Nasıl

Windows’ta HDMI Sürücüsü Nasıl Güncellenir

Windows’ta HDMI Sürücüsü Nasıl Güncellenir

 

HDMI sorunları genellikle bozuk video veya ses çıkışı şeklinde veya daha kötü durumlarda hiç çıkış yok şeklinde ortaya çıkar. Bağlantının ve bileşenin bütünlüğünün doğrulanmasından ekran ayarlarının düzgün yapılandırılmasına kadar bu tür sorunlar için birkaç etkili düzeltme mevcuttur.

Böyle bir düzeltme, HDMI sürücüsünü güncellemektir. Ancak, HDMI sadece ses ve video verilerini iletmek için bir teknoloji olduğundan, bu tamamen doğru bir ifade değildir.

Asıl çözüm, ekran sürücüleri, HDMI adaptör sürücüleri vb. gibi HDMI ile ilgili sürücüleri güncellemek olacaktır. Bunu nasıl yapabileceğinizi aşağıdaki bölümlerde ayrıntılı olarak açıkladık.

Not: Bilgisayarınızın ekranı şu anda hiç çalışmıyorsa, ekranı çalıştırmak için DisplayPort gibi farklı bir kablo türünü deneyebilir ve bu makalede gösterilen adımları uygulayabilirsiniz.

HDMI Adaptör Sürücüsü Nasıl Güncellenir?

HDMI kabloları ve bağlantı noktaları Aygıt Yöneticisi’nde bağımsız aygıtlar olarak görünmez, ancak HDMI Adaptörlerinde durum böyle değildir. HDMI adaptörlerinin sürücülerini özel olarak şu şekilde güncelleyebilirsiniz:

Bağdaştırıcıyı henüz yapmadıysanız bilgisayarınıza bağlayın. Win + R tuşlarına basın, devmgmt.msc yazın ve Enter tuşuna basın. Görüntü Bağdaştırıcısı bölümünü genişletin. HDMI adaptörü burada listelenmelidir.
hdmi-adaptör-sürücü

Bağdaştırıcıya sağ tıklayın ve Sürücüyü Güncelle’yi seçin. Önce, Sürücüleri Otomatik Olarak Ara’yı seçin. Önerilen sürücüyü yükleyin. En iyi sürücülerin zaten yüklü olduğu veya benzer bir mesajla karşılaşırsanız, Windows Update’te Güncellenmiş sürücüleri ara’ya basın.
windows-cihazınız için-sürücü-bulamadı

Güncellemeden sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve adaptörün şimdi çalışıp çalışmadığını kontrol edin.HDMI Adaptör Sürücüsünü Manuel Olarak Kurun

Pek çok kullanıcının bildirdiği gibi, Windows’tan gelen genel sürücüler, bağdaştırıcıyı çalıştırmaz. Veya Windows sürücüleri hiç bulamayabilir. Bu gibi durumlarda, sürücüyü adaptörün üreticisinden almanız ve bunları manuel olarak yüklemeniz gerekir. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

Sürücü yürütülebilir bir dosya olarak geldiyse, yükleyiciyi başlatmak ve sürücüyü güncellemek için çalıştırmanız yeterlidir. Bir INF dosyası olarak geldiyse, Adım 4’e kadar yukarıdaki adımların aynısını izleyin. Bu sefer, Sürücüler için bilgisayarıma gözat’ı seçin.
bir sürücüyü manuel olarak bul ve kur

Gözat’a tıklayın ve üretici tarafından sağlanan sürücünün bulunduğu konumu seçin.
tarayıcı-sürücü-konumu

Tamam > İleri > Kapat’a basın.Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve adaptörün çalışıp çalışmadığını kontrol edin.HDMI ile İlgili Sürücüleri Güncelleyin

Belirtildiği gibi, grafik sürücüleri, HD aygıt sürücüleri ve monitör sürücüleri gibi HDMI ile ilgili sürücüleri güncellemek, HDMI sorunlarını çözmenin etkili bir yoludur. Bu tür sürücüleri otomatik olarak güncellemek istiyorsanız, yukarıda listelenen adımları takip edebilir ve Sürücüleri Otomatik Olarak Arayabilirsiniz.

Ancak, Windows tarafından sağlanan sürücüler nadiren en yeni sürücülerdir. Sürücülerin otomatik olarak güncellenmesine rağmen HDMI sorunları devam ederse, sürücüleri en son sürümlere manuel olarak güncellemeye değer. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

Win + I tuşlarına basın ve Sistem > Ekran > Gelişmiş ekran’a gidin.
gelişmiş ekran ayarları

Ekran bilgileri altında monitörün modelini kontrol edin.gelişmiş-ekran-bilgi-monitör-modeli

İlk olarak, monitörünüz için en son sürücüler için monitör üreticisinin sitesine bakın. Sürücü yöneticisi yazılımı varsa, bunu da kullanabilirsiniz. Ardından, Win + X tuşlarına basın ve Aygıt Yöneticisi’ni seçin. Görüntü Bağdaştırıcısı bölümünü genişletin ve GPU modelini not edin.
aygıt yöneticisinde igpu

NVIDIA, AMD veya Intel GPU’nuz olup olmamasına bağlı olarak adımlar değişiklik gösterecektir.Intel Sürücülerini Güncelleyin: Sisteminizde Intel Graphics varsa, Intel Destek sitesinden en yenilerini indirebilir ve indirilen yürütülebilir dosyayı çalıştırarak yükleyebilirsiniz. .NVIDIA Sürücülerini Güncelleyin : NVIDIA GPU’lar söz konusu olduğunda, NVIDIA’nın sürücü sayfasını ziyaret edebilir, GPU modelinizi arayabilir ve en son kararlı sürücüyü indirebilirsiniz. Bunun yerine NVIDIA GeForce Experience’ı indirmek daha kolay bir alternatiftir. Araç, en son sürücüleri otomatik olarak belirleyecek ve sizden bunları indirip yüklemenizi isteyecektir. AMD Sürücülerini Güncelleyin : Tıpkı NVIDIA’da olduğu gibi, AMD destek sayfasında GPU modelinizi belirleyebilir ve mevcut en son sürücüleri indirebilirsiniz. Alternatif olarak, AMD Adrenalin’i indirebilir ve ekran sürücülerinizi bunun üzerinden kolayca güncelleyebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu