Windows

Windows’ta Bozuk Kayıt Defteri Hataları Nasıl Onarılır

Windows’ta Bozuk Kayıt Defteri Hataları Nasıl Onarılır

 

Windows kayıt defteri, sisteminizin ve uygulamalarınızın çalışması için kullandığı birçok ayarı depolar. Uygulamalardaki izin sorunları ve sistem işlemleriyle ilgili sık görülen hata mesajları, bozuk kayıt defteri girdilerinin başlıca göstergeleridir. Bazı kayıt defteri hataları, BSOD çökmeleri gibi ciddi sistem sorunlarına da yol açar.

Windows, bozuk girişleri onarmak için iyi yerel seçeneklere sahip değildir. Bu tür sorunları çözmek için uygun olmayan kayıt defteri izinlerini onarabilir veya kayıt defterini bir yedekten geri yükleyebilirsiniz.

Ancak, internette bozuk girişleri ve anahtarları temizlemeye ve onarmaya yardımcı olan bazı üçüncü taraf uygulamaları mevcuttur.

Bozuk Kayıt Defteri Hatalarına Neden Olan Nedir?

Bozuk kayıt defteri hatalarının olası nedenleri şunlardır:

Kayıt defteri girişlerini veya izinlerini değiştiren kötü amaçlı yazılım bulaşması.Girişleri değiştirirken kasıtsız hatalar.Uygulamaları kaldırdıktan sonra kalan girişler yeni girişlerle çakışıyor.Sistem bir kayıt defteri ayarını değiştirirken ani elektrik kesintileri.

Windows’ta Bozuk Kayıt Defteri Hataları Nasıl Onarılır

Windows’ta bozuk kayıt defteri hatalarını düzeltmenin birkaç yolu vardır. Çözümlerden bazıları, kullanıcı hesabınıza giriş yapmanızı gerektirir. Bunu yapamıyorsanız, güvenli modda önyükleyin, hesapta oturum açın ve yöntemi uygulayın.

Güvenli modda başlatmak için,

WinRE’ye gidin (aşağıya bakın) ve Sorun Giderme > Gelişmiş seçenekler > Başlangıç ​​Ayarları > Yeniden Başlat’a gidin. Yeniden başlattıktan sonra 5 veya F5’e basın.Başlangıç ​​Ayarları aracılığıyla güvenli mod

Ayrıca, bozuk kayıt defterini onardıktan sonra, sisteminizi antivirüs ile tamamen taradığınızdan emin olun. Bunu yapmak, ilk etapta bir kötü amaçlı yazılımdan sorumluysa, bu sorunun tekrarlanmasını önleyin.

Başlangıç ​​Onarımını Çalıştır

Başlangıç ​​Onarma’yı kullanmak, önyükleme ve başlatma yapılandırmasıyla ilgili kayıt defteri hatalarını düzeltmenin en iyi yoludur. Özellikle başlangıç ​​ekranını geçemiyorsanız ve hesabınıza giriş yapamıyorsanız bu özelliği çalıştırmanız gerekmektedir.

Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

Bu yöntemlerden herhangi birini kullanarak WinRE’ye ulaşın, PC’nizi kapatmaya zorlayın ve arka arkaya üç kez yeniden başlatın. Üçüncü önyüklemede, WinRE’ye gitmek için Gelişmiş Başlangıç ​​Seçenekleri’ne tıklayın. Bilgisayarınıza bir Windows yükleme veya kurtarma sürücüsü takın ve aygıtı kullanarak önyükleme yapın. Kurulum ekranına ulaşana kadar talimatları izleyin. Burada, Bilgisayarınızı onarın’ı seçin.Bilgisayarını tamir et

WinRE’de, Sorun Giderme > Gelişmiş seçenekler’e gidin ve Başlangıç ​​Onarma’yı seçin.

Kurulum veya kurtarma sürücüsünü kullanmak, Başlangıç ​​Onarma işlemini gerçekleştirmek için en iyi seçenektir. Bu nedenle, sisteminizin Başlangıç ​​Onarımını kullanmak başarısız olursa, diğer yöntemlere geçmeden önce yöntemi kurtarma sürücüsüyle yürütün.

Yedekten geri yükle

Ayrıca, girişlerindeki ve izinlerindeki hataları düzeltmek için kayıt defterinizi yedeğinden geri yükleyebilirsiniz.

Sisteminizde otomatik kayıt defteri yedeklemelerini etkinleştirdiyseniz, %WinDir%\System32\config\RegBack klasöründeki kayıt defterini düzenli aralıklarla yedekler. Önceki Windows sürümü bu işlemi varsayılan olarak etkinleştirmiştir, ancak sonraki sürümlerde manuel olarak etkinleştirmeniz gerekir.

Görev Zamanlayıcı’yı kullanarak kayıt defterini klasöre manuel olarak yedeklemek de mümkündür.

Kayıt defterini bu tür bir yedeklemeden geri yüklemek için WinRE’den Komut İstemi’ni kullanmanız gerekir. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

Önceki yöntemdeki adımları kullanarak WinRE’ye gidin. Sorun Giderme > Gelişmiş seçenekler > Komut İstemi’ne gidin.

Komut istemi

Aşağıdaki komutları girin: cd /d “%WinDir%\System32\mkdir backupcopy config backup (geri yüklemeden önce bir yedekleme oluşturmak için)cd config\RegBackdir (Dosyalar 0 değerine sahipse, kayıt defteriniz yedeklenmez, bu nedenle işlemi iptal etmek için)kopyala * ..\*üzerlerine yazma istemini aldıktan sonra tüm dosyalar için y yazın. İşlem tamamlandıktan sonra, İstemi kapatmak ve bilgisayarınızı yeniden başlatmak için çıkış girin.Geri Yükleme Noktası için Sistemi Geri Yükleme

Bozuk kayıt defteri hatalarını düzeltmenin başka bir yöntemi de Sistem Geri Yükleme işlemini gerçekleştirmektir. Kayıt defterinizde herhangi bir sorun olmayan bir zamanda bir geri yükleme noktası oluşturmuşsanız, o noktaya geri dönerek tüm hataları düzeltebilirsiniz.

Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

Çalıştır’ı açın ve rstrui girin. Uygun bir geri yükleme noktası seçin ve ekrandaki talimatları izleyin.
Windows

Hesabınızda oturum açamıyorsanız, Windows Kurtarma Ortamı’nda, Sorun Giderme > Gelişmiş seçenekler bölümünde Sistem Geri Yükleme seçeneğini bulabilirsiniz.

Yerinde Onarım Gerçekleştirin

Ayrıca, yerinde onarım kullanarak varsayılan kayıt defteri girdileri için bozuk kayıt defteri izinlerini onarabilirsiniz. Uygulamalarınız ve özellikleriniz için bozuk kayıt defteri ayarlarını düzeltmese de sorununuz yalnızca kayıt defteri izinleriyle ilgiliyse bu yöntemi uygulamalısınız.

Yerinde onarım, herhangi bir uygulama ve kullanıcı dosyasına dokunmadan varsayılan Windows işletim sistemi dosyalarını önceki yüklemenin üzerine yükler. Tam süreç aşağıdaki gibidir:

Sisteminizin mevcut sürümüne ve diline uygun bir Windows ISO dosyası indirin. Üzerine çift tıklayarak sanal bir sürücüye monte edin. Kurulum sürücüsünü açın ve setup.exe’yi çalıştırın. Windows’u önyüklemeden onaramazsınız, oturum açmanız ve bu yürütülebilir dosyayı doğrudan çalıştırmanız gerekir. Kurulumun güncellemeleri indirme şeklini değiştir’e tıklayın.değişiklik-nasıl-kurulum-indirmeler-güncellemeler

Şu anda değil’i işaretleyin ve İleri’ye basın. Onarımı gerçekleştirdikten sonra ek güncellemeleri indirebilirsiniz.Kabul Et’i seçerek şartları kabul edin.Son sayfada Yükle’yi tıklayın.Üçüncü Taraf Kayıt Defteri Temizleyicilerini Kullanın

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Windows’un her bir kayıt defteri girdisini gözden geçirmek ve bunları onarmak için yerel seçeneği yoktur. Bu nedenle, birçok geliştirici tam olarak bu işlemi gerçekleştirmek için üçüncü taraf kayıt defteri temizleyicileri oluşturmuştur.

Tutarsızlıkları değiştirir ve artık girdileri kaldırır (bir programı kaldırdıktan sonra bile geride kalan girdiler).

İnternette güvenilir bir yazılım olup olmadığını kontrol edebilir ve kayıt defterinizi temizlemek için kullanabilirsiniz. Bloatware’leri ve olası sorunları aramak için incelemeleri kontrol ettiğinizden emin olun.

ilgili sorular
Sistem Dosyası Denetleyicisi Bozuk Kayıt Defteri Hatalarını Düzeltir mi?

Sistem Dosyası Denetleyicisi, kayıt defteri girdilerini düzeltmez. C:\Windows\Winsxs\Backup klasöründeki dosyalarla karşılaştırarak tüm korunan sistem dosyalarını kontrol etmek ve (bozuksa) değiştirmek için Windows Kaynak Koruması özelliğini kullanır.

Yedekleme klasörünün içeriğine karşılık gelen sistem dosyaları dışında, yalnızca korunan dosyaların başlıklarını kontrol eder.

Windows Kaynak Koruması, işletim sisteminin bir parçası olarak bulunan kayıt defteri anahtarlarında herhangi bir değişiklik yapılmasını engeller. Ve herhangi bir uygulama yükledikten sonra eklenen girdiler, yukarıdaki klasöre herhangi bir yedek eklemez.

Bu nedenle, bozuk kayıt defteri girdilerini düzeltmek istiyorsanız, SFC taraması yapmak etkili değildir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu