Windows

Windows’ta Bir Bilgisayar Nasıl Yeniden Görüntülenir?

Windows’ta Bir Bilgisayar Nasıl Yeniden Görüntülenir?

 

Bilgisayarınızı sıfırlamak veya yeniden görüntülemek, bilgisayarınızın çok eski olup olmadığını ve yavaş çalıştığını düşünmek için harika bir seçenektir. Bu ikisinin bazı benzerlikleri olsa da, biraz farklı süreçlerdir. Yeniden görüntüleme, bilgisayarınızı belirli bir kayıtlı görüntüye geri yüklerken, yeniden biçimlendirme seçilen sürücüdeki her şeyi siler.

Bu makalede, Windows bilgisayar sisteminizin nasıl Yeniden Görüntüleneceğini ve Yeniden Biçimlendirileceğini listeledik. Lafı fazla uzatmadan konuya girelim.

Bilgisayar Nasıl Yeniden Görüntülenir?

Bir sistemi yeniden görüntülemek, mevcut sisteminizin bir görüntüsünü oluşturmak ve bu görüntüyü farklı veya aynı cihaza geri yüklemek anlamına gelir. Bilgisayarınızın görüntüsünü yeniden oluşturmanın iki yolu vardır; sistem görüntüsünü ve sistem sıfırlamasını kullanarak.

Windows ayarlarının aynı örneklerini birden çok bilgisayar sistemine yüklemeniz gerekiyorsa veya bilgisayarınız genellikle iyi performans göstermiyorsa, bilgisayarınızın görüntüsünü yeniden oluşturabilirsiniz.

Sistem görüntüsünü kullanma

Bilgisayar sisteminizi yeniden görüntülemeden önce emin olmanız gereken bazı ön adımlar vardır.

Yedekleme Verileri

Yeniden görüntüleme işlemine geçmeden önce dosyalarınızı farklı bir sürücüye yedekleyin. Bilgisayarınızı yeniden görüntülemek, o sürücüdeki tüm kişisel verileriniz de dahil olmak üzere o sürücüdeki tüm verileri siler, bu nedenle tüm verilerinizi farklı bir harici sürücüye kopyalayın.

Resmi Hazırla

Önce geri yüklenecek bir görüntüye ihtiyacınız var. Henüz sahip değilseniz, sistem geri yüklemeyi kullanarak geri yüklemek için özel bir Windows görüntüsü oluşturabilirsiniz. Sistem görüntüsünü şu şekilde oluşturabilirsiniz:

Ayarlar’a gidin Güncelleme ve Güvenlik > Yedekleme’yi seçin. Altında Daha eski bir yedekleme mi arıyorsunuz? “Yedekle ve Geri Yükle (Windows 7)” seçeneğine tıklayın
Windows

Sol panelde Bir sistem görüntüsü oluştur’a tıklayın. Yedeklenecek bir konum seçmenizi isteyecektir. Daha sonra geri yüklemek için yedeklemek istediğiniz sürücüyü seçin ve ileri’ye tıklayın. Ardından, boyutu da dahil olmak üzere yedeklemeyle ilgili bilgileri size gösterecektir. Görüntü yedekleme işlemini başlatmak için yedeklemeyi başlat’a tıklayın. Bilgisayarı yeniden görüntüleme

Bir görüntüyü okuduktan sonra, artık bilgisayarınızı o görüntüye geri yükleyebilirsiniz. Aşağıdaki adımları izleyerek görüntüyü geri yükleyebilirsiniz:

Ayarları Açın Güncelle ve Güvenlik > Kurtarma’yı seçin. Gelişmiş başlatma altında Şimdi yeniden başlat’a tıklayın. Bu, bilgisayarınızı yeniden başlatacak ve gelişmiş kurtarma moduna girecektir.
gelişmiş kurulumYeniden başlattıktan sonra, Sorun Gider’e tıklayın. Gelişmiş seçenekler > Sistem Görüntüsü Kurtarma’ya gidin. Ardından İşletim sistemi isteminize tıklayın.sistem-iage-recoveryArdından, yeniden görüntüleme sihirbazı, önerilen görüntü veya seçtiğiniz herhangi bir başka görüntü arasında seçim yapmanızı ister. Tercih ettiğiniz görüntüyü seçtikten sonra İleri’ye tıklayın. Diski görüntüye göre biçimlendirmek ve bölmek istiyorsanız kutuyu işaretleyin ve tıklayın. Sonraki.Son’a tıklayın ve ‘Evet’ düğmesine basarak onaylayın.

Görüntü boyutuna bağlı olarak geri yükleme işleminin tamamlanması biraz zaman alabilir. İşlemi başlattıktan sonra ilerlemeyi izleyen yeşil bir çubuk görünecektir. Geri yükleme tamamlandıktan sonra, görüntü geri yükleme işlemini tamamlamak için sizden cihazı yeniden başlatmanızı isteyecektir.

Sistem Sıfırlamayı Kullanma

Ayarlar aracılığıyla bilgisayarınızı doğrudan fabrika ayarlarına sıfırlayabilirsiniz. İşte bunu nasıl yapacağınız:

Ayarları açınGüncelleme ve Güvenlik > Kurtarma’yı seçin. Bu bilgisayarı sıfırla altında, sıfırlama işlemini başlatmak için Başlayın’a tıklayın.
Başlamak

Bir pencere, sıfırlamayı onaylamanızı ister. Sıfırlama işlemini başlatmak için ‘sıfırla’yı tıklayın. Bilgisayarınızı Gelişmiş kurtarma seçeneklerinden de sıfırlayabilirsiniz. Gelişmiş kurtarma altında Şimdi yeniden başlat’ı tıklamanız yeterlidir. Yeni bir pencere sizden ‘Dosyalarımı sakla’ ve ‘Her Şeyi Kaldır’ arasında seçim yapmanızı isteyecektir. Dosyalarımı sakla’yı seçmek, dosyalarınızı korurken, ‘Her şeyi kaldır’, bilgisayarınızı fabrika moduna tamamen yeniden görüntüleyecektir.
bu bilgisayarı sıfırlaArdından, Windows’un yeni bir kopyasını indirmek mi yoksa yerel dosyalarla yüklemek mi istediğinizi soracaktır. Tercihinizi seçin ve sıfırlamayı onaylayın. Dinlenme işleminin tamamlanması biraz zaman alır. Windows sıfırlama işleminiz tamamlandıktan sonra Cortana tarafından karşılanacaksınız. Herhangi bir veri bozulmasını önlemek için bilgisayara giden güç kaynağınızı kesmemeye dikkat edin. Yeniden Görüntülemenin Yeniden Biçimlendirmeden farkı nedir?

Yeniden görüntüleme sürecinde, sistem biçimlendirilir ve ardından işletim sisteminin kaydedilmiş bir görüntüsü geri yüklenir. Ancak biçimlendirme, sürücüyü temizler ve yeni bir Windows kopyası yükler. Biçimlendirme, yeniden görüntülemeden çok daha fazla zaman alır. Bu nedenle, insanlar birden fazla bilgisayara Windows’un bir kopyasını yüklemeleri gerektiğinde yeniden görüntülemeyi tercih ederler.

Bir Bilgisayar Nasıl Yeniden Biçimlendirilir?

Yeniden biçimlendirme, daha yeni bir işletim sistemine yer açmak için disk sürücüsünü tamamen temizleme işlemidir. Sabit diskinizdeki tüm mevcut verileri siler. Bu nedenle, önemli verileri farklı bir sürücüye veya disk bölümüne yedeklemeyi unutmayın.

Bilgisayarınızı sıfırlamak için önyüklenebilir bir sürücü kullanabilirsiniz. Bir iso dosyasına sahip önyüklenebilir bir sürücüye ihtiyacınız olacak. Bilgisayarınızı nasıl sıfırlayacağınızı öğrenmek için bu adım adım kılavuzu izleyin.

Önyüklenebilir Diski takın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.İlgili işlev tuşuna basarak BIOS ayarlarınızı girin.Önyükleme Seçenekleri’ne gidin. BIOS sürümüne bağlı olarak, önyükleme sırasını değiştirme seçeneği de olabilir.

değişim-önyükleme-yöneticisi

BIOS ekranının altındaki talimatlar aracılığıyla önyüklenebilir diski en yüksek önceliğe taşıyın. Ayarları kaydedin ve BIOS’tan çıkın. Bir sonraki önyüklemeniz sizi doğrudan Windows kurulum sihirbazına önyükleyecektir. Windows’u bilgisayarınıza kurmak için kurulum sihirbazını tamamlayın.

Not: Yukarıda listelediğimiz adımlarla sistem sıfırlama yöntemini izlerseniz, 5. adımda ‘dosyalarımı sakla’ seçeneğini seçerek de bilgisayarınızı yeniden biçimlendirebilirsiniz.

SSS Yeniden Görüntülemek Ne Kadar Sürer?

Yeniden görüntüleme işlemi 20 dakika ile birkaç saat arasında sürebilir. İşletim sistemini kalıcı olarak bozabileceğinden, yeniden görüntüleme işlemi devam ederken güç kaynağını kesmeyin. Kesintiye uğrarsa yeniden başlamak zorunda kalacaksınız.

Yeniden Görüntüleme Virüslerden Kurtulur mu?

Fabrika durumuna yeniden görüntülüyorsanız, bu herhangi bir virüsten kurtulmalıdır. Öte yandan, özel bir görüntü kullanıyorsanız virüsler de geri yüklenebilir. Yeniden görüntüleme, virüsler de dahil olmak üzere herhangi bir zamanda sistemin bir görüntüsünü oluşturur. Ancak, bilgisayarınızı yeniden biçimlendirmek, virüsler dahil tüm dosyaları kaldıracaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu