Windows

Windows’ta Eşlenen Ağ Sürücüsü Nasıl Silinir

Windows’ta Eşlenen Ağ Sürücüsü Nasıl Silinir

 

Bir ağ sürücüsünü eşlemek, Windows sisteminizde bir kısayol veya paylaşılan bir kaynağa bağlantı oluşturmanın en uygun yollarından biridir. Eşlenen sürücü, Dosya Gezgini’nde Bu Bilgisayarın içindeki Ağ konumları altında görünür. Ayrıca sisteminizden bir klasörü paylaşabilir ve daha kolay erişim için bir sürücüyle eşleyebilirsiniz.

Ancak, artık böyle bir kısayola ihtiyacınız yoksa, yalnızca ağ konumlarınızda daha fazla şube oluşturur. Ek olarak, birden fazla ağ sürücünüz varsa, hangi sürücünün hangi klasöre bağlandığını izlemek karmaşık olabilir.

Bu tür senaryolarda, sürücü ağ sürücüsünü silmek daha iyidir. Bu kılavuzda sunduğumuz Windows sisteminde bunu yapmanın birçok yolu vardır.

Windows’ta Eşlenen Ağ Sürücüsü Nasıl Silinir

Aşağıda, Windows’ta eşlenmiş bir ağ sürücüsünü silmenin farklı yolları belirtilmiştir. Bunlardan herhangi birini seçip kullanabilirsiniz.

Dosya Gezgini aracılığıyla

Windows’ta eşlenmiş bir ağ sürücüsünü silmenin genel yolu dosya gezginidir. İşte gerekli adımlar:

Dosya Gezgini’ni açmak için Win + E tuşlarına basın. Bu PC’ye gidin. Menü çubuğundan üç nokta simgesine tıklayın. Ağ sürücüsünün bağlantısını kes’i seçin.
bağlantı kesme-ağ-sürücü pencereleri

Yalnızca bir ağ sürücünüz varsa, bağlantısını kesecek veya silecektir. Daha fazlasına sahipseniz, size sürücülerin bir listesini gösterir. Silmek istediğinizi seçin ve Tamam’a tıklayın.

Ayrıca Ağ konumları altında ağ sürücüsüne sağ tıklayıp Bağlantıyı Kes veya Daha fazla seçenek göster > Bağlantıyı Kes’i seçebilirsiniz.

Sürücü yerine bir ağ konumu eşlediyseniz, bu grupta bir klasör olarak görünür. Kaldırmak için üzerine sağ tıklayıp Sil veya Daha fazla seçenek göster > Sil’i seçmeniz gerekir.

Komut Satırı Arayüzünü Kullanma

Eşlenen bir sürücüyü silmek için Komut İstemi ve Windows PowerShell gibi komut satırı arabirimlerini de kullanabilirsiniz. Ayrı varsayılan komutlar kullanırlar, ancak Komut İstemi’nin komutunu PowerShell ile de kullanabilirsiniz.

Windows’ta eşlenmiş bir ağ sürücüsünü silmek için iki CLI’yi şu şekilde kullanabilirsiniz:

Komut İstemi Win + R tuşlarına basarak Çalıştır’ı açın. Komut İstemi’ni açmak için cmd yazın ve Enter’a basın. Net use yazın ve tüm eşlenen ağ sürücülerini listelemek için Enter’a basın. Net use /delete or net use /d. Örneğin, net kullanım Y: /d
net-use-ağ-sürücü-silme

Eşlenen tüm ağ sürücülerini silmek istiyorsanız, net use * /d komutunu girin ve ardından Y yazın ve onaylamak için Enter’a basın.

Windows PowerShell Run’ı açmak için Win + R tuşlarına basın. Powershell yazın ve Windows PowerShell’i açmak için Enter’a basın. PowerShell 7’niz varsa, bunun yerine bu CLI’yi kullanmak daha iyidir. Eşlenen tüm sürücüleri listelemek için RunEnter Get-SmbMapping’e pwsh girerek açabilirsiniz.
powershell-hepsi-ağ-sürücüleri

Remove-PSDrive -Name girin <Sürücü Harfi iki nokta üst üste olmadan>Ardından, sürücünün gidip gitmediğini kontrol etmek için Get-SmbMapping’i tekrar girin. Değilse Remove-SmbMapping <Sürücü Harfi ile iki nokta üst üste> girin ve ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın.Kayıt Defteri Düzenleyicisi ile

Sürücüyle ilgili kayıt defteri girdilerini silerek eşlenen sürücülerin bağlantısını kesmek de mümkündür. İlk olarak, kasıtsız değişikliklerden kaynaklanan sistem sorunlarını hesaba katmak için kayıt defterinizi yedekleyin.

Ardından, Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni kullanarak eşlenen sürücüleri silmek için aşağıdaki talimatları izleyin:

Çalıştır’ı açın ve Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açmak için regedit girin. Bilgisayar\HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\MountPoints2\Sol taraftaki gezinti bölmesinde, MountPoints2 anahtarının içinde eşlenen ağ sürücülerini görmelisiniz. Kaldırmak istediğiniz sürücüye sağ tıklayın ve Sil’i seçin.kayıt defteri-silme-bağlama noktası-ağ sürücüsü

Yes ile onaylayın.Ardından, Navigate to Computer\HKEY_CURRENT_USER\NetworkBu anahtar, tüm ağ sürücülerinin kayıt defteri anahtarlarını içermelidir. Kaldırmak istediğiniz sürücünün anahtarını seçin ve Sil’e basın. Onaylamak için Evet’i tıklayın.

Eşlenen sürücüyü silmek için bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Ağ Kısayollarından

Eşlenmiş ağ konumlarınızı veya klasörlerinizi Ağ Kısayolları dizininden de silebilirsiniz. Bu yöntem, eşlenen sürücüleri değil, yalnızca eşlenen klasörleri siler.

Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

Çalıştır’ı açın ve %AppData%\Microsoft\Windows\Network Shortcuts girin. Bu konumu dosya gezgininde açar. Klasör içindeki ağ klasörünün kısayolunu seçin ve Sil’e basın. Kalıcı olarak silmek istiyorsanız Ctrl + Shift + Delete tuşlarına da basabilirsiniz.Sorun Giderme Eşlenen Ağ Sürücüsünü Silemiyor

Yukarıdaki yöntemlerden herhangi birini kullanarak eşlenen ağ sürücüsünü silemiyorsanız, Windows Gezgini uygulamasında geçici bir sorun olması muhtemeldir. Bu işlemi kullanan birçok görev çalıştırıyorsanız bu durum meydana gelebilir.

İlk önce Bu PC’de Ctrl + R veya F5 tuşlarına basarak yenilemeyi deneyin. Sürücü hala mevcutsa, Windows Gezgini’ni yeniden başlatmanız gerekir. Böyle yaparak,

Görev Yöneticisini açmak için Ctrl + Shift + Esc tuşlarına basın. Ayrıntılar sekmesine gidin. explorer.exe’ye tıklayın ve Görevi Sonlandır’ı seçin.Windows

Menü çubuğunda Dosya’ya tıklayın ve Yeni görevi çalıştır’ı seçin. Explorer.exe yazın ve Enter’a basın.

Sürücünün gitmiş olup olmadığını kontrol edin. Değilse, tekrar silmeyi deneyin.

Ayrıca, eski işletim sistemi sorunlarının bu işlemi engellemesini önlemek için Windows işletim sisteminizi en son sürüme güncellemenizi öneririz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu