Windows

Windows’ta “Görev Ana Bilgisayarı Arka Plan Görevlerini Durduruyor” Nasıl Onarılır

Windows’ta “Görev Ana Bilgisayarı Arka Plan Görevlerini Durduruyor” Nasıl Onarılır

 

Windows Bilgisayarınızı kapatmaya çalıştığınızda ‘görev ana bilgisayarı arka plan görevlerini durduruyor’ hatası görünüyor. ‘Zorla kapatmaya’ çalışsanız bile sisteminizin kapanmasını engeller. Kapatmaya zorlamak genellikle iyi bir fikir değildir, ancak uzun sürerse, son çare olarak güç düğmesine uzun süre basabilirsiniz.

Bir süre beklemek genellikle onu düzeltir, ancak düzelmezse, neyin sebep olduğunu ve nasıl düzeltileceğini öğrenmek için bu makaledeki bizi takip edebilirsiniz.

Görev Ana Bilgisayarı Neden Arka Plan Görevlerini Durduruyor?

Bu sorun, muhtemelen bir Windows güncellemesi veya arka planda yükleme işlemini geciktiren başka bir hizmet olduğu için ortaya çıkıyor. Genellikle bir süre açık kalır ve işlem bittikten sonra otomatik olarak kapanır. Ancak, değilse, aşağıdaki yöntemleri deneyebilir ve sorunu çözebilirsiniz.

Kapatmayı Önleyen Görev Ana Bilgisayarı Nasıl Onarılır?

Bu tür hatalar genellikle 30-60 saniye kadar kalır ve kendiliğinden çözülür. Ancak, kapatma işlemini oldukça uzun bir süre tutuyorsa, yükleme işlemi sorunlarla karşılaşıyor olabilir. İşte deneyebileceğiniz bazı olası düzeltmeler:

Windows Güncellemesini Kontrol Edin

Windows güncellemeleri yüklemeye çalıştığından ve bilgisayarınızın kapanmasını engellediğinden, işlemin tamamlanmasını beklemek isteyebilirsiniz. Güncellemenin ilerlemesini Windows güncelleme ayarlarında kontrol edebilirsiniz.

Aşağıdaki adımlar, ilerlemeyi nasıl kontrol edeceğiniz konusunda size rehberlik edecektir.

Ayarları açmak için Windows tuşu + I’ye basın. Güncellemeler ve Güvenlik’e tıklayın. Sol bölmede Windows güncellemesini seçin. Güncellemeleri kontrol et’e tıklayın.güncellemeleri kontrol et Bu size güncelleme işleminin mevcut durumunu gösterecektir.

‘Güncelleme geçmişini görüntüle’yi tıklayarak güncelleme geçmişini de kontrol edebilirsiniz. Güncellemeyi duraklatmak, Windows güncellemesini geçici olarak duraklatmak için de iyi bir çözümdür. ‘Güncellemeleri 7 gün boyunca duraklat’ı tıklamanız yeterlidir. Devam eden herhangi bir güncelleme işlemini bile duraklatacaktır.

InstallService Hizmetini Yeniden Başlatın

Installservice, Windows sistem programlarının yüklenmesiyle ilgilenen bir Windows hizmetidir. Bu hizmeti yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz. İşte bunu nasıl yapacağınız:

Görev çubuğuna sağ tıklayın ve görev yöneticisine tıklayın. Hizmetler sekmesine gidin. ‘Kurulum hizmeti’ni arayın. Ada göre sıralayın ve daha kolay bulgular için “I”ye gidin. Hizmete sağ tıklayın ve Yeniden Başlat’a tıklayın.kurulum-servis-yeniden başlatma

Temiz Önyükleme Gerçekleştirin

Temiz önyükleme, doğrulanmış Microsoft hizmetleri dışındaki tüm hizmetleri içermez. Üçüncü taraf hizmetleri, sorunlara neden olan temel Microsoft hizmetleriyle çakışabilir. Temiz önyüklemenin nasıl yapıldığını buradan öğrenebilirsiniz:

Windows + R tuşlarına basın, kutuya msconfig yazın ve Enter tuşuna basın. Hizmetler sekmesine gidin. ‘Tüm Microsoft hizmetlerini gizle’ etiketli kutuyu işaretleyin. Tümünü devre dışı bırak’ı tıklayın ve Tamam’a basın.temiz çizme

Ardından bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı isteyecektir. Değişiklikleri uygulamak için bilgisayarınızı yeniden başlatmaya zorlamanız gerekir. Şimdi yeniden başlatabilir veya bilgisayarınızı bir sonraki başlatışınızda değişiklikleri uygulamak için Yeniden Başlatmadan Çık’ı tıklayabilirsiniz.

Not: Tüm değişiklikleri daha sonra geri almayı unutmayın.

Bozuk Dosyaları Tara

Sisteminizi bozuk dosyalar için taramak için komut isteminde sfc /scannow komutunu kullanabilirsiniz. Bu komut, bozuk dosyaları otomatik olarak tarar ve sizin için düzeltir.

Arama çubuğunda cmd’yi arayın ve Yönetici olarak çalıştırın. Aşağıdaki komutu yazın ve her komuttan sonra Enter’a basın:sfc/scannowDISM /Online /Cleanup-Image /Restore Health
çalışan-dism-ve-sfc-komutu

Hızlı Başlatmayı Devre Dışı Bırak

Hızlı başlatma, bilgisayarın başlatılırken daha hızlı yüklenmesini sağlayan bir Windows özelliğidir. Windows hızlı başlatma etkinleştirildiğinde, kapatma düğmesine bastığınızda pencereler kapanma ve hazırda bekletme moduna geçer. Ayrıca, bir sonraki açışınızda oturuma devam eder. Bu modu güç seçeneklerinden devre dışı bırakabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Android’de Gizli Ekran Kaydedici Nasıl Etkinleştirilir

İşte adımlar:

Görev çubuğundaki pil simgesine sağ tıklayarak güç seçeneklerine gidin. Sol paneldeki Güç düğmesinin ne yapacağını seçin’e tıklayın. Şu anda kullanılamayan ayarları değiştir’e tıklayın. Yönetici parolanızı girmenizi isteyebilir. Hızlı başlatmayı devre dışı bırakmak için Hızlı başlatmayı aç (önerilir) seçeneğinin işaretini kaldırın.hızlı başlatmayı devre dışı bırakDefender Çevrimdışı Taraması Gerçekleştirin

Defender çevrimdışı taraması, yeniden başlatıldığında yürütülen derin bir taramadır. Bu, başka türlü tespit edilemeyen zor kötü amaçlı yazılımları bile kaldıracaktır.

İşte adımlar:

Ayarları açmak için Windows tuşu + I’ye basın. Güncelleme ve Güvenlik’e tıklayın. Sol bölmede Windows güvenliğini seçin. Virüs ve Tehdit korumasına tıklayın. virüs ve tehdit koruması

Tarama seçeneklerine tıklayın.Aşağı kaydırın ve Microsoft defans çevrimdışı taramasını seçin Şimdi tara’ya tıklayın. Bilgisayarınızı yeniden başlatacak ve yeniden başlatmanın ardından taramayı başlatacaktır.
microsoft-defender-çevrimdışı-tarama-şimdi-tara

Windows Update Sorun Giderme

Güncelleme sırasındaki sorunları gidermek için yerleşik Windows sorun gidericisini kullanabilirsiniz. Program, bulunan sorunları otomatik olarak arayacak ve düzeltecektir. Nasıl yapılacağını öğrenmek için bu adımları izleyin.

Windows tuşu + IGüncellemeleri ve Güvenliği Seç’e basın.Sorun Gider’e tıklayın.Ek sorun gidericilere tıklayın.Ek sorun giderici

Windows Update’i genişletin ve Sorun gidericiyi çalıştır’a tıklayın. Bu, hataları sizin için otomatik olarak kontrol edecek ve düzeltecektir. Kayıt Defteri Düzenleme

Herhangi bir değişiklik yapmadan önce kayıt defterini yedeklemenizi önemle tavsiye ederiz(LINK). Kayıt defteri bilgisayarın önemli bir parçasıdır, bu nedenle onu geri değiştirmek isterseniz yedekleme işinize yarayacaktır. Bu adımları takip edersen iyi olacaksın.

Çalıştır’ı açmak için Windows tuşu + R’ye basın. Regedit yazın ve Enter’a basın. Kayıt defteri düzenleyicisinde şu köke kadar ilerleyin:
HKEY_LOCAL_MACHINE>SYSTEM>CurrentControlSet>Control WaitToKillServicesTimeout’a sağ tıklayın ve değer verisini 3000 olarak ayarlayın ve Tamam’a tıklayın.waittokillservice-değişiklik-değer-veri

Sonra tekrar bu köke gidin:
HKEY_CURRENT_USER/Denetim Masası/Desktop WaitToKillServiceTimeout’a tekrar sağ tıklayın ve değeri 3000 olarak ayarlayın ve Tamam’a tıklayın.

Bu, sistemin hizmeti öldürmeye zorlamak için beklediği süreyi değiştirir. Değeri çok düşük ayarlamak iyi bir fikir değil çünkü hizmetin işini kaydetmek için yeterli zamanı olmayacak ve ani kapanmalar da veri bozulmasına neden olabilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu