Windows

Windows’ta Ağ Sürücüleri Nasıl Eşlenir

Windows’ta Ağ Sürücüleri Nasıl Eşlenir

 

Paylaşılan bir sürücüyü bilgisayar sisteminize eşlemek, kolay ve hızlı erişim sağlar. Sürücüyü eşledikten sonra, Windows Gezgini’nde yalnızca bir tık uzağınızda.

Belirli dosyaları ağ üzerinden diğer kullanıcılarla paylaşmaya aşinayız. Sürücü eşleme, tüm disk sürücünüzü paylaşmanıza izin veren benzer bir işlemdir. Tüm sürücünüzü diğer kullanıcılar için keşfedilebilir hale getirdiğiniz için, Windows gezgini aracılığıyla ihtiyaç duydukları tüm verileri kolayca alabilirler.

Bunu bilgisayar sisteminizde yapmanın birkaç yolu vardır. Biri genel ağ eşleme programı, diğeri ise komut istemini kullanarak. Bu iki yöntemi de bu yazıda bizimle birlikte öğrenebilirsiniz.

Windows’ta Ağ Sürücüsü Nasıl Eşlenir

Bir sürücüyü eşlemek, aynı ağdaki diğer kullanıcıların verilerine erişmenizi sağlar. Dilerseniz eşlenen sürücüye de yazabilirsiniz. Artık ihtiyacınız yoksa sürücünün haritasını da kaldırabilirsiniz. Aşağıdaki ağ sürücülerini eşleme ve eşlemeyi kaldırma için adımları kontrol edin.

Ağ Sürücüsü Sihirbazını Kullanma

Windows, bir ağ sürücüsü kurmanıza yardımcı olacak yerleşik bir sihirbaza sahiptir. Paylaşılan ağ sürücüsüne Windows gezgininin kökünden veya ‘Bu Bilgisayar’ kökünden doğrudan erişebilirsiniz. Ağ sürücüsünü kurmadan önce, önce ağ bulmayı açmanız gerekir. İşte bunu nasıl yapacağınız:

Ayarları açmak için Win + I tuşlarına basın ve ‘Ağ ve internet’e tıklayın.Gelişmiş ağ ayarları altında’Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni açın.Sol paneldeki Gelişmiş paylaşım ayarlarını değiştir’e tıklayın.Ağ bulma altında ‘Ağ bulmayı aç’ı seçin ve ‘değişiklikleri kaydet’e basın.açık veri keşifleri

Kullanıcı hesabı şifrenizi girin ve tamam’a tıklayın.

Ağ bulmayı açtıktan sonra, Windows bilgisayarınızda bir ağ sürücüsünün nasıl eşleneceğini öğrenmek için aşağıdaki adımları izleyin.

Dosya gezginini açın ve ‘Bu PC’ye gidin, üst çubuktaki ‘Bilgisayar’ sekmesine tıklayın.’Ağ sürücüsünü eşle’ye tıklayın.

harita-ağ-sürücüsü

Açılır menüden sürücü için tercih ettiğiniz herhangi bir harfi seçin. Gözat’a tıklayın ve bağlanmak istediğiniz klasöre gidin. Bitir’e basın.

Windows gezgini, diğer sürücüleriniz ve konumlarınızla birlikte sol panelde size eşlenmiş sürücü yolunu gösterecektir.

Komut İstemini Kullanma

Sihirbazın yanı sıra Windows, komut isteminden bir ağ sürücüsünü eşlemenize de olanak tanır.

Nasıl yapılacağını öğrenmek için bu kolay adımları izleyin.

Arama çubuğunda cmd’yi arayın ve yönetici olarak çalıştırın. Bu komutu komut satırına yazın ve enter tuşuna basın.
net use “\\Path”
eşleme-sürücü-kullanarak-komut istemi
Assigned_letter, atanan sürücü harfini, yol ise sürücünün adını ve konumunu belirtir. Diğer ek komutları da kullanabilirsiniz, böylece bunlar üzerinde daha fazla kontrol sahibi olabilirsiniz. Gibi:
Atanmış_harf yerine ‘ * ‘ kullanılması, otomatik olarak bir sürücü harfi atar. Benzer şekilde, /persistent komutunun eklenmesi, bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra bile sürücünün eşlenmesini sağlar. Ağ Sürücüsünün Bağlantısı Nasıl Kesilir?

Bir ağ sürücüsünün bağlantısını, onu bağlamak kadar kolay bir şekilde kesebilirsiniz. Sürücünün bağlantısını kesme adımları şunlardır:

Dosya gezginini açın ve Bu PC’ye tıklayın. Üst çubuktaki bilgisayar sekmesine tıklayın.
sürücünün eşlemesini kaldır

‘Ağ sürücüsünü eşle’ açılır menüsüne tıklayın ve Ağ sürücüsünün bağlantısını kes’i seçin.

Komut istemini kullanarak da sürücünüzün bağlantısını kesebilirsiniz. Bunları silmek için, önceden eşlenen sürücüden sonra /delete komutunu kullanın. Şuna benzemelidir: net use \delete

Sürücü harfini ‘ * ‘ ile değiştirirseniz, eşlenen tüm sürücüleri bir kerede siler.

İlginizi Çekebilir: Lili Apk İndir

Aynı Anda Birden Fazla Sürücü Nasıl Eşlenir?

Çalıştırıldığında komutları otomatik olarak yürüten bir toplu iş dosyası oluşturabilirsiniz. Yapılışı çok kolay ve kullanışlıdır. Sürücüleri eşleştirmek için bilgisayarı başlatırken basitçe çalıştırabilirsiniz. Toplu iş dosyasını şu şekilde yaparsınız:

Not defterini açın ve bunları dosyaya kopyalayın: Echo start mapping drive net use “\\Path” password /USER:XXXX net use “\\Path” password /USER:YYYY çıkış Değerleri uygun şekilde değiştirin. Ayrıca, gerekirse parolayı ve kullanıcı adını sonuna ekleyin. Dosyayı .bat uzantısıyla kaydedin, böylece ‘drivemapper.bat’ gibi görünecektir.
yarasa uzantısında kaydetme dosyası

Bilgisayarınızı açar açmaz tıklayabildiğiniz için masaüstünüze kaydetmek daha iyidir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu