Windows

Windows Yönetici Parolası Nedir? Nasıl Ayarlanır veya Sıfırlanır

Windows Yönetici Parolası Nedir? Nasıl Ayarlanır veya Sıfırlanır

 

Bir parola, yönetici hesabınızın güvenliğini sağlayabilir ve bilgisayarınızdaki istenmeyen etkinlikleri önleyebilir. Ancak, unutursanız veya yönetici hesabınızı daha güvenli hale getirmek istiyorsanız, Windows yönetici parolasını da sıfırlayabilirsiniz.

Yönetici olarak bir Microsoft hesabı veya yerel bir hesap kullanabilirsiniz. Ancak, şifrelerini sıfırlamak için farklı yolları vardır. Bu makalede, hem Microsoft hem de yerel hesaplar için parola sıfırlamanın veya ayarlamanın birkaç yolunu listeledik.

Windows Yönetici Parolası nedir?

Her Windows bilgisayarında özel ayrıcalıklara sahip bir yönetici hesabı vardır. Yeni bir program yüklemek veya sistem değişiklikleri yapmak gibi bazı işlemler yönetici ayrıcalıkları gerektirir. Ayrıca diğer kullanıcı hesaplarına da yönetici ayrıcalıkları verebilirsiniz.

Yönetici hesabına bir parola ekleyebilirsiniz. Yönetici parolası eklemek, bir uygulama yönetici ayrıcalıkları istediğinde parola girmenizi gerektirir.

Henüz yapmadıysanız bir şifre eklemenizi öneririz. Bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılım ekleyen diğer kullanıcılardan bilgisayarınızı daha güvenli hale getirecektir.

Windows Kullanıcı Hesabı Parolası Nasıl Belirlenir?

Yönetici parolasını farklı şekillerde belirleyebilirsiniz. Ancak, Windows ayarları ve yerel kullanıcı ve grup ilkesi düzenleyicisi aracılığıyla kolayca ayarlayabilirsiniz. Hesabınıza giriş yapmak için pin, parmak izi taraması veya fiziksel bir anahtar gibi diğer güvenlik biçimlerini de kullanabilirsiniz.

Ayarlar aracılığıyla

Ayarlar aracılığıyla kullanıcı hesabınızda nasıl bir şifre oluşturacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Ayarları açmak için Windows tuşu + I’ye basın. Hesaplar’a gidin. Sol sekmeden Oturum açma seçeneklerine tıklayın. Parola > Ekle’ye tıklayın ve Yeni parola girin.
eklenti-windows-parolası

Yerel Kullanıcılar ve Gruplar aracılığıyla

Bilgisayar yönetim aracı, unutmanız durumunda o bilgisayardaki tüm yerel kullanıcı hesaplarının parolalarını yönetmenizi sağlar. Bu işlev, kullandığınız Windows sürümüne bağlı olarak bilgisayarınızda mevcut olabilir veya olmayabilir.

Windows tuşu + X’e basın ve Bilgisayar yönetimi’ne tıklayın. Sol sekmeden Yerel Kullanıcılar ve Gruplar > Kullanıcılar’a gidin.reset-parola-yerel-kullanıcı

Parolasını sıfırlamak istediğiniz Kullanıcı hesabına sağ tıklayın ve Parola Ayarla’ya basın.
bilgisayar yönetiminde parola belirleme

Devam’a tıklayın. Yeni bir şifre belirleyin ve kaydetmek için Tamam’a basın.Yönetici Parolası Nasıl Sıfırlanır?

Genellikle, bir kullanıcı hesabı kurarken, bir Microsoft hesabı veya yerel bir hesap kullanmayı seçebilirsiniz. Bilgisayarınızda oturum açmanın iki yolu vardır. Microsoft hesabınızı kullanabilir veya yerel bir hesap oluşturabilirsiniz. Yerel bir hesap yerine bir Microsoft hesabı kullanmanın bir avantajı, aynı hesap ayarlarını birden çok cihaz arasında eşitlemenize izin vermesidir.

Yönetici parolanızı sıfırlamanın birkaç yolu:

Ayarlardan

Kullanıcı hesabınızda oturum açmak için bir Microsoft hesabı mı yoksa yerel bir hesap mı kullandığınızdan bağımsız olarak, her birinin parolasını Windows ayarlarından değiştirirsiniz.

Windows + I tuşlarına basın ve ayarları açın. Hesaplar > Oturum açma seçenekleri’ne gidin. Parolalar > Değiştir’e tıklayın.
windows şifresini değiştir

Mevcut şifrenizi girin ve İleri’ye tıklayın.Yeni bir şifre girin.Microsoft Hesabı Parolasını Çevrimiçi Değiştir

Bir Microsoft hesabına ihtiyaç duymadan Windows PC’nizde yerel bir hesap oluşturabilirsiniz. Ancak adından da anlaşılacağı gibi, o hesabı yalnızca aynı bilgisayarda kullanabilirsiniz.

Ancak, Microsoft hesabınızı kullanıyorsanız, kullanıcı hesabı verilerini birden çok cihaz arasında eşitleyebilirsiniz. Microsoft hesabı parolasını değiştirmek, kullanıcı hesabı parolasını da değiştirecektir.

Parolayı sıfırlamak için resmi Microsoft web sitesine gidin. E-postanızı girin ve İleri’ye tıklayın. E-posta <e-postanız> seçeneğine tıklayın ve Kodu al’a basın.
Bu, e-posta adresinize bir güvenlik kodu gönderecektir.
sıfırlama-Microsoft-hesabı

Kodu web sitesine yazın veya kopyalayın ve İleri’ye tıklayın. Yeni bir şifre girin.Kontrol Panelinden

Yerel hesabınızın şifrelerini kontrol panelinden değiştirebilirsiniz. İşte bunu yapmak için adımlar.

Windows tuşu + R’ye basın, kontrol paneli yazın ve Enter’a basın. Kullanıcı Hesapları > Kullanıcı Hesapları’na tıklayın. Başka bir hesabı yönet’e tıklayın.kullanıcı hesabını yönet

Hesabınıza tıklayın ve Şifreyi değiştir’e basın. Yeni şifreyi girin ve Şifreyi değiştir’e basın.Netplwiz Yardımcı Programını Kullanma

Şu anda oturum açtığınız hesap dışında birden fazla kullanıcı hesabını yönetmenize izin veren netplwiz yardımcı programı. Şu anda PC’nizde bulunan tüm kullanıcı hesaplarını eklemek, kaldırmak veya yönetmek için kullanabilirsiniz.

Windows + R tuşlarına basın, netplwiz yazın ve Enter tuşuna basın. Şifresini değiştirmek istediğiniz hesaba tıklayın ve Şifreyi Sıfırla’ya tıklayın.
netplwiz

Yeni bir şifre girin ve Tamam’a basın.Kurulum Sürücüsü Kullanarak Sıfırlama

Windows oturum açma parolanızı unuttuysanız, bir yükleme diski kullanarak da sıfırlayabilirsiniz. Bu yöntemin çalışması için önce bir Windows yükleme medyası oluşturmanız gerekir. Bu adımlar, kurulum medyasını kullanarak nasıl sıfırlayacağınız konusunda size rehberlik edecektir.

UEFI/BIOS’unuza önyükleme yapın ve önyükleme sırasını kurulum ortamından önyükleme yapacak şekilde değiştirin. Bilgisayarınızı kurulum ortamından önyükleyin. Windows kurulum ekranı göründüğünde, komut istemini açmak için Shift + F10 tuşlarına aynı anda basın.
Windows yükleme medyası

copy C:\windows\system32\sethc.exe C:\ yazın ve enter tuşuna basın.
bu, sethc.exe dosyasını yedekleyecektir. Ve işletim sistemi dosyalarınızı depolayan sürücü harfini kullandığınızdan emin olun. copy /y C:\windows\system32\cmd yazın. exe C:\windows\system32\sethc. exe
Bu komut cmd’nin yerini alacak. sethc ile exe dosyası. exe dosyasını daha sonra komut istemini kullanmamıza izin verecek.

Windows yükleme medyası sıfırlama

Komut istemi penceresini kapatın ve kurulumu iptal edin. Bilgisayarınızı kapatın ve kurulum diskini çıkarın. Windows oturum açma ekranına önyükleyin ve Shift tuşuna 5 kez basın. Bu, yönetici ayrıcalıklarıyla komut istemini başlatır. Net user Administrator yazın [/active:yes] komut istemine girin. Bu, gizli yönetici hesabını etkinleştirecektir.
gizli yönetici hesabı cmd

Gizli yönetici hesabına giriş yapın ve yukarıda belirtilen netplwiz yardımcı programı yöntemini kullanarak şifreyi sıfırlayın.Parola Sıfırlama Diski Kullanarak Sıfırlama

Önceden bir parola sıfırlama diski oluşturduysanız, bunu PC’nizin parolasını sıfırlamak için kullanabilirsiniz. İşte bunu nasıl yapacağınız:

Parola sıfırlama diskini bilgisayarınıza takın.Bilgisayarınızı Kullanıcı oturum açma ekranına önyükleyin.Parola kutusuna rastgele karakterler girin ve enter tuşuna basın.Şifreyi sıfırla seçeneğine tıklayın.Parola sıfırlama sihirbazı açıldığında İleri’ye basın. Açılır menüden Parola Sıfırlama Diskini seçin ve İleri’ye tıklayın.
parola sıfırlama diski

Yeni şifreyi girin ve İleri’ye tıklayın. İşlemi tamamlamak için Bitir’e tıklayın.Kullanıcı Yönetici Parolası Nasıl Kaldırılır?

Bir kullanıcı parolasının kaldırılması tavsiye edilmese de, yalnızca PC’yi kullanıyorsanız bu bir sorun olmamalıdır. Ancak yine de kaldırmak isterseniz, tüm hesapları bir kerede yönetmek için Kullanıcı Hesapları yardımcı programını kullanabilirsiniz. Bu adımlar, onu nasıl kullanacağınız konusunda size rehberlik edecektir:

Windows + R tuşlarına basın, netplwiz yazın ve Enter tuşuna basın. İşareti Kaldır Kullanıcılar bu bilgisayarı kullanmak için bir kullanıcı adı ve parola girmelidir. netplwiz sıfırlama

Ayarları kaydetmek için Tamam’a basın.

Bu seçenek sizin için mevcut değilse, aşağıdaki adımları izleyin.

Windows + R tuşlarına basın, regedit yazın ve Enter’a basın. Aşağıdaki satırı kopyalayıp kayıt defteri yoluna yapıştırın:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\PasswordLess\Device DevicePasswordlessBuildVersion üzerine çift tıklayın ve değer verisini 0 olarak değiştirin.kayıt defteri-etkinleştir-netplwiz

Mevcut Kullanıcı parolasını kaldırmanın diğer bir yöntemi de parolayı değiştirmek ve yeni parola bölümünü boş bırakmaktır.

Windows + I’e basarak ayarları açın.Hesaplar > Oturum açma seçenekleri’ne gidin.
pencerelerde oturum açma seçenekleri

Şifreler > Değiştir’e tıklayın.parola değişimi

Mevcut parolanızı girin ve parolayı kaldırmak için Yeni parola bölümünü boş bırakın.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu