Windows

Windows’ta Büyük Dosyaları Aktarmanın En Hızlı Yolu Nedir?

Windows’ta Büyük Dosyaları Aktarmanın En Hızlı Yolu Nedir?

 

İster diskinizi ister tüm bilgisayarınızı değiştirmek isteyin, muhtemelen dosyaları aktarmanız gerekir.

Windows’ta büyük dosyaları aktarmanın en hızlı yolu, sadece disk sürücüsünü değiştirmektir. Ama her seferinde o kadar pratik olmuyor.

Geleneksel yöntem, manuel tıklamalar veya klavye kısayolları ile gerçekleştirilen kopyalayıp yapıştırmaktır. Ancak, farkında olmadığınız dosyaları aktarmanın çok daha hızlı yolları vardır. En uygun yöntemleri bulmak için bu makaleyi inceleyin.

En Hızlı Yöntemler Nelerdir?

Dosya aktarımı, verilerin kopyalanması ve istenen hedefe taşınması sürecini içerir. Windows’un yerleşik kopyalama işlevi, bilgisayarınızın dahili kaynaklarını yoğun bir şekilde kullanır. Bu nedenle, dosyaları aktarmadan önce tüm uygulamaları kapatmak daha iyidir.

Ayrıca, gereksiz tüm arka plan işlemlerini durdurabilirsiniz. Ardından, hangisi sizin için uygun görünüyorsa, aşağıda belirtilen yöntemlere atlayın.

ROBOCOPY Komutunu Çalıştırın

ROBOCOPY, Sağlam Dosya Kopyalama anlamına gelir. Dosyalarınızı kontrollü bir şekilde aktarmak için Windows’ta bir komut satırıdır. Kopyala-yapıştır yönteminden daha hızlıdır çünkü işlem, klasörlerinizi veya sürücülerinizi taramadan hemen başlar.

Windows’un önceki sürümleri, iş için yalnızca XCOPY komutunu destekledi. ROBOCOPY, daha az özelliğe sahip olan XCOPY’nin halefidir.

Aynı PC içinde dosya aktarmak istiyorsanız, şu adımları izleyin:

Arama çubuğuna cmd yazın ve Komut İstemi’ni açın. robocopy D:\ E:\ file.txt komutunu yazın ve enter tuşuna basın.
robokopi

Not: Burada D:\ kaynak klasör, E :\ hedef ve file.txt taşımak istediğiniz dosyadır. Böylece, bu komut file.txt dosyasını D:\’den E:\ klasörüne aktarır. Bu formatı robocopy ‘source’ ‘destination’ ‘file’ olarak takip edebilirsiniz.

Bu komut ayrıca genişletilmiş özelliklere sahiptir. Örneğin, süreci planlayabilirsiniz. Daha fazla ayrıntı için Microsoft Belgelerini okuyun.

Tellerle Aktarma

Veri aktarımı, fiziksel bağlantılar olduğu için kablolu kanallar aracılığıyla en hızlı şekilde gerçekleşir. Veriler, kablolardan ışık hızında geçen elektriksel darbelere dönüşür. Tek sınır, sürücünün okuma/yazma kapasitesi, bilgisayarın bilgi işlem gücü ve aktarım protokolleridir.

Aşağıda, dosyalarınızı daha hızlı aktarmak için kullanabileceğiniz bazı kablolar bulunmaktadır.

Ethernet kablosu

Ethernet kablosu

Ethernet kabloları, dosyaları bir cihazdan diğerine aktarmanın hızlı yoludur. Paylaşım hızı 100MB/sn’nin üzerinde olabilir. Bunları bağlamak için bir ethernet kablosu kullanın ve aşağıdaki adımlara geçin:

Arama çubuğundan Denetim Masası’nı açın. Ağ ve İnternet’e ve ardından Ağ ve Paylaşım Merkezi’ne gidin. Gelişmiş paylaşım ayarlarını değiştir sekmesini açın.gelişmiş-paylaşım-ayarlarını değiştir

Misafir veya Genel bölümünü genişletin ve aşağıdaki seçenekleri belirleyin: Ağ bulmayı aç Dosya ve yazıcı paylaşımını aç
Ağ bulma özelliğini aç

Tüm Ağlar bölümünün altında, Parola korumalı paylaşım bölümünde aşağıdaki seçenekleri seçin, Parola korumalı paylaşımı kapat.
şifre korumalı-paylaşımı kapatDeğişiklikleri kaydet düğmesine basın.

Bu, cihazlarınız arasında bir bağlantı kurmalıdır. Ardından kaynak bilgisayarda şu adımları izleyin:

Paylaşmak istediğiniz dosyaya sağ tıklayın. Erişim ver seçeneğini genişletin.Belirli kişileri seçin.belirli kişilere erişim izni ver

Açılır simgeyi tıklayın ve Herkes’i seçin. Paylaş düğmesini tıklayın.

Şimdi, dosyanızın aktarılmasını istediğiniz bilgisayarın dosya gezgini içinde:

Soldaki çubuk menüsünde Ağ’ı tıklayın.
ağSeçeneği kaynak bilgisayarınızın adıyla açın. Dosyayı istediğiniz hedefe kopyalayıp yapıştırın.

Birden fazla dosyanız varsa, işlemi her biri için tekrarlamayın. Bunun yerine, onları tek bir klasöre koyun. Ardından tüm klasöre erişim vermeye devam edin.

Transfer Kabloları

USB

Dosyalarınızı taşımanın bir yolu, USB’den USB’ye aktarım kabloları kullanmaktır. Bu tür kablolar, iki PC’nizi bağlamanıza ve aralarında dosya paylaşmanıza olanak tanır.

Bu tür kabloları çevrimiçi olarak araştırabilir ve bütçenize uygun olanı satın alabilirsiniz. Plugable and Cables Matters, size farklı tipte transfer kabloları sağlayan birçok şirketten ikisidir.

Thunderbolt teknolojisi, dosyaların bilgisayarlar arasında en hızlı şekilde aktarılmasına yardımcı olur. Ancak bu kablolar, özel yıldırım bağlantı noktaları gerektirdiğinden yalnızca Apple cihazlarıyla çalıştı. Ancak, günümüzde Windows için C tipi bağlantı noktalarıyla da mevcutturlar. Bu kablo, c tipi bağlantı noktalarınızın şimşek sembollerine sahip olması durumunda dosyaları aktarmak için bilgisayarlarınızla birlikte çalışabilir.

İnternet Üzerinden Hareket Edin

Dosyalar internet üzerinden FTP (Dosya Aktarım Protokolü) aracılığıyla aktarılabilir. Bu yöntem internet hızına bağlı olsa da, yine de uygulanabilir. Dolayısıyla, hızlı bir internet bağlantınız varsa, dosyaları taşımak için çeşitli bulut depolama veya üçüncü taraf uygulamaları kullanabilirsiniz.

GoogleDrive ve OneDrive, iki tanınmış bulut depolama alanıdır. Dosyalarınızı bir PC’den depolamaya yükleyebilir ve ardından başka bir bilgisayara indirebilirsiniz.

google sürücü ve bir sürücü

En yeni üçüncü taraf uygulamalar, dosyaları aktarmak için çok daha verimli bir teknoloji kullanır. Bazı uygulamalar FTP (Dosya Aktarım Protokolü) sunucularını kurmak için interneti kullanır ve bazıları kablosuz bağlantı yöntemlerinizi kullanır. Herhangi bir üçüncü taraf yazılım için çevrimiçi olarak çok sayıda öğreticiyi kolayca bulabilirsiniz.

Ancak daha güvenli uygulamalar için araştırma yapmaya çalışın. Dosyalarınız internet üzerinden paylaşılabileceğinden şifrelenmeleri gerekir. DropBox ve PCmover bu iş için bazı isimlerdir.

Harici Sürücüleri Kullan

harici sürücüler

Piyasada tonlarca çevresel depolama aygıtı bulunmaktadır. Bu tür cihazları PC’nize bağladıktan sonra dosyaları kopyalayıp yapıştırabilirsiniz. Bundan sonra, bu dosyaları onlardan kopyalayabilir ve istediğiniz bilgisayara yapıştırabilirsiniz. Aynı görev için robocopy komutunu da çalıştırabilirsiniz.

Sürücülerden bahsetmişken, SATA kablosu aracılığıyla harici PCIe SSD’ler bu işlem için hızlı çalışır. Aktarım hızları 300MB/sn’yi aşabilir. Ancak SSD’ler genel USB kablolarını da destekler.

Bütçeniz SSD’lere uymuyorsa USB flash sürücüler ve SD kartlar kullanabilirsiniz. Bu kompakt cihazlar günümüzde çok büyük depolama boyutlarına sahiptir. Ancak, SSD’lerden daha yavaş çalışırlar.

Paylaşmadan Önce Dosyaları Sıkıştırın

Aktarım sırasında bilgisayarın tüm verileri bir dosyaya kopyalayıp yapıştırması gerekir. Daha küçük dosyaların daha az veri içerdiği ve dolayısıyla hızlı bir şekilde paylaşıldığı açıktır. Böylece, dosyalarınızı taşımadan önce boyutlarını küçültmek için sıkıştırabilirsiniz.

Dosyanızı sıkıştırmak için şunları yapın:

Sıkıştırmak istediğiniz dosyaya sağ tıklayın. Alt menüsünü açan Gönder seçeneğinin üzerine gelin. Sıkıştırılmış (sıkıştırılmış) klasörünü seçin.
sıkıştırılmış sıkıştırılmış

Bu, dosyanızı içerecek ayrı bir sıkıştırılmış zip klasörü oluşturacaktır. Daha sonra bu sıkıştırılmış klasörü yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerle taşıyabilirsiniz.

Sıkıştırmak için WinRAR gibi araçları da kullanabilirsiniz.

Yakındakilerle Paylaş

Bilgisayarınızda Bluetooth gibi herhangi bir kablosuz teknoloji varsa, bunları dosya aktarmak için de kullanabilirsiniz. Windows 10 ve 11 yüklü dizüstü bilgisayarlar yakındaki paylaşım seçenekleriyle birlikte gelir. Öncelikle, bu teknolojiyi kullanmak için dizüstü bilgisayarınızda yakındaki paylaşımı etkinleştirmelisiniz.

Arama çubuğundan Yakındaki paylaşım Ayarları’nı arayın ve açın.Yakındaki paylaşım bölümünü genişletin.Yakındaki Herkes’i seçin.
yakındaki herkes

Diğer PC’nizde aynı adımları izleyin.Paylaşmak istediğiniz dosyaya sağ tıklayın.Paylaş seçeneğinin üzerine gelin.PaylaşGenişletilmiş sekmedeki diğer bilgisayarı seçin.

Not: Bu yöntem yalnızca Windows 10 ve 11 ile çalışır.

Sürücü Klonlama

Bir klon, belirli bir şeyin tam kopyasını ifade eder. Sürücü klonlama aynı zamanda verilerinizin bir kopyasını yeni bir sürücüye yapma süreci anlamına da gelir. Bazı yazılımlar ayrıca verileri sektörden sektöre klonlama yeteneğine de sahiptir.

Bu nedenle, klonlama, belirli bir kullanıma sahip olmasına rağmen, daha büyük dosyaları aktarmak için güvenilir ve en hızlı yöntemlerden biridir. Gerekli adımları izlemek için bir sabit disk nasıl klonlanır hakkındaki özel makalemizi okuyun.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu