmetler>WaaSMedicSvcArdından WaaSMedicSvc’ye sağ tıklayın ve İzinler’e tıklayın. “Grup veya kullanıcı adları” listesi etiketli bir kutu ile bir pencere açılacaktır. Listeden “SİSTEM”e tıklayın. SİSTEM izinleri altında, “Tam Kontrol” için reddet kutusunu işaretleyin.waasmedicsvc-izni

Ayarları uygulamak için Tamam’a basın.Windows Update Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Bilgisayarınızda Windows güncellemelerini devre dışı bırakmanın doğrudan bir yolu yoktur. Ancak güncellemeyi bu süre boyunca duraklatmak için ‘Güncellemeleri 7 gün boyunca duraklat’ seçeneğini belirleyebilirsiniz. Ancak, Windows güncellemesini devre dışı bırakmak için başka bir basit geçici çözüm var. Basit bir geçici çözümle Windows güncelleme ayarlarını geçici olarak devre dışı bırakabilirsiniz.

Win + I tuşlarına basarak ayarları açın ve Ayarlar ve İnternet’e gidin.Wi-Fi’nizin altındaki özelliklere tıklayın.’Ölçülü bağlantı olarak ayarla’yı açın. Bu, mevcut ağınızı ölçülü bir bağlantıya dönüştürür, bu da veri kullanımınızın ölçüldüğü anlamına gelir ve nasıl kullanıldığı üzerinde daha fazla kontrole sahip olursunuz. WIN + I tuşlarına basın ve Güncelleme ve Ayarlar’a gidin. Gelişmiş seçeneklere tıklayın. Kaydırıcıyı kapatın ‘Güncellemeleri tarifeli bağlantılar üzerinden indir (ek ücrete tabi olabilir)’ altında.devre dışı-ölçülen-bağlantı-güncelleme

Bu, bilgisayarınızın arka planda indirdiği güncellemeleri sınırlayacak ve arka plan kaynak kullanımını azaltacaktır. Yalnızca mutlak gerekli güncellemeleri indirecek ve diğer düşük öncelikli güncellemeleri manuel olarak indirmenizi isteyecektir.

Windows Update Medic Hizmetini Devre Dışı Bırakmalı mıyım?

Bu tamamen bilgisayarınızda ne kadar iyi gezinebildiğinize bağlıdır. Windows güncellemesi, işletim sisteminin önemli bir parçasıdır ve Microsoft, herhangi bir şekilde devre dışı bırakılmamasını önerir. Windows güncellemesini durdurma seçeneğinin olmamasının nedeni de bu olabilir.

Microsoft, en son tehditleri ve hata düzeltmelerini ele almak için önemli güvenlik güncellemeleri sunar. Önemli güncellemeleri kaçıracağınız için, yalnızca ihtiyaçlarınıza göre Windows güncellemesini ve güncelleme doktoru hizmetini devre dışı bırakmayı düşünmelisiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu