Windows

Windows’ta Bir Pencere Nasıl Her Zaman Üstte Tutulur?

Windows’ta Bir Pencere Nasıl Her Zaman Üstte Tutulur?

 

Bir pencereyi ön plana sabitlemek, özellikle başka bir pencereye bakmak için pencereleri değiştirmeye devam ediyorsanız kullanışlı olan kullanışlı bir özelliktir. Diğer görevleri yaparken aynı zamanda videoları izlemek için de kullanabilirsiniz.

Mac ve Linux, bir pencereyi üste sabitlemenin kolay bir yolunu sunarken, Windows işletim sistemi bu özelliği doğal olarak desteklemez. Ancak, bazı özel uygulamalarda bu işlev yerleşik olarak bulunur.

Yine de bu özelliği tüm uygulamalarda almak istiyorsanız, çoğunlukla üçüncü parti uygulamaları kullanmanız gerekiyor. Windows’ta bu özelliğe nasıl erişebileceğinizin bazı yollarını görelim.

Bir Pencere Her Zaman Üstte Nasıl Tutulur?

Bu özelliği Windows’a entegre etmenin birkaç yolu ve birkaç uygulaması vardır. Ancak, size AutoHotkey komut dosyası oluşturma, GUI’yi kullanma ve bu özelliğe erişmek için klavye kısayolları gibi farklı yöntemler göstereceğiz.

Kulağa zor gelse de, bu listedeki tüm yöntemlerin gerçekleştirilmesi çok kolaydır.

Microsoft PowerToys’u Kullanma

Bir pencereyi ön plana tutturmak için Microsoft PowerToys’u kullanmak, bu özelliği Windows’ta yerel olarak destekleyebilmeniz için en yakın yoldur. Microsoft tarafından sağlanan ve güncellenen bir Windows özelleştirme aracıdır.

Yine de, bu uygulamayı Microsoft mağazasından manuel olarak yüklemeniz ve ayarlamanız gerekir.

İşte bunu nasıl yapabileceğiniz.

Microsoft PowerToys’u kurun ve başlatın. Her Zaman Üstte sekmesine dokunun. Her Zaman Üstte Etkinleştir seçeneğinin açık olduğundan emin olun.powertoys her zaman zirvede

PowerToys’da bu özellik için varsayılan etkinleştirme anahtarı Windows + Ctrl + T’dir. Ancak, bu kısayolu Her Zaman Üstte Etkinleştir’in altındaki etkinleştirme ayarında değiştirebilirsiniz.

Ayrıca, bu özellik etkinken pencerenin çevresinde gri bir kenarlık bulunur. Ayrıca, Görünüm ve davranış altındaki aynı ayarlarda kenarlığın rengini değiştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Lili Apk İndir

AutoHotkey’i kullanma

AutoHotkey, her zaman en üstte özelliğine erişmek için özel olarak yapılmasa da, bu uygulamayı kullanarak bu özelliği kendiniz ekleyebilirsiniz. Özel komut dosyası kısayol tuşları ve diğer otomatik görevler için açık kaynaklı bir uygulamadır.

Bu yöntemi kullanmak için herhangi bir programlama dili veya hatta AutoHotkey hakkında önceden bilgi sahibi olmanıza gerek yoktur.

Bu çok basit ve işte nasıl yapılacağı.

AutoHotkey’i bilgisayarınıza kurun. Herhangi bir klasördeki boş alana sağ tıklayın ve New.Press AutoHotkey Script’e seçeneklerden basın.
Windows

AutoHotkey Komut Dosyası dosyasını istediğiniz gibi adlandırın, Enter’a basın ve sağ tıklayın. Komut Dosyasını Düzenle’ye dokunun. Varsayılan metinlerin altına ^SPACE:: Winset, AlwaysOnTop, , A yazın
her zaman en iyi autohotkey komut dosyasında

^, Ctrl’yi belirtir ve SPACE, Boşluk Çubuğu’dur. Bu özelliğe erişim kısayolunu değiştirmek için değiştirebilirsiniz. Kaydetmek için Ctrl + S tuşlarına basın. Çıkın ve AutoHotkey dosyasına çift tıklayın.

Özel komut dosyanız şimdi çalışıyor olmalı ve Ctrl + Boşluk Çubuğu’na basmak bir pencereyi en üste sabitlemelidir. Ancak, bu AutoHotkey komut dosyası, dosyayı manuel olarak çalıştırmanız gerektiğinden, bir başlatmadan sonra otomatik olarak çalışmaz.

AutoHotkey komut dosyasının bir başlatmadan sonra kendi kendine başlamasını sağlamak için aşağıdaki adımları izleyin.

AutoHotkey komut dosyanızı kesmek için Ctrl + X tuşlarına basın. (Sağ tıklayıp seçeneklerden de kes’i seçebilirsiniz.) C:\Users\USERNAME\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup’a gidin (Dizin içindeki KULLANICI ADI gerçek PC’niz içindir kullanıcı adı dizini.) AutoHotkey komut dosyanızı buraya yapıştırmak için Ctrl + V tuşlarına basın.başlangıç ​​autohotkey dosyası

Bilgisayarınızdaki Başlangıç ​​klasörü, bilgisayarınız oturum açtıktan sonra içindeki tüm programları otomatik olarak çalıştırır.

Son olarak, bu yöntemin bir dezavantajı var. Hangi pencerelerin sabitlendiğini belirleyemezsiniz. Yalnızca birkaç pencereyi sabitlerseniz, önemli olmaz. Ancak, çok sayıda pencere sabitlenirse, normal pencereleriniz arka plana bastırılır.

Üçüncü Taraf Uygulamalarını Kullanma

Pencereleri üste sabitlemek için özel olarak yapılmış birkaç uygulama vardır. Windows işletim sistemine programlamak çok kolaydır ve birçok bireysel ve stüdyo tarafından geliştirilmiş uygulama bu işlevi yerine getirir.

Bir pencereyi üste sabitlemek için harika uygulamalardan bazıları şunlardır:

DeskPins: Açık kaynak kodlu, üste sabitlenmiş görsel bir ipucuna sahiptir, sistem tepsisinde oturur, özelleştirilebilir kısayol tuşları ve diğer seçenekler. Turbotop: Basit ve kullanımı kolay, sistem tepsisinde oturur, tamamen fare ile kontrol edilir, ve bir pencerenin sabitlenip sabitlenmediğini size bildirir.WindowTop: Özelleştirilebilir ve sabitlenmiş pencereyi şeffaf hale getirmek ve sabitlenmiş pencereyi tıklatmak gibi birçok özellik sunar.ilgili sorular
Windows Media Player’ı En Üste Nasıl Sabitlersiniz?

Windows Media Player, yerleşik özelliği ön plana sabitleme özelliğine sahip birkaç uygulamadan biridir. Ayrıca, belirli Windows sürümleriyle önceden yüklenmiş olarak gelir.

Windows Media Player’ı en üste nasıl sabitleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Windows Media Player’ı başlatın ve Düzenle’ye basın. Menüden Seçenekler’i seçin.
pencere-medya oynatıcı seçeneği

Yeni pencerede, Oynatıcı sekmesini seçin. Diğer Windows’un üstünde Şimdi Yürütmeye Devam Et seçeneğini belirleyin.
diğerinin-üstünde-oynatmaya devam et

Uygula ve Tamam’a dokunun.

Windows Media Player şimdi en üste sabitlenmelidir. VLC gibi diğer bazı uygulamalar da bu özelliği desteklemektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu